venya
18.03.11,12:58
Pozdravujem vsetkych,

chcela by som sa Vas opytat na nasledovny zapeklity problem...

K nasmu pozemku chodime uz piaty rok cez susedov dvor. Vsetci ludia obyvajuci tuto dedinu nam tvrdia, ze ina cesta nie je a ze to je jedina cesta odkedy tu oni ziju a ze tadial chodit mozeme a mame na to jedine pravo. Samozrejme, pamat babiek je jedna vec a kataster, zakony a nespokojnost suseda cez ktoreho dvor chodia uz sest desiatok rokov, je vec druha.

Na katastri je zakreslena cesta priamo k nam. Pruser vsak je, ze ta cesta nie je cestou, je to plne naletov a v podstate je to hrobla... Majitelom pozemku je slovenska republika. Ako zistim, kto je majitelom cesty? Cesty, ktora tam vsak nie je? To je zrejme odveci otazka... ale inak, my, ako obcania mame pravo mat pristupovu cestu / funkcnu / pokial je zakreslena v katastri tak kto je zodpovedny za to, ze sa skutocnost nezhoduje s realitou? Alebo ake pravo vlastne v tejto situacii mame? Ci jedine si ju opravit na vlastne naklady?A mame vobec nejake pravo ziadat niekoho / napr. mesto / aby ta cesta bola spriechodnena? Ona vedie este i k dalsiemu domu v ktorom ale momentalne nikto nebyva.

Boli sme na meste informovat sa co si oni myslia o situacii. Oni sa strania cohokolvek, lebo pozemok patri SR, cize oni s tym nic nemaju a vo svojich papieroch tam ziadnu cestu nemaju. A to ze je cesta na kataastri zakreslena nic neznamena, lebo v skutocnosti tam ziadna cesta nie je ani nikdy nebola. max co sa vyuzivala na prehananie dobytka. A ze mame ist na pozemkovy fond, poziadat o prenajom a dat si cestu do poriadku. Ok, to sme mali v umysle, ale dalsia vec, je ze mame poziadat na zivotnom povolenie na vyrub naletov... to uz znie ako dobry vtip, lebo v katastri je zakreslena cesta a na ceste logicky nalety nerastu, takze ked to dame dole a zachovame termin mimo hniezdenia, naco mame ziadat o povolenie na vyrub niecoho, co tam zjavne nema byt?

Takze, moja hlavna otazka znie, ze ake su nase prava a ci mi viete poradit kam sa obratit? Ci skutocne je nasa jedina moznost si prenajat pozemky od SR pricom ked sme sa tam boli pytat tak nam hodinu vysvetlovali ze to teraz nie je mozne...

A este otazka, viete mi povedat, co nam hrozi ked to proste spravime a vykasleme sa na vsetkych byrokratov a v podstate len uvedieme skutocny stav do zhody stym uvedenym v katastre? Pokial do toho nebude nikto vrtat tak nikto nikdy nezisti, ze ta cesta tam par desiatok rokov nebola funkcna....

Co je urcujuce? Katastralna mapa alebo stav v skutocnosti?

Dakujem za trpezlivost i za vsetky pripadne odpovede

Venya