Dalik800
03.03.11,19:10
Ahojte vie mi niekto poradit? Momentálne staviam RD energetická trieda by mala byt B. a stále sa neviem rozhodnut či kurit plynom alebo elektrikou a či zvolit radiatory alebo podlahovku, na kolko bude v obývačke aj krb.
Dakujem za rady a vaše názory
marko182
03.03.11,18:19
No pokial to ma byt trieda B, tak sa obavam, ze by si to tou elektrikou dost preplatil. Radsej porozmyslaj nad tym, ako z toho urobit triedu A.
TomasHC
03.03.11,21:14
Bez ohladu na triedu, momentalne je plyn cca 1/2 z elektriny - prevadzkove naklady. Do buducna sa bude pomer plyn:elektro zrejme vyrovnavat, ale stale je vyhodnejsi plyn. Ak mas moznost volby, tak bude vyhodnejsie pouzit plyn.
tienik
04.03.11,10:08
No, neviem, hodit sem konktretnu hodnotu - 1/2 je velllka fajerina.
Vies dat ruku do ohna ze je to tak? Ani nahodou, nevies aky je to dom, kolko obyvatelov, ake je predpoklad celkovej elektrifikacie....atd.

A zabudnite prosim na porovnanie cena za KURENIE plynom verzus cena za KURENIE elektrikou. Je to absolutne nepodstatny a nic nehovoriaci udaj.
Vzdy treba porovnat naklady na ENERGIE domu pri vykurovani plynom verz. elektrikou.
Lebo neviem ako vy, ale ja neplatim len za kurenie, ale za celu prevadzku.

Takze moja odpoved je:
zrataj si jednu aj druhu verziu. Rataj investicie, prehliadky, udrzbu, zivotnost a nakoniec spotrebovanu energiu. No a podla vysledku sa hravo rozhodnes.
A nezabudni zaratat aj konfort regulacir, atd - sice nevycislitelne peniazmi, ale tiez stoji asi za uvahu.
TomasHC
04.03.11,11:11
Ja porovnanvam naklady na 1kWh energie z plynu a elektriny. Bavime sa o kureni, nie o celkovych nakladoch.
yyakuzaa
04.03.11,11:14
no ja sa tiez chystam stavat dom a mam na vyber aj plyn aj elektriku a rozhodol som sa pre elektriku+krb. V podstate sa jedna o mensi dom, planujeme 4-clennu rodinu. Jednoznacne elektrinu preto ze pri zvyhodnenom tarife ako velkoodberatel el.energie mam tym padom vstky spotrebice doma za nizsiu prevadzkovu cenu (telky, feny, pracka, pocitac, cirkular a ine). Kurenie je sice drahsie ale tymto sa to celkom vyrovna. Viem ze tento tarif plati 20 hodin denne ale na kotloch nie je problem nastavit aby sa v dany cas nespustali a v dobre zateplenom dome to ani nezistis .Dolezite je aj spomenut usetrene naklady za plynovu pripojku a ustrene samotne nervy pri vybavovani polozky navyse. Takze toto moj nazor
TomasHC
04.03.11,11:38
no ja sa tiez chystam stavat dom a mam na vyber aj plyn aj elektriku a rozhodol som sa pre elektriku+krb. V podstate sa jedna o mensi dom, planujeme 4-clennu rodinu. Jednoznacne elektrinu preto ze pri zvyhodnenom tarife ako velkoodberatel el.energie mam tym padom vstky spotrebice doma za nizsiu prevadzkovu cenu (telky, feny, pracka, pocitac, cirkular a ine). Kurenie je sice drahsie ale tymto sa to celkom vyrovna. Viem ze tento tarif plati 20 hodin denne ale na kotloch nie je problem nastavit aby sa v dany cas nespustali a v dobre zateplenom dome to ani nezistis .Dolezite je aj spomenut usetrene naklady za plynovu pripojku a ustrene samotne nervy pri vybavovani polozky navyse. Takze toto moj nazor

Hmmm, ked pozeram plazmu co berie 400W denne 2h vo VT (20:30-21:30, 22:30-23:30), rano chces pustit pracku a zase TV (7:30-8:30, 9:30-10:30), tak mi to az take super nepride. NT mas ked spis, co Ti je na prd, a cez den ked si v praci, takze detto. Vybavit plyn ak ho mas pri dome je otazka 230 euro a nevidim v tom problem. Pri elektrike a D11 platis pri 3x25A nejakych 15 euro mesacne uz len za odberne miesto...

