mattism
01.03.11,21:25
Dobrý večer prajem. Chcem začať podnikať - prenajať si obchod s potravinami. Predajňa je umiestnená na prízemí domu, na poschodí má majiteľ byt. Problém je v tom, že majiteľ je neporiadny občan, neplatí svoje záväzky ako podnikateľ ani ako fyzická osoba. Má viacero exekúcií. Nevie mi niekto poradiť alebo vysvetliť, aké riziko mi hrozí od exekútora, ktorý na stavbu vydal exekučný príkaz, ktorý je zapísaný na LV už cca 3 roky. /zariadenie predajne a tovar by boli samozrejme mojím majetkom/. Ďakujem.
Stanislav 1975
01.03.11,20:43
Dobrý večer prajem. Chcem začať podnikať - prenajať si obchod s potravinami. Predajňa je umiestnená na prízemí domu, na poschodí má majiteľ byt. Problém je v tom, že majiteľ je neporiadny občan, neplatí svoje záväzky ako podnikateľ ani ako fyzická osoba. Má viacero exekúcií. Nevie mi niekto poradiť alebo vysvetliť, aké riziko mi hrozí od exekútora, ktorý na stavbu vydal exekučný príkaz, ktorý je zapísaný na LV už cca 3 roky. /zariadenie predajne a tovar by boli samozrejme mojím majetkom/. Ďakujem.

Tak do tohto kšeftu by som nešiel- to smrdí len samými problémami...:cool:
danushka
01.03.11,21:11
Podnikal by si v priestoroch na základe zmluvy o prenájme.
Mohlo by dôjsť do situácie, že exekútor pre neplnenie záväzkov dá dlžníkovu nehnuteľnosť do dražby a táto sa predá. Nový majiteľ by Ti mohol dať výpoveď nájmu, prípadne upraviť cenu nájmu.
Výpoveď nájmu by sa riadila podľa Zákona č. 116/1990 Zb.o nájme a podnájme nebytových priestorov, ak by ste sa v pôvodnej zmluve nedohodli inak.
Mária27
01.03.11,21:34
Pri zmene vlastníka nájom pokračuje za nezmenených podmienok. otázka je - dokedy:)


§ 680 obč.z.
(3) Ak dôjde ku zmene vlastníctva k nehnuteľnej veci, môže z tohto dôvodu vypovedať nájomnú zmluvu iba nájomca, a to aj vtedy, ak bola zmluva uzavretá na dobu určitú; výpoveď však musí podať v najbližšom výpovednom období, pokiaľ je zákonom alebo dohodou ustanovené. Pri zmene vlastníctva k hnuteľnej veci môže zmluvu vypovedať aj nadobúdateľ.
mattism
02.03.11,20:36
Ďakujem Vám za odpovede, dnes som sa telefonicky spojila s exekútorom, ktorého sa celá vec týka. Nemieni predávať nehnuteľnosť, dlh nie je až taký veľký. Upozornil ma na skutočnosť, že majiteľ nesmie bez jeho vedomia s nehnuteľnosťou nakladať, exekútor mu musí dať súhlas a nájom ide na účet jemu. Ak by to majiteľ predsa len urobil a exekútor to dodatočne zistí, vyzve nájomcu, aby mu predložil doklady o nájme a odvtedy ide nájom exekútorovi. Treba mi teraz len premyslieť, či majiteľovi veriť, exekučných príkazov na jeho plat má viac a nerada by som sa s ním neskôr o niečo naťahovala.
Mária27
03.03.11,07:42
Vďaka za informáciu. Tí exekútori sa objavujú stále častejšie, na čo sme nebývali zvyknutí. Takže sa musíme pustiť aj do štúdia takýchto typov a každá reálna skúsenosť je dobrá.