timko50
16.03.11,14:28
Zdravím.
Chcel by som Vás poprosiť o radu.
Chceme kúpiť starsí RD, predávajúci chce zálohu polovicu ceny, v tom nevidím problém. On sa vysťahuje až k 1.7.2011(za 4 mesiace) a do tej doby si chce prerobiť starý domček, za tie peniaze čo mu my dáme ako zálohu. Dôvod predaja je ten, že ten domček ma 5 izieb vlastne je to dvojdom čiže 2 byty. V tom druhom byte býva jeho syn (on má už kúpený iný dom) a jeho deti chodia tu do školy tak preto od 1.7. 2011, v tom taktiež neni problém.On je jediný vlastníkcelého dvojdomu, na dom nie je žiadna ťarcha, to som si už zistil. Čiže od toho 1.7. 2011 je voľný. Môj problém je v tom, že čo treba spraviť resp. aký doklad zmluvu potrebujem, aby nenastala situácia, že on bude mať peniaze(zálohu) aj dom a mne ostanú oči pre plač. Však v dnešnej dobe je to normálne. Prosím poraďte mi čo spraviť, ako formulovať zmluvu a pod.

Vopred ďakujem.
andiablo
16.03.11,13:40
notárska zápisnica, kúpnopredajná zmluva pred notárom kde uvediete presné podmienky predaja a zálohy
chandler
16.03.11,13:44
chod za pravnikom nech ti vypracuje zmluvu. tie zmluvy z realitky vacsinou nestoja za nic.
arizona
16.03.11,13:46
Urcite nevyplacaj peniaze vopred.

My sme to riesili takto. Predavali sme byt a dokoncovali dom. Novy majitel nas byt riadne odkupil,vyplatil nas pri prepise na katastri. Ale urobili sme si medzi sebou zmluvu, ze nam davaju 3mesiace na vystahovanie,pokym mi nedokoncime dom, takze sme vlastne byvali uz v cudzom byte.Do zmluvy sme si dali aj to, ze za toto obdobie platime vsetky energie.
Vsetko prebehlo v poriadku.
Prip. si mozete dat do zmluvy, ze zbytok penazi vyplatite az po odstahovani,aby ste predisli nejakym moznym prietahom,ak by povodny majitelia neponahlali so stahovanim...
vemak
16.03.11,14:02
Urcite nevyplacaj peniaze vopred.

My sme to riesili takto. Predavali sme byt a dokoncovali dom. Novy majitel nas byt riadne odkupil,vyplatil nas pri prepise na katastri. Ale urobili sme si medzi sebou zmluvu, ze nam davaju 3mesiace na vystahovanie,pokym mi nedokoncime dom, takze sme vlastne byvali uz v cudzom byte.Do zmluvy sme si dali aj to, ze za toto obdobie platime vsetky energie.
Vsetko prebehlo v poriadku.
Prip. si mozete dat do zmluvy, ze zbytok penazi vyplatite az po odstahovani,aby ste predisli nejakym moznym prietahom,ak by povodny majitelia neponahlali so stahovanim...

asi tak ako hovorí arizona, ani žiaden notár, ani najlepší právnik ti keď uzavriete len zml. o budúcej zml. nepomôžu. Pol kúpnej ceny na 4m. dopredu je veľké riziko. Áno môžes sa súdiť, a aj by si vyhral ale za aký čas a cenu?
Kúpnu zml. vložiť na kataster a 4m. na vysťahovanie, inak denne 30:- eur za omeškanie.
timko50
16.03.11,14:53
Ale nemôže nastať problém potom s vysťahovaním? Keď majú malé deti? Že by som mal už list vlastníctva a oni by si to rozmysleli alebo by sa niečo iné stalo?
timko50
16.03.11,15:06
Alebo ja by som dal aj celú sumu ako kúpiť ho teraz a nech tam bývajú do toho 1.7.2011 a potom nech sa vysťahujú. Je niečo aby potom neodmietali keď budem vlastne ja vlastníkom? Napr kôli tým deťom malým alebo také niečo ? Čo dať potom do zmluvy???
KEJKA
16.03.11,16:39
však tak ti to radia. Ked si ochotný vyplatiť celý dom, tak budú vlastne bývať u teba. Podmienky - či zadarmo, či za energie, či aj za symbolický nájom - to môže byť predmetom dalšej zmluvy. Nezabudni na zmluvnú pokutu ak nedodržia podmienky.
Ak bude dom tvoj, oni sa neodsťahujú, aj tak budeš mať problém práve vzhľadom na malé deti. Vlastníctvo ti však už nikto nevezme, v tom vidím výhodu a istotu.
Ak to však tvoj dom ešte nebude a polovica ceny už bude v ich rukách, tak to bude úplne zlá situácia pre teba.
timko50
17.03.11,16:35
Ste ma prehovorili kaslem na to radsej si pockam na iny alebo zacnem stavat, je to moc velke riziko.
timko50
17.03.11,16:36
PS: Dakujem Vam :)