maja111
13.03.11,11:08
Dobrý deň, potrebujem poradiť pri zaradení súkromného auta konateľa spoločnosti, ktorý vložil svoje súkromné auto do s.r.o.
Predtým mal konateľ živnosť a auto bolo zaradené v majetku SZČO. Zakúpené v 2007 v OC 300 000 Sk, daňové odpisy uplatnené za roky 2007, 2OO9. Zivnosť bola zrušená v roku 2010 a v tom istom roku bolo auto vložené do s.r.o. V akej OC mám zaradiť auto? Prešla som si rôzne diskusie ohľadne tejto tematiky, ale konkrétne takýto prípad som nenašla. Môžem ho zaradiť v zostatkovej cene 150000 Sk čiže 4979 eur, keďže v roku 2008 si ako SZČO neuplatnil odpisy? Alebo keďže bolo zakúpené v 2007 a zaradené do s.r.o. v 2010 a auto vlastnil 3 roky, tak len v cene 1/4?
A ešte jedna otázka, čo z toho vyplýva pre konateľa? Pokiaľ viem, tak majetok zaradený do majetku je oslobodený od dane z príjmu až po 5 rokoch od vyradenia. Ďakujem vopred za odpovede, neviem si s tým nejak rady.
KEJKA
13.03.11,14:02
ujasni, o aké vloženie šlo:
1. vkald do ZI - ?
2. iný vklad - dar?
3. predaj do sro ?
popisovanie živnosti s tým nesúvisí, to už je problém bývalého SZČO, ako si vysporiada prípadný príjem.
a postup je tu popísaný 100x
maja111
13.03.11,15:18
Tak to bude asi na mne ako to auto vložím do majetku, nebola urobená zmluva o predaji, takže to zaradím ako dar. Jednoducho mi bolo povedané , že auto je v majetku. Len ma zaujíma v akej obstarávacej cene ho mám vložiť do majetku. Ja nepotrebujem vedieť zaúčtovanie auta ako daru, ale skôr ma zaujíma v akej cene zaradiť . Či v zostatkovej cene SZČO, keďže boli uplatnené 2 x daňové odpisy od 2007, čo by bola 1/2 hodnoty alebo ako som sa v niektorej téme dočítala zaradiť po odpočítaní rokov používania v majetku SZČO, čo by bolo 3 roky. Čiže v tomto prípade by bolo zaradené v 1/4 pôvodnej hodnoty auta. Alebo môžem ho zaradiť v nulovej reprodukčnej obst. cene, nezávisle na tom akú má hodnotu? To mi nie je jasné.
maja111
13.03.11,15:41
Ak to auto daruje spoločnosti, nebude to mať vplyv na SZČO, ako by to bolo pri predaji? Ide totiž o tú istú osobu SZCO = konateľ s.r.o., takže ma zaujíma ako to ovplyvní aj darcu.
janapill
13.03.11,19:27
Ja som pred vyše rokom riešila podobný prípad, akurát to auto som mala už plne odpísané, jeho ZC bola nulová. Tiež som hľadala pomoc a nakoniec som napísala do poradcu, kde mi odpísali toto, tak možno pomôže:

Otázka:
Ako spávne preradiť osobné auto (príp. iný majetok) z podnikania SZČO FO ak ukončím živnosť? Chcem ho vložiť do novej s.r.o, kde budem konateľom a najlepšie by bolo ak by sa jednalo o nejaký bezplatný vklad do majetku, nie do ZI. Auto bolo kúpené na lízing a v roku 2008 lízing bol splatený. Ako ho správne vyradiť v JÚ a zároveň zaradiť do s.r.o. akou cenou a na aký účet?
Odpoveď:
Ak dôjde k preradeniu majetku z obchodného majetku podnikateľa – fyzickej osoby do osobného užívania v priebehu podnikania (t.j. pred ukončením živnosti), tento akt je potrebné v účtovníctve zrealizovať prostredníctvom protokolu o preradení majetku. V prípade ukončenia živnosti sa obchodný majetok po tomto ukončení automaticky stáva súčasťou osobného majetku fyzickej osoby.
Následné bezodplatné vloženie majetku do spoločnosti s ručením obmedzeným, ktorej spoločníkom je vkladateľ, pričom tento vklad nezvyšuje základné imanie obchodnej spoločnosti sa v zmysle § 33 ods.4 Postupov účtovania pre podnikateľov účtujúcich v sústave podvojného účtovníctva (Opatrenie MF SR č.23054/2002-92) je v s.r.o. potrebné zaúčtovať na ťarchu účtu účtovej skupiny 042 – Obstaranie dlhodobého hmotného majetku a so súvzťažným zápisom v prospech účtu 413 – Ostatné kapitálové fondy. Pre účtovné účely by sa takto vložený majetok obstaral tzv. reprodukčnou obstarávacou cenou (viď § 25 ods.1 písm. d) bod 1 zákona č.431/2002 Z.z. o účtovníctve v z.n.p.), no pre účely uplatňovania daňových odpisov pôjde v predmetnom prípade zrejme o nulovú hodnotu a to v zmysle ustanovenia § 25 ods.1 písm. f) zákona č.595/2003 Z.z. o dani z príjmov v z.n.p..
Spracoval: Ing. Ján Mintál (30.12.2009)
Leila
18.03.11,08:53
Potrebovala by som poradit. SRO kupila od konatela auto na zaklade kupno-predajnej zmluvy za 10000 eur. Postup v S.R.O je mi jasny. Kedze toto auto mal konatel = predtym SZCO v podnikani, predpokladam ze musi prijem zdanit. Vyplnim VIII.oddiel v DPFO B.... prijmy z predaja hnutelnych veci. Len ma zaujima, ci si moze v DP uplatnit k tomuto prijmu aj nejake vydavky ????? a za akych podmienok?????
KEJKA
18.03.11,13:07
môže daňovú zostatkovú cenu, ak je nenulová.
Už nebol SZČO celý rok?
Leila
18.03.11,13:10
môže daňovú zostatkovú cenu, ak je nenulová.
Už nebol SZČO celý rok?
Ukoncenie SZCO - 31.12.2009 = uz nebol cely rok. Auto kupene v 2008.
KEJKA
18.03.11,13:24
tak potom auto nemohlo byť odpísané, ako vysporiadal ukončenie živnosti v DPPO 2009?
Podľa toho treba naložiť s daňovou zostatkovou cenou.
Podotýkam - JU nie je moja doména, hádam na základe doplnenia informácií poradia skúsenejší.
Leila
18.03.11,13:48
tak potom auto nemohlo byť odpísané, ako vysporiadal ukončenie živnosti v DPPO 2009?
Podľa toho treba naložiť s daňovou zostatkovou cenou.
Podotýkam - JU nie je moja doména, hádam na základe doplnenia informácií poradia skúsenejší.
Auto bolo 2 roky odpisovane u SZCO. Danova ZC pri ukonceni zivnosti k 31.12.2009 bola nenulova. Auto nepredal, ale PRERADIL ku dnu ukoncenia podnikania do osobneho uzivania. V DP 2009 upravoval zaklad dane len o pohladavky/zavazky. Danovu zostatkovu cenu neriesil.... nikde som nenasla ze by mal. (riesil by to ako VoZD, keby auto ako SZCO predal)