Ja kurim elektrinou a nemam pocit ze by to stalo tolko co plyn, nedajboze aj menej :rolleyes:
TomasHC
04.03.11,11:45
A este poznamka. Za 1kWh v D1 platis 0,163€ a 2,4€ mesacne za hodiny, v D5-D11 je to 0,105€/0,486€ a 17,3€ mesacne za hodiny. Prekuris radovo MWh, a beznou spotrebou kWh mesacne. Zaujivave by to mohlo byt len pri NED/PD, aj to len preto, ze plynove kotle s vykonom 1-7kW su prilis drahe...
TomasHC
04.03.11,11:54
Tu opisem cisla z kamosovej faktury SPP, tarif D3:

Odobrate: 12242 kWh
Spolu: 508,61 €

Vysledok je 0,0416 € / kWh.

V porovnani s 0,105 € / kWh za NT-D11, je to menej ako polovina. Tak kde je kua ta vyhodna elektrika?!
yyakuzaa
04.03.11,12:03
tak nie som taky blby aby som si kupil 400w plazmu ked su ovela rozumnejsie alternativy na trhu v rovnakej ak nie lepsej kvalite, dalej nie som taky blby aby som pral presne vtedy ked mam drahy prud ked si to viem v pohode naplanovat aj na iny cas a to nie len pranie. To len tu sme natrafili na niekoho kto si skalopevne stoji za svojim a bude tu tlacit taketo argumenty. Ocakavam ze si tu budeme teraz vymienat nazory ale ja predom hovorim ze toto je moj posledny prispevok v tejto teme, dal som len svoj nazor podla svojho modelu, kazdy si urobte svoju mienku
TomasHC
04.03.11,12:13
Neries prosim moju inteligenciu podla toho ci mam plazmu alebo LED, dakujem.

Otazka bola ci zvolit plyn alebo elektro. Pisem a opakujem, ze PREVDZKOVE naklady na plyn su 1/2 oproti elektrine, hoci aj v najvyhodnejsom tarife. Ked budem kurit plynom a popri tom mat elektrinu D1, tak nemusim riesit kedy mam prat a aky mam televizor, lebo rozdiel 0,163€ a 0,105€ pri 100kWh mesacne mi je ukradnuty...

Este raz pisem, kurim elektrinou lebo musim a hned ako sa bude dat vybavit plyn, tak bez mihnutia oka idem do toho.
TomasHC
04.03.11,12:20
Pre mna za mna, nech si kazdy kuri ako chce, hoci aj studenou jadrovou fuziou :D
vladoziak
04.03.11,14:54
Odpoved na otazku ci zvolit plyn alebo elektricke kurenie da iba poznanie tepelnych strat budovy ako celku.

Ak su tepelne straty budovy vyskoke tak jednoznacne plyn,ale ak su male tak treba silno uvazovat nad elektrickym kurenim,a nehladiet iba na jednu vec a to cenu za jednu jednotku tepla pri tom alebo onom sposobe,elektricku energiu musite do domu zaviest tak ci tak a pri nizkych tep.stratach budovy treba zratat cenu za projekt a pripojku plynu,rozvody plynu,kotol predpokladam,ze pri plyne väcsina uvazuje nad KK a ich ceny su od 1000 do 3000 a viac eur,potom ked si poratate vsetky naklady potrebne na plynove kurenie tak si preratajte kolko tepla za tu cenu vyrobite z elek.kurenia a ked to bude rentabilna tak smelo do plynu ale netreba zabudat,ze aj plyn.kotol ma nejaku zivotnost,cena servisu pri plynovych kotloch,revizie plynovych zariadeni,kontrola komina a este dalsich nakladoch spojenych s takym alebo onakym sposobom,ale ked zacnete rozmyslat nad vsetkym co musite pri vybere kurenia zobrat do uvahy tak date na väscsinu a budete kurit plynom.
mendo933
04.03.11,17:43
Kez uz el. kurenie tak mat uz slusny NED, do klasickej novostavby podla normy by som uz dal plyn. Ani 2 tarif nieje spasa, aj pri el. kureni sa vo vetsine pripadov oplati D2.
alltracboy
04.03.11,17:52
ale co je to slusny NED?
mendo933
04.03.11,18:23
ale co je to slusny NED?
okolo 30kWh/m2 a menej. 50kwh/m2 co je uz vrchna hranica NED to stoji uz za zvazenie. Ale to je len taky hruby nastrel. Dost zalezi od spôsobu vyuzivania domacnosti, niekomu je teplota 19st. v spalni a 21st. v obytnych miestnostiach prirodzena, niekto potrebuje o 3 st. viac. Takze pausalizovat sa neda, najlepsie je si to vypocitat pre svoj model.
Ferdosondo
05.03.11,05:25
Včera som debatoval s kamarátom, ktorý má rozlohou skoro taký istý dom, ako ja. On má plyn a ja elektrinu. Jeho dom je zateplený môj zatiaľ nie.
On : "Koľko ťa vyšlo kúrenie elektrinou za minulý rok?"
Ja : "1 100 Eur"
On : "No vidíš som ti vravel, že si máš dať plyn, ja iba 500 Eur? (široký úsmev s poklepaním na čelo)"
Ja : "To je slušné. A koľko platíš za elektriku?"
On: "50Eur/mesačne"
Ja: "Takže to je 600Eur/ rok, spolu 1 100 Eur . A k čomu vlastne ti bol ten plyn? "
Odpovede som sa už nedočkal, a aj ten úsmev zmizol. Isto v duchu prepočítaval, koľko ho vyšlo zamontovanie plynu.

