stych
12.03.11,19:50
Som totálny začiatočník:cool:. Konečne mám záhradu, už aj pokopanú a začala som si sadiť plánty. Kaleráb, paradajky a papriku.
No je to katastrofa:eek:. Rastlinky sú tenké a vysoké, také chúdiatká. Dočítala som sa , že aj keď majú dosť svetla, aj vlahy, tak mi budú takéto pretože mám doma teplo. Nemám ich kde inde sadiť. Tak mi nezostáva nič iné, len ich vo vhodnom období vysadiť von, priamo do záhrady.
Je možné si aj v paneláku vypestovať dostatočne silné plánty? A keď tak aký zvoliť postup.
arizona
12.03.11,19:12
Mozes pestovat aj na cinziaku,ale asi treba stlmit radiator ;)

A kaleraby maju radsej chladno. Ja ich sadim uz vo februari do nevykurovaneho sklenika, tam mam vzdy pekne silne rastlinky, lebo na parapete v dome su tiez iba slabe. Vadi im teplo.

Skus ich vzpruzit hnojivom Crystalon start.

Viac rad najdes v starsej teme http://www.porada.sk/t136955-balkonove-paradajky.html
avonboy
12.03.11,19:43
alebo ix vysievaj trosku neskor
stych
12.03.11,21:18
alebo ix vysievaj trosku neskor

Takže skúsim ešte raz vysiať a hodím ich na balkón a keď budú hlásiť silnejšie mrazy , tak ich šupnem na noc dovnútra. Nebude to pre nich horšie? Možno už teraz nebude mrznúť?
avonboy
12.03.11,21:35
vysvetlivka: x=ch
ja som dnes zasial baklazan a nexal som ho v kuxyni-vyxodne slnko, v noci prijemne xladno ale nie mrazivo ako vonku a cez den prijemne teplo-podotykam byvam s rodicmi na cinziaku, a nexcem aby planta iba vybehla, xcem aby bola dostaatocne silna...a pokial bude vonku prijemne tak na obed mozem postupne davat koxlik kde som predsadzal na slnko aby sa podporil rast-samozrejme nesmie sa zabudat na mierne zalievanie!
ja to takto praktizujem a doteraz vyrastlo vsetko co som zasadil:-) drzim palce vyskusaj este dobra rada: zemina by mala mat izbovu teplotu=nexat ju v miestnosti aspon 12hod aby nebola velmi studena, byva to sok aj pre semena
Valcake
12.03.11,22:37
..veľmi sa mi páči tvoje pestovateľské nadšenie a píšeš,že miluješ kvety, no super na tak mladého chalana...len tak ďalej...;):)
Paula
12.03.11,22:48
Na našom činžiaku sa žiaľ nedá pestovať a bývať už vôbec nie ;)
stych
13.03.11,10:58
už som zasadila kalerábiky, zemina mala izbovú teplotu, budem sledovať teploty vonku, aaaa šup už sú na balkóne. Dúfam, že s nich niečo bude. ...Ja veľmi ľúbim kalerábiky :-))))
ďakovala za pomoc
avonboy
13.03.11,10:59
Na našom činžiaku sa žiaľ nedá pestovať a bývať už vôbec nie ;)
ani my si nemozeme sadit zeleninku pri cinziaku, sme ale radi ze sme zriadili aspon troska kvetinovy kutik o ktory sa starame:-) a zeleninu si sadime na dedinke-tam mam mame zahradku tak tam je nas raj...
avonboy
13.03.11,11:00
už som zasadila kalerábiky, zemina mala izbovú teplotu, budem sledovať teploty vonku, aaaa šup už sú na balkóne. Dúfam, že s nich niečo bude. ...Ja veľmi ľúbim kalerábiky :-))))
ďakovala za pomoc
super:-)
avonboy
13.03.11,11:01
..veľmi sa mi páči tvoje pestovateľské nadšenie a píšeš,že miluješ kvety, no super na tak mladého chalana...len tak ďalej...;):)
nadsenie? skor vasen:-) uz mi klicia aj kale-kornutovky:-) a teraz sa slnia na slniecku a mohutneju:-)
deerslayer
13.03.11,14:51
Keď už...tak nie plánty ale planty alebo plantu (po slovensky priesady)...a nie plántov...ale plánt alebo planty.......
avonboy
13.03.11,16:02
my vieme o com je rec:-))
deerslayer
13.03.11,18:48
Niektorí tu dávajú slovenčine riadne zabrať
avonboy
13.03.11,19:44
Niektorí tu dávajú slovenčine riadne zabrať

noo ved ja s tym moji x:-) ale inak sa snazim co najspisovnejsie:-) xixixi
uz iba par dni a moje priesadky baklazanu uz budu klicit:-) jupi
ozaj nevies kedy budem moct pridavat fotky?
arizona
13.03.11,19:50
noo ved ja s tym moji x:-) ale inak sa snazim co najspisovnejsie:-) xixixi
uz iba par dni a moje priesadky baklazanu uz budu klicit:-) jupi
ozaj nevies kedy budem moct pridavat fotky?
Ked zacnes pisat "ch" :D:D:---



...to tvoje x sa naozaj strasne zle cita a porusujes tym aj pravidla Porady ;)


