SamuelSK
17.03.11,18:49
Zdravim :)

Neviem kam to napisat, tak to skusim napisat sem.

Ako zacat so zahradou ?
Vsimol som si ze zvacsa sa tu debatuje o zahradke, tj. kvetiny a tak?

Zaujimalo by ma, ci tu niekto pestuje aj zeleninu, ovocie atd.

Napadlo mi, ze by som zacal s tymto "hobby" ale netusim fakty, plusy a minusy a ani co to obnasa.

No co potrebujem, pozemok, ten nemam, ale pozeral som ze sa da kupit relativne lacno (uz aj v okolo 10eur/m2 alebo viac ak je tam mala chata, alebo buda). Potom nejake zavlazovanie. A potom uz asi len "know-how" (ako na to). To je vsetko? Ozaj a este cas.

Tato myslienka ma zaujima z dovodov:
1. Mam vacsiu istotu, ze viem co dam do ust.
2. Nie som odkazany na trh - ak v obchode nebudu paradajky, odtrhnem si ich zo zahrady.
3. Zaujima ma ako to vychadza cenovo.
- 1kg paradajok stoji kolko? 1,80kg v Tescu.
- 1kg semienok paradajok stoji kolko? To som sice nenasiel ale netusim aka uspesnost tam je a kolko z nich bude, no predpokladam ze na 1 tom "strome" paradajok sa da zozierat 1kg relativne v pohode, cize cena semienok je relativne zanedbatelna, ci nie ?
No ale OK, zanedbame cenu pozemku, kedze je to investicia (drzi si hodnotu?). Tak a mame tu cenu vody. Ak tam je vodovod, tak studena voda sotji asi kolko? Kolko kubikov musim polievat, ak je tam studna, tak elektrina na cerpadlo. A v neposlednom rade, asi najdolezitejsi faktor - CAS. Niekto mi hovori ze je to casovo narocne, niekto mi hovori ze "zasadis a oberies" Tak teraz neviem. Preto sa to snazim zisit.

No kazdopadne najdolezitejsi plus, ktory si myslim ze mi to da je - budem menej zavysly od obchodov a celkoveho penazneho systemu (otroctva), relativne, ale aj to je jeden krok vpred.

Dalsia vec je to, ze netusim aky velky pozemok by to chcelo. 10x10m je 100m2, to je relativne celkom dost na zahradu, ci ani nie?

Asi to zalezi od toho, kolko ludi z nej bude jest. To je taka vec, ze neviem, mozno 1-2 ludia mozno 3-4, zalezi od toho, kolko ludi si tu zeleninu bude pytat (rodina, znamy atd).

Zase kupit obrovsky pozemok, investovat mnoho casu a zistit ze to nedokazem zjest, je asi "nerentabilne" (vyhodit by to bola extremne skoda, to uz radsej darujem niekomu zadarmo). Ale zase kupit nieco prilis male a potom polovicu dokupovat z obchodu je tiez nic moc.

Lancejsie by bolo ist na trh, lenze... da sa dnes niecomu naozaj verit ?

Rizika: priroda (krupy a je vsetko prec), zaplavy (no ok, vyberiem oblast ktora je menej rizikova), poveternostne podmienky (toranda sice nemame, ale dufam ze hurikany urodu neodfucia), ohen (no snad nic v okoli horiet nebude) a zem (zemetrasenie by hrozit nemalo a ani zosuv pody, ak nie je blizko utes). Najvacsie riziko je kradez, zijeme predsa na Slovnesku. Ak by tam bola nejaka mala chata, nechat tam hoci aj 100litrov balenej vody by bolo asi riskantne, skladovat tam zasoby potravin taktiez. Jedine to ochranit nejakym systemom, odplasujucim, vystaznym, alebo akymkolvek. Predsa len byt limitovany co mozem a nemozem mat "doma" vdaka kretenom co vykradaju chatky je absurdna vec. Dalsia vec je vzdialenost od trvaleho pobytu. Ako rychlo sa tam viem dostat, ak nastane nieco zle? ako rychlo dokazem "evakuovat" zahradu na bezpecne miesto?

Dalsia vec ktorej nerozumiem, ale myslim ze je podstatna je kvalita pody, to sa da zistit az priamo na miete, este pred kupou, ze ?

Pozeral som a zvacsa su zahrady o rozmeroch tak 200m2 alebo potom 500m2 alebo nad 1000m2
Myslim ze cokolvek nad 1000m2 je pre nekomercne vyuzitie relativne zbytocne, ale obavam sa ze 200m2 moze byt nadoraz, alebo malo, i ked na zaciatok by to mohlo byt lepsie ako nieco velke a mat to potom na krku. Viem si to priblizne predsavit, ten rozmer a len pre jedneho cloveka to stacit urcite moze, ale neviem no, zalezi isto aj od spotreby a jedalnicka.
Aka zelenina sa da skladovat na zimu?

Trosku som sa rozpisal, no snad ten prispevok dava ako taky zmysel aspon :)

Vdaka za kazdu radu.
Danielle369
17.03.11,18:15
No ja neviem..tak si to vedecky všetko popísal,spočítal...nezostaneš radšej pri kupovaných paradajkách?..a zabudol si ešte na chorobu, ktorá napáda plodiny,pripočítaj aj hnojivá ....:)
SamuelSK
17.03.11,18:55
noo, chorby a hnojiva.

lenze kupovane paradajky nechutia tak ako zo zahrady :)

stari rodicia maju zahradu, lenze nechcem ich zatazovat, i ked ich to bavi, ale ...

Nejde len o paradajky, vsetko mozne :D

Kupovat, to je sice jednoduche, ale neviem ci je to "spravne" - pridavaju tam rozne chemikalie atd... potom sa nebudem cudovat ze mam alergie atd.. To iste maso, to by som nejedol z obchodu, aj keby mi za to platili...

Tak ale napr paradajkyu v zime nerastu, cize, neviem no :D
Chokma
17.03.11,19:03
noo, chorby a hnojiva.

lenze kupovane paradajky nechutia tak ako zo zahrady :)

stari rodicia maju zahradu, lenze nechcem ich zatazovat, i ked ich to bavi, ale ...

Nejde len o paradajky, vsetko mozne :D

Kupovat, to je sice jednoduche, ale neviem ci je to "spravne" - pridavaju tam rozne chemikalie atd... potom sa nebudem cudovat ze mam alergie atd.. To iste maso, to by som nejedol z obchodu, aj keby mi za to platili...

Tak ale napr paradajkyu v zime nerastu, cize, neviem no :D

Prednedavnom som pozerala jeden dokument o polnohospodarstve v zapadnych krajinach a tam odznel jeden velmi zaujimavy nazor - ze clovek by mal papat to ovocie a zeleninu, ktora momentalne dozrieva v jeho krajine a nie hrozno a rajciny v decembri. V zime zavarane. Okrem ineho by tak tiez eliminoval nebezpecie, ktore na neho ciha z nastriekanych zakonzervovanych plodov, ktore mu serviruju v supermarketoch.
Ice dive
17.03.11,19:11
noo, chorby a hnojiva.

lenze kupovane paradajky nechutia tak ako zo zahrady :)

stari rodicia maju zahradu, lenze nechcem ich zatazovat, i ked ich to bavi, ale ...

Nejde len o paradajky, vsetko mozne :D

Kupovat, to je sice jednoduche, ale neviem ci je to "spravne" - pridavaju tam rozne chemikalie atd... potom sa nebudem cudovat ze mam alergie atd.. To iste maso, to by som nejedol z obchodu, aj keby mi za to platili...

Tak ale napr paradajkyu v zime nerastu, cize, neviem no :D
no po prvom roku záhradkárčenia veľmi rýchlo prídeš na to, že bez tej chémie sa veľmi nepohneš...

ja som v 2008 vysadil 15 ovocných stromčekov s predstavou, že bude bio ovocie:D:D:D:D:D no a minulý rok mi broskyne napadla kučeravosť takže na jeseň som striekal či som chcel alebo nechcel... :(:(:( proste je taká doba, že hnojiť treba... sused je samostatne hospodáriaci roľník a každým rokom hnojí a hnojí umelým hnojivom, aby bola vôbec nejaká úroda...
Danielle369
17.03.11,19:14
Teraz som si všimla že máš krásne priesady.....ved ty už si plantážnik:)

robíš reklamu:)
terezamaria
17.03.11,19:17
No klobúk dole pred Tebou, pozeral si aj na 10 árové záhrady a to Ti teda poviem, že je riadna plocha. Zasa na druhej strane, pokiaľ tá záhrada bude Tvoja - budeš vlastníkom, tak sa rozhodneš a budeš pestovať aj ovocné stromy. A keď z každého " rožku trošku ", tak aj využiješ tých 5 - 6 árov.

To Ťa potom už bude lákať sadiť viac a viac. Nejaký skleník, resp. fóliáč, hoci ja na skleník nedám dopustiť, lebo je neporovnateľne zdravší od fóliáča. Taká zdravá paprika a šalátové uhorky zo skleníka, poprípade šalát hlávkový, to je fantázia.:)
Chokma
17.03.11,19:21
no po prvom roku záhradkárčenia veľmi rýchlo prídeš na to, že bez tej chémie sa veľmi nepohneš...

ja som v 2008 vysadil 15 ovocných stromčekov s predstavou, že bude bio ovocie:D:D:D:D:D no a minulý rok mi broskyne napadla kučeravosť takže na jeseň som striekal či som chcel alebo nechcel... :(:(:( proste je taká doba, že hnojiť treba... sused je samostatne hospodáriaci roľník a každým rokom hnojí a hnojí umelým hnojivom, aby bola vôbec nejaká úroda...

Suhlasim. A tiez treba dodat, ci vysvetlit rozdiel medzi tym, ze niekto pouziva potrebne postreky pri pestovani ovocia a zeleniny a tym, co sa nam nuka z dovozu. Potrebne ochranne postreky, ktore sa aplikuju pri pestovani su akoby povinne ockovanie, ktore absolvujeme pocas svojho zivota a antibiotika pri chripke, ci inych zavaznych chorobach. Iste by bolo fajn, keby sa dalo bez nich, no dosiahnut tuto ideu je priam nemozne. Ovocie a zeleniny z dovozu je nastrekovana po obrati, zakonzervovana - a podoba sa mumifikacii, je to take Snehulienkine jablcko. :) Neviem, ci su moje metafory zrozumitelne, ale verim, ze podstata neunikla. ;-)
pavol54
17.03.11,20:03
no po prvom roku záhradkárčenia veľmi rýchlo prídeš na to, že bez tej chémie sa veľmi nepohneš...

ja som v 2008 vysadil 15 ovocných stromčekov s predstavou, že bude bio ovocie:D:D:D:D:D no a minulý rok mi broskyne napadla kučeravosť takže na jeseň som striekal či som chcel alebo nechcel... :(:(:( proste je taká doba, že hnojiť treba... sused je samostatne hospodáriaci roľník a každým rokom hnojí a hnojí umelým hnojivom, aby bola vôbec nejaká úroda...
No tak zastav, ak si myslíš že BIO potraviny sú bez akejkoľvek chémie tak si na omyle, ani náhodou ešte k tomu hneď po prvom roku pestovania.
BIO znamená použitie povolených prípravkov, a produkcia je až po piatom roku prechodu z klasickej výroby na BIO, pretože v pôde môžeš mať toľko bordelu, a máme dokonca lokality kde bio nikdy nevyprodukuješ , lebo samotná pôda má v sebe odjakživa toľko ťažkých kovov že tie rastliny si ich vždy do seba natiahnu nech robíš čokoľvek
pavol54
17.03.11,20:07
noo, chorby a hnojiva.

lenze kupovane paradajky nechutia tak ako zo zahrady :)

stari rodicia maju zahradu, lenze nechcem ich zatazovat, i ked ich to bavi, ale ...

Nejde len o paradajky, vsetko mozne :D

Kupovat, to je sice jednoduche, ale neviem ci je to "spravne" - pridavaju tam rozne chemikalie atd... potom sa nebudem cudovat ze mam alergie atd.. To iste maso, to by som nejedol z obchodu, aj keby mi za to platili...

