hanicka22
15.03.11,13:15
dobry den,

SZCO si uplatnoval za rok 2010 pausalne vydavky.

V r. 2011 chce prejst na preukazatelne vydavky. Na zivnosti ma uvedene miesto podnikania adresu trvaleho bydliska.

Kedze SZCO je remeselnik - tesar, pracuje na stavbach. Chcem sa opytat, na ake vydavky ma narok? Sukromne auto, chce pouzivat aj na podnikanie.

Do vydavkov si moze uplatnit:

- diety a vreckove (ked pracuje v CR ma narok na 100% diety v CR?)
- ubytovanie
- cestovne listky (autobus z ubytovne na stavenisko)
- dan z mot. vozidiel (az v dalsom roku)
- benzin a pausalne nahrady za kazdy kilometer jazdy (musi mat blocky o PHM alebo staci pozit cenu platnu v case jazdy podla stastistickeho uradu?)
- pracovny odev, naradie
- odvody
- nejake dalsie vydavky?
wallie
15.03.11,14:33
telefonne ucty ....i ked ak nema extra SIM na zivnost a extra sukromnu, tak nemoze uplatnovať ucty do vydavkov v 100% vyske, ale len v nejakej pomernej výške
hanicka22
16.03.11,06:43
Dakujem. A v akej pomernej vyske?

A ako je to s tymi dietami? moze si ich dat do vydavkov?

A moze cestu z domu do prace povazovat za pracovnu cestu? a co cesta autom z ubytovne na stavbu? je to tiez pracovna cesta?
hanicka22
06.04.11,12:19
Dakujem. A v akej pomernej vyske?

A ako je to s tymi dietami? moze si ich dat do vydavkov?

A moze cestu z domu do prace povazovat za pracovnu cestu? a co cesta autom z ubytovne na stavbu? je to tiez pracovna cesta?

skusil by mi niekto pomoct?
Milan7
07.04.11,07:01
Uznané výdaje SZČO:

1. Pokiaľ má SZČO sídlo napr. doma , tak pracovné cesty trebárs na stavbu , kde vykonáva práce sú daňovo uznaným výdajom. Taktiež napr. ak pracuje na stavbe , kde nie je možnosť denne dochádzať z domu , sú náklady na ubytovanie , cestu napr. od ubytovania do miesta výkonu práce daňovo uznaným výdajom. Taktiež má nárok na stravné.

2. Výdaje za TLF - pokiaľ daňovník má TLF "služobný" - t.j. má faktúry , na ktorých je jeho adresa ako podnikateľa , IČO , IČ DPH - a používa ho výlučne pre podnikateľské účely - plne daňový výdaj. Ak však používa TLF aj pre súkromné účely ( napr. známe telefonovanie zo zahraničia cez dovolenku , hlasovania superstar ..... ) je nutné tieto výdaje vylúčiť z výdajov ( napr. požiadať o výpis hovorov a vyznačiť rozsah súkromných hovorov atď ) - je to práce ale pri kontrole potrebné.