veva11
25.02.11,11:25
Kúpili sme krb v roku 2009, všetko sme si dali odborne spojazdniť kúrenárom, ale odvtedy sa nám tam neustále striedajú, lebo stále niečo nefunguje. Neustále nám padá tlak vody a krb nemôže vykúriť na viac ako 30 st. Pritom sú na krb napojené len 4 radiátory a teplo stále nikde. Čo s tým máme robiť?
svrki
25.02.11,10:35
tiež kúrim krbom a teplota tak 40-45 na 4 radiatory viac je problem nestiha a tlak by ti mal stúpať pri kurení, nemáš stare radiatory s velkým objemom vody a velky priener trubiek?
alltracboy
25.02.11,10:42
bud slabo kuris, alebo ten krb nema dostatocnu ucinnost. Skor to ale vyzera na slaby vykon krbu. Tlak by mal skor stupat ako pise kolega vyssie.
veva11
25.02.11,10:45
naopak radiátory sú všetky nové aj rozvody, lebo sa robilo všetko nové/ pôvodne-pred rekonštrukciou boli len kachle bez radiátorov.
arizona
25.02.11,10:56
Aky mas presne krb?Kolko KW?
veva11
25.02.11,11:41
14 KW.
tienik
26.02.11,09:59
Tak to zjavne z odbornym uvedenim do prevadzky nic spolocne nemalo. To ani nevyskusali ked to dorobili?
Inac, neviem preco sa taka kopa ludi snazi krbom zohrievat vodu - nato krb nebol nikdy stavany. Na ten ucel je predsa normalna teplovodna pec (kotol)
Par domov uz zazilo co to zanmena ked zlyha chadenie toho krbu (trosku to vybuchuje - obcas) a tiez predstava ze v obyvacke mam vlastne kotolnu....zo vsetkym tym bordelom co k tomu patri.
peter666666
06.03.11,09:02
zalezi aku mas silnu krbovu vlozku je to v kv potom si zisti kolko kv potrebujes na radiato a mas to .Tiez zakezi ako kuris a cim kuris najvecsi vyko ma smrek obsahuje vela zivice
Milas265
06.03.11,19:37
buchač
06.03.11,19:44
Hmmmmmmm...a to odkiaľ máš??

http://mojachalupa.sk/content/v%C3%BDhrevnos%C5%A5-dreva

;)....si ma predbehol ...

Osobne na chalupe v kachliach síce kúrim ...už som aj smrek mal možnosť , ale inak bukovô drevo pálim ....

Neporovnateľný rozdiel v spotrebe ...smrek horí , len tak hučí , veľmi rýchlo sa spáli ...buk šmarím zopár polienok a pohodička celú noc potom ...
arizona
06.03.11,19:55
zalezi aku mas silnu krbovu vlozku je to v kv potom si zisti kolko kv potrebujes na radiato a mas to .Tiez zakezi ako kuris a cim kuris najvecsi vyko ma smrek obsahuje vela zivice
mimotemy

Taka zivica je naozaj idealna pre krbove vlozky !!!:D:---:D:---:cool:
Vela stastia pri cisteni skla, komina,ale aj pri castom malovani.... ;):---
radsej nepokracujem...:mee::rolleyes::mad:
duzu
02.01.12,17:49
smrek sa práve preto nehodí do krbu zanáša sklo, každé drevo na kg má takmer rovnaký výkon okolo 4 kw na kg len kg smreku má 2x taký objem ako buk a preto ho treba veľa na objem do vložky sú najlepšie listnáče aspoň 2r sušené
buchač
02.01.12,18:23
Výhrevnosť vybraných druhov palivového dreva a objemová hmotnosť:

Výhrevnosť je množstvo tepla, ktoré získame spálením 1 kg dreva. Výhrevnosť dreva sa pohybuje od 12MJ/kg do 15 MJ/kg. Výnimkou sú dreviny bohaté na živicu a ďalšie horľavé látky. Pod výhrevnosťou teda rozumieme množstvo energie, ktoré vznikne oxidáciou jendnotkového množstva horľavých látok pri pôsobení zvýšenej teploty.