Tak ale napr paradajkyu v zime nerastu, cize, neviem no :D
Skús pre začiatok trocha praxe zo starými rodičmi ja som tiež tak začínal. lepšia raz vidieť a urobiť ako stokrát počuť.
alabut
18.03.11,04:16
Myslim si, ze idealna plocha pre rodinu je pol hektara a viac. Viac ako polovica by mala ostat niekolko rokov ladom, aby sa poda zotavila a nabrala stopove prvky a humus, ktore intenzivnou polnohospodarskou vyrobou z pody vycicaju rastliny a poda sa zbavi skodcov a chorob. Tuto plochu kosit a vyrabat humus, ktory sa doda do obrabanej casti pody. Na zbytku pozemku vysadit ovocne stromy, lesne plody, drobne ovocie. Potom nam ostavaju vacsie vymery pre zemiaky a hluboviny. Na zeleninu, uhorky a paradajky by mali stacit dva are. Zbytok osiat zelenym hnojivom.
jurkomts
18.03.11,06:37
Ak sa tam bude pestovať len ovocie a zelenina, to znamená nebude s toho záhrada s trávnikom a tujami, úplne postačuje 5 árov (500 m2). Ja mám 4 áre a som úplne spokojný, možno by to chcelo ešte 1 - 2 áre navyše, ale potom by sa tam človek len zbytočne narobil. Jedna vec je máť záhradu s ovocnými stromami - tá môže byť väčšia, lebo stromy zaberú veľa miesta, ale zase načo toľko ovocia ak to nechcem predávať. Záhrada, kde je aj zelenina a drobné ovocie si vyžaduje aj inú starostlivosť. Bude treba okopávať, zalievať, sem tam postriekať, hnojiť atď. Nestači len pokosiť trávnik raz za 1-2 týždne, postriekať a spraviť rez ako to je v záhrade len so stromami. Zase to netreba brať tragicky, ja navštevujem svoju záhradu len cez víkend podľa počasia na max. 5 hodín a to sa tam aj poflakujem,sem tam niečo opravím a zamalujem na chatke, pokosím trávnik atď, nie je to len čistá makačka. Záhradu mám rozdelenú na tri časti. Chatka, ovocné stromy a nakoniec časť so zelenninou a drobným ovocím. samozrejme nenasadím do takejto záhrady čerešňu (na silne rastúcom podpníku), orech, gaštan ale stromky na slabších podpníkoch, potom broskyne, vinič, marhuľa, jabloň, jahody, maliny, ostružiny. skúšam aj hurmikaki a asiminy.
Ono sa dá všetko skombinovať, treba si všetko dopredu rozmyslieť, dobre vybrať a potom už len pracovať. Nie ako moji susedia (z BA), jedni si kúpili záhradu oproti pred 3 rokmi, 1,5 roka chodily raz za miesiac a vlani už vôbec - neviem čo čakali od záhrady. Druhí zas chodia pravidelnejšie ale trávnik pokosia až keď má 2 m výšku a starostlivosť o stromy nulová, všetok bordel to pekne nafúka na moje stromy a tak to aj niekedy vyzerá. Ono to nechce každodennú starostlivosť a postreky. Ja striekam len proti kučeravitosti (broskyne), ak prší tak aj proti monilióze (marhule), perenospóra, múčnatka (vinič, jabloň) - mám však odolné odrody ktoré striekam len pri daždivom počasí aj to len 2 -3 max. niekedy ani to a nakoniec ak treba, tak aj proti voškám 1 - 2krát za vegetáciu. Veľa druhov netreba striekať vôbec (maliny, jahody, černice, hurmikaki, asiminy, minikiwi). Viete, ak však sused ani neodtrhne vysušené plody sliviek, jabĺk zo stromu, nepohrade líste plné chorôb a škodcov a napadnuté konáriky (choroba, glejotok no proste bordel) ešte pred pučaním stromov tak je to o čom. Keď mám dva metre od záhrady takúto džunglu, je to ťažké.
jurkomts
18.03.11,06:50
Samozrejem si teba najlepšie kúpiť a potom samozrejme a prečítať odbornú literatúru (pomológia, rez stromov a krov, atlas chorôb a škodcov, poprípade typu rok v záhrade atď). Nemyslím si, že by mala Porada.sk vyslovene polopate vysvetlovať ako na to (motyku drž takto, semená kúp tu, toto polej takto, tento konár odrež presne tu). Mali by sme tú riešiť už konkrétne problémy, situácie - podľa skúseností členov fóra. Takýchto tém je to 1000 s rovnakov problematikou. Pro ste v príspevku je "1000" otázok a odpovede sú na tomto fóre. Áno, z jedného semiačka sa dá v pohode dostať 1 kg plodov, ale najprv treba tú rastlinu z toho semienka vypestovať a už sme doma (riešilo sa to nedávnu v jdenej téme). Neviem či to bude pre 2 ľudí alebo 5, a kto to má vedieť. Koľko stojí voda? No polievať záhradu s vodou z vodovodu ťa rýchlo omrzí, ja mám studňu s čerpadlom a elektromotorom. Neviem koľko stojí navŕtanie studne a čerpadiel je plno na výber. Túto knihu by si mal prečítať asi každý záhradník začiatočník http://www.martinus.sk/?uItem=23414
sisima
18.03.11,09:59
Prednedavnom som pozerala jeden dokument o polnohospodarstve v zapadnych krajinach a tam odznel jeden velmi zaujimavy nazor - ze clovek by mal papat to ovocie a zeleninu, ktora momentalne dozrieva v jeho krajine a nie hrozno a rajciny v decembri. V zime zavarane. Okrem ineho by tak tiez eliminoval nebezpecie, ktore na neho ciha z nastriekanych zakonzervovanych plodov, ktore mu serviruju v supermarketoch.


tiež som to pozerala a úplne s tým súhlasím... tiež sa mi tam páčil ten systém, že si u konkrétneho poľnohospodára zaplatíš ročný "paušál" a týždenne zato dostávaš určité množstvo zeleniny/ovocia práve podľa toho, čo momentálne dozrieva... ja neverím ani ovociu a zelenine predávaných v tržniciach... všetko je z jedného skladu... nie z vlastnej záhrady... samozrejme až na pár jednotlivcov... ale z vlastnej skúsenosti viem, že bez chémie, doma len ťažko vypestuješ tak veľa, krásnych a velkých plodov...
ach jaj... kam speje tento svet... maso plné antibiotík či anabolík, ovocie plné jedov, potraviny otrávené umelými prísadami...oceány kontaminované hnojivami... čím som staršia, tým viac túžim po dome niekde na samote... ako žili naši prarodičia...:mee:
Chokma
18.03.11,11:42
Hej, bol to super dokument a tiez sa vo mne zobudila nostalgia niekam odist... :) To, ako tam mali rieseny odbyt, bolo tiez super. Mala som pocit, ze tam ludia neutekaju do hypermarketov. Tu je to stale o cene a bohuzial aj o ludskej zavisti. Dalsia vec, ktora ma tam zaujala, bolo, ze tam jeden z polnohospodarov nebol striktne proti vsetkym postrekom - vsetko s mierou. Upozornil tym presne na tu vec, co Pavol, ze bio neznamena to, ze nie je nicim osetrene, ze to je komplikovanejsie.
Na druhej strane si to, co robia s plodmi - ze su plne sajrajtov (ci uz zeleniny, ovocie alebo maso) robia samotni kupujuci. Pozaduju krasne, lacne... a ti, co chcu zarobit, musia cosi vymysliet a vymyslia to, ze za mesiac vychovaju kura, ze je plne anabolik, co na tom... a zeleninka aby dlho vydrzala, aby vyzerala tip-top, aby bolo co najmenej odpadu - tiez vyzaduje iny pristup. A potom sa ludia cuduju... Asi pred tyzdnom som videla v Tescu jablka - vyzerali uplne bombovo - nenormalne sa leskli a kazde jedno bolo rovnake, krasne cervene... bola by som celkom zvedava, co bolo v nom, resp. na nom...
Este k tomu dokumentu - pacilo sa mi tiez, ze ti tam mali tam bohaty sortiment. My sme pred casom skusili sadit cast karfiolu, ktory mal zeleny plod a potom taky, ktory mal ruzicky v tvare vezicky, nemalo to zial velky uspech, ludia tu su zvyknuti na klasiku. Baklazanik tiez beru len stali kupujuci, a to priesady. Po plodoch uz nejaky velky dopyt nie je. Ale zase minuly rok napriklad sme mali rajciny Randy - podlhovasty tvar papriky, velmi dobrej chute, nebola to klasika a pytali ich - aj u nas, aj hore. :) Len neviem zase, ci by bolo uspesne aj vacsie mnozstvo.
Co sa tyka trznikov, tak je to veru rozne. My tu u nas mame jedneho experta, on ma tusim aj pomarance a banany z vlastnej produkcie :D Strapcovite rajciny v januari su samozrejme tiez jeho - akoze slovenske domace. :D A ludia mu to zeru.
deli.
18.03.11,12:00
moj nazor je: nekupovat "len" zahradu, ale kup si pozemok a postav aj dom, kde vzadu budes mat aj zahradku. Alebo si kup stary dom aj so zahradkou. Podla mna nema zmysel sa trepat niekolko km do zahrady, ked ju mozes mat rovno za domom. Neviem, ci si z BA, tam je to vsetko (pozemky, domy aj zahrady) drahe, ale ked nie si z BA,.... tak potom maly domcek aj s pozemkom. Mna osobne by nebavilo po robote sa trepat este niekde daleko na zahradu autom, ci cez vikend len na par hodin. Ono je to uplne ine, ked si mozes vyjst do zahradky len tak, ked na chvilu vyjd slniecko, aj vecer po robote, ked zacne prsat, sup domov... Doma s detmi sledujeme z okna, ako prilietaju vtacata a robia si hniezdo v nasom zivom plote, rano si mozes vyjst do zahrady aj v nocnej koseli:) ked sa ti zachce. Natrhat paradajky, pazitku do polievku cerstvu, bylinky, uz nehovoriac o ovoci. Taka ceresna v zahrade za domom, to je pre deti uplny raj!

my mame pozemok cca 7,5 ára, to je tak akorat, aj na odychovu cast na grilovanie atd.

Tiez som bola presvedcena, ze ja nic striekat nebudem. Teraz ma ma zahrada asi 5 rokov, broskyna ma kuceravost, ceresna minuly rok moniliozu, uroda slaba... moj otec strieka a ma urodu podstatne vacsiu ako ja. Ale zase taku jostu, muchovníky a pod. netreba striejkat. Jahody mi tento rok obzrali slimaky, a tak tento rok s nimi musim nieco urobit....

Cenove porovnanie sa pokusili robit nedavno v casopise Zahradkar (nechcem robit reklamu, ale ja ho mam predplateny), maju aj www, pozri tam. Ale tusim im vyslo, ze to tom obchode vyjde lacnejsie:D nez ked si dopestujes a hnojis,polievas, atd. Moje minulorocne rajciny pestovane uplne bez postrekov v juli napadla nejaka hrdzava plesen, takze sme ich mali v kuchyni len nejaky mesiac... potom sa uz nedali jest.

ale vies, tu RADOST zo zahradkarcenia nikdy nepoznas, ked neokusis.
KoxXxo
18.03.11,12:16
Poraďte ovocné stromy, ktorých plody by sa využívali hlavne na pálenie destilátu, ale nie sú náročné na starostlivosť. Ď
Kvaka
18.03.11,12:16
moj nazor je: nekupovat "len" zahradu, ale kup si pozemok a postav aj dom, kde vzadu budes mat aj zahradku. Alebo si kup stary dom aj so zahradkou. Podla mna nema zmysel sa trepat niekolko km do zahrady, ked ju mozes mat rovno za domom. Neviem, ci si z BA, tam je to vsetko (pozemky, domy aj zahrady) drahe, ale ked nie si z BA,.... tak potom maly domcek aj s pozemkom. Mna osobne by nebavilo po robote sa trepat este niekde daleko na zahradu autom, ci cez vikend len na par hodin. Ono je to uplne ine, ked si mozes vyjst do zahradky len tak, ked na chvilu vyjd slniecko, aj vecer po robote, ked zacne prsat, sup domov... Doma s detmi sledujeme z okna, ako prilietaju vtacata a robia si hniezdo v nasom zivom plote, rano si mozes vyjst do zahrady aj v nocnej koseli:) ked sa ti zachce. Natrhat paradajky, pazitku do polievku cerstvu, bylinky, uz nehovoriac o ovoci. Taka ceresna v zahrade za domom, to je pre deti uplny raj!

my mame pozemok cca 7,5 ára, to je tak akorat, aj na odychovu cast na grilovanie atd.

