DANUS
16.12.05,10:48
prosím o radu. Známa robí v kuchyni, napr. čistí zemiaky, máča sa vo vode a podobne. V poslednej dobe jej strašne opúchajú ruky, ale najhoršie je, že v noci nemôže ani spať čo ju strašne bolia a tŕpnu. Skúšala rôzne bylinky, gely napr. Ibalgin a iné, rôzne zábaly octové, bylinné, vie niekto poradiť niečo účinné? Bola by som vďačná.
vladan
16.12.05,09:53
tŕpnutie rúk môže byť aj od chrbtice
Mickya
16.12.05,10:08
Neviem čo je príčinou, ale nech skúsi magnézium, to tiež veľakrát pomôže. Je to overené.;)
DANUS
16.12.05,10:11
Okej ďakujem, dám vedieť, ak by niekto ešte nejako vedel poradiť, beriem každý nápad, pomoc.
účtovník 007
16.12.05,10:23
Magnézium nič nepokazí. Tŕpnutie môže byť skutočne od chrbtice, ale to opúchanie+ bolesť, by som nepodceňovala. Vždy sa všetko pripisuje chrbtici. Aj doktori radšej povedia:"To máte od chrbtice."Lebo sa im nechce pohnúť mozgom. Príčin môže byť hrozne veľa. Napr. začínajúca artritída(z toho machtania vo vode,často asi studenej.) Treba určite navštíviť neurológa.
DANUS
16.12.05,11:43
Neurológ, obvodný lekár, že varj povedal že to je len z vody, treba mať cez noc rukavice, a používať Ibalgin gel a aj tabletky ibalgin, a stále nič. Lekári sa väčšinou na to vykašlú.
účtovník 007
16.12.05,14:10
Neurológ, obvodný lekár, že varj povedal že to je len z vody, treba mať cez noc rukavice, a používať Ibalgin gel a aj tabletky ibalgin, a stále nič. Lekári sa väčšinou na to vykašlú.

To akože má spávať v noci v rukaviciach? A zimnú kombinézu jej neodporučil si obliekať na noc? Dobrý truľo. Presne o takomto prístupe píšem v predch. príspevku. Dnes si pacienti musia uvedomiť, že lekár je tam pre nich a nie oni preňho. Lenže pacienti sa stále boja sťažovať, a preto sa doktori správajú ako sa správajú. Odporúčam nebáť sa dožadovať svojich práv a v prípade neochoty sa aj sťažovať. Viem o čom hovorím, pracovala som niekoľko rokov v zravotníctve.

Ibalgin je prípravok s rýchlym a krátkodobým účinkom. Sú analgetiká, ktoré sa uvolňujú postupne. Tým sa zabezpečí uvoľnenie svalstva a ustúpenie bolesti.Napr. Dorsiflex. Ten však musí predpísať lekár, nie je voľne predajný.
DANUS
16.12.05,14:31
Ďakujem za radu skúsim jej povedať nech si vypýta Dorsiflex.
KON-EKON
16.12.05,14:49
Len krátko, ruky sú dráhou srdca, treba si uvedomiť, že pokiaľ má daná osoba problémy s rukami, tak to súvisí so srdcom, osrdečník. Práca vo vode jej spôsobuje nedostatok energie, prevláda chlad, ak je studená a to spôsobuje raťazovitú reakciu. Nech sa začne zaoberať stavom tlaku krvi, ciev...atď. To považujem v tejto chvíli ako za záchytný bod.
účtovník 007
16.12.05,14:52
Ďakujem za radu skúsim jej povedať nech si vypýta Dorsiflex.

To som nemyslela ako smerodatné, že to si má dať predpísať. Uviedla som to ako príklad.
DANUS
16.12.05,14:58
Beriem to ako príklad, ale keď lekári nevedia nič predpísať tak aspoň im dať nejakú návnadu, ako malému dieťaťu vieš, napr. Nepomohol by napríklad Dorsiflex?
Tana74
21.12.05,14:29
Niekedy aj dobrí farmaceuti v lekárni vedia poradiť.

