whiteboard
27.02.11,08:08
Dobrý deň, pre nadmerné náklady na vykurovanie typického štvorcového poschoďáku s rovnou strechov z 80-tych rokov je potrebná rekonštrukcia kúrenia. Súčasný kotol - stacionárny-Destila je v prevádzke už 17 rokov a teplovodné rozvody sú tiež značne predimenzované. V dome je celkovo 12 liatinových radiátorov, tento počet by mal zostať aj naďalej. Rozpočet je ale výrazne obmedzený, v podstate by sa jednalo o výmenu kotla a rozvodov. Vyzerá to tak, že liatinové radiátory musia zostať. Ja osobne s týmto nemám žiadne skúsenosti, preto by som poprosil o radu a odpoveď na pár otázok:
- aký kotol pri počte 12 radiátorov, mal by byť závesný, bez ohrevu užitkovej vody,
- aké rozvody, resp. rozvody z akého materiálu,
- príp. návrhy na iné riešenia

Je mi zrejmé, že bez nevyhnutných stavebných úprav to nepôjde, v súčasnosti je kotol v pivnici, bez väščích komplikácií je však možné jeho umiestnenie v obytnej časti na prízemí-v práčovni.
Tiež by potešil kontakt na nejakého seriózneho odborníka v tejto oblasti z NR a okolia / formou SZ /. V celom RD býva iba jedna osoba /babka/, situácia je v súčasnosti pre nadmernú spotrebu plynu už neúnosná.

ďakujem za každý príspevok.....
Flinstone
27.02.11,08:42
liatinové radiátory by bola škoda vyhodiť... je to nezmar. Ak ich budete zahadzovať, dajte vedieť ktorým smerom. Pôjdem ich chytať.
Možno nemajú tak dobrý prestup do vzduchu ako moderné medeno-hliníkové, ale zas z nich ide príjemné sálavé teplo.
radkoslavko
20.03.11,10:26
ja tiez reisim otazku kotla a mojim favoritom je znacka Protherm....rozvody PEX-AL-PEX, ale ja budem mat iba podlahove kurenie