Týmto nechcem povedať, že kúrenie elektrinou je automaticky lacnejšie, ale sú prípady, kedy je to naozaj výhodnejšie. A to hlavne v dome s nízkymi tepelnými stratami. Hlavne nestačí len porovnať ceny plynu a elektriny.
tienik
05.03.11,07:29
No a o tomto vzdy hovorim. A nikto mi neche verit ze ciste cena za kurenie (energie) je absolutne nepodstatna a zavadzajuca. Vzdy bola a bude zaujmava len kompletna suma co platim mesacne - to ide z uctu.
slovex
05.03.11,07:43
ešte by stálo za úvahu porozmýšlať že elektrika je prírodný zdroj (vždy ju nejako vyrobíš) a plyn? Zásoby predsa pomaličky dochádzajú a nehovorím o plynovej kríze z pred roka...
pokiaľ je dom zateplený, pri vykurovaní elektrikou sa odberateľ automaticky radí do inej tarifnej skupiny, čiže je elektrika o trochu lacnejšia ako u bežného spotrebiteľa (najmä odber pre spotrebiče). my sme zvolili pri stavbe domu kombináciu elektrika+krb+solárny panel. Ušetrili sme si nervy s vybavovaním plynovej prípojky+ investíciu do nej. Dom je nízkoenergetický, spotrebiče vyberám A+ (to je jediná možnosť úspory)
TomasHC
05.03.11,07:48
Kedze autor temy uviedol triedu B (blizsie k A, alebo C?), tak mam pocit, ze bude predsa len vyhodnejsi plyn. :D Ale uz v tejto teme radsej koncim, napisal som vsetko co som mal na srdci.
dracul
05.03.11,18:17
ja mam tiez el. + krb. zdravim Ferdosonda.
este kurim len 2-hy mesiac ale podla meraca mam spotrebu okolo 40KWh denne
nemam este zateplene 375 ytong
Ferdosondo
06.03.11,05:41
ja mam tiez el. + krb. zdravim Ferdosonda.
este kurim len 2-hy mesiac ale podla meraca mam spotrebu okolo 40KWh denne
nemam este zateplene 375 ytong
Tak už bývaš? Super.
40 kwh/deň je dobrá spotreba.
TomasHC
06.03.11,07:11
Tak už bývaš? Super.
40 kwh/deň je dobrá spotreba.

Otazka je, kolko dokurujes krbom ;)
KEJKA
06.03.11,07:20
ja mám spotrebu do 50kW, podľa toho, čo je tu uvedené, je to dobrá spotreba. Ešte nebývam, tak to nie je objektívne, ale počítam, že bežné spotrebiče potom spotrebu síce zvýšia, ale zasa ľudské teplo "dokúri".
A k mojej spotrebe ešte patrí aj občasný doohrev vírivky-udržiavanie minimálnej teploty vody aj v prípade, že ju nepoužívam.
Zo začiatu som bola zhrozená, ale som si neuvedomila, že mám len elektrinu a nie plyn.
Krb tiež nemám, som si ho "užila" v starom dome. Ale odporúčam ho, najmä mladším.
dracul
06.03.11,08:04
Tak už bývaš? Super.
40 kwh/deň je dobrá spotreba.