Ja osobne s lekármi nemám veľmi dobré skúsenosti a aj na "reumatické" bolesti mi chceli dať iba lieky od bolesti... Radšej to skúšam prírodne, homeopatiou, čajmi a tak...
atramka
21.12.05,20:16
no to trpnutie rúka ich opúchanie si netreba nechať na ľahkú váhu, fak treba navštíviť neurológa a dať si to riadne vyšetriť. Neskôr to môže byť zlĺhavé liečenie a tie bolesti nestoja za to. Ozaj a neskúšala tvoja známa zopár masáží celej alebo aspoň krčnej chrbtice??? Aj to by mohla byť aká-taká úľava, lenže to musí byť aspoň 3-5x každý druhý deň. Skús jej to poradiť..:)
Eva Farkasová
25.12.05,14:10
prosím o radu. Známa robí v kuchyni, napr. čistí zemiaky, máča sa vo vode a podobne. V poslednej dobe jej strašne opúchajú ruky, ale najhoršie je, že v noci nemôže ani spať čo ju strašne bolia a tŕpnu. Skúšala rôzne bylinky, gely napr. Ibalgin a iné, rôzne zábaly octové, bylinné, vie niekto poradiť niečo účinné? Bola by som vďačná.
Radím ísť na vyšetrenie k reumatológovi, aj keď pripúšťam, že to môže byť aj od chrbtice. Ja mám Sjogrennov syndróm /typ reumatoid.artritídy s postupným vysychaním organizmu/a tiež si nemôžem umývať ruky v studenej vode, pretože mám bolesti. Opuch a bolestivosť kĺbov môže byť príznakom zápalového ochorenia ! Kto nezažil, ťažko si to vie predstaviť. Tiež je možné odvápnenie kostí /vzhľadom na vek/. Nech to v žiadnom prípade nepodcení - nevypláca sa to.
sklenkova
25.12.05,14:36
určite by som si dala vyšetriť aj srdce ,cievy,ak má tlak ok.V každom zdr. časopise upozorňujú, že ak máte opuchy končatín,studené a hlavne to tŕpnutie treba ísť ku kardiológovi- nielen na EKG!
nano
25.12.05,19:45
Ja mám len pripomienku k tomu Ibalginu,on pomôže krátkodobe od bolesti,ale nic nevylieči a je riaden zaberák na žalúdok.Ja som mal vredy na žalúdku,vyliečili sa no asi po 2 rokoch mi lekar predpísal na klby tento liek,dopadlo to hrozne.Riadne bolesti a znovu vredy.
pankratz
25.12.05,20:16
Môže to byť aj jeden z príznakov ICHS, Ja mám tiež vysoký tlak, liečený už 30. rok, druhého stupňa. A tiež mám tie príznaky. V noci ma to zobúdza, ale nie pre bolesť, len to cítim, že mi tŕpnu. A ďalej aj príznak reumatického zápalu.
format4
26.12.05,05:54
Ja by som poradil asi toto. Samozrejme može byť problém so srdcom, chrbticou a pod., može to byt nejaký vážny problém , kde by samoliečenie mohlo aj uškodit. Preto samozrejme musí predchádzať náležité vyšetrenie a až potom liečenie. Z toho čo popisuješ to bude pravdepodobne z chrbtice a nejakej choroby v suvislosti s artritídou a pod. Ak ti nepomožu lekári v Bratislave odkial zrejme si, pýtaj sa na vyšetrenie do Výskumného ústavu reumatických chorob v Pieštanoch, kde sú špičkoví odborníci práve na tieto problémy a určite ti neuškodia. Je to normálne zariadenie ako nemocnica a lekár ťa tam , resp. tvoju známu odporučiť može.
Janka6685
07.01.06,08:58
Ahojte.

Ja sa chcem opýtať: mám ešte len dvadsať rokov a tiež sa v noci zobudím, že mi tŕpne ruka. Som zvyknutá spať s rukou pod hlavou alebo pod telom a nikdy mi to nerobilo problémy. Len v poslednom čase musím dávať pozor, ako ohnem ruku pri spaní a aby som ju nepodložila pod niečo. Veľa ľudí poznám, čo spia vraj tiež s rukou napr. pod hlavou a nerobí im to problémy. Je to zlé, že mám ešte len 20 a takýto problém, alebo naopak, keďže mám len 20, tak to prejde?
ajobs
07.01.06,13:50
Ahojte.