V roku 2010 uz nebol SZCO. Ako obcan predal toto jazdene auto do svojej novozalozenej SRO. Prijem ako fyzicka osoba musi zdanit, ale moc by mi pomohlo keby si mohol uplatnit aj vydavky k tomuto prijmu.

Poradi prosim este niekto ????
Kejka, ty vzdy radis skvele.... dakujem aspon za nadej, ze nejake vydavky z toho budu :-)
Leila
22.03.11,07:55
posuvam.... nikto neporadi ???? Ci si FO = obcan, moze uplatnit, k prijmu z predaja za auto (predtym v podnikani) aj nejake vydavky v danovom priznani FO ???? Hladala som vsade na nete, ale nenasla som...
KEJKA
22.03.11,08:04
ani ja som takýto prípad nemala. Kedže však preradením do osobného vlastníctva jeho ZC neriešil /netuším, či to tak bolo správne, skôr si myslím, že nie, ale neviem tozdôvodniť, ani to nejdem hľadať, stalo sa/.
teraz ho predal a môže si uplatniť ako výdavok kúpnu cenu.
Nakoľko však z časti kúpnu cenu uplatnil ako výdavok vo forme odpisov, tak uplatní jeho ZC. pripadá mi to logické, len nechci po mne §§, naozaj nemám čas.
Laura1
04.10.11,20:14
Zdravím Vás, asi budem mať podobný prípad.
Konateľ - súkromná osoba si kúpil MV v roku 2010 - teraz v r.2011 chce MV zaradiť do s.r.o.
Aký je správny postup? Predaj v zostatkovej hodnote? Alebo na nižšiu /symbolickú cenu/ - kúpno-predajná zmluva, aby konateľ nemusel platiť daň z príjmu/?
Môže vôbec konateľ predať MV do svojej s.r.o.?
Ďakujem za pomoc.
KEJKA
05.10.11,06:00
podobné to nie je až na to, že si kúpil auto. Auto má vo vlastníctve ako občan od samotného začiatku.

Zdravím Vás, asi budem mať podobný prípad.
Konateľ - súkromná osoba si kúpil MV v roku 2010 - teraz v r.2011 chce MV zaradiť do s.r.o.
Aký je správny postup? Predaj v zostatkovej hodnote? Alebo na nižšiu /symbolickú cenu/ - kúpno-predajná zmluva, aby konateľ nemusel platiť daň z príjmu/?
Môže vôbec konateľ predať MV do svojej s.r.o.?
Ďakujem za pomoc.
Sro je samostatný právny subjekt, preto to nemôže len tak preradiť, či zaradiť. To je akoby ho "priradil susedovi /alebo mne/".............
Sro musí auto obstarať. Ako? Kúpou?, darovaním? To sa musí rozhodnúť ten občan. Takisto sa musí rozhodnúť v otázke ceny.
Predaj hnuteľného majetku je oslobodený od dane z príjmu.
Sro-ak je platiteľom DPH-si môže odpočítať DPH z kúpy nového auta, v takom prípade sa jej "neoplatí" kupovať auto z druhej ruky.
Predať ho do sro môže, ale treba mať na pamäti, že ak je aj spoločnik /?/, bude treba znalecký posudok.
Laura1
05.10.11,07:37
Ďakujem za odpoveď, samozrejme, že som mala na mysli predaj.
Druhá možnosť - darovanie - asi bude lepšie - v tom prípade nepotrebuje znalecký posudok, nebude MV odpisovať, s.r.o. si môže dať do nákladov len PHM, poistenie, opravy......