iana
14.03.11,09:40
Dobry den, zaskocila nas poznamka najdena na liste vlastnictva zdedeneho RD v casti tarchy, ze na dom je udelene exekucne zalozne pravo sposobom predaja na uspokojenie nejakej pohladavky. Je z decembroveho datumu 2010. Hned v dalsom riadku s tohtorocnym februarovym datumom je napisany exekucny prikaz.

Zalozne pravo je udelene na podiel jedneho surodenca, ktory ostatnych spoluvlastnikov o tom neinformoval.

Podla toho, co som si rychlo precitala na internete (vratane exekucneho poriadku), ak je exekucny prikaz na liste vlastnictva, mozeme rovno cakat exekutora, kedy zaklope na dvere so znalcom kvoli oceneniu domu...

Co sa da este v tomto stadiu urobit? Potrebujem odbornu radu predtym ako zavolam exekutorovi.
Diky moc.
Mária27
14.03.11,12:50
Ako spoluvlastník máš prednostné právo podiel odkúpiť. Ihneď sa skontaktuj s exekútorom, na všetko sa popýtaj.
Nie že to lacno predá nejakému bezdomovcovi, možno tmavšiemu!
vladoziak
14.03.11,14:51
Ako spoluvlastník máš prednostné právo podiel odkúpiť. Ihneď sa skontaktuj s exekútorom, na všetko sa popýtaj.
Nie že to lacno predá nejakému bezdomovcovi, možno tmavšiemu!

plne suhlasim,ale mam pocit,ze pripadny predaj nejakej casti nehnutelnosti je nutne najskor ponuknut spoluvlastnikom,ale rozhodne terba navstivit exekura
iana
15.03.11,07:27
kontaktovali sme exekutora. Vyska dlhu je cca na urovni hodnoty podielu surodenca, nastastie nie viac. Navrhol nam, ze pokial mame zaujem o zalozeny podiel, tak mame vyplatit dlh brata a spisat s nim sucasne nejaky dokument, ze za vyplatenie dlhu sa vzdava svojho podielu v nas prospech. A podpisat to pred notarom, samozrejme.
Rozmyslam este nad tym papierom, ci to bude ok takto. Cize aby sa nestalo, ze vyplatime bratov dlh, jemu ostane podiel z domu a nevrati ani peniaze.

Myslim si, ze za vyplatenie jeho dlhu je rozumne ziskat jeho podiel z domu. Len ako to zuradovat??
fefe30
15.03.11,10:22
kontaktovali sme exekutora. Vyska dlhu je cca na urovni hodnoty podielu surodenca, nastastie nie viac. Navrhol nam, ze pokial mame zaujem o zalozeny podiel, tak mame vyplatit dlh brata a spisat s nim sucasne nejaky dokument, ze za vyplatenie dlhu sa vzdava svojho podielu v nas prospech. A podpisat to pred notarom, samozrejme.
Rozmyslam este nad tym papierom, ci to bude ok takto. Cize aby sa nestalo, ze vyplatime bratov dlh, jemu ostane podiel z domu a nevrati ani peniaze.

Myslim si, ze za vyplatenie jeho dlhu je rozumne ziskat jeho podiel z domu. Len ako to zuradovat??


Podľa môjho laického názoru by ste mali postupovať nasledovne:
1.) Zistiť aktuálnu výšku dlhu, nech Vám ju exekútor dá aj písomne.
2.) Dohodnuť sa s bratom na odpredaji svojho podielu, ak bude súhlasiť
3.) Spísať kúpno-predajnú zmluvu na odpredaj bratovho podielu
4.) V zmluve konkrétne v časti, kde sa bude jednať o vyplatenie kúpnej ceny treba uvieť, že sa kupujúci tedy Vy kúpnú cenu použijete na uspokojenie veriteľa t.j. zaplatenie dlžnej čiastky exekútorovi. Po vyplatení Vám exekútor vystaví kvitanciu, že ruší záložné právo na nehnuteľnosť.
5.) Samozrejme do zmluvy potom treba aj uviešť, aby Vám kataster prepísal podel a nový LV už bude bez tarchy.

Samotný postup úkonov je nasledovný.
1.) Podpísanie kúpno-predajnej zmluvy a overenie podpisu predávajúceho u notára, alebo matrike (tá je oveľa lacnejšia)
2.) Vyplatenie dlhu u exekútora
3.) Exekútor ti vystaví na kvitanciu výmaz tarchy - ale vopred sa s ním dohodni, že budeš dlh vyplácať
4.) Podanie na kataster
iana
15.03.11,13:43
nejak takto si to predstavujem aj ja, z mojho tiez laickeho pohladu.

