zk24
07.03.11,12:24
Ahojte,

chcela by som sa spytat, ci mate niekto osobne skusenosti (nie googlene) s robenim noveho otvoru do nosnej steny v panelovom byte.

Kupila som byt v panelaku a chcela by som tam spravit mierne upravy. Jediny moj problem je, ze by som chcela prehodit jedny vnutorne dvere do izby (rozmer dveri: 80*200) na inu stenu - nosnu stenu (Hrubka 15cm).

Kolko ma to orientacne bude asi stat penazi a casu?

Co vsetko k tomu budem potrebovat? Citam stavebny zakon a internet a nie je mi to vsetko jasne. Viem ze treba stavebne povolenie, posudok statika a podobne, niekde sa pise o suhlasoch vsetkych vlastnikov bytov v bytovom dome a podobne.

Mate prosim osobne skusenosti?
Dakujem, Zuzana
ciners
07.03.11,11:53
Posudok statika, povolenie obyvatelov domu (nosna konstrukcia je spolocne vlastnictvo) a stavebne povolenie.
Cas a cenu tazko odhadnut. Posudok odhadujem do 200€, to samotne vyrezanie a odnesenie odpadu tiez tak 200-300€. Casovo je to vyrezanie na par hodin prace, ide skor o to, kolko bude uradnikom trvat povolenie a kolko vam ziskanie suhlasu ostatnych obyvatelov. Prichadza do mody trend,kedy to firmy bez posudku a povolenia nechcu robit, tak na cierno to asi ani nema zmysel. Z osobnych skusenosti mozem povedat,ze ten posudok a samotny vypocet ma vypovednu hodnotu nula nula prd, pokial nie su zname upravy v inych podlaziach dotknutej steny. Staci, aby bol obdobny otvor nad vami a pomeni to napatost v stene tak, ze pokial sa o nom nevie, tak ten vypocet je nanic. Potom sa kazdy isti kopou ocele a predrazuje sa to.
zk24
07.03.11,12:04
Naozaj je treba to povolenie obyvatelov domu? Si neviem predstavit ze zacnem obiehat vsetky rodiny a staci jedna pani, ktora Vam ani neotvori dvere a je po vsetkom....

Asi tak, mozno maju vsetci nacierno porobene otvory, ja si za to zaplatim a este to aj neni nic platne... :(
Braňo
07.03.11,12:10
Potrebuješ súhlas suseda nad a pod Tvojim bytom + všebecný súhlas k prestavbe od členskej schôdze resp. SVB. Okrem projektu od statika potrebuješ súhlas odboru životného prostredia a až tak Ti dá súhlas stavebný úrad.
ciners
07.03.11,12:12
Nie vsetci, nejaka nadpolovicna vacsina staci. Nepoznam pripady, ze by niekomu nepovolili, obcas sa najde dochodkyna,co bojuje proti,ale neuspesne :)
Casy nacierno uz skoncili, hluk je pocut, hocikto vas moze udat a firmy to uz moc nacierno nechcu robit, preberaju zodpovednost.
zk24
07.03.11,12:23
Nie vsetci, nejaka nadpolovicna vacsina staci. Nepoznam pripady, ze by niekomu nepovolili, obcas sa najde dochodkyna,co bojuje proti,ale neuspesne :)
Casy nacierno uz skoncili, hluk je pocut, hocikto vas moze udat a firmy to uz moc nacierno nechcu robit, preberaju zodpovednost.

Ja to nacierno ani nechcem. Len rozmyslam ci mi tie nervy a peniaze okolo toho stoja za to, alebo sa na to vykaslem....
ciners
07.03.11,13:16
Ja to nacierno ani nechcem. Len rozmyslam ci mi tie nervy a peniaze okolo toho stoja za to, alebo sa na to vykaslem....
Ja som vas nechcel odradit. Treba brat ze tych 500€ to pravdepodobne bude stat, ak nie aj viac. Nervy, to je len par vybavovaciek, na to neberte ohlad.
Paula
07.03.11,13:36
Ja len tíško ako neodborník napíšem moju skúsenosť. Po tom, čo nado mnou a podo mnou susedia zväčšovali otvory, resp. vyrábali otvory , mne vznikli 3-5 mm praskliny po celej výške v rohoch jednotlivých miestností + popraskala omietka kadetade (steny, stropy) . A to tie otvory vyrábali len v "priečkach" , nie v paneloch. Asi som mohla dopadnúť aj horšie, keby išlo o panely :cool:.
chandler
07.03.11,14:18
Ja to nacierno ani nechcem. Len rozmyslam ci mi tie nervy a peniaze okolo toho stoja za to, alebo sa na to vykaslem....

mozes to spravit tak napoli nacierno. to znamena ze mas posudok statika, ale nemas povolenie obyvatelov ani stavebne povolenie. vyburaju to a ked sa bude niekto stazovat dostanes nejaku mensiu pokutu, ale nic vazne sa nestane.
Harris
07.03.11,16:03
zk24:
Problémom Slovenska je mimo iného aj to, že neexistuje nejaký všeobecný postup. Nejaký návod, ktorý by platil, či bývaš v BA alebo v hornej dolnej. (A tým nechcem tvrdiť že to v tej BA má nebodaj vyššiu uroven, alebo tak)
Preto musím už po xtý krát s ľutosťou povedať, že sa tu návod nedozvieš. Dozvieš sa maximálne to, ako pochodili iní, ale nie, či tak môžeš postupovať aj ty. K prípadu:
Jednou vetou, čo úradník to iný názor.
Môžeš byť v situácii, že Ti budú klásť odpor (a častokrát podľa terajšej platnej legislatívy neoprávnený!) všetci. Od správcu cez susedov, až po stavebný úrad.
A môžeš byť aj v situácii ako môj jeden kamarát, ktorému prešiel zásah do nosnej steny (a nie malý) cez ohlášku :)
Čo Ti tiež môže nemilo stažiť situáciu je známa pravda, že kto sa veľa pýta, veľa sa dozvie. Takže pozor na zbytočné otázky na úradoch.
Na Tvojom mieste si dám vypracovať statický posudok a prásknem to na úrad ako ohlášku. A uvidí sa. Možno Ti to prejde, i keď by nemalo. Ak budú mať námietky, tak potom postupuj podľa toho, čo chcú. Mali by Ťa vyhnať na stavebko, v rámci ktorého potrebuješ tie podpisy od susedov.
zk24
07.03.11,19:07
Všetkým veľmi pekne ďakujem za názory.