viď tabuľku

http://www.chcemdrevo.sk/vyhrevnost-palivoveho-dreva/
220870
02.01.12,21:39
smrek sa práve preto nehodí do krbu zanáša sklo, každé drevo na kg má takmer rovnaký výkon okolo 4 kw na kg len kg smreku má 2x taký objem ako buk a preto ho treba veľa na objem do vložky sú najlepšie listnáče aspoň 2r sušené
od začiatku tohtoročnej zimy kúrim smrekovým drevom.Ešte som sklo nečistil.A je v pohode.
mendo933
03.01.12,07:39
Ja kurim do vodnika KV, kadejakym bordelom zo stavby a sklo ciste a to som tam na "test" hadzal aj mokre drevo
laceti
13.01.12,07:29
zalezi od tepelneho vykonu krbu a taktiez a vykonu vymenika,ja mam krb o vykone 12kw a musim 8h kurit v kuse nez dostanem teplotu 22C z 15C,vyuzivam teplovzdusne kurenie a obyvacku mam 7X7m,a taktiez ci je dom zatepleni aj vonkajsia teplota,ked je -10C treba kurit daleko viac ak pri 0C,vymeniky tepla nemaju az taku vyhrevnost a podla mojho nazoru su to zbytocne vyhodene peniaze nakolko vykurovacia voda sa ohreje na 40max45C co je na kurenie v zime malo, ja davam 60az70C do radiatorov,avsak existuju krby uz priamo namontovanym vymenikom v spalovacom priestore krbu,tie dokazu vykurit viac,nevyhodou je ,ze vzdy musite mat zapnuty spotrebic radiator,bojler na TUV teda sa musi vymenik neustale chladit,inak dojde explozii vymenika ,co je velmi nepekna udalost co sa tyka skod.
duzu
13.01.12,15:52
a účinnosť vložky zas koľko z toho tepla ostane v dome a koľko do komína, na komínový ťah stačí 10%,teda aby vôbec mohlo horeť ,len neviem či taká vložka existuje aj ked propagovali norske ,kanadské a fínske
duzu
13.01.12,15:56
no asi máš dobre vysknuté a má málo živice,lebo ináč i strieľa,tak do otvoreného sa nehodí vôbec a musíš často prikladať horí rýchlo tak je dobré na rozkúrenie
mendo933
13.01.12,17:38
zalezi od tepelneho vykonu krbu a taktiez a vykonu vymenika,ja mam krb o vykone 12kw a musim 8h kurit v kuse nez dostanem teplotu 22C z 15C,vyuzivam teplovzdusne kurenie a obyvacku mam 7X7m,a taktiez ci je dom zatepleni aj vonkajsia teplota,ked je -10C treba kurit daleko viac ak pri 0C,vymeniky tepla nemaju az taku vyhrevnost a podla mojho nazoru su to zbytocne vyhodene peniaze nakolko vykurovacia voda sa ohreje na 40max45C co je na kurenie v zime malo, ja davam 60az70C do radiatorov,avsak existuju krby uz priamo namontovanym vymenikom v spalovacom priestore krbu,tie dokazu vykurit viac,nevyhodou je ,ze vzdy musite mat zapnuty spotrebic radiator,bojler na TUV teda sa musi vymenik neustale chladit,inak dojde explozii vymenika ,co je velmi nepekna udalost co sa tyka skod.
neviem co mas za vlozku, ale v mojom romotope tlacim do vody cca 12kw a nahrievam stym 1000l AN na 90st.
To ze pri -10 treba kurit viac ako pri 0st. je logicke a vsetko zavisi od TS objektu, kolko vykonu potrebuejes , mne staci pri -12 ,3,5kw zo zimnou zahradou 4,5kw.
PS:sice mam vodnika, ale mne na vykurenie domu uplne postacuje vykon co ide do vzduchu. Ked dohori v KV tak mam zvysnu energiu v nadrzi
laceti
13.01.12,19:31
neviem co mas za vlozku, ale v mojom romotope tlacim do vody cca 12kw a nahrievam stym 1000l AN na 90st.
To ze pri -10 treba kurit viac ako pri 0st. je logicke a vsetko zavisi od TS objektu, kolko vykonu potrebuejes , mne staci pri -12 ,3,5kw zo zimnou zahradou 4,5kw.
PS:sice mam vodnika, ale mne na vykurenie domu uplne postacuje vykon co ide do vzduchu. Ked dohori v KV tak mam zvysnu energiu v nadrzi
ja mam vlozku zn.BEF 600
laceti
13.01.12,19:43
ano vodnik je krb ,ktory ma ako som spominal vymenik v spalovacom priestore krbu,ten kuri vyborne,teda nie nejaky liatinovy rebrovany vymenik ktory je zo zadnej strany krbu chyteny 4 srobmi,tento vymenik nevykuri
p.mac
15.01.12,14:15
no z krbu vam teplo len minimalne bude salat, lebo vodnik odobere vacsinu tepla...tych 12kW je podla mna malicko, samozrejme zavisi od vykurovaneho priestoru, myslim nie len obyvacku vykurujete. ja mam doma 20 kW krb s vodnou vlozkou a za 2 hod mam teplotu vody nad 60°C a izbovu teplotu 21°C ... treba zakurovat s makkym drevom co ma velku vyhrevnost a potom udrziavat s tvrdym drevo.
