Denina123
15.03.11,10:57
Dobrý deň,
v decembri 2010 mi vypršalo stavebné povolenie na pozemok v osobnom vlastníctve (zámerne som povolenie nepredlžila, keďže sa zmenili okolnosti v osobnom živote). Pozemok má tvar obdĺžnika, je priečne rozdelený geom.plánom na 2 parcely, predná má prístupovú cestu s plánom zástavby RDomom, zadnú parcelu, na ktorej bola projektovaná studňa ako zdroj pitnej vody pre RD, mi zaradili vrámci stavebného konania tiež ako stavebný pozemok. Pozemok má prípojku elektriny a plynu (bez hodín).
Nasledovných pár rokov nemienim na pozemku realizovať stavbu.
Aj na tento rok mi obec vyrúbila daň typu G-stavebné pozemky na celú výmeru pozemku (podľa listu vlastníctva), čo je však nemalá čiastka, ak ju mám platiť každý rok.
Prosím o radu, ako sa vyhnúť plateniu vysokej dane /cca 73€ ročne/ za pôdu, na ktorej sa nestavia a nie je k nej už právoplatné stavebné povolenie.
Je možné pozemok späť preklasifikovať na zastavané plochy alebo na záhrady?
Ďakujem pekne za radu.
jar88
15.03.11,13:45
Ak tam nemáš postavený dom, tak to nemôže byť stavebný pozemok. Niekde máš chybu.
Denina123
15.03.11,14:57
Odpovedi nerozumiem.
Kúpila som ornú pôdu ale v procese žiadosti o stavebné povolenie pred 2mi rokmi bol celý pozemok preklasifikovaný na typ G-stavebné pozemky (po doložení vyjadrenia obce o vhodnosti k zástavbe atd), inak by sa tam stavať nemohlo. Typ je v liste vlastníctva uvedený a na základe neho obec vyrubuje daň.
Situácia sa ale zmenila, žiadna stavba tam nestojí ani nie je už platné SP, teda chcem zmeniť klasifikáciu pozemku. Neviem ale, či je to prakticky možné.
Príde mi totiž nelogické platiť takú vysokú daň za de facto "ornú pôdu", ktorá sa nijako nevyužíva...
beroun
15.03.11,15:13
A podávali ste na rok 2011 daňové priznanie k dani z nehnuteľnosti z dôvodu, že sa zmenila situácia - nemáte právoplatné stavebné povolenie a teda sa to bude zdaňovať podľa toho ako je uvedené v katastri nehnuteľností?
Denina123
16.03.11,11:48
Daňové priznanie som nepodávala, podávala som ho len raz, v roku nasledujúcom po nadobudnutí pozemku. v katastri je celý pozemok ako typ G, takže daň sa vyrúbi na základe toho. Nemyslím, že stačí dať daň.priznanie a doložiť doklad o vypršaní stavebného povolenia.Alebo áno?
draik
16.03.11,14:26
Mali ste podat danove priznanie. Spravca dane nema ako vediet, ze sa zmenili pomery. Stavebny pozemkom je parcela vtedy, ked je na nu vydane pravoplatne stavebne povolenie (bez ohladu na to, co je na LV).
Denina123
16.03.11,15:17
Ďakujem za info, takže tento rok už nemám inú možnosť len daň zaplatiť?
Správca dane/ obec v mojom prípade predsa vie, že SP vypršalo, prečo bolo nutné ešte ďalším papierom to potvrdzovať?

Čo má byť prílohou daň.priznania pre budúci rok aby bolo jasné, že nie je právoplatné SP? Stačí kópia SP? Prípadne ešte iná príloha?