Ja sa chcem opýtať: mám ešte len dvadsať rokov a tiež sa v noci zobudím, že mi tŕpne ruka. Som zvyknutá spať s rukou pod hlavou alebo pod telom a nikdy mi to nerobilo problémy. Len v poslednom čase musím dávať pozor, ako ohnem ruku pri spaní a aby som ju nepodložila pod niečo. Veľa ľudí poznám, čo spia vraj tiež s rukou napr. pod hlavou a nerobí im to problémy. Je to zlé, že mám ešte len 20 a takýto problém, alebo naopak, keďže mám len 20, tak to prejde?

Jani, ak by to neprešlo, treba navštíviť lekára, netreba to podceniť.
Ak už budeš mať viac rokov, uvidíš, že si na to zvykneš.:) :D :D :D
Janka6685
07.01.06,14:06
Jani, ak by to neprešlo, treba navštíviť lekára, netreba to podceniť.
Ak už budeš mať viac rokov, uvidíš, že si na to zvykneš.:) :D :D :D

Super...:D
mucko
07.01.06,14:07
Trpnutie ruk moze zapricinit vela spustacov chorob,treba zachytit pricinu,nakolko zdroj nie je znamy,treba precistit organizmus.
Pozrite si stranku www.kurtulikova.szm.sk,byliny INTRA,je to skutocne vyborny produkt,15 r.skusenosti.
bambulka94
28.09.07,15:00
Zdravím, prosím vás o radu. Moja mamina pracuje pri výdaji obedov. často umýva riad a pod. V posledných dňoch pociťuje strašnú bolesť v pravej ruke. Ruka ju neboli počas dňa, ba naopak v noci sa budí kvôli neznesiteľnej bolesti. Tiež si necíti končeky prstov na oboch rukách. Cíti iba tzv.mravčanie( neviem ako to pomenovať) Poraďte mi prosím naakého lekára sa s tým treba obrátiť. Vopred Vám ďakujem
mgm
28.09.07,15:22
Ja by som išla ku obvodnému lekárovi. Takéto problémy rieši ortopéd, alebo neurológ. Mamina nemá aj problémy s chrbticou?
jaja99
28.09.07,16:08
Príčin nočného tŕpnutia rúk môže byť mnoho. Začala by som kompletným interným vyšetrením. Nedoporučuje sa užívať lieky na tlmenie príznakov, lebo môžu zakryť vývoj choroby.
Dôležité je zistiť príčinu a nie kompenzovať následky.
Možnou príčinou môže byť spomínaná chrbtica, endokrinologické problémy, syndróm karpálneho tunela, borelióza, autoimunitné ochorenie nervov ... Mnohé sa dajú vylúčiť jednoduchým odberom krvi.
pachola
28.09.07,16:55
mala som takýto problém,pokazila sa mi práčka a bolo treba plákať v studenej vode nevedela som kde ruky položiť od bolesti,potom som si urobila masť 1 alpa,100 g bravčovej masti a 1 cibula spolu rozmixovať a po pár dňoch bolo po probléme
wagner
28.09.07,18:04
Mne tiež tŕpnu ruky a idem na operáciu karpálneho tunela, aj keď neurológ a aj chirurg sú skeptický. Lenže ortopéd tvrdí, že to z tej zdemolovanej chrbtice nie je. Tak skúsim operáciu a uvidím. Tŕpnu mi ruky aj cez deň aj cez noc.
alazan
28.09.07,18:32
Moja mama mala tieto problemy cca pred 30 rokmi - tiez po umyvani v studenej vode, alebo plachani pradla v studenej vode - ked bola pokazena pracka... a doktor jej povedal, ze je to nervova reuma... neviem kam pokrocila veda doteraz, ale vtedy jej predpisal injekcie, ale uz si nepamäta ake... a casom to akosi ustupilo, ale samozrejme si zacala davat pozor na teplotu vody a podla moznosti obmedzovala nutnost takychto prac ich presunom na mna ;) - a to som bola dost mala - ale ked som videla ako naozaj nevie kam by skocila od bolesti... tak radsej som to robila ja...
severka1
29.09.07,18:05
moja znama to mala tiez ruky jej opuchli a koza sa jej zlupovala bolo to hrozne pracovala v kuchyni, varila, umyvala riad, atd. maslim ze je to alergia, pomohla jej mast z rakuska bohuzial neviem ako sa volala, mozno by trebalo ist do lekarni v rakusku ukazat to, niekedy je to ucinne, mam s tym skusenosti, trpenie ruk to moze byt nieco aj s krvnym obehom, mavam to tiez, mozno aj tlak
Anja111
29.09.07,18:22
Mala som podobné problémy... Obvodný lekár ma doporučil na chirurgiu. Chirurg mi dal ruku do sádry, ale nepomohlo. Poslali ma teda na neurológiu, kde som absolvovala kopec rôznych vyšetrení a užívala rôzne lieky, ale nepomohlo. To som behala po lekároch už pol roka! Nakoniec ma poslali k reumatologičke, ktorá zistila, že mám artritídu. Nasadila mi lieky, ktoré konečne pomohli. Síce ich musím užívať dlhodobo, ale moje problémy ustúpili...
ludmilla
01.10.07,11:00
Príčin nočného tŕpnutia rúk môže byť mnoho. Začala by som kompletným interným vyšetrením. Nedoporučuje sa užívať lieky na tlmenie príznakov, lebo môžu zakryť vývoj choroby.
Dôležité je zistiť príčinu a nie kompenzovať následky.
Možnou príčinou môže byť spomínaná chrbtica, endokrinologické problémy, syndróm karpálneho tunela, borelióza, autoimunitné ochorenie nervov ... Mnohé sa dajú vylúčiť jednoduchým odberom krvi.