Tiez som bola presvedcena, ze ja nic striekat nebudem. Teraz ma ma zahrada asi 5 rokov, broskyna ma kuceravost, ceresna minuly rok moniliozu, uroda slaba... moj otec strieka a ma urodu podstatne vacsiu ako ja. Ale zase taku jostu, muchovníky a pod. netreba striejkat. Jahody mi tento rok obzrali slimaky, a tak tento rok s nimi musim nieco urobit....

Cenove porovnanie sa pokusili robit nedavno v casopise Zahradkar (nechcem robit reklamu, ale ja ho mam predplateny), maju aj www, pozri tam. Ale tusim im vyslo, ze to tom obchode vyjde lacnejsie:D nez ked si dopestujes a hnojis,polievas, atd. Moje minulorocne rajciny pestovane uplne bez postrekov v juli napadla nejaka hrdzava plesen, takze sme ich mali v kuchyni len nejaky mesiac... potom sa uz nedali jest.

ale vies, tu RADOST zo zahradkarcenia nikdy nepoznas, ked neokusis.
Súhlasím s deli., je to lepšie mať pri bydlisku. Máme malú záhradku, pri dome, kde chodievame na víkendy alebo aj na dlhšie obdobie, najmä na jar a v lete. Nehnojíme, máme len kompost z trávy a odpadu zo záhrady a kuchyne, tiež sa nám občas nejaká pliaga objaví, ale to je jedno, ak je obdobie vošiek, tak ich majú všetci, aj tí, čo striekajú, ak sú slimáky, sú všade, je to asi dané počasím a podmienkami v prírode. Jediné, čo som striekala, ale iba raz, bola jedna odroda egreša, ktorý mal opakovane po tri roky americkú múčnatku. Je pravda, že úrody máme menej, ako keby sme striekali, ale keď sa vydarí, tak aspoň 75% pestovaných plodín je v poriadku, bez chorôb, a úplne inak mi chutia moje hrušky, egreše, a najmä paradajky. Darí sa hrachu, fazuľke, mrkve, cvikle, reďkovky sú občas červivé, jahody a ríbezle sú tiež v poriadku.
sisima
18.03.11,12:16
chokma... u nás keď si chceš kúpiť nejaké "zvláštne" ovocie či zeleninu tak len vzácne niečo majú, a ak náhodou áno, tak je to tak drahé, že zaváhaš, a keď si to aj kúpiš, tak to vačšinou nechutí tak ako by malo... kolotoč...
ja nemám "záhradu" len upravený pozemok okolo domu, pestujem si len jahody, rajčiny, šalát, bylinky,hrášok,fazuľu,rajčiny... ale len tak "na leto" skôr pre radosť, než pre "zásoby na zimu" :) nato nemáme dosť veľký pozemok

ešte mám marhuľku a čierne ríbezle... a pri tých ríbezliach som pochopila, že bez chémie to asi nepôjde...furt sa mi chytá na ňu plieseň a vošky... rukolu mi zakaždým napadli dáky chrobáci, tak ju radšej už nepestujem...
hnojím len lignohumátom aj to len na začiatku...

ohľadom témy... ja trávim v "záhradke" ak sa tie 4á okolo domu tak dajú nazvať skoro každý deň od jari do jesene... teším sa z každého nového lístka či kvietku...

ale máme susedov (všetci ich volajú plantážnici), a tí pestujú úplne všetko načo si spomeniete... najnovšie im pribudol skleník...
Kvaka
18.03.11,12:17
Poraďte ovocné stromy, ktorých plody by sa využívali hlavne na pálenie destilátu, ale nie sú náročné na starostlivosť. Ď
Slivka.
pavol54
18.03.11,14:37
chokma... u nás keď si chceš kúpiť nejaké "zvláštne" ovocie či zeleninu tak len vzácne niečo majú, a ak náhodou áno, tak je to tak drahé, že zaváhaš, a keď si to aj kúpiš, tak to vačšinou nechutí tak ako by malo... kolotoč...
ja nemám "záhradu" len upravený pozemok okolo domu, pestujem si len jahody, rajčiny, šalát, bylinky,hrášok,fazuľu,rajčiny... ale len tak "na leto" skôr pre radosť, než pre "zásoby na zimu" :) nato nemáme dosť veľký pozemok

ešte mám marhuľku a čierne ríbezle... a pri tých ríbezliach som pochopila, že bez chémie to asi nepôjde...furt sa mi chytá na ňu plieseň a vošky... rukolu mi zakaždým napadli dáky chrobáci, tak ju radšej už nepestujem...
hnojím len lignohumátom aj to len na začiatku...

ohľadom témy... ja trávim v "záhradke" ak sa tie 4á okolo domu tak dajú nazvať skoro každý deň od jari do jesene... teším sa z každého nového lístka či kvietku...

ale máme susedov (všetci ich volajú plantážnici), a tí pestujú úplne všetko načo si spomeniete... najnovšie im pribudol skleník...
Pred pár rokmi sme sa snažili pestovať zvláštne druhy zeleniny a vôbec to nezabralo (ani v Bratislave)takmer všetko išlo do kompostu, prišiel raz za mnou jeden obchodný partner z Kysúc, dokonca na baklažán pozeral ako puk, zo zeleru ktorý dostal vňať odtrhol a vyhodil( že oni nie sú kozy) Takže špeciality "odtál - potál" radšej klasika tá sa vždy nejak minula.
luskacluskac
24.03.11,10:36
jasne ze domace je lepsie..lenze na druhu stranu, ak by sme si vsetko doma robili sami (sili saty, piekli chlieb, chovali zvierata na maso a mlieko a pod.), vratili by sme sa v case spat..kazdy by mal robit co vie najlepsie a ostatne by si mal vediet v nalezitej kvalite kupit..ine je, ak to robime ako hoby a relax..vtedy nemam ziadne namietky
SamuelSK
24.03.11,10:47
ano lenze vela ludi je vyslovene sprost...
tym padom kupuje lacne a lacne, aby usetrili

setria na zdravy a co z toho mam ja ?

tym sa trh deformuje a musim setrit na zdravy aj ja, alebo PORIADNE siahnut do vrecka. (kilo mojej muky stoji 4.5eura len tak mimochodom, alergie)

nesuhlasim s nazorom ze by clovek mal robit len to co "vie" lebo potom je z neho len taky... no robot, resp.. NESAMOSTATNY clovek, co je katastrofalny problem, vid > ako su ludia neschopny pomaly aj ziarovku vymenit (skor ta mladsia generacia). na druu stranu uznavam, ze by sa nemal vydavat za experta ked nevie o com toci. (napr typek co si zalozi firmu na plastove okna, alebo zateplenie, spravi 20 domov a firma krachne, do 2 rokov su ti ludia co od neho kupovali znechuteny nekvalitou prace)

ale maximalne suhlasim s tym, ze by sa to malo robit sposobom takym, ze napriklad vo velkom a nasledne predat ludom v rozumnej cene a kvalite. cenu specifikovat neviem, kvalitu ano - aby to nebola cista chemia atd a aby sa na tom nenabalovaly typkovia z wall street, resp burzy, kde nakupia kilo ryze za 10c a predaju za 90c nasledne to kupujeme v tescu. to je VYKORISTOVANIE a vratenie sa v case...

cize krok cislo 1 je zrusit burzu. krokom cislo 2 by mohlo byt nejake odsavanie ludskej chamtivosti..

to sa tak skoro nestane (ak vobec) a vramci vlastnej bezpecnosti a bezpecnosti mojej rodiny som ochotny zabezpecit si to co potrebujem aj po svojom :)
(diverzifikovat prijem zasob potravin, alebo ako by som to 'profi' napisal - tj. ked by sme poslali vojakov na front, bola by hlupost posielat len 1 cestou jedlo pre nich, je to jendoducho nebezpecne atd atd)

tym neutocim, len som sa slobodnejsie rozpisal :)
Ajk&
24.03.11,21:46
Jednoznačne jesť zeleninu a ovocie z vlastnej záhrady. Je pravda že jeden rok sú krásne rajčiny a uhorky mizerné, ale na druhý rok je to naopak. Aspoň sa pojedia namrazené a pozavárané zásoby. Až ochutnáš rajčinu z vlastnej záhrady, už nezabudneš na jej chuť a z OC ti budú pripadať mdlé, bez chuti, necítiš v nich slnko.
robovi
29.03.11,20:35
Jednoznačne jesť zeleninu a ovocie z vlastnej záhrady. Je pravda že jeden rok sú krásne rajčiny a uhorky mizerné, ale na druhý rok je to naopak. Aspoň sa pojedia namrazené a pozavárané zásoby. Až ochutnáš rajčinu z vlastnej záhrady, už nezabudneš na jej chuť a z OC ti budú pripadať mdlé, bez chuti, necítiš v nich slnko.

Co si napisala, je sice pravda, ale len ciastocne. Plati to maximalne tak pri rajcinach, Uhorkach mozno a hrasku.
Ale podme sa na to pozriet z trochu ineho uhla pohladu a to financneho.
Ak chces dopestovat ovocie, napr jablka, alebo broskyne tak zacni ratat s tym, kolko potrebujes priestoru na ich rast. Miesto si musis jednoznacne zaplatit. Dalej je tu mnozstvo postrekov, ktore musis aplikovat, aby vobec nieco na tom strome ostalo, kym zacnes zberat urodu. Samozrejme musis zavlazovat. Voda niekomu tecie cez zahradu v podobe potoka, ale tych je malo. Podme k zelenine. Tam je to este horsie. Sadivo je feeest drahe. Priprava pody je draha. Hnojiva su tiez pekne masne. Postreky sa v malom kupit nedaju a ked to nepostriekas, tak ti skodcovia a choroby spasia vsetko zo sveta. Takze naozaj je to len pre tych ktori chcu ochutnat pravu nerychlenu prirodu. Ale aj to je diskutabilne pri tom co vsetko na to nasypes a nastriekas. Ergo, kto ma vela many, a casu nech sa bavi. :-)
Chokma
31.03.11,05:52
Co si napisala, je sice pravda, ale len ciastocne. Plati to maximalne tak pri rajcinach, Uhorkach mozno a hrasku.
Ale podme sa na to pozriet z trochu ineho uhla pohladu a to financneho.
Ak chces dopestovat ovocie, napr jablka, alebo broskyne tak zacni ratat s tym, kolko potrebujes priestoru na ich rast. Miesto si musis jednoznacne zaplatit. Dalej je tu mnozstvo postrekov, ktore musis aplikovat, aby vobec nieco na tom strome ostalo, kym zacnes zberat urodu. Samozrejme musis zavlazovat. Voda niekomu tecie cez zahradu v podobe potoka, ale tych je malo. Podme k zelenine. Tam je to este horsie. Sadivo je feeest drahe. Priprava pody je draha. Hnojiva su tiez pekne masne. Postreky sa v malom kupit nedaju a ked to nepostriekas, tak ti skodcovia a choroby spasia vsetko zo sveta. Takze naozaj je to len pre tych ktori chcu ochutnat pravu nerychlenu prirodu. Ale aj to je diskutabilne pri tom co vsetko na to nasypes a nastriekas. Ergo, kto ma vela many, a casu nech sa bavi. :-)

V podstate suhlasim, az na male pripomienky - ze niektori ludia stale nechapu rozdiel medzi dovozom - plody su nastriekane po zbere, aby co najviac vydrzali na sklade; a toto je uz len otazkou casu, kedy sa to zacne robit s domacimi plodmi... aby boli konkurencieschopne.
Doma mozno dopestujes plody, ktore su na koreni striekane, predpokladam vsak, ze ich nestriekas po obrati, nevoskujes a pod. ?
A to osivo - nas doma neskutocne pobavila jedna z otazok autora tejto temy - kolko stoji kilo osiva rajcin :D Hodte mu tu prosim niekto prepocet a dajte mu aj akciu :D nech je sranda.
Ajk&
02.04.11,20:50
Ja vôbec nestriekam, akurát používam výluh zo žihľavy. Smrdí to ako tchor, ale ako hnojivo je výborná. Nám nevadia červíky, vykrojím červivé ovocie a je to. Okolo jednej strany plota mám ešte jeden plot vo vzdialenosti 50 cm a tam chovám dve sliepky. Požerú mi všetkku háveď: mandelinky, slimákov a ešte sa o to bijú. Mám pre ne takú prenosnú klietku z pletiva (ako na králiky) a keď sa mi uvoľní po nejakej zelenine miesto, tak ich tam zavriem a oni mi to prehrabú ako keby sa oralo. Zároveň vyžerú všetku háveď. Ľudia v okolí vedia že zbieram staré pečivo a tak si na bráne nachádzam suchý chleba alebo rohlíky, niekedy donesú aj ryžu, zemiaky. Tie potvory sa majú lepšie ako ja v tejto kríze. Nemám klasickú záhradu s vyvýšenými hriadkami, ale všetko pestujem ako keby na trávniku, na šírku kosačky (aj zemiaky, aj rajčiny). Rajčiny napr. polievam tak, že vyhĺbim okolo rajčiny jamku, nalejem tam vody a prikryjem pokoseným senom. Vydrží to pod tým senom mokré aj 2 týždne a ešte je to tam pekne zaparené ako v skleníku. Mám takú záhradu aj s burinou, aj s kríkmi pre vtákov, kvety mám tak ako naše babky mali: všelikade. A potom mám všelikade aj včely, aj sršňov.
plavčík
28.04.11,09:23
pre Ajk&
Páči sa mi Tvoj prístup - presne takto si to predstavujem aj ja.
No my sme dostali do prenájmu starú záhradu o ktorú sa starý pán už nevládze starať. Je zanedbaná a veľká a tak sme reálne zhodnotili, že túto jar sa zameriame na vyčistenie od popadaných konárov, pokosenie trávy a celkové vyčistenie aspoň časti záhrady a urobili sme si maličké políčko kde chceme niečo vysadiť. Iba také naše .Preto by som prijala zopár rád čo sa týka odrôd a miesta na sadenie. Je tam i veľa stromov.