3. Príspevok, ktorý napíšem, si po sebe prečítam. Ak mám v uloženom príspevku chyby, opravím ich cez "Uprav". Dodržujem "štábnu" kultúru a podľa možnosti i pravidlá slovenského jazyka.
http://www.porada.sk/t2886-etiketa-porady.html
Oliwa
13.03.11,20:23
už som zasadila kalerábiky, zemina mala izbovú teplotu, budem sledovať teploty vonku, aaaa šup už sú na balkóne. Dúfam, že s nich niečo bude. ...Ja veľmi ľúbim kalerábiky :-))))
ďakovala za pomoc
nemala za čo... ;)
Tu nájdeš dosť šikovných aj ochotných ľudí... len ak je trošku možné, nedávaj tak prosím Ťa zabrať "tomu slovenčinovi"... ;). Nie sme tu síce jazykovedné okienko, ale súhlasím s názorom služobne starších a kompetentnejších...
Planty sú planty a pánty sú pánty... :):):)
pavol54
13.03.11,21:18
nemala za čo... ;)
Tu nájdeš dosť šikovných aj ochotných ľudí... len ak je trošku možné, nedávaj tak prosím Ťa zabrať "tomu slovenčinovi"... ;). Nie sme tu síce jazykovedné okienko, ale súhlasím s názorom služobne starších a kompetentnejších...
Planty sú planty a pánty sú pánty... :):):)
žena ulica dlaň kosť
Oliwa
13.03.11,21:46
chlap hrdina dub stroj ;):)
arizona
13.03.11,21:51
to je teda kombinacia! :-D

zena-ulica
chlap-hrdina
Paula
13.03.11,22:05
ani my si nemozeme sadit zeleninku pri cinziaku, sme ale radi ze sme zriadili aspon troska kvetinovy kutik o ktory sa starame:-) a zeleninu si sadime na dedinke-tam mam mame zahradku tak tam je nas raj...


Tak nech sa darí :). Idem ďalej dumať, ako sa dá bývať na činžiaku.;)
Katy a R
13.03.11,22:10
....
uz iba par dni a moje priesadky baklazanu uz budu klicit:-) jupi
ozaj nevies kedy budem moct pridavat fotky?

.. moje baklažániky už majú po 4 lístky :):);)
avonboy
14.03.11,07:05
.. moje baklažániky už majú po 4 lístky :):);)
tisko zavidim ale ja si pockam na tie moje a verim ze z nich sa budem tesit tiez:-)
avonboy
14.03.11,07:07
Ked zacnes pisat "ch" :D:D:---



...to tvoje x sa naozaj strasne zle cita a porusujes tym aj pravidla Porady ;)


3. Príspevok, ktorý napíšem, si po sebe prečítam. Ak mám v uloženom príspevku chyby, opravím ich cez "Uprav". Dodržujem "štábnu" kultúru a podľa možnosti i pravidlá slovenského jazyka.
http://www.porada.sk/t2886-etiketa-porady.html

budem sa snazit davat CH:-)
jurkomts
14.03.11,11:06
No ako čítam tieto príspevky, zas si hovorím, čo za problémy sa tiu riešia - slovenčina, xi namiesto ch, plánty..... Dopestovať sadenice zeleniny je úplne jednoduché, na sáčku je navyše úplne jasný a prostý návod na pestovanie kupovaného druhu, odrody. To asi pre takých čo pestujú len muškáty na balkóne. To že sú baklažány a neviem čo ešte vyťahané, znamená že majú málo svetla alebo inak povedané, vysadili sa príliš skoro, ďaleko od okna. Ja tiež nemám skleník, použijem široký kvetináč, ľahkú pôdu (substrát), jemne semená zakryjem, zalejem a položím na parapet. Keď dosiahnú požadovanú výšku, rozsadím ich jednotlivo do jogurtových kelínkov a potom už len na záhradu. Tu nie je čo riešiť. Dúfam že som nikoho týmto príspevkom neurazil
avonboy
14.03.11,11:27
No ako čítam tieto príspevky, zas si hovorím, čo za problémy sa tiu riešia - slovenčina, xi namiesto ch, plánty..... Dopestovať sadenice zeleniny je úplne jednoduché, na sáčku je navyše úplne jasný a prostý návod na pestovanie kupovaného druhu, odrody. To asi pre takých čo pestujú len muškáty na balkóne. To že sú baklažány a neviem čo ešte vyťahané, znamená že majú málo svetla alebo inak povedané, vysadili sa príliš skoro, ďaleko od okna. Ja tiež nemám skleník, použijem široký kvetináč, ľahkú pôdu (substrát), jemne semená zakryjem, zalejem a položím na parapet. Keď dosiahnú požadovanú výšku, rozsadím ich jednotlivo do jogurtových kelínkov a potom už len na záhradu. Tu nie je čo riešiť. Dúfam že som nikoho týmto príspevkom neurazil

