lapov
23.02.11,17:48
mam jednu otazocku,
Vlastnim stavebny pozemok 4 roky ,kolko ho musim vlastnit aby som nmusel platid dan z predaja?popripade ak by som na nom zacal stavat novostavbu , tento čas sa nejako predlži?
radek666
23.02.11,18:12
mam jednu otazocku,
Vlastnim stavebny pozemok 4 roky ,kolko ho musim vlastnit aby som nmusel platid dan z predaja?popripade ak by som na nom zacal stavat novostavbu , tento čas sa nejako predlži?

Daň z predaja nehnuteľnosti.

Pri predaji nehnuteľnosti vám môžu plynúť najmä dve daňové povinnosti. Tými môže byť povinnosť dane z príjmov a daň z nehnuteľnosti. Platí pre fyzické osoby , ktoré nemali nehnuteľnosť zahrnutý v obchodnom majetku a nie je platcom DPH.

Podľa zákona č. 595/2003 Z.z. o dani z príjmov, v znení neskorších predpisov, platí že , od dane je oslobodený príjem z predaja rodinného domu, bytu alebo bytového domu a najviac dvoma bytmi, vrátane súvisiacich pozemkov, ak v ňom mal predávajúci trvalý pobyt najmenej počas dvoch rokov bezprostredne pred predajom. Druhou podmienkou pre oslobodenie od dane s príjmov je päťročné vlastníctvo nehnuteľnosti bezprostredne pred predajom. Zákon hovorí, že od dane je oslobodený príjem z predaja nehnuteľností po uplynutí piatich rokov od jej nadobudnutia alebo vyradenia z obchodného majetku.

V prípade dedičstva, je dedič oslobodený od dane z príjmov vtedy, ak poručiteľ vlastnil nehnuteľnosť viac ako 5 rokov, alebo poručiteľ vlastnil byt menej ako päť rokov pred smrťou, a mal v ňom aspoň dva roky prihlásený na trvalý pobyt. Týka sa to však dedičov v priamom rade.

To jednoducho znamená, že pokiaľ by ste mali vo vlastníctve byt dlhšie ako 5 rokov, alebo by ste v byte mali nahlásený trvalý pobyt minimálne 2 roky pred predajom, daň z príjmov neplatíte, a teda daňovú povinnosť nemáte. Ak ste byt zdedili a boli ste dedičom v prvom rade a váš poručiteľ mal v nehnuteľnosti alebo trvalý pobyt minimálne 2 roky alebo nehnuteľnosť vlastnil viac ako 5 rokov, toto obdobie sa prenáša na vás, čím ste opäť od dane z príjmov oslobodený.

Z hľadiska dane z nehnuteľnosti, každý vlastník, ktorý predá nehnuteľnosť, má povinnosť oznámiť túto skutočnosť správcovi dane z nehnuteľnosti ( príslušnému obecnému alebo mestskému úradu), a to do 30 dní od právoplatného rozhodnutia príslušnej správy katastra o vklade vlastníckeho práva do katastra nehnuteľností. Neskorší termín na podanie oznámenia a zároveň na podanie daňového priznania nového vlastníka je do 31. januára príslušného zdaňovacieho obdobia t. j. ak v roku 2009 predáte nehnuteľnosť, mali by ste do 30 dní od jej prepisu zaslať oznámenie správcovi dane z nehnuteľnosti a nový vlastník je povinný podať správcovi dane z nehnuteľnosti daňové priznanie najneskôr do konca januára 2010. Vzor formulára na oznámenie o predaji nehnuteľnosti sa štandartne nachádza na webových stránkach príslušných správcov dane z nehnuteľností.

Takže ešte rok ho musíš vlastniť aby si neplatil daň nakoľko si nesplnil prvú podmienku a to 2 roky trvalého pobytu.
Kvaka
23.02.11,18:16
mam jednu otazocku,
Vlastnim stavebny pozemok 4 roky ,kolko ho musim vlastnit aby som nmusel platid dan z predaja?popripade ak by som na nom zacal stavat novostavbu , tento čas sa nejako predlži?
Príjem z predaja pozemku bude oslobodený od dane z príjmu až po 5 rokoch od nadobudnutia do vlastníctva, ak nebol pozemok zahrnutý do obchodného majetku. Ak bol zahrnutý v OM, tak po 5 rokoch od vyradenia z obchodného majetku.
Kvaka
23.02.11,18:20
Podľa zákona č. 595/2003 Z.z. o dani z príjmov, v znení neskorších predpisov, platí že , od dane je oslobodený príjem z predaja rodinného domu, bytu alebo bytového domu a najviac dvoma bytmi, vrátane súvisiacich pozemkov, ak v ňom mal predávajúci trvalý pobyt najmenej počas dvoch rokov bezprostredne pred predajom. Druhou podmienkou pre oslobodenie od dane s príjmov je päťročné vlastníctvo nehnuteľnosti bezprostredne pred predajom. Zákon hovorí, že od dane je oslobodený príjem z predaja nehnuteľností po uplynutí piatich rokov od jej nadobudnutia alebo vyradenia z obchodného majetku.