Prosím o všetky dobré rady na takú" dedinskú" záhradu.
Ajk&
29.04.11,12:00
Jasné že najprv upratať, potom tie buriny čo nechceš tak odstrániť ale aj s koreňmi a ničiť a ničiť. Často kosiť a hrabať to seno, aby si mal taký dedinský trávnik s iskierkami a s púpavami, aby nebol "anglický", ale aby ste sa mohli na ňom hrať s loptou, aby zadržiaval vlahu. Odsledovať slnko a vyhliadnuť si čo kde posadíš, kde dáte pieskovisko (aby bol aj tieň), kde sedenie, gril.
To pre tento rok a potom na jeseň premyslieť kde kríky, stromy, presadiť trvalky ...... a vieš aká radosť to bude na budúcu jar ???
BXLmiami
30.04.11,17:02
Ja vôbec nestriekam, akurát používam výluh zo žihľavy. Smrdí to ako tchor, ale ako hnojivo je výborná. Nám nevadia červíky, vykrojím červivé ovocie a je to. Okolo jednej strany plota mám ešte jeden plot vo vzdialenosti 50 cm a tam chovám dve sliepky. Požerú mi všetkku háveď: mandelinky, slimákov a ešte sa o to bijú. Mám pre ne takú prenosnú klietku z pletiva (ako na králiky) a keď sa mi uvoľní po nejakej zelenine miesto, tak ich tam zavriem a oni mi to prehrabú ako keby sa oralo. Zároveň vyžerú všetku háveď. Ľudia v okolí vedia že zbieram staré pečivo a tak si na bráne nachádzam suchý chleba alebo rohlíky, niekedy donesú aj ryžu, zemiaky. Tie potvory sa majú lepšie ako ja v tejto kríze. Nemám klasickú záhradu s vyvýšenými hriadkami, ale všetko pestujem ako keby na trávniku, na šírku kosačky (aj zemiaky, aj rajčiny). Rajčiny napr. polievam tak, že vyhĺbim okolo rajčiny jamku, nalejem tam vody a prikryjem pokoseným senom. Vydrží to pod tým senom mokré aj 2 týždne a ešte je to tam pekne zaparené ako v skleníku. Mám takú záhradu aj s burinou, aj s kríkmi pre vtákov, kvety mám tak ako naše babky mali: všelikade. A potom mám všelikade aj včely, aj sršňov.
Tento typ záhrady mám aj ja.Až na to,že tú burinu neničím.Teraz tu mám plno púpavy,je na nej kopa včiel a ja vyrábam pupavové sirupy.Nech rastie,nebudem ju ničiť.
ssissik
30.04.11,20:21
Zdravim,

chcela by som sa tiez k teme spytat "ako zacat". S manzelom sme ziskali zahradu cca 7 arov, je to zahrada pri lese, polovica zahrady je vo svahu, a nikdy o nu nebolo specialne starane - len pokoseny porast. Aktualne je to teda len sama burina (tym ze poloha je pri lese, tak sa jedna o naozaj rozne druhy burin, aj s velmi hrubou stonkou).

Nechceme ostat len pri koseni, kedze aktualne je to v dost hroznom stave. Je nam jasne, ze anglicky travnik tam nikdy nebude, nemame tolko casu sa starat o travnik, ani tam nebyvame. Vieme tam chodit cca 2x do mesiaca. Tak premyslame, ze zacneme "nanovo". Kupili sme herbicid, mame v plane postriekat porast herbicidom a zbavit sa tej buriny. Nemame ziadne skusenosti, tak nevieme ako pokracovat. Predpokladam, ze bude potrebne zem prerylovat (je v tejto faze potrebne vyberat zo zeme tie uhynute rastliny???) a vysadit travnik. K tomu rylovaniu - zvazujeme si pre urychlenie prace pozicat nejaky mechanizmus. Neviem co je vhodne - rotavator?

Uvitam kazdu radu, nemame ziadne skusenosti so zahradcarcenim, na zahradu chceme a mozeme chodit 2x do mesiaca, a nechceme tam mat cistu dzunglu. Dakujem.
arizona
30.04.11,20:37
Zdravim,

chcela by som sa tiez k teme spytat "ako zacat". S manzelom sme ziskali zahradu cca 7 arov, je to zahrada pri lese, polovica zahrady je vo svahu, a nikdy o nu nebolo specialne starane - len pokoseny porast. Aktualne je to teda len sama burina (tym ze poloha je pri lese, tak sa jedna o naozaj rozne druhy burin, aj s velmi hrubou stonkou).

Nechceme ostat len pri koseni, kedze aktualne je to v dost hroznom stave. Je nam jasne, ze anglicky travnik tam nikdy nebude, nemame tolko casu sa starat o travnik, ani tam nebyvame. Vieme tam chodit cca 2x do mesiaca. Tak premyslame, ze zacneme "nanovo". Kupili sme herbicid, mame v plane postriekat porast herbicidom a zbavit sa tej buriny. Nemame ziadne skusenosti, tak nevieme ako pokracovat. Predpokladam, ze bude potrebne zem prerylovat (je v tejto faze potrebne vyberat zo zeme tie uhynute rastliny???) a vysadit travnik. K tomu rylovaniu - zvazujeme si pre urychlenie prace pozicat nejaky mechanizmus. Neviem co je vhodne - rotavator?

Uvitam kazdu radu, nemame ziadne skusenosti so zahradcarcenim, na zahradu chceme a mozeme chodit 2x do mesiaca, a nechceme tam mat cistu dzunglu. Dakujem.
Herbicid? Zahrada pri lese? Co tam chces mat? zeleninovu zahradu, ci zahradu na relax?
Ked si zahradu od zaciatku znicis herbicidami, tak si vyhubis vseto zive v pode...
Tym padom nielen burinu,ale aj chrobac, dazdovky a vsetko ostatne co ti skvalitnuje podu... a tym padom aj vtaky, vcely a vsetko ostatne. Do mrtvej zahrady kde nie je "ziaden zivot" ti ani tie potrebne zivocichy nepridu...:mee::rolleyes:;)

Zahrady,kde sa vyuziva chemia na nicenie buriny,potrebuju aj chemiu na nicenie chorob na stromoch ,lebo prirodzeni ochrancovia zahynu...
A tiez navazne na to potrebujes viac polievat,aby si ten umely efekt udrziavala...

Sice su dnes v mode upravene ,"vyskatulkovane "zahrady,ale bez zivota.:mee:

Vyuzi to, ze mas zahradku pri lese,tak ju radsej nechaj v prirodnom style,urcite z nej budete mat vacsiu radost. Radsej rucne vykopte to co sa vam nepaci.;):)
ssissik
30.04.11,20:56
Dakujem za odpoved. Ide o zahradu skor na relax, s ohladom na moznost chodenia tam - 2x do mesiaca.. Aktualne tam nerastie nic co sa nam paci (okrem stromov), zial.. nie je to ziadna luka, ani travnik podobny aspon tym sidliskovym - tie su v porovnani s tym, co mame my, su ruzovou zahradou, a tie sidliskove sa len kosia ... Po tej nasej sa neda chodit naboso, ked sa pokosi, je to len sama prhlava a "travy" (kriky?) s hrubymi stonkami - priemer aj 2 cm. Je to vysledkom toho, ze o zahradu sa nik nestaral. Najhrubsie sme s manzelom rucne povyberali, bolo to pracne, kedze korene boli velmi dlhe... Skusali sme rucne vyberat tu burinu (neviem ci je burina spravny vyraz, neviem co to vsetko je), rozmer cca 2x2 metre sme takto dvaja robili cely den :-( . Rucne vykopat, co sa nam nepaci, je preto pre nas neaktualne, kedze ide naozaj o divocinu, ani nechat ju v "prirodnom style" :-( nejde o ziadnu datelinu, ktora by nam nejak prekazala, ale o divocinu.

Uvitam kazdu radu kde a ako zacat, a ako z toho co tam je, spravit zahradu, v ktorej rastie trava, v ktorej zvladneme nejaku tu pupavu...dateliny... ktore tam zacnu samozrejme nanovo rast a budeme to udrziavat..

Druhym problemom su stromy - jablone. Nechceme o ne prist, su pekne, len je ich vela a pri nasej frekvencii chodenia do zahrady su jablka skor rajom pre osy ako potesenim pre nas. Staci nam jedna rodiaca jablon. Je moznost zastavit rast jablcok? Dakujem
pavol54
01.05.11,04:03
Ešte napíš aký herbicíd si to kúpila. To je tak široká škála ako je aj široká škála burín, nie každý herbicíd pôsobí na každú rastlinu a tak isto nie je účinný v každej rastovej fáze, potom musím súhlasiť s arizonou že je to len ničenie pôdy. Najlepší herbicíd sme niekedy hovorili že je kapazín (tým sme mysleli kopanie motykou) dnes sa tak aj volá jeden totálny. Tým že postriekaš ešte zbytky neodstrániš ešte tie musíš po uhynutí likvidovať ak to nie je burinka v štádiu štyroch listov.
BXLmiami
01.05.11,04:51
Dakujem za odpoved. Ide o zahradu skor na relax, s ohladom na moznost chodenia tam - 2x do mesiaca.. Aktualne tam nerastie nic co sa nam paci (okrem stromov), zial.. nie je to ziadna luka, ani travnik podobny aspon tym sidliskovym - tie su v porovnani s tym, co mame my, su ruzovou zahradou, a tie sidliskove sa len kosia ... Po tej nasej sa neda chodit naboso, ked sa pokosi, je to len sama prhlava a "travy" (kriky?) s hrubymi stonkami - priemer aj 2 cm. Je to vysledkom toho, ze o zahradu sa nik nestaral. Najhrubsie sme s manzelom rucne povyberali, bolo to pracne, kedze korene boli velmi dlhe... Skusali sme rucne vyberat tu burinu (neviem ci je burina spravny vyraz, neviem co to vsetko je), rozmer cca 2x2 metre sme takto dvaja robili cely den :-( . Rucne vykopat, co sa nam nepaci, je preto pre nas neaktualne, kedze ide naozaj o divocinu, ani nechat ju v "prirodnom style" :-( nejde o ziadnu datelinu, ktora by nam nejak prekazala, ale o divocinu.

Uvitam kazdu radu kde a ako zacat, a ako z toho co tam je, spravit zahradu, v ktorej rastie trava, v ktorej zvladneme nejaku tu pupavu...dateliny... ktore tam zacnu samozrejme nanovo rast a budeme to udrziavat..