jasne ze neurazil len si napisal svoj postup ako vysadzas semiacka, potom do teglikov a az do zasadenia do zahrady...proste a zrozumitelne:-)
Oliwa
14.03.11,13:58
No ako čítam tieto príspevky, zas si hovorím, čo za problémy sa tiu riešia - slovenčina, xi namiesto ch, plánty..... Dopestovať sadenice zeleniny je úplne jednoduché, na sáčku je navyše úplne jasný a prostý návod na pestovanie kupovaného druhu, odrody. To asi pre takých čo pestujú len muškáty na balkóne. To že sú baklažány a neviem čo ešte vyťahané, znamená že majú málo svetla alebo inak povedané, vysadili sa príliš skoro, ďaleko od okna. Ja tiež nemám skleník, použijem široký kvetináč, ľahkú pôdu (substrát), jemne semená zakryjem, zalejem a položím na parapet. Keď dosiahnú požadovanú výšku, rozsadím ich jednotlivo do jogurtových kelínkov a potom už len na záhradu. Tu nie je čo riešiť. Dúfam že som nikoho týmto príspevkom neurazil
Doteraz sme vždy priesady kupovali - rajčiny, papriku a kaleráby. Vlani sa u nás predávala jedna priesada rajčiny a papriky po 40-50 centov, ktovie, koľko budú pýtať trhovníci tento rok...
Keďže lacnejšie určite nebudú, rozhodli sme sa tento rok pre experiment a som zvedavá, čo z toho bude... Semiačka som sadila rovno do kelímkov, aby sa "ušetrilo" jedno presádzanie. Zatiaľ je skóre :D vzídených semiačok k nevzídeným nasledovné:
- rajčiny 15 : 13 /3-4 lístky/
- paprika 5 : 5 /2 lístky/
Myslím, že tie čo nevzišli doteraz, už nezídu a musím ich "dosadiť". A to som kupovala origoš semená v záhradkárskych potrebách, rajčiny 3 druhy a papriky 2. Ozaj, dá sa vôbec reklamovať osivo a sadivo /ak sa jedná o veľké množstvá a plochy/? :rolleyes:
Zrejme je to nereálne. Neviem si predstaviť ako postupovať pri takejto reklamácii... :( Akože prísť do obchodu s blokom a vrecúškami od semiačok a povedať - toto som u Vás kúpil a mám z toho figu borovú...:mad:
avonboy
14.03.11,14:03
reklamacia osiva je dost zlozita a vacsinou ju predajcovia ani neuznavaju...proste osivo je iba osivo...
Oliwa
14.03.11,14:14
Však to! Koťuhy jedny :(... A pritom to vôbec nie je lacná záležitosť.
Za pár vrecák s pár semiačkami človek-záhradkár vysolí 20 euri, ani nezbadá ako... a ešte keď nevzídu... :mee:
Inak, viete, akú životnosť má jedno semiačko? Koľko rokov? Každý rok mi totiž niečo zvýši...
Ale už aj také som počula, že sa nájdu výrobcovia, ktorí osivo po expirácii prebalia do vrecák s aktuálnym dátumom... :mad: Neviem, či sa to zakladá na pravde, ale fakt je, že moja čerstvá 50%-ná úspešnosť "klíčivosti" na okne o niečom svedčí...
jurkomts
14.03.11,16:09
Ešte aby som doplnil svoj predchádzajúci príspevok, paradajky, papriky a zeler (dokonca viackrát) treba rozsadiť, preto som spomenul ten široký kvetináč. Vysejem ich nahusto, potom ich rozsadím jednotlivo resp. mal by sa prerušiť koreň. Melón, tekvica, baklažán, cuketa, uhorky sa samozrejme priamo vysadia do kelímkov a potom už len na záhradu. Uhorky nakladačky som vysial aj priamo do zeme v záhrade, a bol som spokojný.
avonboy
14.03.11,16:36
ok
pavol54
14.03.11,16:38
Však to! Koťuhy jedny :(... A pritom to vôbec nie je lacná záležitosť.
Za pár vrecák s pár semiačkami človek-záhradkár vysolí 20 euri, ani nezbadá ako... a ešte keď nevzídu... :mee:
Inak, viete, akú životnosť má jedno semiačko? Koľko rokov? Každý rok mi totiž niečo zvýši...
Ale už aj také som počula, že sa nájdu výrobcovia, ktorí osivo po expirácii prebalia do vrecák s aktuálnym dátumom... :mad: Neviem, či sa to zakladá na pravde, ale fakt je, že moja čerstvá 50%-ná úspešnosť "klíčivosti" na okne o niečom svedčí...
Už som tu písal, treba si vždy odložiť vrecúško, ak sa nechovajú semiačka podľa tvojích predstáv tak kúp od iného výrobcu osiva.
Reklamácia je náročná, ty osobne ťažko dokážeš nekvalitu, lebo môžeš sama osebe narobiť spústu chýb ktoré spôsobia že semiačko nevzíde.
Ovšem každé vrecúško má na obale vytlačené laboračné údaje, ak si si istá, že si nespravila chybu tak sa obráť na úksup oni ti vysvetlia ako presne postupovať, lenže oni jedno vrecúško skúmať nebudú musia obdržať viac reklamovaných vzoriek tej istej laboračnej šarže, inak skúška klíčivosti nie je zadarmo, a nerobím si ju ani aj ako výrobca osív ale, odbery vzoriek si robí u mňa priamo inšpektor uksupu, ten ich odosiela do laboratória.
Klíčivosť jednotlivých druhov rastlín je rôzna, napríklad u cibule je 1 - 2 roky naše skúšobné vzorky mali ešte aj po 4 rokoch pokles len o 15% z 92%, najdlhšia je u uhoriek a tekvíc dyní červených 8 - 12 rokov
Mali sme uhorky naše vlastné testované na klíčivosť okolo 90% a po výseve do pôdy sme mali vzchádzavosť sotva 40% - príčina chyba v pôde.
pavol54
14.03.11,16:43
pozri "vlastné zeleninové priesady"
stych
14.03.11,19:39
Keď už...tak nie plánty ale planty alebo plantu (po slovensky priesady)...a nie plántov...ale plánt alebo planty.......

