martinnka7
06.03.11,10:45
Dobrý deň,
prosila by som Vás o radu ohľadom financovania stavby rodinného domu.
Naša situácia je nasledovná: máme našetrené peniaze na celú hodnotu stavebného pozemku, plus finančnú rezervu cca. 17.000Eur (s ktorou ale nechceme hýbať počas stavby a zariaďovania domu, proste rezerva do budúcnosti..) a ešte máme cca. 16.000Eur od rodiny ako finančnú pomoc..
mesačne zarobíme obaja v čistom po cca. 900Eur, hodnota komplet domu už vrátane zariadenia bude max. 70.000Eur až 80.000Eur, chceme si zobrať hypotéku a splácať ju po obdobie 30rokov s tým, aby mesačné splátky neboli vyššie ako 300Eur,
nevyznám sa v hypotekárnych úveroch a neviem, či si za takýchto podmienok môžeme dovoliť stavbu malého domčeka (90m2), preto prosím o radu skúsených finančníkov, ktorí by sa na túto našu situáciu pozreli a vedeli poradiť, či ísť do toho..
vopred Vám veľmi pekne ďakujem
Martina:)
220870
06.03.11,10:21
Nepíšete či máte deti ,alebo v najbližšom čase plánujete.Ak nie poradím vám niečo iné.Ak viete trochu po Anglicky požiadajte o pracovné povolenie v Kanade,ak vám ho vydajú ,máte vystarané na celý život.
lubluc
06.03.11,16:20
220870

zdravím. sme v podobnej situácii ako martinnka7. tá kanada zaujala aj mňa viete poslať nejaké podrobnejšie info cez ss.
ďakujem.
220870
06.03.11,16:50
Je toho plný web stačí zadať pracovné povolenie Kanada http://www.kanada.sk/praca.htm .Nemať tu malý 8 ročný záväzok už som tam.
Toto nieje fráza toto je reál ktorý mám nezávisle overený.Kanada je krajina kde by som chcel žiť.Mesačná mzda sa pohybuje v rozpätí 2.680 - 4.140 CAD na mesiac + príplatky za nadčasy vo výške 50 až 100%.
Mladý pár tam našetrí na dom v SK za dva tri roky.Ale nepoznám nikoho kto by sa odtade vrátil späť je to raj na zemi,v porovní zo Slovenskom.Sú 3 podmienky na úspech musíte byť mladý nesmiete mať nikde vo svete záväzky nesmiete byť trestaný (čistý register) + angličtina je výhodou.Vydanie povolenia trvá cca pol až trištvrte roka.Mať 18 bez záväzkov neudrží ma tu ani pár volov.
lubluc
06.03.11,18:56
sorry ja som to pochopil trošku inak :-)
vratnik
07.03.11,06:02
Dobra rada - pouzite financnu hotovost 17000 eur co mate a o to si snizte sumu hypoteky. Nik vam neda vyssie zhodnotenie z vasho vkladu ako su uroky a poplatky na hypoteke. Je to stary trik bankarov. Uspory si nechajte, lebo si uz nikdy nenasporite, bla, bla a radsej si zoberte od nas hypoteku. Za uspori vam daju v banke 2% uroky pri 3-4 rocnej inflacii a za hypoteku zinkasuju niekolkokrat viac.
Pocitajte s tym, ze pri 30 rocnej hypoteke a minimalnej splatke za uver v konecnom dosledku zaplatite min 2x tolko co ste si na zaciatku pozicali.
dolfort
07.03.11,12:43
To že méte cash na pozemok je výhoda, lebo už pri hypotéke sa dá aj tento pozemok založiť. Samozrejme banka bude chcieť aj nejaké ďalšie ručenie (dá sa nehnuteľnosťou alebo príjmom, podľa toho ako to bude vychádzať).
Ako laik z toho čo poznám pár prípadov + náš, nemal by byť problém 90000 na 30 rokov pri vašich príjmoch (ale ako píše 220870, záleží aj na deťoch).
Banka to bude chcieť financovať na 2 tranže, najprv vám uvoľnia love na hrubú stavbu, zapíše sa do katastra, následne sa urobí záložné právo aj na hrubú stavbu a potom banka uvoľní druhú tranžu na dostavbu.

Je veľmi múdre nechať si pri stavaní nejaký cash, 16-17 tisíc od rodiny mať naboku je úplne super. Jednak môžu nastať nejaké prechodné obdobia, napr. prieťahy v banke pri druhej tranži, jednak keď máte rozpočet na stavbu, tak si nahajte rezervu 20%. Iba pár makačom sa podarilo postaviť za menej než mali rozpočet tak, aby to nemalo vplyv na kvalitu stavby.

Ak máte vlastný byt, v ktorom teraz bývate, môžete ísť na taký variant, že si vezmete menšiu hypo (čo znamená buď nižšie splátky alebo kratšia doba splácania) a keď vyprášite z účtov všetok cash, tak predáte byt s tým, že nový majiteľ vám počká do dostavby. Jeden kamoš takto kúpil byt od kamoša (výhodne), sťahoval sa o pol roka keď tento dostaval svoj barák.

Ďalší variant môže byť, že predajom bytu vyplatíte celú hypotéku po dostavbe (alebo jej časť) v jednej mimoriadnej splátke.

Ak ste z BB/ZV/okolia tak môžem dať cez SS kontakt na dobrého hypo poradcu ktorý nenávidí banky.