tonkat
19.12.05,14:58
Pozná niekto recept na klasické veterníky, také ako predávajú v cukrárni - karamelové aj s polevou? Podelíte sa? Díky.
ajka5
19.12.05,15:09
Veterníky

4 celé vajcia
16 dkg hladkej múky
2 dcl mlieka
7 dcl oleja
štipka soli

Dáme variť mlieko, olej a soľ. Keď sa mlieko zvarí, dáme do toho múku a vypracujeme cesto (stále na ohni). Keď je zmes hotová, pridávame po jednom vajíčku, postupne vypracujeme polotuhé cesto. Cesto dáme do vrecka na striekanie a tvarujeme venčeky na pomastený plech. Pre pečením venčeky postriekame studenou vodou a dáme do dobre vyhriatej trúby (200°C). Celý čas do trúby nekukáme. 18 až 20 minút.


Krém robím z Harlekýnu:
Uvaríme pol litra mlieka, vmiešame 1 Cérú, 12 dkg masla, 1 vanilkový cukor, 3 dkg práškového cukru. Všetko mlieko v cukru rozpustíme. Teplé mixujeme 3 minúty. Do mixéra hodíme 1 žĺtok (počas mixovania). Odstavíme a necháme v chladničke 24 hodín. Na druhý deň vymiešame. A potom plníme veterníky.


Biela poleva:
130g prášk.cukru
2 lyžice horúcej vody
všetko spolu vymiešame na hustú polevu .
tonkat
19.12.05,15:26
A nemáš tam náhodou preklep? 7 dcl oleja to sa mi zdá strašne veľa na 16 dkg múky. A plnky tam bývajú dve. Pudingová a ašľahačková.
Zita4
21.12.05,16:40
Ja ti priložím jeden podobný recept. Ak máš rada veterníky, toto určite vyskúšaj, pretože podľa mňa sú lepšie ako vetererníky.
V tom predchádzajúcom recepte je určite nejaká zrada, pretože odpaľované cesto sa nerobí s olejom ale s vodou. No neviem, ale ja by som to asi ani neskúšala (so 7 dl oleja).
Veterníky nerobievam, takže v tom ti neviem poradiť.
tonkat
21.12.05,17:01
Ďakujem Zita, už som myslela, že nikto nepečie veterníky. Určite ich vyskúšam. Ešte otázočka, môžu sa aj striekať cez vrecko na plech? alebo je to hustejšie? Ja len preto, aby boli úhľadné.
Zita4
22.12.05,20:00
Je to husté cesto, takže len z čajovej lyžičky dávaj na plech také malé kôpky asi vo veľkosti orecha. Určite vám budú chutiť. Veselé sviatky. :)
pyton
22.12.05,21:51
Na internete som našla takýto recept na veterníky:
http://www.sumivit.sk/recepty/jedeninfo.php?serial=214
aninocka
21.04.10,08:12
Tu je video recept na veterniky:
http://www.akosatorobi.sk/video/1257/veterniky
Daniela1010
21.04.10,09:33
Vyskúšaj tieto. Ja ich robím už roky a nemajú chybu.


Veterníky1/2l vody, štipka soli, 1 maslo - variť. Za varenia a stáleho miešania pridáme 30 dkg polohr. múky,riadne zamiešame a nevaríme prudko. Do vychladnutého cesta zamiešame postipne 8 vajec. Cesto striekame na vymastený plech - 2x zatočíme, aby boli venčeky vysoké. Dáme piecť do rúrya 10 min. ju neotvárame, aby cesto nepadlo. Upečené rozkrojíme a plníme krémon.Plnka:300 g kryš. cukru, 1,5 dcl vody, 1/2l mlieka, 2 žĺtky, 2 Zlaté klasy, 250g masla.Cukor upálime na karamel, zalejeme vodou a rozvaríme. V mlieku rozhabarkujermepuding, žĺtky a vylejeme do karamelovej hmoty. Povaríme a necháme vychladnúť.Maslo postupne zapracujeme do karamelovej kaše.Šľahačka:môže sa použiť klasická šľahačka 2 ks + stužovače + 2 vanil. cukry.Ja mám odskúšané, že lepšie je použiť šľahačku v prášku 2 ks a urobiťpodľa návodu.Poleva:10 dkg kryš.cukru, asi 1 dcl vody, 10 dkg práš. cukru, olej.Cukor upílime na karamel, zalejeme vodou. Necháme vychladnúť a lejemepomaly do preosiateho práč. cukru a nakoniec do hustej zmesy pridáme trochu oleja.
babca
26.04.10,17:27
Pozná niekto recept na klasické veterníky, také ako predávajú v cukrárni - karamelové aj s polevou? Podelíte sa? Díky.
Ahoj! Klikni na mimibazar-recepty-cukrovinky tam si daj hľadať veterníky. Sú tam fantastické pod názvom PRAVE VETERNIKY. Plnku možeš dať z karamelových. Ja som ich odskúšala. Sú krásne vysoké.Presne dodrž postup !!! Daj vedieť ak sa pre ne rozhodneš či sa ti podarili. Babča
Betina2
20.05.10,10:02
Priložím aj vynikajúce
KARAMELOVÉ VETERNÍKY
inú tému musím pohladať, dúfam, že nevadí.


http://www.mimibazar.sk/recept.php?id=14806#diskuse

Vanilkový krém ja nadstavujem . Vyšlahám 400 ml šlahačky dotuha (aj menej odhadom) a postupne ju potom zamiešavam šlahačom do vanilkového pudingu. Je potom lahodnejšia a jemnejšia. Puding zo zlatých klasov (ale bez šlahačky, tú až na druhý den šlahám) a karamelovú šlahačku uvarím den vopred , ostatné veci robím až na druhý deň .Pri pečení korpusov podľa mňa nestačí tých 20 minút, ja som robila dlhšie, ale to uvidíš, musia byť na povrchu chrumkavé zlatohnedé, nie len trošku nazlatalé. A nafúknuté.Po vybratí ihneď prekrojím pílkovaným ostrým nožom. Práve včera som ich robila a prvý plech bol nedopečený, takže som nakoniec dorábala dalšiu várku cesta. Spolu sme ich mali 29 alebo 30, ale tá karamelová šlahačka vyšla len-tak-tak. Tá je asi na menej ks, ked som mala 22-25 tak to bolo akurát. No a aj boli väčšie než minule, takže asi preto.