Laco.SK
12.03.11,09:05
Dobrý deň.

Chcel by som sa opytat, od akého dátumu mi vzniká oznamovacia povinnost na DÚ.

Jedná sa o to, že darovacou zmluvou nastane zmena vlastníka bytu, t.j. aj vklad do katastra, napr. 01.03.2011, ale doručenie z katastra mi príde o týždeň, t.j. 07.03.2011 o tom, že vklad bol povolený ... Zatiaľ nedošiel list vlastníctva (a to neviem, či ho treba vyžiadať, alebo pošlú sami) ...

Takže tých 30 dní, čo je oznamovacia povinnosť začína plynúť kedy ???
Dňom povolenia vkladu, alebo dňom doručenia oznámenia, alebo až dňom vyhotovenia listu vlastníctva ???

Ďakujem za odpovede.
marjankaj
12.03.11,08:17
Dobrý deň.

Chcel by som sa opytat, od akého dátumu mi vzniká oznamovacia povinnost na DÚ.

Jedná sa o to, že darovacou zmluvou nastane zmena vlastníka bytu, t.j. aj vklad do katastra, napr. 01.03.2011, ale doručenie z katastra mi príde o týždeň, t.j. 07.03.2011 o tom, že vklad bol povolený ... Zatiaľ nedošiel list vlastníctva (a to neviem, či ho treba vyžiadať, alebo pošlú sami) ...

Takže tých 30 dní, čo je oznamovacia povinnosť začína plynúť kedy ???
Dňom povolenia vkladu, alebo dňom doručenia oznámenia, alebo až dňom vyhotovenia listu vlastníctva ???

Ďakujem za odpovede.

To už treba všetko oznamovať?:eek:
Laco.SK
12.03.11,08:19
No pôvodný vlastník musí dať zánik daňovej povinnosti a nový vlastník musí oznámiť vznik daňovej povinnosti ...

Jedná sa o to, že kedy to má urobiť ...
marjankaj
12.03.11,08:24
No pôvodný vlastník musí dať zánik daňovej povinnosti a nový vlastník musí oznámiť vznik daňovej povinnosti ...

Jedná sa o to, že kedy to má urobiť ...

A aká daňová povinnosť ti vznikla?:eek:
Mária27
12.03.11,08:56
Zákon 582/2004 Z.z. o miestnych daniach a miestnom poplatku za komunálne odpady a drobné stavebné odpady

§ 18
Vznik a zánik daňovej povinnosti

(1) Daňová povinnosť vzniká 1. januára zdaňovacieho obdobia nasledujúceho po zdaňovacom období, v ktorom sa daňovník stal vlastníkom, správcom, nájomcom alebo užívateľom nehnuteľnosti, ktorá je predmetom dane, a zaniká 31. decembra zdaňovacieho obdobia, v ktorom daňovníkovi zanikne vlastníctvo, správa, nájom alebo užívanie nehnuteľnosti. Ak sa daňovník stane vlastníkom, správcom, nájomcom alebo užívateľom nehnuteľnosti 1. januára bežného zdaňovacieho obdobia, vzniká daňová povinnosť týmto dňom.
(3) Fyzická osoba alebo právnická osoba v priebehu príslušného zdaňovacieho obdobia je povinná oznámiť správcovi dane skutočnosti rozhodujúce pre vznik alebo zánik daňovej povinnosti k dani z nehnuteľností a každú zmenu týchto skutočností do 30 dní odo dňa nasledujúceho po dni, keď tieto skutočnosti alebo ich zmeny nastali.



Logicky sa môžeš považovať za vlastníka, až keď máš list vlastníctva. Do konca roka je daň zaplatená predchádzajúcim vlatníkom, takže veľké obavy z pár dní nevznikajú, záleží však od prístupu úradníkov.

Už z nadpisu zákona vidíš, že sa treba hlásiť na obci. Okrem zákona je dobre pozrieť si obecné VZN.
luja5
12.03.11,09:40
U mňa ako u predávajúcej bytu to bolo minulý rok takto:
Oznamovacia povinnosť podľa usmernenia, ktoré som dostala - do 30 dní odo dňa nasledujúcom po dni, kedy správa katastra povolí vklad vlastníckeho práva do katastra nehnuteľností, dňom povolenia vkladu nastávajú právne účinky vkladu, dôjde k zmene a prestanem byť vlastníčkou.
Neskôr postup - správa katastra zaslala všetkým dotknutým osobám, uvedeným v zmluve, Rozhodnutie o povolení vkladu vlastníckeho práva do katastra nehnuteľností. Neviem, či novým vlastníkom bytu zaslala osobitne aj LV, v Rozhodnutí takáto príloha nebola uvedená. Rozhodnutie som dostala za týždeň po povolení vkladu. Pri oznamovacej povinnosti (o zániku daňovej povinnosti) som predložila správcovi dane uvedené Rozhodnutie (overila som si to u neho telefonicky skôr, ako som tam išla), správca dane si urobil fotokópiu, LV na nových vlastníkov bytu odo mňa nežiadal.
Mária27
12.03.11,12:56
Máš pravdu, teraz sa nezasiela list vlastníctva ale rozhodnutie, hoci prakticky odvtedy má aj LV. Ale ked kupuje byt nájomca od vlastníka domu, vlastníctvo sa nadobúda na základe právoplatného rozhodnutia o jeho povolení ku dňu doručenia návrhu na vklad. Pri dražbe je na záznam tri mesiace, po rozhodnutí súdu dva mesiace ... Pritom môže byť začaté súdne konanie o určenie neplatnosti dražby, záznam sa neurobí pre rozne chyby (napr. chýba rodné číslo) ... Skrátka, niekedy sa to dozvie neskôr ako do 30 dní.
Laco.SK
12.03.11,19:42
Ďakujem za odpovede.
timejka200
28.03.11,05:02
prosím Vás ako vyplním daňové priznanie k dani z nehnuteľnosti. K dispozícii mám výpis z katastra neh nuteľností na ktorom mám uvedené,

a, zastavané plochy a nádvoria m2 - 847

b, rod. dom

Vyplňam v DP len časť III: zo stavieb?