stopko
05.03.11,18:04
Dobry den,
zvazujeme kupu pozemku. Co sa tyka IS voda je riesena studnou a kanalizacia COV.
Na pozemku je elektrika bez plynu. Potreboval by som poradit akoby ste riesili vykurovanie.
Rozmyslam nad podlahovym teplovodnym + elektrokotol. V spalniach by som riesil radiatory
alebo infrapanelmi. Nenasiel som na internete nic aktualne, preto uvitam kazdu radu.
Dakujem
canbo
05.03.11,17:12
Elektrika pri pozemku ešte neznamená ,že je možné ju využiť na kúrenie .
Túto možnosť je potrebné overiť na kontaktnom mieste rozvodných závodov,
ak je prípojka - jej schopnosť na zvýšenú záťaž.
Potom je možnosti ešte menej.
stopko
05.03.11,17:42
je to developersky projekt, uz tam stoji zopar domov, boli sme v jednom ktory ma kurenie riesene - elektrokotol na ohrev teplej vody + v kazdej izbe su radiatory napojene na el.zasuvku.
v pripade ak je elektriku mozne vyuzit na kurenie, co by ste odporucili?
dracul
05.03.11,18:06
ak je to dom s malymi tepelnymi stratami tak elektricka podlahovka.
Erzebeth
05.03.11,18:26
Tepelné čerpadlo?
TomasHC
06.03.11,07:07
Ak chcete (budete nuteni) kurit elektrinou, tak sa snazte poriadne zateplit dom ;) Elektrina je draha a bude este drahsia.

Ale to so zateplenim by malo byt samozrejmostou aj keby ste isli kurit plynom.
stopko
06.03.11,15:49
Dakujem za prispevky ak by mal este niekto nieco k teme uvitam kazdy nazor.
Flinstone
07.03.11,11:27
môžeš aj plynom zo zásobníka LPG, alebo uhoľný kotol so zásobníkom a aut.podávačom
dolfort
07.03.11,12:57
My sme tu takisto bez plynu, takže buď len elektrika alebo pevné palivo.
Poriešil som 18kW el. priamotop (Protherm Raja) napojený na podlahové vykurovanie vodou. Veľmi dobré.
Ako backup, máme v dome 2x krbové kachle, veľmi dobré.
V praxi to funguje tak, že keď sa solídne zakúri do kachieľ, tak izbový termostat vypne kotol a tým pádom sa šetrí elektrika. S tým že fičíš stále na nízkej sadzbe, čo je veľká výhoda.

Do budúcnosti plánujem ešte za kotol osadiť veľkú akumulačnú nádrž a predpokladám vyššiu ekonomiku prevádzky - minimálne sa el. kotol nebude spínať tak často ako teraz, lebo do nádrže na jeden veľký záťah nahreje vodu a následne si podlahovka z toho bude brať koľko potrebuje.

Ďalší krok potom čo chcem ešte urobiť je že k nádrži prirobím splyňovací kotol na drevo, ale to si ešte musím prerátať či sa mi vyplatí. A ešte sú v hre kolektory.

Keďže u teba to bude novostavba, tak predpokladám že zateplenie a nízke tepelné straty budú samozrejmosť.
Pokiaľ by som mal novostavbu ako ty, tak hneď od začiatku by som išiel na variant elektrokotol + splyňovací kotol -> aku nádrž -> podlahovka.

Na druhej strane kamoš riadne zateplil novostavbu (nadm. výška 960 mnm) a poriešil rekuperáciu + jedny malé kachle na drevo. Taktiež absolútna spokojnosť.

Pri riešení rekuprácia nepotrebuješ obetovať jednu miestnosť na kotolňu. Pri iných riešeniach typu splyňovací kotol či aku nádrž si to pýta aspoň 10 m2 na kotolňu.

Poraď sa aspoň s 2-3 projektantmi, veľa študuj, prídeš na niečo rozumné.
Xeon
20.04.11,23:51
Bez ohladu na to, ci budete davat radiatorove alebo podahove vykurovanie, najefektivnejsie je ako zdroj tepla vyuzit bud elektroakumulacny kotol (daleko nizsi vykon ako pri priamovyhrevnom vykurovani, omnoho nizsia cena, nakolko vyuziva iba nocny prud) alebo tepelne cerpadlo vzduch-voda (tretinovy/stvrtinovy vykon oproti priamovyhrevnemu kureniu, pri tepelnom cerpadle je nocny prud poskytovany 22 hod denne a mozu ho vyuzivat aj vsetky ostatne spotrebice v dome), prepocitajte si za aky cas by sa vam zvysena zaporiadovacia suma za tepel. cerpadlo vratila v porovnani s ostatnymi formami kurenia. Co sa tyka infrapanelov, pohladajte, ci nie su s tymto typom vykurovania spojene nejake zdravotne rizika, pre istotu.