Druhym problemom su stromy - jablone. Nechceme o ne prist, su pekne, len je ich vela a pri nasej frekvencii chodenia do zahrady su jablka skor rajom pre osy ako potesenim pre nas. Staci nam jedna rodiaca jablon. Je moznost zastavit rast jablcok? Dakujem
Pokiaľ pri lese nespravíš prírodnú záhradu,kedže tam chcete chodiť 2x mesačne,máš len 2 možnosti ako ju mať upravenú,
1=záhradník
2=zabetonovať
Nieviem načo kupuješ záhradu,ked chceš ničiť.Potom čítame správy typu=hynú včely atd.Herbicíd vrát do obchodu a začni študovať na nete a špekulovať ako to spraviť bez toho,že vyničíš všetko živé v okolí záhrady.
arizona
01.05.11,05:24
Dakujem za odpoved. Ide o zahradu skor na relax, s ohladom na moznost chodenia tam - 2x do mesiaca.. Aktualne tam nerastie nic co sa nam paci (okrem stromov), zial.. nie je to ziadna luka, ani travnik podobny aspon tym sidliskovym - tie su v porovnani s tym, co mame my, su ruzovou zahradou, a tie sidliskove sa len kosia ... Po tej nasej sa neda chodit naboso, ked sa pokosi, je to len sama prhlava a "travy" (kriky?) s hrubymi stonkami - priemer aj 2 cm. Je to vysledkom toho, ze o zahradu sa nik nestaral. Najhrubsie sme s manzelom rucne povyberali, bolo to pracne, kedze korene boli velmi dlhe... Skusali sme rucne vyberat tu burinu (neviem ci je burina spravny vyraz, neviem co to vsetko je), rozmer cca 2x2 metre sme takto dvaja robili cely den :-( . Rucne vykopat, co sa nam nepaci, je preto pre nas neaktualne, kedze ide naozaj o divocinu, ani nechat ju v "prirodnom style" :-( nejde o ziadnu datelinu, ktora by nam nejak prekazala, ale o divocinu.

Uvitam kazdu radu kde a ako zacat, a ako z toho co tam je, spravit zahradu, v ktorej rastie trava, v ktorej zvladneme nejaku tu pupavu...dateliny... ktore tam zacnu samozrejme nanovo rast a budeme to udrziavat..

Druhym problemom su stromy - jablone. Nechceme o ne prist, su pekne, len je ich vela a pri nasej frekvencii chodenia do zahrady su jablka skor rajom pre osy ako potesenim pre nas. Staci nam jedna rodiaca jablon. Je moznost zastavit rast jablcok? Dakujem
Zastavit rast jablcok sa asi neda. Ale ak ich mate moc skuste ich ponuknut napr.polovnikom,ktori ich vyuziju v zime do krmelcov pre zvierata. Alebo si nejaky urobte za zahradou ;)
Prip. ponuknite za zber nejakemu susedovi,ktory si dava palit domaci elixir :)

Kupili ste,ako pises zanedbanu zahradu. Ver, ze aj ked ju zalejete litrami herbicidov, rucnej praci sa nevyhnete. Aj tak budete musiet rucne odstranit a vyklcovat vsetko, co tam nechcete. Akurat nie v zelenom, ale vysusenom stave. A s hroznymi nasledkami na vsetko zive...

Skus si pozriet tuto temu http://www.porada.sk/t105400-permakultura.html
a preklikaj tuto stranku http://www.ekozahrady.com/ekozahrada.htm
Mozno trosku zmenis nazory na herbicidy a pod.
Vaz si to a vyuzi, ze mas zahradu,v ktorej je zivot,my ti to trosku zavidime a drzime palce:)
pavol54
01.05.11,06:48
Ak je herbicíd selektívny, tak ti ostanú zbytkové reziduá v uhynutých rastlinách a máš o problém viac, tie už zakompostovať nemôžeš lebo môžu pôsobiť na následné rastliny citlivé na účinnú látku.
A na záver ešte jedna poznámka. Burina je široký pojem, sú ročné a trváce(napr pýr) a ten motykou za jednu sezónu nevyničíš.
hubatá
01.05.11,07:32
ssissik - ja by som práve takúto záhradu chcela: prirodzenú s trávnikom kde sa môže aj psík vycikať a nebude tam fľak, kde budú ráno včely a čmeliaky bzučať a radovať sa že si môžu vopchať sosáčik do púpavy. Príde ti tam ježko pod tie staré jablone a odnesie si červivé jabĺčka. To ti nestojí za ten pohľad? Predsa červivé jablko vykrojíš, starú jabloň obstriháš, ale ona ti bokom vyženie nové halúzky a ty si dáš pod ňu drevenú lavičku, uvaríš si kávu z nechlórovanej studničnej vody - a budeš sa kochať tou krásou, zabudneš že máme vysokú nezamestnanosť, že v Albánsku sa bojuje, že máš v obývačke na televízore prach. Čo chceš ešte viac?
ssissik
01.05.11,13:43
1/ prosim o rady ludi, ktori maju zaujem poradit ako vec urobit, nie neurobit. Naozaj uvitam kazdu dobru radu.

2/ zahradu sme nekupili, ale to je mimo temu, nepisala som sem formu nadobudnutia, dovod ponechania atd. atd. lebo k teme je to bezpredmetne, potrebujem radu k rieseniu problemu. Zahradnika nechceme, nebudeme riesit, a v ziadnom pripade ani nie betonovanie.

3/ prostriedok sa vola Fondo, neukamenujte ma za to, netvrdim, ze ho idem zajtra striekat, bol nam odporuceny pre takto zanedbany stav, co potrebujem zistit je ako dat do normalneho stavu zahradu. Spominala som aj stroj na rylovanie - zapozicanie, ale neviem v ktorej faze s tym vlastne zacat atd. atd.. Dvom dospelym, pri chodeni do zahrady 2x do mesiaca beznym rylovanim a manualnym vyberanim toho, co tam je, by to trvalo rok a mohli by sme zacat znova, avsak v zime to mozne nie je... skratka je to nerealne. Ako som spominala, rozmer 2x2 metre sme cistili od buriny cely den (ide aj o 1-2metre dlhe korene). Naposledy bola zahrada cela prerylovana viac ako 10 rokov dozadu, odvtedy sa len kosilo to, co tam hojne rastlo.

4/ nie je to ziadna idylka, ako pise hubata, ako som pisala, ziadna idylka - trava, sem tam pupava atd., ale divoka burina s hrubymi stonkami, ktora, ked sa skosi, neda sa po nej chodit, ani polozit, a aj tomu hubatej psikovi by sa mohlo nieco stat. Susedne zahrady su tiez zhruba navstevovane v tejto frekvencii, ale su uz "ciste", t.j. normalna trava podobna tej lucnej (asi taka ta idylka, ktoru si predstavuje hubata). Vidim riesenie len v jednom - poprosit o radu susedov, ak nepochodim tu, len som dufala, ze v teme "zahrada" natrafim na odbornikov, ktori zaujmu k veci REALNE stanovisko - ako nezanedbat zahradu pri chodeni 2x do mesiaca, ako zacat s novym travnikom. Nejdeme robit z raja, v ktorej spievaju vtaky a jezkovia si v harmonii nazivaju, nejaku umelinu s fontankami a anglickym travnikom, chcem spravit so zanedbaneho, v podstate nikdy neexistujuceho travika nieco, po com sa da chodit, pripadne polozit na to deka.

Ak sa najde niekto pracujuci, kto zacinal takto od Adama v niecom tak zanedbanom a islo len o zahradu, nie dom, v ktorom byvam a kazdy den na tom pracujem, budem rada. Zahrada je zanedbana a treba ju dat do normalneho stavu.
Dakujem
pavol54
01.05.11,14:22
Fondo je neselektívny herbicíd, asi je tam účinná látka glyphpsate, treba zobrať kosačku vysoku burinu pokosiť a odstrániť potom postriekať počkať 14 dní a pôdu poryľovať, uhynuté hrubé drevnaté korene odstrániť potom môžeš sadiť čo chceš alebo čo sa ešte dá.
Oliwa
01.05.11,20:49
Ssissik: do témy o záhrade píšu väčšinou milovníci prírody, tak sa veľmi nečuduj, že nie sú nadšení chémiou... ;)
No zastaviť rast jabĺčok - to akože im chceš dať nejaké hormóny či čo?! :eek::(
My sme tiež kúpili záhradu s domom, ktorú sme ručne skultivovali /7 rokov sa o ňu nik nestaral/... Keď sa mi sused smial, že prečo pýr pri plote pracne a ručne rýľujem a vyberám a sadím tam zimozel - myslela som si svoje a robila som pokojne ďalej... On to každý rok postrieka nejakým humusom, najskôr to ožltne, uschne a o pár mesiacov ho tam má znova - na rozdiel od môjho stálozeleného a dvakrátročne kvitnúceho zimozela...
Rovnako prácne sme vybrali zo zeme /aj s koreňmi/ dva 15 m vysoké, choré, do polovice bez konárov a nebezpečné strieborné smreky, ktoré mali krásne časy dávno za sebou a pod nimi desiatky cibúľ starých tulipánov, hľúz konvaliniek a čojaviemčoho, čo nebolo vôbec na okrasu, ale na oštaru... Ako aj staré a choré ovocné stromy v záhrade, ktoré sme nahradili novými...
Súhlasím s Tebou v jednom - spýtaj sa susedov, ako to zvládli oni...
Osobne Vašu každú návštevu záhrady vidím v budúcnosti rovnako - zapnúť kosačku, pokosiť a ísť domov... Záhrada je živý organizmus, ak má majiteľovi poskytnúť aspoň akú takú oázu pokoja či oddychu - navštíviť ju 2x do mesiaca podľa mňa nestačí... Ak si ju zdedil/a a je ďaleko a je to časovo náročné, tak to by som radšej uvažovala o predaji - pozemok pod lesom pre niekoho, kto má k prírode vzťah, určite bude mať nevyčísliteľnú hodnotu... :rolleyes:
Chokma
02.05.11,12:21
Tiez mam pocit, ze sa niektore diskusie vedia zvrhnut a nadsenie nechame prejst do utoku. A to je blbe, mali by sme byt trochu miernejsi a ustretovejsi k sebe. Nie vsetci, ktori chcu pouzit postrek, su automaticky nicitelia prirody. Poznam takych, ktorym nevadi cervicek vo vlastnorucne dopestovanom jablku, ale ked si idu jablko kupit, poriadne si ho vyobzeraju a nakoniec kupia superleskle z dovozu. Je to nieco ako ekologicki aktivisti, ktori sa radi dovezu na protest v mercedese. Prispevok od hubatej sa dobre cita, len verim ze ti jezkovia, ktori chodia na jablcka, su len metaforou...
dari1
02.05.11,12:42
Fondo je neselektívny herbicíd, asi je tam účinná látka glyphpsate, treba zobrať kosačku vysoku burinu pokosiť a odstrániť potom postriekať počkať 14 dní a pôdu poryľovať, uhynuté hrubé drevnaté korene odstrániť potom môžeš sadiť čo chceš alebo čo sa ešte dá.