duzu
20.01.12,11:35
to máte aké veľké domy 20kw strata?takým výkonom sa musí vykúriť obrovský priestor i 400m2,krb je ozaj nie dobrý k zohrievaniu vody,ak je priamo vo vložke tak ju veľmi ochladzuje a tým znižuje účinnosť, ak je výmenník mimo ohniska tak ju zas veľmi nevyhreje, k zohrievaniu vody je najlepší kotol na to konštruovaný, krb bol konštruovaný viac pre relax,nemôže byť ako jediný zdroj tepla,ale je dobrý ako druhý záložný zdroj tepla ,napr, pri výpadku el. energie,alebo k vykurovaniu priestoru okolo krbu
mendo933
20.01.12,14:34
to máte aké veľké domy 20kw strata?takým výkonom sa musí vykúriť obrovský priestor i 400m2,krb je ozaj nie dobrý k zohrievaniu vody,ak je priamo vo vložke tak ju veľmi ochladzuje a tým znižuje účinnosť, ak je výmenník mimo ohniska tak ju zas veľmi nevyhreje, k zohrievaniu vody je najlepší kotol na to konštruovaný, krb bol konštruovaný viac pre relax,nemôže byť ako jediný zdroj tepla,ale je dobrý ako druhý záložný zdroj tepla ,napr, pri výpadku el. energie,alebo k vykurovaniu priestoru okolo krbu
Ja s tymto az tak nesuhlasim, netreba to brat az tak vseobecne. Mozno tomu bolo par rokov dozadu, teraz su teplovodne KV uz dost prepracovane a dosahuju ucinnost ako kotle, ba az vetsiu, lebo pri kotli teplo z ohriateho vzduchu ide von oknom a z KV to vyuzijem na zohriatie interieru.
O ucinosti horenia svedci aj farba plamena. Keby mi zle horelo tak nemam plamen do modra a spinilo by sa mi aj sklo. Sklo mam furt ciste aj ked hodim mokre drevo. Pri horeni sledujem aj kominovy teplomer a drzim sa stale v medziach optimalneho horenia.Ale na druhej strane su KV o ktorym sa toto moze len snivat. Asi som mal stastnu ruku pri vybere KV
duzu
21.01.12,10:04
aj ked nemá niekto teplomer na výstpe z vložky teplotu rozpozná podľa farby a intenzity plameňa,žiaľ dokonalejšie spaľovanie majú len niektoré vložky, ak majú len vzduch pod rošt tak sa nedosiahne dostatočná teplota, modernejšie majú sekundárny i tercialny vzduch ,no i tak ešte žiadnu vložku nevyrobili aby mala väčšiu účinnosť ako dobrý splynovací kotol pracuje na inom princípe ako vložky,ten je zaizolovaný ako bojler a sused má kúrenie nad kotolňou vzduchom cez filter,
mendo933
22.01.12,06:42
Splynovacie kotle maju ucinnost 80-90% zalezi od typu. Moja KV ma 82%. Nie kazdy ma pivnicu a môze vyuzit teply
vzduch ,v 99% pripade ide teplo von oknom, kedze kotol potrebuje vzduch a kotolna sa musi vetrat. Co brani tomu aby som aj vlozku zaizoloval ako bojler? Vatu uz mam nakupenu, ktomu spravim este jednu vychytavku a typ padom sa ucinost este o cosi zdvyhne.
Mne ani nejde o dokazovanie ze KV s teplovodnym vymenikom su na tom lepsie jak kotle, len poukazat ze aj KV môze fungovat inak ako tu poniektory pisu
duzu
22.01.12,10:25
tiež súhlasím ,že i KV môže fungovať ako kotol, len nie v obývačke,potom tam bude ako v kotolni preniesť 20m3 dreva a kopu popola ,to je už nie relax a stráca svoj zmysel
mendo933
22.01.12,11:16
tiež súhlasím ,že i KV môže fungovať ako kotol, len nie v obývačke,potom tam bude ako v kotolni preniesť 20m3 dreva a kopu popola ,to je už nie relax a stráca svoj zmysel
20m3 je nemozne v RD spalit za jednu zimu. Ked tak 20metrov priestorovych ale to nastastie nieje môj pripad
mco
06.04.12,20:53
neviem co mas za vlozku, ale v mojom romotope tlacim do vody cca 12kw a nahrievam stym 1000l AN na 90st.
To ze pri -10 treba kurit viac ako pri 0st. je logicke a vsetko zavisi od TS objektu, kolko vykonu potrebuejes , mne staci pri -12 ,3,5kw zo zimnou zahradou 4,5kw.
PS:sice mam vodnika, ale mne na vykurenie domu uplne postacuje vykon co ide do vzduchu. Ked dohori v KV tak mam zvysnu energiu v nadrzi

Aky romotop - KV 025? Uvazujem o KV 025 G 02, akumulacne vykurovanie radiatormi v novostavbe so stratami ca 8 kW. (AN 850 l, obstavba kachlova pec)
Zaujimalo by ma ake su Vase skusenosti s touto KV, na co si dat pozor pri montazi a pod...