Jaaaj mam rada, že niekto je spravna slovečnica vyslovovala, písala, bez toho by nebol ani spravna porad.:D
yyakuzaa
14.03.11,20:01
Ešte aby som doplnil svoj predchádzajúci príspevok, paradajky, papriky a zeler (dokonca viackrát) treba rozsadiť, preto som spomenul ten široký kvetináč. Vysejem ich nahusto, potom ich rozsadím jednotlivo resp. mal by sa prerušiť koreň. Melón, tekvica, baklažán, cuketa, uhorky sa samozrejme priamo vysadia do kelímkov a potom už len na záhradu. Uhorky nakladačky som vysial aj priamo do zeme v záhrade, a bol som spokojný.

Ako to myslis prerusit koren? Ja som zaciatocnik(nejake rozumy chytam z netu). Tento rok prvy krat sadim zeleninu. Uz mi vyklicili v jednom velkom kvetinaci rajciny , mali asi 3,5 cm (dva listky) a dnes som ich popresadzal do odrezanych spodkov pet flias. Pravdu povediac som rozmyslal ze preco sa to rovno nesadi osobitne a nic ma nenapadlo. Ale toto moze byt nejaky dovod. Povies mi o tom viac?
avonboy
14.03.11,20:07
Ako to myslis prerusit koren? Ja som zaciatocnik(nejake rozumy chytam z netu). Tento rok prvy krat sadim zeleninu. Uz mi vyklicili v jednom velkom kvetinaci rajciny , mali asi 3,5 cm (dva listky) a dnes som ich popresadzal do odrezanych spodkov pet flias. Pravdu povediac som rozmyslal ze preco sa to rovno nesadi osobitne a nic ma nenapadlo. Ale toto moze byt nejaky dovod. Povies mi o tom viac?
preto sa to vsetko sadi najskor spolu a potom sa to rozsadza lebo nevies ktore semiacko ti vyklici a ktore nie...
pavol54
14.03.11,20:38
preto sa to vsetko sadi najskor spolu a potom sa to rozsadza lebo nevies ktore semiacko ti vyklici a ktore nie...
V jedinom prípade je žiadúce prerušiť vertikálny rast koreňa a to je zeleru aby sme dosiahli guľatú buľvu, v všetkých iných prípadoch je to nutné zlo ktoré je však oproti iným výhodám zanedbateľné(predpestovanie v teplých priestoroch do doby dosiahnutia optimálnej teploty v prírode.(Ak máme papriku alebo rajčiny z priameho výsevu neprerušený vertikálny koreň si dokáže zabezpečiť dostatok vlahy aj bez doplnkovej závlahy). Z priameho výsevu je vyššia spotreba semena lebo nevieš aké naň budú vplyvy a koľko v skutočnosti vyklíč a vyrastie.
pavol54
14.03.11,20:44
Ako to myslis prerusit koren? Ja som zaciatocnik(nejake rozumy chytam z netu). Tento rok prvy krat sadim zeleninu. Uz mi vyklicili v jednom velkom kvetinaci rajciny , mali asi 3,5 cm (dva listky) a dnes som ich popresadzal do odrezanych spodkov pet flias. Pravdu povediac som rozmyslal ze preco sa to rovno nesadi osobitne a nic ma nenapadlo. Ale toto moze byt nejaky dovod. Povies mi o tom viac?
môžeš sadiť rovno do tabliet, ktoré majú priemer po napučaní cca 3-5 cm a tieto potom spolu s rastlinkami vysadíš v príhodnej dobe na určené miesto v záhrade.
Chokma
15.03.11,17:25
Ludia, my sme raz reklamovali semiacka, teda... vlastne ani nereklamovali, len sme povedali nasmu dodavatelovi, ze nam slabsie vzislo a ze pravdepodobne bolo semiacko starsie, resp. bolo zmiesane so starsim. Poslali sme foto vzidenych rastliniek. A oni to normalne posunuli do Holandska, uznali to a osobne nam priniesli nove balenia. To bolo take gesto z ich strany, vobec sme ho necakali, lebo sme to ani nebrali jak reklamaciu... lebo ako Pavol spominal, chyby pri siati mozu nastat rozne. Kvalita pody, substrat, plesen, atd., takze je velmi nepravdepodobne, aby sa uznavali bezne taketo reklamacie. A predsa :)
Zdenka 0705
15.03.11,18:57
Tak ste ma navnadili týmito príspevkami, že zajtra vysievam bylinky a rajčinky. Kúpila som aj Lignohumát, skúsim namočiť semiačka pred zasadením, čo-to som obkukala od Přemka z Primy :)
avonboy
15.03.11,19:54
ved preto to sem piseme:-))
Oliwa
15.03.11,20:26
Tak ste ma navnadili týmito príspevkami, že zajtra vysievam bylinky a rajčinky. Kúpila som aj Lignohumát, skúsim namočiť semiačka pred zasadením, čo-to som obkukala od Přemka z Primy :)
Přemek - ten je PRIMA ;)... A bere to pěkne od PODLAHY... :D:D:D
Chokma
17.03.11,07:59
Doteraz sme vždy priesady kupovali - rajčiny, papriku a kaleráby. Vlani sa u nás predávala jedna priesada rajčiny a papriky po 40-50 centov, ktovie, koľko budú pýtať trhovníci tento rok...
Keďže lacnejšie určite nebudú, rozhodli sme sa tento rok pre experiment a som zvedavá, čo z toho bude... Semiačka som sadila rovno do kelímkov, aby sa "ušetrilo" jedno presádzanie. Zatiaľ je skóre :D vzídených semiačok k nevzídeným nasledovné:
- rajčiny 15 : 13 /3-4 lístky/
- paprika 5 : 5 /2 lístky/
Myslím, že tie čo nevzišli doteraz, už nezídu a musím ich "dosadiť". A to som kupovala origoš semená v záhradkárskych potrebách, rajčiny 3 druhy a papriky 2. Ozaj, dá sa vôbec reklamovať osivo a sadivo /ak sa jedná o veľké množstvá a plochy/? :rolleyes:
Zrejme je to nereálne. Neviem si predstaviť ako postupovať pri takejto reklamácii... :( Akože prísť do obchodu s blokom a vrecúškami od semiačok a povedať - toto som u Vás kúpil a mám z toho figu borovú...:mad:

