mauutinko
10.03.11,18:53
Dobrý deň!Cez leto sa chcem pustit do prerabania rodinného domu s cim súvisi aj prerabka kúrenia.Životnosť velkých neestetických plechových radiatorov pomaly ale isto končí tak ich chcem vymenit za nové panelové ale tým to nekončí!Chcem komplet vymenit rozvody kúrenia /teraz klasika 1" zelezne rurky za plastové (systém Hepworth).Môj problém spočíva vo financiách!Kedže mám obmedzený rozpočet a nemôźem si dovoliť dať to urobiť firme na klúč tak sa do toho chcem pustit svojpomocne.pre doplnenie informacií v súčasnosti kurenie riešené stara klasika samospádom kúri sa večšinou v kotly na tuhé palivo drevom a ked drevo nie je tak v systéme je zapojený 18KW elektrický kotol s obehovým čerpadlom .xpanzná nádobka otvorená na najvyššiom bode celého systému. este doplním tieto dva vykurovacie zdroje ohrievajú okrem radiatorov aj 150 litrový boler TUV.Môj hlavný problém spočiva v tom že z otvoreného systému chcem spraviť uzavretý /nahradením existujúcej expanznej za novú tlakovú ! neviem akú ju mam kúpit myslím velkost objemu a potom na aký tlak ju mám nastavit!Dalším problem je tažšká regulácia kotla na TP! Nemôžem si dovoliť prehriatie celeho systému potrubie max. 90 stupňou celzia !Na internete som si našiel že by som to mal riešit poistným ventilom a štvorcestným ventilom!Keby sa tu našiel nejaký odbornýk na túto problematiku kto by mi vedel zodpovedat moje otázky respektive mi poslat nejaku dobrú schému môjho konkretného prípadu!este doplním ze po prerobeni bude do systému zapojé obehové cerpadlo na spiatocke pri kotly takže ked sa mi zohreje voda vo výmenniku na 60 stupňov tak sa spustí ale aj tak sa bojím toho prehriatia a následneho roztrhania trubiek kedže v systéme bude oproti terajšku omnoho menej vody cirka 50M trubiek o priemere 22 50M trubiek o priemere 15 ´, 5 ks panelových radiatórov o rozmere 1400/800 a jeden rebrinový radiátor do kúpelne! Takže celú moju problematiku som opísal dúfam dost jasne takze dúfam že sa niekto nájde kto mi poradí! Ďakujem!
legolas
11.03.11,10:22
..vieš čo? ja by som na tvojom mieste nechal tú otvorenú expanznú nádobu z dôvodu toho prehriatia, pretože ak máš otvorený systém, tak pri prehriati vody sa táto prepadovým otvorom dostane zo systému von a tým nedôjde k havárii kotla.., ak by si sa predsa len rozhodol pre uzatvorený systém, tak stačí tlaková nádoba 50l a tlak v nej by mal byť málinko vyšší ako je najvyššia výška radiátorov.. a to z dôvodu odvzdušňovania systému..