ado32
25.02.11,10:56
Potreboval by som poradiť, čím zatepliť starší (70r.) rodinný dom. Najprv info spodný obvodový múr je široký 700mm, materiál kameň + hlina samozrejme neodizolovaný (podrezať nie je možné, odvodnenie bolo riešené výkopom 1200mm osdením rúr a zasypaním štrkom frakcia 30mm (komplet celý výkop, voda je komplet odvedená do potoka), vrchná nadstavba (r.2006) ytong P2-400 o hrúbke 400mm. Mám dilemu čím zatepliť. Moja predstava je min.80 nobasil + silikát (vlhké a chladnejšie prostredie, dedina v kotline obklopená lesom). Dal som si nafotiť termokamerou dom, ale budem to mať do 2 týždňov, tak budem trošku mudrejší. Čo ma trápi je vlhkosť, teda aby sa nezrážala voda medzi stenou a nobasilom a ďalšia vec aby sa vlhkosť ktorá sa dostane do nobasilu stihala odpariť. Ja nie som moc za polystyrén, ale nevylučujem ho. Vlhkomer ukazuje priemerne 60-70%. Má niekto s tým konkrétnu skúsenosť? Ďakujem za rady.
Cecilia
25.02.11,12:59
V takom dome sa veľa problémov vyrieši kúrením na tuhé palivo, kozub, kachle a pod. Keď sme mali kúrenie na elektrinu, všade boli mokré steny, aj keď boli zvonku odkopané. Kamenné múry ochladzujú miestnosť a cítiť to až v kostiach. Pri kachľovom kúrení je miestnosť príjemne vyhriatá, kamenné steny majú naakumulované teplo, ktoré vydávajú do miestnosti. Všade je sucho, žiadne mokré steny. Zateplenie nie je žiadne, neviem, či by malo význam pri tých hrubých múroch.
220870
25.02.11,19:02
Dobre ste to popísali.Odvetranú fasádu nič lepšie ma v tomto prípade nenapadá.
ado32
26.02.11,18:33
Takto sú tam plastove okna, nemam ziaden problem z plesnami, alebo vlhkymi murmi. Vsetko je ok. To vela ludi zaskoci ak im to poviem, ale je to tak. Ako ten kamenny mur je super len to chcem zateplit. Ide mi uz vyslovne len o usporu na vykurovanie nakolko tepelne cerpadlo neprichadza do uvahy.
lucia.faskova
08.04.11,05:55
po zatepleni muru sa mozu vlhkostne podmienky zhorsit. Mozu a nemusia. Keby k tomu doslo tak je ucinnym prostriedkom Drymatsysteme.sk. Vyskusane, takze kladne ohodnotene. :-)
tonito
03.02.12,10:21
Zdravim.
Aj ja mam kamenny dom v ktorom sme uz tretiu zimu bez zateplenia.Teraz mi vsak nastal problem ked orisli take nizke minusove teploty.Vodu som tahal v mure kde su trubky zasekane.Mur som v kuchyni zateplil EPS lepenim na buchty aby mur mohol dychat ale voda mi v tych rurkach teraz zmrzla a mozem len dufat ze ich nepotrha.Ak dam ruku na mur kde nieje EPS tak je cititi ako prefukuje sem tam studeny vzduch.Mur je hruby naozaj cca 80cm.Budem musiet v lete riesit zateplenie nejakymi mineralnimy doskami nie EPS a chcem to lepit priamo bez kotvy.Tu na fore som nsiel nejake lepidlo ktore je v tube ako pur pena.Skusal to niekto?
Dakujem