Oliwka, este mi tak napadlo - pises v tom zmysle, ze trhovnici mali podla teba dost vysoke ceny a ze mozno ich este zvysia, tak si skusis dopestovat sama s umyslom lacnejsie... no nie vsetko ti vzislo, cize naklady boli o cosi vyssie ako si pocitala. A to sa ti este v podstate nic zle, neobvykle nestalo. Tak si sa zamyslela nad reklamaciou osiva. Napadlo ti aj to, ze ti, co predavaju priesady, tym tiez nevzide vsetko a tym padom maju vyssie naklady, cize ta cena za priesadu nie je az taka zla - a nemusis s tym robit od prvopociatku a kupis si presne mnozstvo, kolko potrebujes?
Kazda minca ma dve strany. Ja nejdem obhajovat trhovnikov, medzi ludmi sa najde kde-co - pytate sladku papriku a dockate sa feferoniek, ale predsa... Nemyslim si, ze 50 centov za kvalitnu priesadu rajciny je az tak vela. Tornado u nas dostanete za 30 a Cristal za 40. Nie sme trhovnici, predavame doma - to nerobim reklamu. Len chcem povedat - k nam chodia kupovat aj obycajni ludia, aj trhovnici, ktori priesady posuvaju dalej a lez sa nase priesady dostanu na trh, tak aj ten trhovnik si musi zapocitat prepravu a naklady na stol, pripadne, ze nie vsetko preda a samozrejme, ze aj on za to chce mat nieco. Nie je to az take jednoduche, ako sa na prvy pohlad vidi.
Ked si niekto chce pestovat priesady pretoze ma k tomu vztah a robi mu to radost alebo preto, že jednoducho vo svojom okoli nevie najst spolahliveho predavajuceho - chapem to. Neviem vsak pochopit tych, ktori chcu usetrit - hoci aj 10 centov na kuse -a to kupuju na zahradu len nejakych 20 ks rajcin, paprik. To je podla mna nonsens, zbytocne vybijanie sa a pestovanie lakomosti. :)
Iste to nie je tvoj pripad, Oliwa, to teraz platilo pre vseobecne publikum. ;)
avonboy
17.03.11,08:09
Chokma ano mas pravdu, suhlasim s tebou hoci my doma priesady nepestujeme-my ich kupujeme na zahradku co potrebujeme 10korenov rajciakov a par kalerabov tak to nie su az take polozky do rodinneho rpzpoctu...a doma pestujeme - ked tak skusame ine priesady ktore vieme ze urcite nedotaneme kupit ako napr. baklazan
alabut
17.03.11,09:13
Mna donutili pestovat priesady trhovnici. Ak vam namiesto kapusty vyrastie niekolkosto kvak, tak si priesadu vypestujete radsej sami. Kvakova polievka kazdy den. :-)
avonboy
17.03.11,10:16
tak to potom uz ano to je o inom...
L-M
17.03.11,12:30
Ja mám paradajky vyhúknuté a to musím povedať , že doma nemáme také teplo a mám ich na parapete na oknách ktoré sú na južnej strane, takže svetla dosť. Teraz som ich prvý krát sadila do takých miniparenísk, čo mali v Lidli do každého okienka, alebo ako to nazvať po jednej. Tak neviem v čom bude chyba. Minulý rok som mala takú zlú hlinu a to si kupujem špeciálne na výsev semien, že som si musela všetky priesady kupovať, navyrástli ani druhé lístočky ,len ostali žlté a nakoniec pokapali. Teda nerátala som, že sa mi neskôr vysemení pol záhrady paradajkami :D. A tie boli krásne.
Mám posadené aj kvetinky a každý deň chodím aj 2x pozerať či už dajaké nevschádzajú. Tak sa z toho teším ako malé dieťa :).
sisima
17.03.11,12:47
moje paradajky už majú cca 25cm, mám ich na okne.... a do mája ešte ďaleko... nechápem...
min. rok som vysiala semiačka a do mája boli malinké, krpaté (bolo mi povedané, že preto, lebo malí až príliš úrodnú pôdu... tento rok som raselinu miešala so zeminou... a rastú jak divé...

ja si myslím, že dať za jednu kvalitnú sadenicu 0,50 € je nič v porovnaní s 2E za kilo rajčín z obchodu (o kvalite pomlčím)...
minulý rok som si kúpila 2, tuším po 0,30-0,40 € a svokra mi priniesla ďalších 27, a to som mala ešte 10 tých mojich krpatých... a potom mi ešte priniesla ďalšie 2 cherry.... no úroda bola nenormálna, kečupu mám na 2 roky... pôvodne som chcela tak 2-3 sadenice.... :))))))