Este nebyvam. uz mam vsetko hotove ale uz 3 mesiace cakam na kuchynu. takze kurim zatial na 17°C a krbom kurim tak v sobotu ked mam cas.
drobecek1
06.03.11,08:55
Elektrinu na kúrenie jedine v malom dome a dobre zateplenom dome. Mám dlhodobé skúsenosti, pracoval som s technológiami na elektrické vykurovanie predovšetkým domov. Dajte si ruku na srdce, máloktorej žene stačí na doma teplota 19-21 stupňov. Tá moja keď príde "vyzimená" domov tak chudák termostat je "mačkaný až na 24 stupňov. Normálne máme 22-22,5. Kúrenie elektrinou je rôzrnorodé v tom, akú technológiu použijete, teplovzdušné nikdy v živote, strašne suší vzduch , ráno keď sa zobudíte tak máte zlepené hlasivky, síce je to minimálna investícia ale energeticky náročné. Takisto aj elektrorohože, lacné ale tá spotreba, 100 -160 W/m2 podlahovej plochy. Infrakúrenie je pocitové teplo založené na tom že v skutočnosti máte tak o 2-3 stupne nižšiu teplotu ako pri "konvenčom" kúrení . Je to ale dobrý systém veľmi ekonomický, ale výrazne drahá investícia, nekupoval by som tie lacné infra šmejdy- majú veľmi slabú účinnosť. S kvalitným infra mám veľmi dobré osobné skúsenosti. Ale priveľkom dome je vysoká investícia. A aj pri veľkom dome určite nebude stačiť hlavný istič 3x25 a pri tých vyšších sú už aj slušné sumy za hodiny a to sú vyhodené prachy. Je dôležité zrátať náklady na druhy prípadne aj ich kombinácie. Ak mám len elektrinu, nemám krb, nemám náklady na komín, krb rozvody vzduchu alebo ak je teplovodný tak prepojenie s tepolvodným kúrením. Ale zase budú vyššie náklady na kúrenie. Ak je kombinácia tak ušetrím na prevádzke ale zase tá počiatočná investícia a s krbom je aj spojená istá nepohoda v komforte. Poznám prípad, kedy v novostavbe prestali po 3 mesiacoch používať krb lebo to bola doslova hrúza. Plyn je asi najekonomickejšia varianta. Moje súčasné riešenie je klasické plynové kúrenie,závesný kotol protherm a boljer k nemu, panelové riadiátory a rebríky v kúpeľni, zo spátečky podlahovka v tej kúpeľni, rozvody plastohliník, montáž svojpomocne. Asi tak 3 roky dozadu cca investícia kúrenie-120 000 ešte korún komín+plyn. prípojka 20 000 korún. Priemer nákladov po 3 rokoch pri 120 m2 asi 30 ročný zateplený dom cca 80-90 € mesačne a to kúrime tak 22-23, keď je žene zima tak aj 24, ja tomu hovorím že to už je tzv "trenková" teplota . Ak máte solár, kedy sa Vám vráti? jeho investícia v spojení s rozdielom ceny na prípravu len teplej vody. Ak ním chcete dokurovať tak zasa ešte vyššia investícia na začiatku. Tepelné čerpadlo má viac otáznikov ako úžitku ale aj tam sú obrovské rozdiely v druhu použitej technológii a jej učinnosti a hlavne v kvalite. Ešte sú tu aj splyňovacie kotly na drevo s veľkým zásobníkom na teplú vodu, aj nad tým som najprv uvažoval ale skončil som niekde pri 260 000 korún, nie biomasa, nebudem predsa "kosiť" trávu-palivo po celej dedine ak by som bol roľník a žil na nejakej farmárskej usadlosti tak možno , pelety nebudem kupovať , to môžem aj plyn. Existuje už riešenie , ktoré vychádza ako najlogickejšie a prirodzené. Ako nazhromaždiť a uskladniť tepelnú energiu slnka(tá je predsa zadarmo) a potom si ju môcť postupne odoberať celú zimu. Nechcem tu určite robiť nikomu reklamu. Ale vcelku je to jednoduché, lenže jeden človek si to nechal patentovať a teraz sa to predáva nejakým licenčným (podľa mňa