ja by som doplnila, ze burinu vykosit krovinorezom, lebo to kosacka asi nezoberie, postriekat, uhynuté casti rastlin vybrat , Ak by si mala moznost to dat poorat (jednoduchsie ako rylovanie), by bolo fajn, potom by si este povyberala aj korene tych burin a osiať "kvitnucim travnikom". Ak by sa neoralo, nevadi, pravidelnym kosenim sa burina dost obmedzi,...ale bude to aj tak zaberacka.. nezavidim, ale postupne si to vybudujete, neboj sa toho, pridete na to, co je dobre kedy robit...
Oliwa
02.05.11,19:41
ja by som doplnila, ze burinu vykosit krovinorezom, lebo to kosacka asi nezoberie, postriekat, uhynuté casti rastlin vybrat , Ak by si mala moznost to dat poorat (jednoduchsie ako rylovanie), by bolo fajn, potom by si este povyberala aj korene tych burin a osiať "kvitnucim travnikom". Ak by sa neoralo, nevadi, pravidelnym kosenim sa burina dost obmedzi,...ale bude to aj tak zaberacka.. nezavidim, ale postupne si to vybudujete, neboj sa toho, pridete na to, co je dobre kedy robit...
Nem dobrý postup:rolleyes: ... Keď to najskôr skosí, zbytočne bude 5 cm pahýle stoniek striekať - škoda peňazí a roboty...:(
Burina sa strieka, keď má listovú časť nad zemou, aby ten sajrajt cez listy vsiakol ku koreňu, potom sa počká, kým to uschne, potom sa to môže prebehnúť rotavátorom a povyberať koreňové systémy...
Oliwa
02.05.11,20:07
Tiez mam pocit, ze sa niektore diskusie vedia zvrhnut a nadsenie nechame prejst do utoku. A to je blbe, mali by sme byt trochu miernejsi a ustretovejsi k sebe. Nie vsetci, ktori chcu pouzit postrek, su automaticky nicitelia prirody. Poznam takych, ktorym nevadi cervicek vo vlastnorucne dopestovanom jablku, ale ked si idu jablko kupit, poriadne si ho vyobzeraju a nakoniec kupia superleskle z dovozu. Je to nieco ako ekologicki aktivisti, ktori sa radi dovezu na protest v mercedese. Prispevok od hubatej sa dobre cita, len verim ze ti jezkovia, ktori chodia na jablcka, su len metaforou...
Či sa Ti to chce veriť, alebo nie, osobne som párkrát pristihla ježka v našej záhrade /prvýkrát keď som začula večer to fučanie a šušťanie lístia som myslela, že je to zlodej :D:D:D/- raz si to dokonca štrádlovala celá rodinka - mama a dvaja mladí za ňou krížom cez chodník rovno k nám do záhrady - a ešte si spravili medzizastávku pri garáži, lebo mladí si dali mliečnu siestu... normálne som neverila vlastným očiam... :eek:
Aj sova občas preletí nad našou záhradou /domov má na strome u tretích susedov/, večer ma o pol desiatej pravidelne zo záhrady vyháňa netopier :( /zrejme sídlia v neďalekej kostolnej veži/, tohto roku som mala "česť" osobne vidieť dvoch krtkov, dnes mi ponad hlavu preleteli 3 divé kačice /blízko je rieka/, aj jašteričku sme mali v záhrade, dokonca sa nám v nej zlienil had /asi užovka/, susede na liesku občas zablúdila veverička, a keď dal muž na štedrý deň neprezieravo chladiť von na schody /do záhrady/ zemiaky v šupke na šalát, doniesol ich dnu aj s myšou!!! :eek::):D, ktorá si spravila štedrú večeru v našom hrnci... :---:---:--- To ste mali vidieť tie fukoty :rolleyes: - ale zase máme na čo spomínať...:D:D:D
A čestné iskričkové, že to nie sú žiadne metafory - ale živé tvory, ktoré nás občas poctia svojou návštevou, a to prosím pekne, nebývame v tichu pod lesom, ale v blízkosti centra mesta :)... Kto neverí - jeho problém... ;)
pavol54
02.05.11,20:12
Nem dobrý postup:rolleyes: ... Keď to najskôr skosí, zbytočne bude 5 cm pahýle stoniek striekať - škoda peňazí a roboty...:(
Burina sa strieka, keď má listovú časť nad zemou, aby ten sajrajt cez listy vsiakol ku koreňu, potom sa počká, kým to uschne, potom sa to môže prebehnúť rotavátorom a povyberať koreňové systémy...
lenže dopyt bol čo s burinou ktorá má niektoré časti hrubé aj dva cm, tak sa tam predpokladá určitý vzrast, takže ten postrek by bol problematický čo sa týka účinnosti na rastliny ktoré kryje svojim vzrastom. ( Inak teraz na jar taký vzrast ešte nemá ani iva ani bolševník, zrejme sú to odumreté pozostatky úrody predošlých rokov, postrek nie je kyselina sírová, tak že teraz najprv mechnicky odstrániť a počkať čo vyrastie, a potom striekať).
pavol54
02.05.11,20:19
Tiez mam pocit, ze sa niektore diskusie vedia zvrhnut a nadsenie nechame prejst do utoku. A to je blbe, mali by sme byt trochu miernejsi a ustretovejsi k sebe. Nie vsetci, ktori chcu pouzit postrek, su automaticky nicitelia prirody. Poznam takych, ktorym nevadi cervicek vo vlastnorucne dopestovanom jablku, ale ked si idu jablko kupit, poriadne si ho vyobzeraju a nakoniec kupia superleskle z dovozu. Je to nieco ako ekologicki aktivisti, ktori sa radi dovezu na protest v mercedese. Prispevok od hubatej sa dobre cita, len verim ze ti jezkovia, ktori chodia na jablcka, su len metaforou...
No mne osobne povedal jeden profesor z Nitry, že tie červivé jablká sú daleko horšie ako tie striekané, pretože bolo výskumom zistené že v priestore červíčka je vytvorené prostredie obsahujúce karciogénne látky, s vysokou pravdepodobnosťou sa tam nachádzajú afla toxíny a tie sa teplom neničia. Máš pravdu ježko nie je koza jablká nežerie.
Chokma
02.05.11,20:20
Či sa Ti to chce veriť, alebo nie, osobne som párkrát pristihla ježka v našej záhrade /prvýkrát keď som začula večer to fučanie a šušťanie lístia som myslela, že je to zlodej :D:D:D/- raz si to dokonca štrádlovala celá rodinka - mama a dvaja mladí za ňou krížom cez chodník rovno k nám do záhrady - a ešte si spravili medzizastávku pri garáži, lebo mladí si dali mliečnu siestu... normálne som neverila vlastným očiam... :eek:
Aj sova občas preletí nad našou záhradou /domov má na strome u tretích susedov/, večer ma o pol desiatej pravidelne zo záhrady vyháňa netopier :( /zrejme sídlia v neďalekej kostolnej veži/, tohto roku som mala "česť" osobne vidieť dvoch krtkov, dnes mi ponad hlavu preleteli 3 divé kačice /blízko je rieka/, aj jašteričku sme mali v záhrade, dokonca sa nám v nej zlienil had /asi užovka/, susede na liesku občas zablúdila veverička, a keď dal muž na štedrý deň neprezieravo chladiť von na schody /do záhrady/ zemiaky v šupke na šalát, doniesol ich dnu aj s myšou!!! :eek::):D, ktorá si spravila štedrú večeru v našom hrnci... :---:---:--- To ste mali vidieť tie fukoty :rolleyes: - ale zase máme na čo spomínať...:D:D:D
A čestné iskričkové, že to nie sú žiadne metafory - ale živé tvory, ktoré nás občas poctia svojou návštevou, a to prosím pekne, nebývame v tichu pod lesom, ale v blízkosti centra mesta :)... Kto neverí - jeho problém... ;)

Mila, Oliwa,
metaforicke na tom je to, ze jezko nepapa jablka ;)
O zvieratkach v zahrade mi hovorit nemusis, ja tu mam dobru ZOO, a to byvam tiez na namesti. ;)
Oliwa
02.05.11,20:53
Mila, Oliwa,
metaforicke na tom je to, ze jezko nepapa jablka ;)
O zvieratkach v zahrade mi hovorit nemusis, ja tu mam dobru ZOO, a to byvam tiez na namesti. ;)
mimotemy Milý Chokma,
že ježko nepapá jablká nie je metafora, ale fakt. :D
Metafora je predsa prenášanie vlastností z jednej veci na druhú na základe vonkajšej podobnosti, je to obrazné pomenovanie - napr. šťastie sa usmialo, srdce skamenelo, hlava štátu prehovorila... :rolleyes:
Navrhujem hubatú i ježka nechať na pokoji a ísť spať... ;):)
A o zvieratkách som nehovorila špeciálne pre Teba, ale tak všeobecne...
Chokma
02.05.11,21:03
Ked si ma citovala, tak som reagovala. ;-) Aj ja som velmi rada pisala umelecke opisy prirody na slohu na ZS. :D Dobru noc. ;-)
kukučka
02.05.11,21:38
popozeraj sa po záhradách v dedine, čo sa tam najviac pestuje. Popros o pomoc, predpokladám, že sa tam nájde niekto s malým traktorom a ak sa dá, poorie. Ak sa nedá orať, skús použiť ten krovinorez a potom strnisko zakryť kartónom, doskami a zaťažiť. Po dvoch, troch týždňoch pôjdu korene ľahšie von. Potom by som možno zasadila zemiaky a s trávnikom začala až na budúci rok.
Stromy sa dajú preriediť, alebo najstaršie vyrezať, závisí od veku aj toho, čo tam chceš nechať.
mimotemy
pripomenula si mi film Záhrada :)
hubatá
03.05.11,09:07
TU HUBATÁ:
mala som dve také staré, z tvojho pohľadu "zanedbané" záhrady: jednu som zdedila po babke, druhú som mala 13 rokov s priateľom a došla som o ňu dva roky nazad. Ježkovia s rodinami žili pod starými šárami dreva, mali sme tam starý trávnik (nie anglický) kde som zbierala púpavu na med, okrem zeleniny sme mali cca 20 starých stromov (dule, slivky, samozrejme čerešne, višne, jablone, dva druhy moruší, starú hrčatú maslovú hruška, atď.), niekoľko desiatok kríkov s rôznymi druhmi ovocia: ríbezle, egreše, maliny, divé černice, ktoré z našej strany zdomácneli a mali černice ako palec, rebarboru, vypestovala som si takú bazu z ktorej kamarát používal aj drevo na vyrezávanie, atď. A práve pod tým drevom ktoré sa sušilo na všelijaké drevorezby prebývala vždy rodina ježkovcov, ktorí za to že sa pod to drevo mohli na zimu schovať pomáhali kynožiť hmyz, celá šára dreva bola bezchybná, zdravá. Samozrejme boli tam aj mačence, pes, sliepky, kozy, atď. A viete kvôli čomu? Kvôli prirodzenému kolobehu života: to čo zvýšilo na záhrade a v kuchyni ako odpad tak spotrebovali zvieratá. My sme mali prázdne kontajnery, nemali sme takmer žiadny odpad, všetko išlo do kompostu a naozaj mi nevadil červík, húsenica alebo od sršňa vyžraté ovocie.

Čo má dnes jeho syn: vyťal všetky stromy, nasadil tuje, na 20 árovom pozemku má na 3/4 zámkovú dlažbu, bazén s anglickým trávnikom a z dovolenky si vozia nadšene syr feta a mozzarelu. Všetci sú alergickí, žijú na výživových doplnkoch alebo ovocie, zeleninu a mäso kupujú v OC. Chudence deti: nevedia ako chutí kozí syr, omastený chlieb husacou masťou s jarnou cibuľkou, nikdy nevideli ako sa dojemne mačka stará o mačene a teda im nikdy nebude ľúto že vyhodia kosti z obeda, ktoré by vďačne zožrala nejaká túlavá mačka alebo pes.