tento rok len s mierou... mám ich cca 24, a z toho ešte dám svokre ;)
avonboy
17.03.11,13:10
my priesady budeme kupovat teda 10korenov co bohate nas staci kedze rajciaky nam v zahrade rodia ako besne:-)
evuš
17.03.11,13:15
... a ja už x-tý raz čítam : Pestovanie pántov ...:D
avonboy
17.03.11,13:19
ja si citam aj diskusne temy
evuš
17.03.11,13:24
...ja som tým myslela, že zakaždým, keď vidím tému pestovanie plántov, omylom čítam pestovanie "pántov" - pánty, tie čo sú na dverách... tak sa natom trošku zabávam:D..
avonboy
17.03.11,13:34
jaaaj xixixi :-)
Oliwa
19.03.11,09:51
Mna donutili pestovat priesady trhovnici. Ak vam namiesto kapusty vyrastie niekolkosto kvak, tak si priesadu vypestujete radsej sami. Kvakova polievka kazdy den. :-)
:):):) no máme tu na porade jednu "kvaku" - úplne vážne...:D:D:D mohol si sa obrátiť na ňu, možno by Ti vedela poradiť, čo s toľkou kvakou...:---:---:---
Sorry, Kvaka, ale toto ma fakt pobavilo, aj keď si v tom nevinne....;):)
pavol54
19.03.11,10:20
Čo je to tá kvaka, to je nejaká kapustovina ešte som sa stým nestretol. Inak listy kalerábu kapusty, karfiolu kelu sú nezameniteľné, takže ako sa dá pomýliť.
Zdenka 0705
24.03.11,07:13
Paráda... za 3 dni mi vyklíčili semiačka paradajok, bazalka dokonca za 2 dni. Petržlenu to zrjeme trvá dlhšie a stévia a nemukne.
No, uvidím, očami ťahám zo zeme :D ... Akú výšku rastlinky paradajky mám mať, aby som mohla "pikírovať"? ... nasiala som ich do malého téglika, majú dva lístky
arizona
24.03.11,07:34
Nechaj ich trochu zosilniet. Ked budes presadzat moc jemnucke, mozu vyhynut.
Zdenka 0705
24.03.11,08:36
ďakujem, určite vyčkám :)
Oliwa
13.04.11,14:08
Chcem sa spýtať skúsenejších: prečo mi niektoré lístky na rajčinkách žltnú? Sadili sme tohto roku prvý raz - rastlinky sú v zemi určenej na výsev, vzišli, sú v kelímkoch, majú cca 15-20 cm. Sú tri druhy - tornáda + 2 iné, umiestnené sú na slnečnom mieste na parapate okna, rovnako zavlažované...
Na priesadách papriky zatiaľ nie, tie sú síce menšie, ale sú O.K. Príčina? Zeme majú dosť, aj dierku na odtok vody - najskôr boli kropené rozprašovačom, ako som sa tu dočítala, teraz dostávajú vody viac. Treba ich prihnojiť alebo vysadiť von do fóliovníka? Ten totiž nemám...
pavol54
14.04.11,15:54
Spravidla listy žltnú ak majú málo živín na rast(N) ale aj keď je nedostatok svetla a tepla napríklad dnes.
No ak majú 20 cm dosť už trpia tak by potrebovali von.
pavol54
14.04.11,18:17
Paráda... za 3 dni mi vyklíčili semiačka paradajok, bazalka dokonca za 2 dni. Petržlenu to zrjeme trvá dlhšie a stévia a nemukne.
No, uvidím, očami ťahám zo zeme :D ... Akú výšku rastlinky paradajky mám mať, aby som mohla "pikírovať"? ... nasiala som ich do malého téglika, majú dva lístky
Optimálne je ak má 4 - 6 pravých listov, ak nevyhovuje počasie sa zvykne sadiť aj s pukmi, ak majú tesno sú vytiahnuté, aby sa po pikírovaní nezlomili, zvyknú sa dávať ležato a bohate prikryť aj výššie ako klíčne lístky, raz mi jeden starý záhradník povedal, že rajčinu je najlepšie prasádzať dovtedy kým si ju omotáš okolo prsta. potom je už prestárlá.
Oliwa
14.04.11,18:44
O.K. Len ich chúďatká nemôžem vystrčiť do tohto nečasu - už som uvažovala o nejakom svojpomocnom dočasnom minifóliovníku - som po operácii na PN, takže mám obmedzené, resp. minimálne možnosti, poradíš nejaké provizórium? Čo ja viem nejaké tyčky do zeme a zakryť to fóliou, ale čo s vetraním a prípadnými prízemnými mrazíkmi? Keby sa to tej fólie urobili nejaké dierky, stačilo by to? Momentálne by nebol problém ani s polievaním...
Nerada by som o tie priesady prišla, doteraz nám robili radosť a keď som bola v nemocnici, staral sa o ne manžel... Aj tie papričky sú veľmi pekné... Každý rok si všetko kupujeme na tržnici a toto je prvý pokus - tak pre radosť - a nerada by som, aby skončil fiaskom, keď tak pekne vzišili...
alabut
14.04.11,18:46
wagner
14.04.11,19:09
Chcem sa spýtať skúsenejších: prečo mi niektoré lístky na rajčinkách žltnú? Sadili sme tohto roku prvý raz - rastlinky sú v zemi určenej na výsev, vzišli, sú v kelímkoch, majú cca 15-20 cm. Sú tri druhy - tornáda + 2 iné, umiestnené sú na slnečnom mieste na parapate okna, rovnako zavlažované...
Na priesadách papriky zatiaľ nie, tie sú síce menšie, ale sú O.K. Príčina? Zeme majú dosť, aj dierku na odtok vody - najskôr boli kropené rozprašovačom, ako som sa tu dočítala, teraz dostávajú vody viac. Treba ich prihnojiť alebo vysadiť von do fóliovníka? Ten totiž nemám...

