Obsadene
23.12.05,15:31
Zdravim,

Som SZCO, vediem JU, nie som platcom DPH.
1. Aku polozku si mozem na 100% uplatnit ako naklady? Viem, ze 30000, len neviem ci s DPH alebo bez.
2. Ake percento si mozem uplatnit v 1.roku ako naklady pri HIM (konkretne notebook)? Cize sposob odpisovania.

Dakujem
abel
23.12.05,15:05
Ahoj, Obsadene, vitaj na Porade, máš veľmi pekný nick. Ak nie si platcom DPH, tak pre teba je nákupná cena to, čo si zaplatila, na DPH zabudni. Tak ako keď kupuješ chlieb, nezaujíma ťa, koľko stojí bez DPH, ale koľko si zaplatila pri pokladni. Ak bol notebook do 30.000.- Sk/ samozrejme s DPH/ dávaš ho celý do nákladov. Ak stál nad 30.000.-, zaradíš ho do 1. odpisovej skupiny a odpisuješ ho 4 roky - pri rovnomernom odpise každý rok 25 %.
lenkak
23.12.05,16:26
Keď nie si platca DPH, tak DPH si nevšímaš a do úvahy vždy berieš celkovú sumu.
renča1
23.12.05,16:30
Zdravim,

Som SZCO, vediem JU, nie som platcom DPH.
1. Aku polozku si mozem na 100% uplatnit ako naklady? Viem, ze 30000, len neviem ci s DPH alebo bez.
2. Ake percento si mozem uplatnit v 1.roku ako naklady pri HIM (konkretne notebook)? Cize sposob odpisovania.

Dakujem

Podľa § 5 ods.6 postupov účtovania, hnuteľnú vec, ktorá má samostatné technicko-ekonomické určenie a ocenenie, ktorej sa rovná sume 30 tis. a menej s dobou použiteľnosti dlhšou ako jeden rok, účtov.jednotka má dve možnosti zaúčtovania:1) účtov.jednotka môže takto majetok zaradiť do dlhodob.hmot.majetku, jeho obstaranie môže zaúčtovať do peňaž.denníka nasledovane: ako výdavok peňaž.prostriedok v hotov. alebo z ban.účtu a ako výdavok neovplyv.základ dane v dalšom členení obstaranie majetku,alebo
2) účtov.jednotka bude o takomto majetku účtovať ako o zásobách, jeho obstaranie môže zaúčtovať do peňaž.denníka nasledovne: ako výdavok peňaž.prostriedok v hotov. alebo z bank.účtu a ako výdavok ovplyvňujúci základ dane v dalšom členení obstaranie zásob.

Hnuteľný majetok, ktorým sú samostatné hnuteľné veci alebo súbory hnuteľných vecí so samostatným technicko-ekonomickým určením, sa môže považovať za dlhodobý majetok. Ak účtovná jednotka rozhodne, že tento majetok nebude zaradený do dlhodob.majetku,môže ho jednorázovo odpísať.
Ianina
30.12.05,10:37
Chcem sa spytat, ako sa zauctuje nakup mysky, klavesnice, reprakov, sluchadiel atd. Tiez sa to berie samostatne a dam to do zasob a tych je to vydavok ovplyvnujuci zaklad dane? Dakujem, dakujem.
evina
30.12.05,11:16
Chcem sa spytat, ako sa zauctuje nakup mysky, klavesnice, reprakov, sluchadiel atd. Tiez sa to berie samostatne a dam to do zasob a tych je to vydavok ovplyvnujuci zaklad dane? Dakujem, dakujem.

Závisí od toho ako to kupuješ. Ak kupuješ nový PC pôjde o príslušnstvo k PC a bude súčasťou obstrávacej ceny PC, t.j. ak je všetko spolu do 30 000 odpíšeš jednorázovo ako VOZD a zaradíš si do operatívnej evidencie, ak nad 30 000 zaradíš do majetku a odpisuješ v 1. odpisovej skupine. AK kúpiš zvášť napr. na výmenu /povedzme pokazená myš a pod./ odpisuješ jednorázovo ako VOZD.