úžerníckym) spôsobom. Ja práve špekulujem ako to nejako upraviť a urobiť si to možno aj svojpomocne, najlacnejšia je predsa tá energia ktorú nepotrebujem kúpiť. Ide o efekt takzvanej tepelnej bariéry. Pod celú strechu medzi škridlu a fóliu teda medzi škridlové laty sa urobí rozvod plastového potrubia. Je dôležité aby bolo tmavá škridla aby dobre akumulovala teplotu teda hnedá alebo čierna a škridla a nie plech. Rozvody sa zvedú do technickej miestnosti. To je jedna vec, ďalej rozvody po vonkajších obvodových stenách, tie sa tiež zvedú a na strope. Rozvody na strope a vonkajších stenách tvorí tú tepelnú bariéru. Po domom sa vytvorí tzv. zemný zásobník, bazén z nejakého styrofoamu alebo podobný materiál aspoň 20 cm. striedavo vrstviť štrkopiesokasi po 15 cm a dávať vodorovne hada, samozrejme utlačiť a postupne naplniť až po vrch a potom zaizolovať a na to potom ide dom. Voda v rozvode v streche akumuluje teplo v zemnom zásobníku a zime zas naopak toto teplo ohrieva steny a robí tú barieru v stene. poprípade to aplikovať aj do podlahy v dome. Samozrejme to treba prerátať na naše zemepisné pomery u nás. Funguje to ale aj v Poľsku , Nemecku Belgicku, Holandsku a to sú krajiny so severnejším prostredím. Táto technológia už existuje dosť dlho, niekde v 70 rokoch sa tým zaoberali v Čechách, ale na tú dobu to bola veľká investícia keď sme sme mali plyn z Ruska za korunu išlo to od stratena. Mám k tomu materiály so stavebnej fakulty od jedného profesora. Treba potom napasovať kapacitu zásobníka na konkrétnu veľkosť domu. Nad týmto uvažujem ako to nejako napasovať do nového domu, tomu prispôsobujem aj materiály aj dom samotný, aj keď architekt ma má za marťana, ale už mám dosť aj SPP a ostatných podobných zdieračov. Ešte keby tak fotovoltaika a veterné turbíny išli na normálne ceny tak potom môžeme poslať všetky tie "energeticko zotročovacie" molochy do prdele. Lebo takto sa niekam naša zem rúti do nejakého pekného prúseru a naozaj sa môže stať že naše deti alebo vnuci zažijú po kolapse návrat do nejakej prvotnopospolnej spoločnosti kde bude jedinou úlohou prežiť. Bez energií, plynu, ropy, áut a peňazí. Len aby ešte potom bolo čo loviť a čo žať a aby to zamorené. Ešte to bude zaujímavé. Ale ja už budem vtedy určite voňať fialky.
dracul
06.03.11,11:16
no neviem ci budes vonat fialky ta buducnost je dost blizko. ja to vidim na 10 rokov.
inac zaujimave riesenie kurenia.
Ferdosondo
06.03.11,12:36
Takisto aj elektrorohože, lacné ale tá spotreba, 100 -160 W/m2 podlahovej plochy.
100-160W/m2 nie je spotreba, ale inštalovaný výkon na m2.
A manželke nemaj za zlé, že je jej zima pri 22C. Ak by si mal namiesto radiátorov podlahovku tak by sa na Teba usmievala aj pri 21C, to mi ver.
drobecek1
06.03.11,15:21
Býval som s elektrickou podlahovkou 2 roky, spotreba jak blázen a skutek utek. Okrem toho tie chumáče prachu v kútoch to bola sila. Manželka povedala nikdy viac. Regulácia podlahovky akejkoľvek to je slabina.
Dalik800
06.03.11,17:25
Zatial neviem povedat čí to bude bližšie ku A alebo C ale obvodove murivo bude porfix 30tka zateplovat budem 15cm polystiren, a ztrop 24mineralna vlna. a okná dvojsklo.
TomasHC
07.03.11,06:00
Zatial neviem povedat čí to bude bližšie ku A alebo C ale obvodove murivo bude porfix 30tka zateplovat budem 15cm polystiren, a ztrop 24mineralna vlna. a okná dvojsklo.