Do roku 2009 som nemala internet, lebo som nemala čas, dnes som tu takmer každý deň - lebo nemám záhradu.
Anna123
03.05.11,10:38
Hubatá- vidno, že máš vzťah k práci na záhrade /škoda že ju ešte nemáš/, ja bývam na dedine, kde má záhradu skoro každý. Trend je však taký, že mladšia generácia mení záhradu len na trávnik a tuje, trochu kvetov. Ovocie a zeleninu nakupujú v obch. centrách.
Oliwa
03.05.11,10:45
Hubatá- vidno, že máš vzťah k práci na záhrade /škoda že ju ešte nemáš/, ja bývam na dedine, kde má záhradu skoro každý. Trend je však taký, že mladšia generácia mení záhradu len na trávnik a tuje, trochu kvetov. Ovocie a zeleninu nakupujú v obch. centrách.
Však to... :( Trend - netrend - katastrofa to je... A potom nám tu vyrastie/vyrastá generácia, ktorá dopadne ako vnúčence mojej susedy /5 r. dvojičky/. Keď prídu v lete z Ameriky na prázdniny, robí im exkurziu po záhrade a ukazuje, čo a ako rastie, dozrieva a ako sa trhá... :) Lebo tie americko-slovenské vnúčence majú raj na zemi tu na Slovensku - doma totiž nemajú kde vidieť a ani si kde odtrhnúť a ovoňať čerstvú rajčinu či uhorku... A ak prídu v máji či júni, to sa doslova pasú na čerešniach májovkách či na jahodách... :D:D:D
A tak isto aj druhé vnúčatá, ktoré sú v Nórsku... :rolleyes: Keď som malého Nóra, ktorý sa u nás hral s mojím synom,
prvé leto ponúkla domácim ovocným koláčom, nedôverčivo krútil hlavou, že on také nebude, lebo u nich také nemajú... O rok neskôr už ten problém nemal... :D:D:D
Doma si nákup nahádžu v marketoch do tých papierových vriec, hodia do auta a idú "zdravo" variť...
Ja keď som minule videla v Tescu tie naleštené jablká - však vyzerali, ako keby boli nastriekané lakom na vlasy :eek:, a jesť lak na vlasy /aj keď je na jablká/ - no neviem, neviem...
Jasnačka, že nie každý má záhradu a nie každý musí mať k nej vzťah... Ale aj v minizáhrade pri dome s upraveným trávnikom môže pri plote rásť pár stromčekových ríbezlí a pod nimi zopár koreňov jahôd, ktoré môžu deti polievať a "starať sa" o ne :)... Ak pravda majitelia neuprednostnia pred deťmi radšej jedného-dvoch či dokonca viacerých psov /tiež máme v susedstve :rolleyes:.../.
pavol54
03.05.11,11:16
Hubatá- vidno, že máš vzťah k práci na záhrade /škoda že ju ešte nemáš/, ja bývam na dedine, kde má záhradu skoro každý. Trend je však taký, že mladšia generácia mení záhradu len na trávnik a tuje, trochu kvetov. Ovocie a zeleninu nakupujú v obch. centrách.
Lenže ten trávnik je najdrahšie a najneefektívnejšie riešenie.
Anna123
03.05.11,11:26
Pavol54 - ja som písala o trávniku v ktorom bežne rastie púpava, sedmikráska...., a ktorý sa občas pokosí, aby nebola vysoká tráva.
Oliwa
03.05.11,11:29
Pavol 54: Keby nebolo takýchto trávnikov, Mountfield by u nás skrachoval... všetky tie kosačky, prevzdušňovače, hnojiče, štvorkolky, závlahové systémy a čojaviemčo... normálne sa čudujem, ako bez nich Slováci voľakedy mohli vôbec žiť... :rolleyes::(
pavol54
03.05.11,12:44
Pavol54 - ja som písala o trávniku v ktorom bežne rastie púpava, sedmikráska...., a ktorý sa občas pokosí, aby nebola vysoká tráva.
Ja keď vidím nádherne rozkvitnutú púpavu sa vlasy ježia z predstavy že raz obelie a keď obelie tak aj naseje ale do záhradky pestovateľa.
pavol54
03.05.11,12:47
Pavol 54: Keby nebolo takýchto trávnikov, Mountfield by u nás skrachoval... všetky tie kosačky, prevzdušňovače, hnojiče, štvorkolky, závlahové systémy a čojaviemčo... normálne sa čudujem, ako bez nich Slováci voľakedy mohli vôbec žiť... :rolleyes::(
len keby tie zariadenia pri činnosti boli nehlučné, prečo to tí snaživí zahradkári nerobia vtedy keď som vo vnútri napríklad pri daždi snehu, náporovom vetre alebo krupobití, ale ony vždy vtedy hučia keď chcem v nedeľu relaxovať.
pavol54
03.05.11,12:57
Dnes som na vlastné oči videl popravu a konzumáciu žaby užovkou, to bol pohľad, nikdy by som neveril že taká užovka priemer cca 2-3 cm, dokázala behom 15 20 minút prehltnúť živú žabu vo veľkosti cca detskej dlane. a tá žaba sa ani nebránila. ľutujem že som nemal sebou mobil.
hubatá
03.05.11,12:58
Budete sa mi asi rehniť, ale ja milujem rána keď sa zobudím na gagotanie husí, alebo keď počujem vrčať cirkulárku...........
plavčík
03.05.11,13:15
..ja som tiež začínajúci"záhradkár " v starej veľke záhrade, keďže tam chodíme iba cez víkend tak ten víkend odmakám, ale nie preto že musím, ale chcem. Chcem mať dedinskú záhradu. Za dva víkendy sme skosili čo sa dalo/ ešte je tam toho dosť na kosenie/ ručne povytrhávali burinu a tam sme urobili 2 malé záhonky cca 3x4m a vysadili predpestované plánty. Pri vyťahovaní starých popadaných konárov som objavila krásnu zeleno-modrú jašteričku. Už sa teším, že pod starými haluzami sa usadí ježko...
Na tej záhrade je hrozná kopa práce, ale veď nehorí...postupne ju dáme do poriadku, zatiaľ som zvedavá ako moje "internetom nazbierané" znalosti sa odrazia na tom čo mi vykvitne...a možno ani nič nenarastie, nevadí zasadím zas niečo iné...

Inak bola tu debata, ktorá sa trocha zvrhla- čo so záhradou pod lesom, kde sa chodí tak 2x za mesiac.
Každý sme iný a ak niekto nechce na záhrade robiť je to v poriadku - moja rada by bola / ak smiem radiť/ , že v prvom rade pokosiť!!! Pri kosení človek zistí kde čo je a nie je. Potom by som prezrela stromy, ak sú choré možno by bolo dobré sa popýtať trebárs v miestnej krčme, či by to niekto nespíli za drevo na kúrenie. Zdravé stromy sa postarajú sami o seba, stačí im trocha dopriať podstielky ku koreňom - ak z nich neočakávaš dáku super úrodu , budeš mať tieň v horúcich dňoch. Inak možno by bolo dobré použiť aj mulčovaciu kôru kde si môžeš nechať len pár trvaliek o ltoré sa nemusíš moc starať a ktoré Ti budú robiť radosť keď prídeš - skús na IT hľadať aké druhy sú dobré. Snáď som Ti dáko pomohla.
arizona
03.05.11,13:17
Dnes som na vlastné oči videl popravu a konzumáciu žaby užovkou, to bol pohľad, nikdy by som neveril že taká užovka priemer cca 2-3 cm, dokázala behom 15 20 minút prehltnúť živú žabu vo veľkosti cca detskej dlane. a tá žaba sa ani nebránila. ľutujem že som nemal sebou mobil.

Ja sa od zimy vytesujem z jedneho drozdika. Zacal chodit v zime,ked som zavesila na strom lojove gule.
Kazdym dnom sa odvazil prist blizie k nam. Na jar uz chodil ukazovat svoju frajerku, tak chodili vo dvojici. Bolo mile,ako je pysne ukazuje a prechadza sa tak, aby sme ich videli.
Teraz uz chodi cela rodinka,aj s dvoma malymi drozdicatami. Vlastne sme zistili, ze drozd bol vlastne drozdica.:---
Ked sedime na terase, stale tu poskakuju okolo nas, ani male nemaju strach a cakaju,kto im co hodi,aj ked mamine cerviky chutia najlepsie.
len co sa otvoria dvere, uz aj cakaju a predvadzaju sa.
Bolo naozaj mile sledovat,ako nam drozdicka hrdo chodila postupne predstavovat vsetkych, od partnera po deticky. Tie este poriadne nelietaju,len tu cupotaju a ucia sa lietat.

Vyzera to tak, akoby nam ich vzdy zverila do opatery,pokym ona odleti pre nejaku dazdovku.
Ale som rada, ze nam tato rodinka popapala slimakov,ktorí sa objavili hned zjari... brrr...
Kolobeh prirody ;),slimakov nemusim,chemiu tiez, takze sa nam odmenuju za prikrmovanie a to, ze im nik neublizuje a mozu volne cupkat po zahrade.:)
Chokma
03.05.11,14:42
Arizona, my ich tu mame tiez plno, na strome - ceresni - nam stale visia lojove gulky :D vypada to niekedy komicky, teraz ich schovavaju listy a ceresne... Drozdov volam, ze mrkvonosy, kedze samcek ma krasny oranzovocerveny zobacik :) a je krasne pozorovat ich ako tahaju zo zeme dazdovku alebo ako sa kupu v mlake. Teraz sme si spravili take mini jazierko a chodia tam pit vodicku. Super. :) A ako krasne spievaju po dazdi...
Chokma
03.05.11,14:48
Dnes som na vlastné oči videl popravu a konzumáciu žaby užovkou, to bol pohľad, nikdy by som neveril že taká užovka priemer cca 2-3 cm, dokázala behom 15 20 minút prehltnúť živú žabu vo veľkosti cca detskej dlane. a tá žaba sa ani nebránila. ľutujem že som nemal sebou mobil.

veru, aj toto vidiet v prirode... vzdy, ked som ako mala pozeravala nejaky domumentarny film, tak som sa hnevala na toho pana, co to vsetko filmoval, ze nezachranil nejake zviera a ze sa akoby len pokojne prizeral. teraz to uz vnimam inac, vsetko je to v prirode pekne zariadene. ked sa do toho prilis zamontujeme, moze to dopadnut len este horsie. :)
Btw, aj vy mate tolko ropusiek v zahrade ako my? :D plnu foliu, sklenik, vsetky som vyniesla na skalku a tam si pekne hoveju pod skalami a plasia prizerajucich sa. :)
pavol54
03.05.11,16:11
veru, aj toto vidiet v prirode... vzdy, ked som ako mala pozeravala nejaky domumentarny film, tak som sa hnevala na toho pana, co to vsetko filmoval, ze nezachranil nejake zviera a ze sa akoby len pokojne prizeral. teraz to uz vnimam inac, vsetko je to v prirode pekne zariadene. ked sa do toho prilis zamontujeme, moze to dopadnut len este horsie. :)
Btw, aj vy mate tolko ropusiek v zahrade ako my? :D plnu foliu, sklenik, vsetky som vyniesla na skalku a tam si pekne hoveju pod skalami a plasia prizerajucich sa. :)
nie vo fólii mám len rosničky, nechávam ich tam, ale pole ešte stále pod vodou cca 2 ha tam ich je a pred dvoma týždňami, keď sa párili to boli decibeli dlho do noci.
Vlani napriek toľkému množstvu vody a mokrín, sme vôbec netrpeli extrémnym množstvom komárov, žaby sa snažili, keď sa snažili, bolo ich dosť, snažili sa aj bociany.
K tomu potravinovému reťazcu, ja tiež zabijem len toľko ošípaných, kureniec, koľko zjem. takže na tom nevidím nič zlé.
Oliwa
03.05.11,16:45
..ja som tiež začínajúci"záhradkár " v starej veľke záhrade, keďže tam chodíme iba cez víkend tak ten víkend odmakám, ale nie preto že musím, ale chcem. Chcem mať dedinskú záhradu. Za dva víkendy sme skosili čo sa dalo/ ešte je tam toho dosť na kosenie/ ručne povytrhávali burinu a tam sme urobili 2 malé záhonky cca 3x4m a vysadili predpestované plánty. Pri vyťahovaní starých popadaných konárov som objavila krásnu zeleno-modrú jašteričku. Už sa teším, že pod starými haluzami sa usadí ježko...
Na tej záhrade je hrozná kopa práce, ale veď nehorí...postupne ju dáme do poriadku, zatiaľ som zvedavá ako moje "internetom nazbierané" znalosti sa odrazia na tom čo mi vykvitne...a možno ani nič nenarastie, nevadí zasadím zas niečo iné...

Inak bola tu debata, ktorá sa trocha zvrhla- čo so záhradou pod lesom, kde sa chodí tak 2x za mesiac.
Každý sme iný a ak niekto nechce na záhrade robiť je to v poriadku - moja rada by bola / ak smiem radiť/ , že v prvom rade pokosiť!!! Pri kosení človek zistí kde čo je a nie je. Potom by som prezrela stromy, ak sú choré možno by bolo dobré sa popýtať trebárs v miestnej krčme, či by to niekto nespíli za drevo na kúrenie. Zdravé stromy sa postarajú sami o seba, stačí im trocha dopriať podstielky ku koreňom - ak z nich neočakávaš dáku super úrodu , budeš mať tieň v horúcich dňoch. Inak možno by bolo dobré použiť aj mulčovaciu kôru kde si môžeš nechať len pár trvaliek o ltoré sa nemusíš moc starať a ktoré Ti budú robiť radosť keď prídeš - skús na IT hľadať aké druhy sú dobré- napríklad Kapucínka. Snáď som Ti dáko pomohla.

Nem dobrá rada, aj keď snaha sa cení... ;):)
Kapucínka je podľa mňa letnička /aspoň mne nikdy neprezimovala/ a vyžaduje veľa vlahy - takže ak by ju polievali len 2x do mesiaca - v letných horúčavách nemá šancu prežiť... :rolleyes:
PS: medzi nami, Plavčík, prekvapenie /pre mňa/ - Teba aj s tým majákom by som skôr typovala na relax na jachte ;) ako "hrdlačiť" na súši... :D:D:D
Oliwa
03.05.11,16:55
nie vo fólii mám len rosničky, nechávam ich tam, ale pole ešte stále pod vodou cca 2 ha tam ich je a pred dvoma týždňami, keď sa párili to boli decibeli dlho do noci.
Vlani napriek toľkému množstvu vody a mokrín, sme vôbec netrpeli extrémnym množstvom komárov, žaby sa snažili, keď sa snažili, bolo ich dosť, snažili sa aj bociany.
K tomu potravinovému reťazcu, ja tiež zabijem len toľko ošípaných, kureniec, koľko zjem. takže na tom nevidím nič zlé.
Pavol, snáď nechceš takto sofistikovane naznačiť, že čakáte v rodine prírastok...?! :D:D:D:---:---:---
Oliwa
03.05.11,17:00
Ja keď vidím nádherne rozkvitnutú púpavu sa vlasy ježia z predstavy že raz obelie a keď obelie tak aj naseje ale do záhradky pestovateľa.
Vždy lepšie, keď obelie púpava, ako keby Tebe obeleli vlasy... :) Dúfam, že nie si už "blonďák"... :D
Takže púpava sa naseje a Ty sa nase.eš... ;):---
marjankaj
03.05.11,17:15
Najprv ju treba pohnojiť.
Najlepšie zakričať: "Si os.atá".:---:D
Oliwa
03.05.11,19:03
A to pomôže??? :---:---:--- Či máš už vyskúšané...? :D:D:D
ssissik
03.05.11,20:06
Dakujem za nazory.
Este prosim o radu - vie mi niekto vysvetlit rozdiel medzi rotavatorom a kultivatorom? Nieco z tohto chceme poziciat a s tym "porylovat" zem - snad som sa dobre vyjadrila. Skratka pomoct si kde sa da, ako som spominala 2x2metre pokopat a ocistit nam trvalo cely den, ide o 7arov - svah aj rovny teren. Sme dvaja dospeli, vlastne 1 a stvrt, kedze mame male dieta a obaja pracujeme.