Len nedaju mi pokoj detaily:
- predpokladajme, ze spiseme kupno-predajnu zmluvu, zajdeme za notarom, podpiseme obidvaja
- vyplatim bratov dlh u exekutora
- exekutor vystavi vymaz tarchy
- teraz by malo nasledovat podanie na kataster, tarcha uz je vymazana, len neviem, ci kataster uzna KPzmluvu, ktora bola uzatvorena v case EXISTENCIE tarchy?
Monika C.
15.03.11,14:05
Buď sa kúpno-predajná zmluva napíše aj s ťarchou alebo môžeš poprosiť exekútora nech to odblokuje práve na tento účel dá sa to po dohode s exekútorom . Ale dávaj pozor v riešila som podobný problém ale kým s jedným som sa dohodla na sestrin podiel už bol tam zapísaný ďaľší exekútor.
v.v
15.03.11,18:02
KZ možeš na kataster doručiť do 3 rokov od jej vyhotovenia. Nie je rozhodujúce to, či v čase spísania zmluvy bola na LV ťarcha, ale je rozhodujúce to, ak je v zmluve uvedená kúpa bez tiarch, aby v čase podania na kataster bol LV bez tiarch, ináč sa vklad preruší, v horšom prípade zamietne. V KZ je možné uviesť, že kúpnou cenou bola vyplatená pohľadávka u exekútora.
fefe30
16.03.11,07:19
Buď sa kúpno-predajná zmluva napíše aj s ťarchou alebo môžeš poprosiť exekútora nech to odblokuje práve na tento účel dá sa to po dohode s exekútorom . Ale dávaj pozor v riešila som podobný problém ale kým s jedným som sa dohodla na sestrin podiel už bol tam zapísaný ďaľší exekútor.


Prosiť exekútora o niečo najlepšie na "kolenách"...... toto mi príde smiešne. :D:D

Exekútor ti bezdôvodne nič neurobí. Buď sa dohodneš, na vyplatení vymáhanej pohľadávky a exekútor ti vydá príkaz za zrušenie záložného práva alebo sa dohodneš, že ti dá súhlas, že žaložená nehnuteľnosť sa môže previesť na nového majiteľa samozrejme aj s tarchou v prospech exekútora.

Odblokovať nehnuteľnosť môže iba Kataster, pretože to je inštitúcia, ktorá môže vykonáva znemy vlastníckych práv k nehnuteľnostiam. Exekútor nič menôže odblokovať, dáva iba príkaz katastru, ktorý následne koná na podnet exekútora.
fefe30
16.03.11,07:35
nejak takto si to predstavujem aj ja, z mojho tiez laickeho pohladu.

Len nedaju mi pokoj detaily:
- predpokladajme, ze spiseme kupno-predajnu zmluvu, zajdeme za notarom, podpiseme obidvaja
- vyplatim bratov dlh u exekutora
- exekutor vystavi vymaz tarchy
- teraz by malo nasledovat podanie na kataster, tarcha uz je vymazana, len neviem, ci kataster uzna KPzmluvu, ktora bola uzatvorena v case EXISTENCIE tarchy?

Lehota katastra na výmaz tarchy je 60 dní záznamové konanie. Môžeš si byť 100% istá, že keď tam nemáš známosť tak ti to spravia určite až v 59 deň.

Takže najskôr podpísať zmluvu, potom vyplatiť dlh, aby si to brat náhodou nerozmyslel. Budeš mať podpísanu zmluvu + kvitanciu od exekútora.

Najlepšie pre teba bude, riešiť to v jednom konaní prepis nehnuteľnosti spolu s výmazom tarchy.

V zmluve určite musíš uviesť, že nehnuteľnosť má tarchu, dalej musíš uviesť, že, tarcha bola vyplatená a exekútor dáva príkaz na výmaz tarchy a ty požaduješ, aby ta kataster zapísal ako nového vlastníka, už bez tarchy. Toto tiež musíš uviesť do návrhu na vklad.

Podanie t.j. kúpno-predajnú zmluvu a kvitanciu môžeš podať spolu v jednom konaní. Alebo to dáš súčasne ale ako dve podania. Ako to podáš je na tebe, len to musíš uviesť v zmluve. Ja by som ti odporučil, aby si to dala v jednom konaní všetko spolu.

Dalej by som ti ešte doporučil, aby si si spísla plnomocenstvo, že môžeš zastupovať brata v konaní. Divila by si sa, pre aké hlúposti prerušuje kataster konanie a ty potom nemusíš zhánať predávajúceho, aby ste zmluvu opravili. Takto si ju opravíš sama, bez neho.
andy23552
25.03.11,10:22
Dobry den chcela by som sa opytat ci mi neviete pomoct! Na liste vlastnictva mam zalozne pravo!to bolo robene podvodom lebo tam neboli vysporiadany dedici!po tom ako zomrela moja mama sme mali dedicske konanie v ktorom ale tarcha nebola napisana!a nikde neviem zistit ako mam dalej pokracovat aby sa ta tarcha vymazala alebo aspon zistit kto teraz tu tarchu ma neviete mi prosim vas pomoct??dakujem ta tarcha je uz od roku 1993 a stale si ju posuva niekto dalej