milenia
10.03.11,14:51
Ahojte, celé popoludnie si lámem hlavu nad nasledovným:

Ako vyrátam z čistej mzdy mzdu hrubú, daň, základ dane a odvody?

Je na to nejaký presný vzorec? Ide totiž o to, že chcem dať zamestnancovi také prémie aby dostal určitú čiastku v čistom....

Samozrejme, že z hrubej mzdy mi to vyrátať nerobí, spravila som si excelovskú tabuľku, ale aby som sa trafila na cent presne, musím hrubú mzdu meniť "metódou pokusov a omylov"

Napr. Má vyjsť čistá mzda 800 EUR, a už neviem ani vyrátať, aká je daň a základ dane, lebo akýkoľvek vzorec zadám, šarapatí mi tam nezdaniteľná časť...

Ďakujem za každú radu.
veronikasad
10.03.11,13:57
Skús cez túto kalkulačku, ale tam tiež musíš hrubú mzdu "dohadzovať" - neprepočítava spätne

http://ekonomika.sme.sk/kalkulacky/kalkulator-cistej-mzdy-2011.php?mzda=490&deti=0&polrok=2011-06

800 v čistom = 1060 v hrubom
marjankaj
10.03.11,14:00
Ahojte, celé popoludnie si lámem hlavu nad nasledovným:

Ako vyrátam z čistej mzdy mzdu hrubú, daň, základ dane a odvody?

Je na to nejaký presný vzorec? Ide totiž o to, že chcem dať zamestnancovi také prémie aby dostal určitú čiastku v čistom....

Samozrejme, že z hrubej mzdy mi to vyrátať nerobí, spravila som si excelovskú tabuľku, ale aby som sa trafila na cent presne, musím hrubú mzdu meniť "metódou pokusov a omylov"

Napr. Má vyjsť čistá mzda 800 EUR, a už neviem ani vyrátať, aká je daň a základ dane, lebo akýkoľvek vzorec zadám, šarapatí mi tam nezdaniteľná časť...

Ďakujem za každú radu.

Ak máš tabuľku v exceli, tak ju sem prilož.

V exceli je v menu NASTROJE >HLADANIE RIESENIA možnosť to všetko nastaviť.
blondy
10.03.11,14:00
Ide o zamestnanca ktorý si uplatňuje nezdaniteľnú časť? Uplatňuje si DB? Výpočet si môžeš urobiť napr aj tu : http://ekonomika.sme.sk/kalkulacky/kalkulator-cistej-mzdy-2011.php?mzda=1+060%2C11&deti=0&polrok=2011-06
Pri zamestnancovi, s uplatnenim NZD a neuplatnením Db mi hrubá mzda vyšla 1060,11 a čistá 800€
ivka70
10.03.11,14:01
Kto vymyslel taku hlupost, ratat z cistej mzdy spatne hrubu? Tomu by som to dala pocitat ....
marjankaj
10.03.11,14:06
Ivka excelom celkom hravo.
ivka70
10.03.11,14:09
marjanka, to nie je o vypocte, to je o podmienkach, 2 zamestnanci maju roznu hrubu mzdu a rovnaku cistu mzdu len z dovodu, ze jeden z nich ma danovu ulavu na 2 deti a druhy nie.
Ktora hruba mzda je potom spravnejsia, ked vychadzas z tej rovnakej cistej mzdy?

napr.
hruba mzda 600 EUR, bez ulavu na deti cista mzda 477,23 EUR
hruba mzda 543 EUR, s ulavou na 2 deti cista mzda 477,29 EUR
veronikasad
10.03.11,14:09
Janko, s excelom sa moc nekamarátim - zvládne aj milionárskeu daň ? (kedy zastaviť uplatňovanie NČZD, aby nevznikol vysoký nedoplatok na daniach) ?
veronikasad
10.03.11,14:10
marjanka, to nie je o vypocte, to je o podmienkach, 2 zamestnanci maju roznu hrubu mzdu a rovnaku cistu lzdu len z dovodu, ze jeden z nich ma danovu ulavu na 2 deti a druhy nie.
Ktora hruba mzda je potom spravnejsia, ked vychadzas z tej rovnakej cistej mzdy?
Ivka, ale ten DB tam nemusíš zadať ...
ivka70
10.03.11,14:12
milenia, ten prispevok vobec nie je mimo temy .....
ivka70
10.03.11,14:13
Ivka, ale ten DB tam nemusíš zadať ...

DB nie, ale ulavu na dani mozem ....
A bol to len nazorny priklad, ako sa da dojst k roznym vypoctom, ked to ide tym nespravnym smerom od cistej mzdy k hrubej :)
milenia
10.03.11,14:15
Ivka, klikla som tam nechtiac
veronikasad
10.03.11,14:15
DB nie, ale ulavu na dani mozem ....
A bol to len nazorny priklad, ako sa da dojst k roznym vypoctom, ked to ide tym nespravnym smerom od cistej mzdy k hrubej :)

Ivka, ale okrem DB žiadna úlava na deti už nie je
milenia
10.03.11,14:17
Pripajam excel, nejako sa neviem pohnut....okrem toho mam najnovsiu verziu officu, cele uziv. rozhranie je uplne ine ako v starsich verziach....
veronikasad
10.03.11,14:19
Pripajam excel, nejako sa neviem pohnut....okrem toho mam najnovsiu verziu officu, cele uziv. rozhranie je uplne ine ako v starsich verziach....
ak chceš mať presnú sumu, odvody do SP si nastav po fondoch a nastav tiež správne zaokruhlovanie.
milenia
10.03.11,14:26
Ak máš tabuľku v exceli, tak ju sem prilož.

V exceli je v menu NASTROJE >HLADANIE RIESENIA možnosť to všetko nastaviť.

Marjankaj - pomohla by si mi s tým prosím Ťa?
marjankaj
10.03.11,15:04
Ak máš tabuľku v exceli, tak ju sem prilož.

V exceli je v menu NASTROJE >HLADANIE RIESENIA možnosť to všetko nastaviť.

Marjankaj - pomohla by si mi s tým prosím Ťa?

Neviem kde je to v exceli 2007
ale v exceli 2003 to vyzerá takto.

PS: večer to pozriem v 2007, možno to niekto skôr nájde.
marjankaj
10.03.11,18:54
Neviem kde je to v exceli 2007
ale v exceli 2003 to vyzerá takto.

PS: večer to pozriem v 2007, možno to niekto skôr nájde.

Je to na karte UDAJE a potom CITLIVOSTNA ANALYZA a funkcia HLADANIE RIESENIA.

Postup je popísaný už predtým.
milenia
11.03.11,07:10
Marianaj - ďakujem za skvelý tip, podarilo sa.....o tejto funkcii som nemala šajnu :-)

Ďakujem všetkým ostatným za trefné pripomienky a názory.