Tiež sa prikláňam ku karpálnemu syndrómu.
Syndróm karpálneho tunela je vlastne laicky povedané zanesenie tunela, ktorý prechádza kĺbom ruky. Týmto tunelom prechádzajú šľachy a nerv, prenášajúci vzruchy z mozgu do ruky. Týmto problémom poväčšine trpia ženy. Dôvodom pre vznik tohto ochorenia je manuálna práca, ktorá hlavne zaťažuje kĺby ruky – extrémne pohyby. Taktiež ľudí, ktorí pracujú s počítačom. Ďalšou rizikovou skupinou sú ľudia s nadváhou, diabetici, ľudia trpiaci dnou, ďalej pri zníženej funkcii štítnej žľazy, môže vzniknúť taktiež pri zápaloch poraneniach kĺbu a v neposlednej rade aj v tehotenstve, ale tu sa to zvyčajne po pôrode upraví.
Zvyčajne sa človek prebudí ráno a má pocit, že ruky ostali akoby zaspaté, pri pohybe vzniká potom akoby mravčenie, tento pocit je najsilnejší v palci, ukazováku, v strednom prste a polovici prstenníku. Bolesti a mravčenie môže vyžarovať v noci. Človek začína mať problémy s jemnou motorikou – šitie, zapínanie gombíkov, postupne začínajú z ruky vypadávať predmety.
Tu je naozaj dôležité navštíviť neurológa, ten sa najprv popýta na celkovú anamnézu a podľa toho vyšle pacienta na „elektromyelograf „ pri ňom sa vlastne meria rýchlosť vodivosti nervu a potom sa vyhodnotí.
S týmto ochorením sa netreba zahrávať v prvopočiatku, pokým nie sú výrazné neurologické zmeny, lekár predpíše dlahu predlaktia a ruka/ruky bi mali byť v kľude a 2 – 3 injekcie anestetika s kortizónom. Ak po konzervatívnej liečbe nepríde k zlepšeniu, tak prichádza na rad operácia. Operácia – malý zákrok môže byť v celkovej alebo lokálnej anestézii. Prognóza uzdravenia je tu veľmi dobrá 80-90%. Takže hlavne neodkladať same sa to nespraví. Lekár už zistí z čoho to je.
SOSO82
13.07.08,13:35
ahojte, ja som v druhom mesiaci tehotenstva a tiež ma začalo trápiť stŕpanie oboch rúk,najmä ráno sa vždy na to prebudím ale dnes to mám už celý deň a som z toho zúfalá,predtým som nikdy také problémy nemala a nerozumiem,či to nejako súvisí s tehotenstvom...
pasuliatko
13.07.08,13:37
prosím o radu. Známa robí v kuchyni, napr. čistí zemiaky, máča sa vo vode a podobne. V poslednej dobe jej strašne opúchajú ruky, ale najhoršie je, že v noci nemôže ani spať čo ju strašne bolia a tŕpnu. Skúšala rôzne bylinky, gely napr. Ibalgin a iné, rôzne zábaly octové, bylinné, vie niekto poradiť niečo účinné? Bola by som vďačná.

