Medea8
27.02.11,17:22
Dobry den,
mam otazku... Darovali sme byt detom s dozivotnym uzivanim mna aj manzela... chcela by som ju zrusit, viete mi poradit postup? musime suhlasit obaja so zrusenim zmluvy alebo staci ked bude suhlasit jeden?
buchač
27.02.11,16:26
Dobry den,
mam otazku... Darovali sme byt detom s dozivotnym uzivanim mna aj manzela... chcela by som ju zrusit, viete mi poradit postup? musime suhlasit obaja so zrusenim zmluvy alebo staci ked bude suhlasit jeden?

NIE ...nestačí ...pokiaľ žijú obaja ...

Jááááj , to zrušenie nie je len tak ľahké ...na to musí byť už dôvod a ten je potrebné aj zdokladovať ...nie je to prechádzka po korze ...:rolleyes:
Medea8
27.02.11,16:37
A AKY JE POSTUP? ONO SKOR IDE O TO, ZE MAM V UMYSLE PODAT ZIADOST O ROZVOD A NEVIEM AKO TO UROBIT TAK ABY SME PO ROZVODE V TOM BYTE NEMUSELI ZIT OBAJA... ZMOZU TU NIECO DETI? AKO BY MALI POSTUPOVAT? MAJU NAJST POTOM MOJMU EX-MANZELOVI NOVE BYVANIE? ALEBO AKO JE MOZNE TOTO RIESIT? MYSLELA SOM ZE ZRUSENIE ZMLUVY BY BOLO ASI NAJJEDNODUCHSIE ALE TAK ASI NIE AKO VIDIM...
bubkoch
27.02.11,16:40
A AKY JE POSTUP? ONO SKOR IDE O TO, ZE MAM V UMYSLE PODAT ZIADOST O ROZVOD A NEVIEM AKO TO UROBIT TAK ABY SME PO ROZVODE V TOM BYTE NEMUSELI ZIT OBAJA... ZMOZU TU NIECO DETI? AKO BY MALI POSTUPOVAT? MAJU NAJST POTOM MOJMU EX-MANZELOVI NOVE BYVANIE? ALEBO AKO JE MOZNE TOTO RIESIT? MYSLELA SOM ZE ZRUSENIE ZMLUVY BY BOLO ASI NAJJEDNODUCHSIE ALE TAK ASI NIE AKO VIDIM...

to dozivotne uzivanie je tvoje pravo, nie povinnost ... ked tam byvat nechces, nemusis, mozes sa odstahovat kde chces ... pravo na nahradne byvanie nemas
Mária27
27.02.11,16:46
Dá sa zrušiť vecné bremeno manželovho bývania v byte. On tam nemusí vôbec bývať, aj keby sa bremeno nerušilo, ale najlepšie by bolo, keby ho zrušil on dohodou.
Je samozrejmé, že po rozvode sa budú snažiť bývalí manželia bývať oddelene. Manželovi môžete nájsť (kúpiť) iný byt, ponúknuť mu odstupné (vyplatenie z bytu), alebo mu platiť nájomné ... Snažte sa to urobiť dohodou, inak hľadať pomoc na súde.

§ 151p obč. zákonníka
(1) Vecné bremená zanikajú rozhodnutím príslušného orgánu alebo zo zákona. K zániku práva zodpovedajúceho vecnému bremenu zmluvou je treba vklad do katastra nehnuteľností.
(2) Vecné bremeno zanikne, ak nastanú také trvalé zmeny, že vec už nemôže slúžiť potrebám oprávnenej osoby alebo prospešnejšiemu užívaniu jej nehnuteľnosti; prechodnou nemožnosťou výkonu práva vecné bremeno nezaniká.
(3) Ak zmenou pomerov vznikne hrubý nepomer medzi vecným bremenom a výhodou oprávneného, môže súd rozhodnúť, že sa vecné bremeno za primeranú náhradu obmedzuje alebo zrušuje. Ak pre zmenu pomerov nemožno spravodlivo trvať na vecnom plnení, môže súd rozhodnúť, aby sa namiesto vecného plnenia poskytovalo peňažné plnenie.
(4) Ak právo zodpovedajúce vecnému bremenu patrí určitej osobe, vecné bremeno zanikne najneskôr jej smrťou alebo zánikom.