Takže ešte rok ho musíš vlastniť aby si neplatil daň nakoľko si nesplnil prvú podmienku a to 2 roky trvalého pobytu.
Zákon o dani z príjmov bol trochu zmenený od 1.1.2011. Zadávateľ sa pýtal na pozemok, nie na byt.
Aj v § 9, kde sú uvedené príjmy oslobodené od dane.
radek666
23.02.11,18:23
Zákon o dani z príjmov bol trochu zmenený od 1.1.2011. Zadávateľ sa pýtal na pozemok, nie na byt.
Aj v § 9, kde sú uvedené príjmy oslobodené od dane.

ja som mu napísal zákon ktorý sa týka jeho nakolko nadobudol nehnutelnost pred 1.1.2011. viem že sa to zmenilo.
Ice dive
23.02.11,18:38
mam jednu otazocku,
Vlastnim stavebny pozemok 4 roky ,kolko ho musim vlastnit aby som nmusel platid dan z predaja?popripade ak by som na nom zacal stavat novostavbu , tento čas sa nejako predlži?
na to aby sa neplatila dan z predaja pozemku ho musíte vlastniť ešte jeden rok....

ak by ste začal stavať novostavbu na pozemku, tak od zápisu skolaudovanej stavby do katastra by ste ju musel vlastniť ďalších 5 rokov aby bola od dane oslobodená aj stavba... ak by ste ju predali skôr daň by ste neplatili z pozemku ale zo stavby áno.
Kvaka
23.02.11,19:33
na to aby sa neplatila dan z predaja pozemku ho musíte vlastniť ešte jeden rok....

ak by ste začal stavať novostavbu na pozemku, tak od zápisu skolaudovanej stavby do katastra by ste ju musel vlastniť ďalších 5 rokov aby bola od dane oslobodená aj stavba... ak by ste ju predali skôr daň by ste neplatili z pozemku ale zo stavby áno.
Doplním ešte pre úplnosť, že aj rozostavaná stavba sa zapisuje do katastra. Rozostavaná stavba (napr. rozostavaný rodinný dom) je stavba, na ktorú nebolo vydané kolaudačné rozhodnutie a pridelené súpisné číslo a je aspoň v takom stupni rozostavanosti, že už z predloženého znaleckého posudku je zrejmé stavebnotechnické a funkčné usporiadanie jej prvého nadzemného podlažia. Pre účely zápisu rozostavanej stavby sa predkladá právoplatné stavebné povolenie, geometrický plán a znalecký posudok o cene rozostavanej stavby. Keby chcel predať pozemok s rozostavanou stavbou nap. za rok, na pozemok by si mohol uplatniť oslobodenie, už by bol vo vlastníctve 5 rokov, ale predaj rozostavanej stavby by podliehal dani z príjmu.
lapov
24.02.11,05:30
keby som ho predal po tych piatich rokoch aj s rozostavaným domom.Je možné predať pozemok, a stavba ktora je na nom darovat? aby som nemusel platit Dan, predaval by som to detom ,a potrebuju doklad o kupe kvoli pozicke.
Kvaka
24.02.11,10:56
keby som ho predal po tych piatich rokoch aj s rozostavaným domom.Je možné predať pozemok, a stavba ktora je na nom darovat? aby som nemusel platit Dan, predaval by som to detom ,a potrebuju doklad o kupe kvoli pozicke.
Ak pozemok predáš po 5 rokoch, a stavba na ňom budú napr. len základy, alebo aj niečo viac, ale nebude to spĺňať ešte podmienky rozostavanej stavby, v katastri nič nebude zapísané, len pozemok. Predáš teda pozemok, príjem oslobodený od dane. Ak už bude v čase predaja pozemku stavba rozostavaná, môžeš im tú stavbu aj darovať.