mr.dred
12.03.11,11:01
Nedávno sa mi v obojživelnom bojleri prederavil had na ohrev z kúrenia a bol som nútený ohrievať vodu elektrikou.Mám síce kondenzačnú pec aj s prietokovým ohrevom TUV zapojenom v systéme,ale vzhladom na častý a hlavne prerušovaný odber teplej vody sa mi nepáčilo,že pec sa nestihla spamätať z jedného cyklu ohrevu a už bola požiadavka na ďalší.Pritom sa ešte musela prepínať aj na kúrenie.Cvakalo to v nej ako v telefonnej ústredni.Ohrev na elektriku mi moc nevyhovoval,lebo špirála bežala skoro nonstop a spotreba bola neúnosná.Bez nejakej velkej investície sa mi to podarilo poriešiť tak,že som prepojil prietokový ohrev kond.pece s bojlerom,ktorý je teraz využitý len ako zásobník TUV.Pec síce vie pracovať s externým zásobníkom TUV,ale ten musí mať vnútri výmenník,lebo ohrev ide z kúrenia + ďaľšie komponenty (zásobník,trojcestný ventil,ovládanie....). K tejto mojej úprave som potreboval akurát obehové čerpadlo (stačilo aj staršie z elektrickej pece čo vyhodili susedia po výmene za plynovú - čiže za ďakujem pekne),pár kolienok,rúru,ventil a termostat.Termostaty som prezeral na nete ale nevyhovovali buď charakteristikou-požadoval som väčšiu hystereziu,alebo cenou.Nakoniec som ho vyrobil zo šuplíkových súčiastok čo som doma našiel.Celkove ma to stálo asi 20€ (aj so zapitím :D) Som teraz veľmi spokojný ako to pracuje,lebo ohrev na požadovanú teplotu netrvá tak dlho ako pri elektrike (teoreticky by sa dalo dosiahnuť pri použití výkonnejšieho čerpadla a max.výkonu pece pri prietoku 10-12L za min ohriatie celého množstva vody v zásobníku 150L asi za 15min).Možnosť zvýšenia rozdielu minimálnej a maximálnej teploty TUV umožňuje peci si oddýchnuť od ohrievania - teraz stačí 2-3 krát za deň. Dokonca som zistil,že TUV je k dispozícii asi o 1/3 viac,lebo voda z bojlera sa teraz preženie cez prietokový ohrievač skoro všetka a a dobre sa premieša.Pri ohreve na špirálu dochádzalo k vrstveniu vody podľa teploty a naspodu bola skoro studená.Ďalej pri poklese teploty na spodnú úroveň a pri zopnutom ohreve dochádza (v mojom prípade-záleží od miesta pripojenia k zásobníku) pri odbere TUV k jej miešaniu z prietokoveho ohrievača a z bojlera zároveň čím nedochádza k výraznému poklesu teploty vody.Podotýkam,že tlak je stále rovnaký ako na vstupe. Ak by mal niekto záujem o bližšie info,stačí sa ozvať.
patrixo
12.03.11,17:28
fuu... klobuk dole :)

z toho opisu som vela nepochopil... viac by mozno povedali nákresy...
mr.dred
12.03.11,20:09
niečo jednoduche som nakreslil.Na "ulozto.sk" pohladaj "TUV.jpg" Priamy link sa mi ešte nedá vložiť...málo príspevkov.
patrixo
12.03.11,21:33
už tomu trochu začínam rozumieť, ale nie úplne všetkému... to sa takto nadialku asi neda :( ale v kazdom pripade je to velmi zaujimave
mr.dred
13.03.11,11:58
Niečo som tam doplnil,Na "ulozto.sk" pohladaj "TUVTUV.jpg".Možno bude pre vysvetlenie stačiť.
tibor.
14.03.11,04:57
to riesenie je naozaj jednoduchsie, a asi aj ucinnejsie ako klasicky vymennik, ale podla toho ako som pochopil tak sa prakticky zmiesava voda z radiatorov s vodou uzitkovou.
v radiatoroch byvaju rozne prisady na zlepsienie prechodu tepla a zabranenie tvorby vodneho kamena.
toho vodneho kamena by som sa ale asi obaval - v kotli, radiatoroch.
mr.dred
14.03.11,19:20
Nie,nie...voda v kúrení je jeden samostatný okruh a voda úžitková je druhý samostatný okruh.Je to umožnené typom kotla,ktorý môže pracovať v dvoch režimoch:kúrenie,alebo prietokový ohrievač.Vody sa spolu v žiadnom prípade nemiešajú,zabezpečuje to výmenník TUV vo vnútri kotla.Pre zaujímavosť-kotol je Samsung Saturn KDB-201-KCA a bol za veľmi prijatelnú cenu.Stál 31000 SK aj koncentrickým komínom - 1m-cez stenu.
Na samostatný zásobník (trebárs aj 200L sud s príslušnými vývodmi) by sa dal takýmto spôsobom pripojiť aj iný typ prietokového ohrievača - samostatný,nie v peci.Podmienkou je aby bol obehovým čerpadlom vytvorený dostatočný tlak na spínacie prvky v prietokovom ohrievači (hlavne pri membránovom tlakovom ventile,pri elektronickom by to nemal byť problém)aby sa spolahlivo zapínal ohrev.
Jeden môj známi (starý koumáčisko) už pred asi dvoma desaťročiami mal rod.domček vykurovaný prietokovým ohrievačom.Fungovalo to spolahlivo a bol to len starý MORAcky prietokáč.Neviem síce,aké boli výkonové pomery,ale stačilo termostatom zopnúť obehové čerpadlo a už to frčalo.Vykúril s tým trojizbový domček.Veď v podstate každá pec je tiež len prietokový ohrievač :)
mr.dred
14.03.11,19:29
A ešte niečo k tomu vodnému kameňu..určite tam riziko zavápnenia je hlavne v doskovom výmenníku TUV v kotli,ale chválabohu to riešiť nemusím.Vodu máme veľmo dobrú.Keď som po asi 15-tich rokoch menil v práčke čerpadlo a ložisko na bubne,bol som milo prekvapený.Práčka bola bez usadenín,špirála tiež a nejaké prísady do prania nevidela ani vo sne:D