Zahradu urcite nechceme predat. Verim, ze to tam dokazeme skulturnit, aj pri len tolko casu, kolko mame, a nebojte, urcite nechceme zabit vsetko, co zije :-p. Spominala som pripravok Fondo. Vyplienit od buriny to vsak treba, keby aj nie kvoli nam, tak kvoli okoliu, vyzera to tam dost hrozne. Nazvala som to "zahrada", ale aktualne o zahradu vobec nejde :(
pavol54
03.05.11,20:51
Vždy lepšie, keď obelie púpava, ako keby Tebe obeleli vlasy... :) Dúfam, že nie si už "blonďák"... :D
Takže púpava sa naseje a Ty sa nase.eš... ;):---
Ja už používam prachovku.
pavol54
03.05.11,20:53
Pavol, snáď nechceš takto sofistikovane naznačiť, že čakáte v rodine prírastok...?! :D:D:D:---:---:---
tak vnukov, resp vnučky by mohli byť
pavol54
03.05.11,21:01
Dakujem za nazory.
Este prosim o radu - vie mi niekto vysvetlit rozdiel medzi rotavatorom a kultivatorom? Nieco z tohto chceme poziciat a s tym "porylovat" zem - snad som sa dobre vyjadrila. Skratka pomoct si kde sa da, ako som spominala 2x2metre pokopat a ocistit nam trvalo cely den, ide o 7arov - svah aj rovny teren. Sme dvaja dospeli, vlastne 1 a stvrt, kedze mame male dieta a obaja pracujeme.

Zahradu urcite nechceme predat. Verim, ze to tam dokazeme skulturnit, aj pri len tolko casu, kolko mame, a nebojte, urcite nechceme zabit vsetko, co zije :-p. Spominala som pripravok Fondo. Vyplienit od buriny to vsak treba, keby aj nie kvoli nam, tak kvoli okoliu, vyzera to tam dost hrozne. Nazvala som to "zahrada", ale aktualne o zahradu vobec nejde :(
Opakujem najprv odstráň odumreté buriny tie budú brániť prípadnému účinku postreku na živé. Teraz ešte nové buriny nie sú vysoké, ten postrek účinkuje len na žívé časti pádom na zem sa rozkladá ale už som písal v článku 40. Rotovátor a kultivátor je synonymum a v záhrade je najväčšia blbosť.
hubatá
05.05.11,05:50
Aj zdanlivo nezničiteľné korene buriny sa dajú zničiť: odkryť ich v horúcom lete aby uschli, alebo takto odkryté poliať nejakou agresívnou chemikáliou. Ale ako ma už poznáš: ja by som z tej buriny urobila bonsaj a nech mi robí tieň. Ja som nechala v pokosenej tráve žiť - pichliač. Vyhúkol mi v priebehu 2-3 týždňov na výšku 1,5 metra, celý sa obsypal krásnymi fialovými kvetmi a tváril sa ako kaktus z južnej Ameriky. Jeho žiarivé kvety boli vždy obsypané neuveriteľným množstvom včiel. Všimnite si aká krásna dokáže byť aj rastlina, ktorú my považujeme - za burinu.

Inak ja mám krásny zážitok s ropuchou: bolo suché, horúce leto, no a vtedy ja robím okolo rajčín také misky, aby mi voda z konvy netiekla širinú-marinú, ale aby sa dostala tam kam patrí: ku koreňom. A tie misky potom zakrývam vytrhanou burinou alebo pokosenou trávou takže nemusím každý deň polievať, zakryté to udrží vlhkosť aj niekoľko dní. Navyše je to estetickejšie ako fľaše priviazané ku kolíkom. No a ako som tak raz navečer išla polievať, tak si tam chladila prdelky celá ropušia rodinka. Aj keď som ich poliala (bez ružice) ani sa nepohli, hodila som na ne znovu tú "burinovú čapicu" a keď som prišla o 2-3 dni popolievať - tak len na mňa zamrkali a počkali si až ich osprchujem.
To znamená že v tých horúčavách tam muselo byť vlhko a takto som si v praxi vlastne overila že tie rajčiny ani v horúcom lete netreba polievať každý deň, lebo keď tam vysedáva ropucha s deťmi tak je tam dobre vlhko.
hubatá
05.05.11,08:03
Inak čakám na opravára práčky, takže preto tu toľko kecám: nikdy som nekupovala kvety, ozdobné trávy alebo ozdobné kríky. Ja som si zašla na cintorín a to je ako v botanickej záhrade. Dedinské babky tam mali posadené také odolné kvety ktoré sa buď samé vysemenia, alebo sú trvalky: macošky, nechtík, nezábudky, konvalinky, narcisy, tulipány, georgíny, kosatce, atď. Ale mali aj všelijaké ozdobné trávy a kríky. Semená som si v kľude obrala. Cibuľky alebo trsy mi babky vďačne dali keď čistili svoj hrob.
Oliwa
05.05.11,08:12
Jasnačka, že v kľude :)... Však čo už mali chudáci nebožtíci s Tebou robiť...:D:D:D Mohli sa len prizerať... :rolleyes:
plavčík
13.05.11,10:33
veľa sa píše o vtákov v záhrade...na jednej strane ich treba vraj prilákať a na druhej strane čítam ako poškodzujú úrodu ...
Tak ako vábiť vtáky či plašiť?
Ajk&
13.05.11,10:41
Zvoliť strednú cestu: keď im necháš dosť potravy v korunách stromov tak ti nebudú až toľko škodiť na úrode. Inak sa mi osvedčilo, že keď chcem udržať drobných vtáčikov na nejakom mieste napr. pri stromoch - tak im tam dám v plytkej miske vodu. Je to zábava nielen pre nich ale aj pre nás: zvlášť zlaté sú vrabce v horúčavách, dokážu sa tak zmáčať že nemôžu vzlietnuť.
Oliwa
13.05.11,15:37
Ja sa rada pozerám, ako si občas vtáčence čistia perie - v prachu zeme - spravia si jamku a váľajú sa...
Chokma
13.05.11,16:46
Babka zasadila hrach a hrdlicky, co som chovala cez zimu vo vtacom krmniku na druhej strane, zacali nan chodit. Tak som im pekne-krasne skusila nasypat zas do krmnika a prestali chodit na hrach. Ten vzisiel a hrdlicky si teraz provokativne chodia sadat na vtacnik, aby som im sypala papinu aj cez leto :D Pridavam foto. Takze ich krmim aj vcul. Minuly rok sa k nam pristahovali lastovicky, aj tento rok trafili. Mame cely krdel sliepok a inej havede, ktora vabi muchy, a velku mlaku, v ktorej sa liahnu komare, takze tie budu mat papiny tiez dost. Niekedy vedia vtaci urobit aj skodu, pravdaze. My kynozime len vrany. Ochranit niektore plodiny sa da aj prikrytim perforovanou foliou a pod.

75523
Kvaka
13.05.11,16:47
Ja mám dedinskú záhradu aj s púpavou, aj s inými burinkami, tiež som za ekologickú záhradu, aj moji psy môžu čúrať na trávu, nič jej to nerobí. Mám však trochu obavu, ani na jeseň, ani na jar sme nerozhodili po zemi kompost. Mám posadené už takmer všetko, ešte paradajky a cukinu budem sadiť, ale zem je málo výživná, tak som porušila moju zásadu a kúpila som hnojivo, kravský trus granulovaný a ešte slepačí trus granulovaný. K zeleru som do zeme zapichla po 3 až 4 kúsky kravského trusu a pod paradajky chcem dať tiež pár kúskov. Poznáte to? Ako často to môžem aplikovať?
arizona
13.05.11,19:42
Ja mám dedinskú záhradu aj s púpavou, aj s inými burinkami, tiež som za ekologickú záhradu, aj moji psy môžu čúrať na trávu, nič jej to nerobí. Mám však trochu obavu, ani na jeseň, ani na jar sme nerozhodili po zemi kompost. Mám posadené už takmer všetko, ešte paradajky a cukinu budem sadiť, ale zem je málo výživná, tak som porušila moju zásadu a kúpila som hnojivo, kravský trus granulovaný a ešte slepačí trus granulovaný. K zeleru som do zeme zapichla po 3 až 4 kúsky kravského trusu a pod paradajky chcem dať tiež pár kúskov. Poznáte to? Ako často to môžem aplikovať?
Ja ho pouzivam na jar,pri sadeni zleleniny.
Vzdy trochu rozhodim aj medzi kvetinove zahony a pod stromy.
hubatá
13.05.11,20:09
Voľakedy keď jéerdé páslo kravy, tak sme s babkou chodili tie klápince zbierať, resp. ona si ich zbierala do vreca a my sme sa zatiaľ kúpali na splave ...... no ale to chcem povedať, že ona tie klápince porozhadzovala na jeseň po záhrade a zaorali sa. Ale tiež vypustila na jeseň do záhrady tak 10-20 sliepok, nejaké husi alebo kačice a tak sa to hnojilo akosi ........ samoobslužne.
Kvaka
13.05.11,20:34
Voľakedy keď jéerdé páslo kravy, tak sme s babkou chodili tie klápince zbierať, resp. ona si ich zbierala do vreca a my sme sa zatiaľ kúpali na splave ...... no ale to chcem povedať, že ona tie klápince porozhadzovala na jeseň po záhrade a zaorali sa. Ale tiež vypustila na jeseň do záhrady tak 10-20 sliepok, nejaké husi alebo kačice a tak sa to hnojilo akosi ........ samoobslužne.
Aha, takže dať iba raz, pri sadení, v návode je len to, že pri sadení paradajok do jamky asi 4 kúsky, to sú také minipaličky, ale či dávať ešte aj potom, to už nikde nie je.
No poskúšam, uvidím. Je to 3kg balenie a ten slepačí 2,5 kg balenie. Granulky sú tak 3mm hrubé a dlhé asi 1cm. A dobre "voňajú".
hubatá
13.05.11,20:53
Radšej dať menej, aby sa nespálili rastlinky a keď uvidíš že sa im to páči, tak pridaj. Niekde som čítala reklamu, že ako granule v Čechách vyrábajú aj slepačí trus, len ten pokiaľ sa pamätám je dosť agresívny. Ale určite je už s tým v tých granulách počítané a teda by nemal poškodiť.
arizona
13.05.11,20:59
Ja to iba volne, rukou rozhadzujem ku korenom.Je toho ovela viac,ako 3-4 palicky. ;):---
Pouzivam ho uz niekolko sezon, zatial som nic nespalila.:)
Kvaka
13.05.11,21:43
Ja to iba volne, rukou rozhadzujem ku korenom.Je toho ovela viac,ako 3-4 palicky. ;):---
Pouzivam ho uz niekolko sezon, zatial som nic nespalila.:)
Arizona, ja som dala tie 4 paličky ku každému jednému zeleru. Tak sa mi to zdalo nejako vhodné, píšu na obale, že aj na kvetiny do črepníka na spodok treba dať len 4 paličky a zeler bol presadený z malých sadbovačov. Ty takto hnojíš iba na jar? Mňa zaujíma najmä to, či takto treba hnojiť opakovane, aj počas vegetácie.
arizona
13.05.11,22:16
Neviem, ci treba opakovat, ja davam iba na jar
Kvaka
14.05.11,07:29
Ďakujem.