Ja mam Ytong 250 + EPS 120mm, strop vata 240mm a dvojskla a som niekde na 80 kWh/den... Takze rozhodne blizsie k "C" ako k "A" :(
mendo933
07.03.11,06:44
Zatial neviem povedat čí to bude bližšie ku A alebo C ale obvodove murivo bude porfix 30tka zateplovat budem 15cm polystiren, a ztrop 24mineralna vlna. a okná dvojsklo.
Aby nebolo kurenie el. bolestive pre penazenku doporucujem:
1. izolaciu v streche pridat min. na 35cm - v cene za m3 je najlacnejsia
2.okna 3-skla, dnes uz je minimalny rozdiel v cene
3. ak bude podlahove kurenie tak dat viac ako 5cm do podlahy

Ked je mozne pridat na izolaciach, treba to sravit teraz, lebo pri el. kureni sa pociatocne naklady dost rychlo vratia. a lepsie je vrazit peniaze do svojho domu, ako elektrarnam
Dalik800
07.03.11,15:39
Ty kúriš plynom alebo elektrikou??
Dalik800
07.03.11,15:41
TomasHC ty vykuruješ plynom alebo elektrikou??
TomasHC
08.03.11,06:41
TomasHC ty vykuruješ plynom alebo elektrikou??

Ako som uz inde pisal, zial elektrinou, lebo plyn co mam meter od domu nie je vysporiadany, takze ma SPP nechce (nemoze) pripojit.
Dalik800
08.03.11,08:55
Tomáš tie celkové náklady na tvoj dom
by si mi vedel povedat aby som mal nejakú predstavu ...
Predsa len ide o podobný projekt ako mám ja
TomasHC
08.03.11,09:16
Tomáš tie celkové náklady na tvoj dom
by si mi vedel povedat aby som mal nejakú predstavu ...
Predsa len ide o podobný projekt ako mám ja

Napis mi sukromnu spravu, tam to mozeme prebrat.
Dalik800
08.03.11,09:38
Poradil by si mi ako na tu sukromnu správu som tu celkom nový
dracul
08.03.11,09:48
Poradil by si mi ako na tu sukromnu správu som tu celkom nový

klikni jeho meno a vyber z moznosti
TomasHC
08.03.11,10:54
Vyzeram ako debil? Na avatare ano, ja viem :D

http://img638.imageshack.us/img638/861/nedasa.png
Dalik800
08.03.11,12:43
Páni asi som blondín :) ale aj ked kliknem možnost sukromnej nejako nevidím ...
mendo933
08.03.11,13:01
Páni asi som blondín :) ale aj ked kliknem možnost sukromnej nejako nevidím ...
prihlas sa, klikni na meno a vyhodi ti pozriet verejny profil, podtym poslat sukromnu spravu
Dalik800
08.03.11,18:09
No skušal som to ale pod verejnym profilom mám iba najst viac príspevkov a pridat medzi priatelov...
fefe30
09.03.11,10:20
tienik
09.03.11,14:49
Nejak nechapem.
Co to ma spolocne s vykurovanim RD? Pri vykurovani takeho kontajnera by bola vysoka cena za hocico...
Dalik800
09.03.11,14:58
Nepoznáte niekoho kto by podla zadaných parametrov teda druh stavby typ a sila zateplenia vypočítat ake by bolo opitmálny druh kúrenia.??
dracul
09.03.11,14:59
Aj tu sa kúrilo elektrinou a .......

http://www.pluska.sk/slovensko/regiony/z-nedoplatkov-su-zhrozeni.html#

Skus sa zohriat v plechovej bude - NEMOZNE-
TomasHC
09.03.11,15:05
Nepoznáte niekoho kto by podla zadaných parametrov teda druh stavby typ a sila zateplenia vypočítat ake by bolo opitmálny druh kúrenia.??

Tepelne straty, potrebu tepla a ostatne parametre obsahuje energeticky certifikat. No a ake kurenie zvolis, je individualne.
vladoziak
10.03.11,04:55
Nepoznáte niekoho kto by podla zadaných parametrov teda druh stavby typ a sila zateplenia vypočítat ake by bolo opitmálny druh kúrenia.??


http://hestia.energetika.cz/

celkom dobry program
Dalik800
14.03.11,13:26
Na koniec to vyzerá tak že na 99% dam na vykurovanie infra paneli...
vladoziak
14.03.11,14:49
Na koniec to vyzerá tak že na 99% dam na vykurovanie infra paneli...

je to az taky dobry napad?
Dalik800
14.03.11,15:03
venoval som hladaniu informácii a skuseností, a sám sa tomu čudujem ale nenašiel som ani jednu negatívnu skusenost, zriadovacie náklady su medzi 2000 a 3000eur a prevádzkové náklady su podla všetkého možno nižšie ako pri plyne...
vladoziak
14.03.11,15:05
venoval som hladaniu informácii a skuseností, a sám sa tomu čudujem ale nenašiel som ani jednu negatívnu skusenost, zriadovacie náklady su medzi 2000 a 3000eur a prevádzkové náklady su podla všetkého možno nižšie ako pri plyne...

skor ako to namontujete,tak sa chodte pozriet do nejakeho objektu,kde tym realne kuria,a potom sa rozhodujte
vladoziak
14.03.11,15:11
tienik
15.03.11,07:53
Pokial potrebujete vediet cosi o kureni inrapanelmi, kludne sa pytajte.
Ja osobne ich idem davat tiez :-)

Uz som ich peknych par kusov vyprojektoval, niektore dokonca aj montoval a viacere z nich uz par rokov sledujem v prevadzke (vratane pobytu v tych priestoroch)