Vo výsevnom substráte majú byť iba kratší čas. Keď majú tri - štyri lístky treba ich presadiť do zeminy. Ja presádzam do zeminy obohatenej humusom. Presaď ich do väčších kelímkov do zeminy obohatenej humusom, alebo s prídavkom hnojiva. Von ich daj až keď bude primerane teplo. Moje rajčiny sú na parapete a majú asi 20 cm. A vôbec nie sú vytiahnuté - stonky sú pevné.Tiež čakám na lepšie počasie. Dám ich von keď bude teplejšie - budú zakryté. Robím im skleníkofoliovník - boky sú z okien, čo mi zostali po výmene a na vrch dávam fóliový kryt ( obalené rámy okien fóliou). Odokrývam podľa počasia, boky odstraňujem, až keď je teplo. Rajčiny potrebujú teplo na nohy.
Oliwa
14.04.11,19:19
Vo výsevnom substráte majú byť iba kratší čas. Keď majú tri - štyri lístky treba ich presadiť do zeminy. Ja presádzam do zeminy obohatenej humusom. Presaď ich do väčších kelímkov do zeminy obohatenej humusom, alebo s prídavkom hnojiva. Von ich daj až keď bude primerane teplo. Moje rajčiny sú na parapete a majú asi 20 cm. A vôbec nie sú vytiahnuté - stonky sú pevné.Tiež čakám na lepšie počasie. Dám ich von keď bude teplejšie - budú zakryté. Robím im skleníkofoliovník - boky sú z okien, čo mi zostali po výmene a na vrch dávam fóliový kryt ( obalené rámy okien fóliou). Odokrývam podľa počasia, boky odstraňujem, až keď je teplo. Rajčiny potrebujú teplo na nohy.

Wagner, dík za pokus o radu... Naše priesady sú v dosť veľkých kelímkoch a zemina už bola doplnená o záhradnú - nie je to čistý výsevný substrát, svetla i tepla majú dosť, problém je, že okná už nemáme - pred rokmi sme ich pri výmene darovali na skleník...:rolleyes: Ani moje rajčinky nie sú vytiahnuté - stonky majú pekné pevné - však preto nechcem o ne prísť... :mee:
wagner
14.04.11,19:25
Wagner, dík za pokus o radu... Naše priesady sú v dosť veľkých kelímkoch a zemina už bola doplnená o záhradnú - nie je to čistý výsevný substrát, svetla i tepla majú dosť, problém je, že okná už nemáme - pred rokmi sme ich pri výmene darovali na skleník...:rolleyes: Ani moje rajčinky nie sú vytiahnuté - stonky majú pekné pevné - však preto nechcem o ne prísť... :mee:
Možno by bolo treba teplotu znížiť. Ja ich mám v chladnejších priestoroch - kúri sa tam iba večer Budú pomalšie rásť. Môžeš ich raz za týždeň prihnojiť - ja hnojím Krištalonom štart všetku plantu. Aj papriku, hokaido, patizony, cukety. To všetko už čaká na pekné počasie, aby to mohlo ísť na záhradu.
Oliwa
14.04.11,19:31
To som mala na mysli - či ich prihnojovať, lebo nemám skúsenosť, či sa môžu aj takéto rastlinky - aby ich nespálilo.... Asi vyšlem mangela do záhradkárskych na ten Kristalon... Teplom to nebude, kúrime podľa potreby a mám okná na schodišti, kde je chladnejšie, takže ich skúsim preložiť tam... Len doteraz som ich nechávala radšej v kuchyni, aby neboli také mrciny krpaté... Dík za snahu pomôcť... Už aby bolo vonku teplo - a ja práceschopná...
wagner
14.04.11,19:38
To som mala na mysli - či ich prihnojovať, lebo nemám skúsenosť, či sa môžu aj takéto rastlinky - aby ich nespálilo.... Asi vyšlem mangela do záhradkárskych na ten Kristalon... Teplom to nebude, kúrime podľa potreby a mám okná na schodišti, kde je chladnejšie, takže ich skúsim preložiť tam... Len doteraz som ich nechávala radšej v kuchyni, aby neboli také mrciny krpaté... Dík za snahu pomôcť... Už aby bolo vonku teplo - a ja práceschopná...
Ten Krištalon - musíš dodržovať dávkovanie, nesmieš robiť silnejšie, zo začiatku radšej slabší roztok. Ja som ich prihnojovala keď boli úplne malé hnojivom Darina, keď boli väčšie tak som začala Krištalonom. Ak máš slepačí trus, treba ho namočiť a slabým roztokom občas prihnojiť - keď budú väčšie a na záhrade. Ja zatiaľ nemám, ale idem kúpiť granulované - dostať v predajni. Aby som mala čím na záhrade polievať.
Oliwa
15.04.11,09:27
Granulované čo - sliepky? :):D Lebo my tiež nemáme... Máme síce jednu susedu, ktorá sa niekedy tak chová/správa, ale úžitok z nej nie je žiadny... ;)
wagner
15.04.11,13:10
Granulovaný slepačí trus. V obchode to majú pod názvom Hoštické slepačince. Z tých budeš mať úžitok určite a susedu posaď napr. do kurína - aby bol z nej osoh.
mazanova
15.04.11,13:49
takých susediek je viac - aj mne na chalupe kotkodáka jedna, dokonca z druhej strany aj kohút (ten síce nekotkodáka ale pred okno mi tesne zasadil 4 tuje sibírske!!) ale obidvaja bez úžitku...

