alchstuip
02.03.11,08:29
Dobry den,

Na pozemku mame mensi rybnik (10x20m), chceli by sme pri a na nom postavit mensie drevene molo.

Checeme zapustit do zeme a do dna agatove koly na ktorych to bude stat. Otazka je, ci je nutne ich niecim impregnovat, pripadne cim, aby to nesposobilo problem rybam a inej havedi v rybiku.
Stefan2005
02.03.11,08:00
Trvalo zamedziť rozkladu dreva od vody a zemnej vlhkosti nie je možné, dá sa to iba spomaliť (rôznymi chemickými prípravkami). Najlepším opatrením je výber takého druhu dreva na zapustenie do zeme či vody, ktoré je viac odolné proti rozkladu (dubové; agátové drevo,...). Takže kvôli rybám, ktoré bude asi konzumovať, ničím by som agát nenapúšťal...
bjuty smis
02.03.11,10:14
no, trvalo s možno nedá, ale taký amsterdam alebo benátky asi prekonať nepotrebuje....
alchstuip
02.03.11,10:25
uplne mi staci, ked to vydrzi nejakych 10 rokov... myslim, ze agat priemeru okolo 15 cm s tym nebude mat problem, na tom pozemku sme zo zamokrenej pody vyberali stary plot, agatove koly boli celkom v pohode po 50 rokoch, z droteneho pletiva pritom ostali uz len chatrne zbytky... tak, uz len nech sa otepli a ideme na to.

Este otazka - asi by bolo lepsie davat tam to drevo bez kory.... aby sa pod nou nedrzal hmyz.
andiablo
02.03.11,10:52
samozrejme daj drevo bez kôri. Kôra by hnila a napadalo by ti to drevo
220870
02.03.11,17:40
Na takéto účely sa takmer výlučne v našich končinách požíval agát.bez kôry.Pod vodou je takmer nezničiteľný,nad hladinou má životnosť cez 50 rokov.
alchstuip
03.03.11,11:58
Tak to potom nieje co riesit, zohnat drevo, nabrusit reteaz na pile a ide sa na to :-)
fedo78
03.03.11,12:05
Ja som použil agátové drevo na stĺpiky na dočasný plot okolo stav. pozemku a po 3 rokoch tie stĺpiky dostali dobre do držky, hlavne na úrovni zeme a cca 30 cm pod. Boli bez kôry. Vyzeralo to ako by ich nejaký hmyz rozožral, niektoré som pri vyberaní zlomil. V priemere mali 10-15 cm. Dosť ma to prekvapilo. Do vody je vraj vhodná aj borovica, neviem aký druh, možno čierna, tá je mastnejšia.
bjuty smis
03.03.11,12:29
nie som si už istý na 100%, ale raz som videl dokument o amsterdamme - je postavený na drevených koloch- a tie zato tak držia, že ich predtým opálili..
pcgambler
03.03.11,12:33
Určite agátové drevo