PS: predajca nie som, takze ceny odomna nechcite - som vyslovene technik, projektant
Dalik800
15.03.11,08:05
tienik: vieš čo by ma zaujimalo či su realne predpokladané naklady na kurenie, staviam bungalov tepelné straty max 5kW a vykurovacia plocha 105m a ročne mi to vypočítali asi na 600eur
tienik
15.03.11,08:16
Vies co, na cisla Ti to budem tazko pisat - kazdy to rata inac.
Ale, je pravda ze pri tomto type kurenia je pri rovnakom pocite tepelnej pohody teplota vzduchu o daky ten stupen (+- zalezi od objektu) nizsia ako pri klasike. A ako vieme, kazdy stupen teploty vzduchu naviac znamena relativne pekne % spotreby.
Dalej tu mas vyhodu regulacie - regulujes kazdu miestnost zvlast, tym padom mozu mat mierne ine prevadzkove rezimy (napriklad naco je teplo v spalni doobeda, ze?) co je tiez cesta k usporam. A termostaty su uplne jednoduche za "par€" ziadne vypoctove stredisko.
Nezanedbatelna je aj udrzba - to jest nic :-) Nema co tiect, co hrdzaviet, co sa zadret - proste panel ak prezije svoj zabeh (taky mesiac intenzivneho pouzivania) tak uz potom pojde a pojde. Samozrejme, vyrobna chyba sa trafi - ale pocas zaruky v pohode vyriesi.
Je to mozno paranoja, ale....panel nevybuchne :-) elektriku by som mal doma tak ci tak, takze %tualne nezvisujem nebezpecenstvo.
Ale mna hlavne presvedcila ta forma tepla - je to fakt podobne tomu kureniu v kachliach, tazko to opisat, ale ten pocit sa mi paci.
tienik
15.03.11,08:17
Este ak sa smiem opytat, od ktorej firmy mas ponuku? Uz mam aky taky prehlad ako sa kto trafi :-)
Dalik800
15.03.11,08:21
no mna by tiež zaujimalo aké firmy ste si vybrali lebo referencie zatial nemám naštudované
Dalik800
15.03.11,08:37
zatial mám ponuku od redwell a sohars čakám ešte na rogicom ten si ludia dost chvália
tienik
15.03.11,09:42
nie zly vyber, ak mozem poradit, skus aj infraredSlovakia s.r.o.
Ich panely vacsinou kreslim a asi sa da pochopit, ze presne tie si dam aj ja.
Dalik800
15.03.11,11:51
nevieš ako vychádzaju cenovo?? nenašiel som ich www stranku
TomasHC
15.03.11,12:12
Pri tom infra ide zrejme o tu istu pocitovo vyssiu teplotu ako je pri podlahovke nie? Z toho vyplyva uspora, lebo sa kuri o par stupnov nizsie ako pri radiatoroch...
Dalik800
15.03.11,12:15
TomasHC presne ako hovoríš:)
tienik
15.03.11,13:07
Tak, principialne je to s tou teplotou tak nejak - ako pri podlahovke. Ale nepovedal by som ze pocitovo uplne rovnake. Tazko to opisat - to len clovek musi poskusat vsetky sposoby vykurovania aby vedel porovnat.

Oni inac menil formu - stranky este bezia po starom. takze adresa je:
http://www.efektivne-kurenie.sk/isk/
alltracboy
15.03.11,13:08
a nieje ta pocitova teplota iba z tej strany na ktorej je ziaric? ako slnko, tiez hreje iba tam kde svieti.
tienik
15.03.11,13:27
Tiez som to takto nejak bral, az kym som nebol nuteny sa nad tym zamyslet.
Musis to brat ako svetlo - tiez je aj tam kde priamo zdroj nesvieti. Platia tam normalne opticke zakony dopad-odraz.
Ano, pocit od vrchu je o cosi poznat - vies urcit odkial teplo ide. Ale nie zas tak ze hladas opalovaci krem. Dalo by sa to prirovnat k tejto skorej jari - ako ked slniecko prijemne hreje :-)
KOniec koncov, myslim ze par tisicok rokov sme "trenovany" na takyto zdroj tepla - ze "hore" je teplejsie.
alltracboy
15.03.11,14:14
pod si ku mne vyskusat ako si mozem pri posteli chladit pivo a hore je 22 stupnov :D nieje to moc dobry pocit.
tienik
15.03.11,17:53
A mozem sa spytat cim konkretne kuris? Ja tento pocit poznam z miestnosti kde je konvertor, alebo iny teplovzduch bez patricnej izolacie stien.
Pri podlahovke, alebo infrakoch som to nezazil. (teda tych slusne urobenych - lebo pokazit sa da kazde kurenie)
alltracboy
15.03.11,19:54
je to stary dom ako vravis zle zaizolovany a radiator na druhej strane izby. preto dam podlahovku do noveho domu. mam rad teplo od noh.
tienik
15.03.11,20:21
no, sam vidis ze izolacia je zaklad - bez toho je kazde kurenie na dve veci...
Nebudem ta prehovarat :-) ale verim tomu ze keby si mal moznost vyskusat to infra kurenie, mozno by si mu prisiel na chut. Ale samozrejme, kazdemu z nas vyhovuje cosi ine. Podla mna je tiez podlahovka dobra, ale infraky sa mi zdaju byt lepsie :-)
alltracboy
16.03.11,05:13
ale do infrakov nepustis vodu zo solaru. navyse elektrika v dedine je niekedy dost tragicka, uz som mam v sieti aj 120V. Teraz bezne ked robim , tak pohasne vsetlo ked pustim okruznu pilu. Mozno je to starou elektroinstalaciou v starom dome odkial taham prud.
tienik
16.03.11,06:59
S tym solarom mas sice pravdu, ale ked si predstavim co vsetko to obnasa, radsej zostanem pri jednoduchych rieseniach. Mozno, ak raz budem mat chut urobim solar na ohrev TUV, ale na kurenie je to podla mna blbost. Ak mam spravne navrhnuty dom, tak v prechodnom obdobi vyuzijem slnecne zisky priamo cez okna a ked udre zima, tak mi solar je tak na dve veci...
Ale na tu TUV pri svojpomocnej montazi sa to da prezit (co sa navratnosti tyka)