to môže byť aj od chrbtice krčnej.moja teta to iste mala išla potom na operaciu niečo mala s nervami.chod lekarke a ona ti poradi viac.neodporúčam to riešiť bylinkami a podobnými vecami.môže to len viac uškodiť ako pomôcť
JankaKopernicka
14.07.08,06:46
ahojte, ja som v druhom mesiaci tehotenstva a tiež ma začalo trápiť stŕpanie oboch rúk,najmä ráno sa vždy na to prebudím ale dnes to mám už celý deň a som z toho zúfalá,predtým som nikdy také problémy nemala a nerozumiem,či to nejako súvisí s tehotenstvom...


Tiež mi počas tehotenstva tŕpli ruky,lekár mi povedal,že dieťatko je veľké a tlačí na chrbticu a niektoré nervy,pomáha vraj magnézium,len ja ho brať nemôžem.
DanielaSL
14.07.08,08:13
ahojte, ja som v druhom mesiaci tehotenstva a tiež ma začalo trápiť stŕpanie oboch rúk,najmä ráno sa vždy na to prebudím ale dnes to mám už celý deň a som z toho zúfalá,predtým som nikdy také problémy nemala a nerozumiem,či to nejako súvisí s tehotenstvom...

Môj názor je tiež , že to je spôsobené tehotenstvom. Ja som mala skoro celé tehotenstvo upchatý nos, stále sa mi v členku vymkla noha a padala som na zem a navyše ešte som posledný mesiac na jedno ucho prestala počuť. Pôrodom všetko prešlo. Skús ísť k lekárovi...čo na to povie.
motylik7
16.07.08,07:20
ahojte, ja som v druhom mesiaci tehotenstva a tiež ma začalo trápiť stŕpanie oboch rúk,najmä ráno sa vždy na to prebudím ale dnes to mám už celý deň a som z toho zúfalá,predtým som nikdy také problémy nemala a nerozumiem,či to nejako súvisí s tehotenstvom...
SOSO mňa tiež (tak ako je nižšie napísané) napadlo magnézium ako prvá pomoc. Tiež som začala mať problémy prejavujúce sa tŕpnutím a kŕčmi svalstva. Dávam ich do spojitosti s hormonálnou antikoncepciou, lebo tie hormóny dávajú zabrať takmer tak ako tehotnej. Upravila som si hormonálny systém (jeho výkyvy) a preventívne beriem magnézium. Skús tiež magnézium, najlepšie je samozrejme v prírodnej forme - sušené marhule, semienka, orechy atď.
rizko
23.07.08,17:08
KeĎ bylinky a gely nepomáhajú tak treba zájsť k neurológovi, ten snáď včas zistí príčinu. Nechcem strašiť, ale aj sestre tŕpli ruky, brala to na ľahkú váhu, k neurológovi sa dostala až keď jej ochrnuli končatiny, operovali ju, ale už sa je nepodarilo zachrániť, mala nádor na mieche a 44 rokov. Zomrela pred mesiacom...
mirka1234
16.08.09,11:39
ahoj, moja sestra mala problemy ako trpnutie koncatin, zavrate, tocila sa jej hlava, bola slaba, nemohla sa casto krat hybat, ziaden lekar v nemocnici nevedel, co jej je boli vsetky testy boli negativne, az jeden lekar v ziline jej pomohol, ak chces kontakt napis mi na email mozno ti pomoze