Tiež som sa chcela opýtať na hnojenie plánt, vďaka wagner aj za tie "nohy " v teple, ináč aj moje planty sú vytiahnuté iba dúfam, že z nich niečo ostane, mne nezišla ani jedna bazalka bordová...
Oliwa
15.04.11,15:24
Granulovaný slepačí trus. V obchode to majú pod názvom Hoštické slepačince. Z tých budeš mať úžitok určite a susedu posaď napr. do kurína - aby bol z nej osoh.
Ty vole! To akože fakt z Hoštíc? :eek: To vyrábajú potomkovia zo Slunce, seno...? Však ich aj mali na tom dvore požehnane, na zemi, na žiguláku, babenka dokonca v posteli... :D:D:D Tomu hovorím podnikateľský nápad! ;)
Alebo to má Troška ako pridruženú výrobu - aby si troška :) privyrobil, keď už menej točí ako kedysi... holt, doba je zlá... :rolleyes:
alabut
15.04.11,17:48
Niekto tu chcel minifoliovniky. Ja mam taketo, dva kusky hadice na kurenie, tri drevene tycky a ram. Momentalne ich mam na parenisku, aby nezavadzali. :-)
Zdenka 0705
16.04.11,08:37
Ešte sa vrátim k tomu granulovanému slepačiemu hnojivu z Hoštíc. Ja som nezalievala vodou, aplikuje sa priamo do pôdy. Takto som prilepšila aj muškátom, trošku aj bylinkám.
Dnes som si to overovala. Iné je, ak máte sliepky, vtedy sa musia slepačince máčať, lebo je to príliš silné a rastlinky by sa spálili.
Oliwa
16.04.11,18:44
Niekto tu chcel minifoliovniky. Ja mam taketo, dva kusky hadice na kurenie, tri drevene tycky a ram. Momentalne ich mam na parenisku, aby nezavadzali. :-)
Velice pjekné to máš, Alabutko... šikovný si Ty chuapčisko... Aj snívať sa mi o nich bude...
Ešte prezraď, ako sú tie tri latky k tej kúrenárskej trubke priondené :) - tak, aby držali. A sú prichytené aj k tomu spodnému rámu - k tým doskám, predpokladám... A keď potrebuješ poliať, tak to asi celé nadvihneš a šmitec, či...? :rolleyes:
Sa pýtam, lebo sa chystám dať Ťa manželovi ako inšpiráciu - teda Tvoje minifóliáše... :D
alabut
17.04.11,05:55
Toto mam pat kilometrov daleko, pockaj den-dva, odfotim. To nie je trubka, ale hadica na podlahove kurenie, vnutri hlinik, vonku plast. :-)
Oliwa
17.04.11,11:28
Trubka alebo hadica ;) - čert ako diabol - hlavná vec, že je funkčná a dokonca viacúčelová...
My máme takto isto vyzerajúce hadice v celej pivnici, keď sa robil nový rozvod plynu - tiež zvonku plast, ale pevné je to fest... Aj som navrhla manželovi, že zo dve-tri odpíliť, aby bolo na fóliáš :), ale vôbec sa netváril nadšene... :D:D:D
alabut
17.04.11,15:17
A moze majstrovat. :-)
Oliwa
17.04.11,18:58
Teda Alabutko, klobúk dolu... však vravím, šikovný si... ;) A tá názorná ukážka - no to by musel mať človek obe ruky ľavé /alebo digitálne :)/, aby to podľa nej nezmajstroval... Tá Tvoja musí mať z Teba radosť...;) Žiadny Pat a Mat, ale normálny zručný kutil... dobrý a hlavne lacný nápad.
Ešte prezraď, čo tam pestuješ, aby sme sa držali témy... :)
kamoska1
18.04.11,19:44
Alabut,klobúk dolu.Teda,ja o takom majstrovi môžem len snívať.Ešte že je tu porada a môžem sa pokochať :-)
lujza.j
16.06.13,07:20
nechcem zakladať novú tému tak to dám sem....dúfam, že nevadím,
mám jednu otázku na pestovanie baklažánu a to či sa odtŕhajú "rastlinky" čo vyrastajú z pazúch tak ako pri rajčine. dakujem
lujza.j
16.06.13,09:34
posúvam...
Katy a R
16.06.13,10:45
môžeš - aj nemusíš odstrániť ... ale treba dať pozor. baklažány sú oveľa citlivejšie, ako paradajky - aby si to nejako nešetrne neodšklbla (poškodenie rastlinky, prípadne nejaká pliaga sa tam môže dostať).
Záleží aj na tom - že aká je rastlinka silná ?? (podľa mojich skúseností majú menej tých výhonkov ako paradajky) - a už máš malé plody??
A pozor na mandelinky - ak sa ti k nim dostanú - tak "schrupnú" za deň!:mee:
lujza.j
16.06.13,11:21
môžeš - aj nemusíš odstrániť ... ale treba dať pozor. baklažány sú oveľa citlivejšie, ako paradajky - aby si to nejako nešetrne neodšklbla (poškodenie rastlinky, prípadne nejaká pliaga sa tam môže dostať).
Záleží aj na tom - že aká je rastlinka silná ?? (podľa mojich skúseností majú menej tých výhonkov ako paradajky) - a už máš malé plody??
A pozor na mandelinky - ak sa ti k nim dostanú - tak "schrupnú" za deň!:mee:
dakujem...info som naháňala pre skoro rodinu:)...rastlinky som včera videla...sú celkom silné len v pazuškách kopec výhonkov...plody ešte nie su, ale kvietky idú....všetko odkážem, dakujem moc...