K tej eletrine, tiez pochadzam z dediny a ver tomu, ze pre rozvodne zavody platia rovnake tolerancie a predpisy vsade. Sam si si celkom spravne odpovedal cim je to sposobene - stara instalacia, predpokladam ze bez kvalifikovanej udrzby - pravdepodobne este hlinik.
Ak tam budes este daky ten rok byvat, iste by som odporucal pozret s nato - tam nemusi ist len o pokles napatia, moze to byt aj zivot ohrozujuce.
mendo933
16.03.11,07:28
solar na podporu kurenia je samozrejme blbost , ale vodna podlahovka oproti el. rohoziam a infraziaricom ma najvetsiu vyhodu vtom ze, tu 30-35st. vodu ohrejes hociakym zdrojom energie, co pri paneloch, kabloch , priamovhrevnych telesach nieje mozne.
alltracboy
16.03.11,07:35
nieje to takak blbost, proste ak sa vyhreje uzitkova voda a solar ma este tendenciu hriat tak nieje problem tuto energiu vyuzit. Inak mozno by sa dala podlahovka vyuzit aj na chladnie domu v lete cez vymennik v studni.
tienik
16.03.11,07:43
No chladit si od noh...myslis ze je to to spravne riesenie? :-)
Ale v pohode, ak ti to tak vyhovuje.

Este jednu podstatnu vec, bez elektriky nepojde solar, nepojde podlahovka, nepojdu infrapanely..... vidite tu niekto nejaky rozdiel? Proste doba je tak, bez elektriky sa nepohneme, takze vodu sice ohrejes, ale je ti to na dve veci, ked necirkuluje.

Ja planujem ako zalozny/dekoracny zdroj jednoduchy krb. Vsetko ostatne tu elektriku potrebuje, takze tak.

Ked sa to tak vezme, tak elektricke vykurovanie je spolahlivejsie ako plynove, lebo vypadnut mi moze len jedno medium, pri plyne je to o 100% viac :-)
alltracboy
18.03.11,05:55
na tie cerpadla a kotol mi vystaci jedna UPS na dva dni. Pripadne generator na plyn za 700 eur keby som chcel byt uz super zabezpeceny. Inak uz sa ma zasa zdrazovat elektrika.

kolko krat vypadol plyn? ja si pamatam dva krat, raz ked zavreli ukrajinci kohutik a druhy krat ked to potom odvzdusnovali. Elektrika vypadava viac krat do roku. mozno nie na nejaku extra dlhu dobu, ale nikde nieje zarucene ze to nebude casom horsie.
tienik
18.03.11,06:56
UPS co bude tahat to vsetko dva dni v kuse a este k tomu produkovat priebeh napatia vhodny pre elektroniku kotla (dost velky problem lacnych strojov) urcite nekupis za par €. Tak isto baterie maju len obmedzenu zivotnost, v profi strojoch to chce po 2 rokoch maximalne vzdy menit.
A podobne su na tom aj lacne generatory.
Ak chce clovek zalohovat, cosi to bohuzial stoji....
Takze sa na to pekne vykaslem a budem kurit elektrinou. Ak vypadne, hodim polienko do krbu. Preco by som si doma mal robit strojovnu ako v elektrarni? mam toho dost v praci.....