sawana
19.03.11,10:18
neviete mi prosim vas poradit, kde by som nasla nejako mudro vysvetlene, ze ci a v akej vyske mozu dostat absolventi skol podporu?

viem, ze je to nejako do 25 rokov, kedy sa nedostava nic. musi sa pracovat 3 roky, ale neviem to nikde po lopate najst. dakujem pekne.
veronikasad
19.03.11,09:36
neviete mi prosim vas poradit, kde by som nasla nejako mudro vysvetlene, ze ci a v akej vyske mozu dostat absolventi skol podporu?

viem, ze je to nejako do 25 rokov, kedy sa nedostava nic. musi sa pracovat 3 roky, ale neviem to nikde po lopate najst. dakujem pekne.
Pýtaš sa na dávku v nezamestnanosti, alebo dávku v hmotnej núdzi ?

Absolvent školy môže dostať podporu=dávku v nezamestnanosti, ak si počas štúdia v posledných troch rokoch platil poistenie v nezamestnanosti aspoň po dobu 730 dní.

Dávka v hmotnej núdzi - absolvent do 25 rokov sa posudzuje spolu s rodičmi (posudzuje sa celý príjem rodiny). Ak by chcel dávku v hmotnej núdzi sám, musí mať od obidvoch rodičov súdom stanovené výživné.
Po dovršení veku 25 rokov sa posudzuje sám.

Len pripomínam, že z dohody sa poistenie neplatí, musí ísť o zamestnanie na pracovnú zmluvu.
katka50
19.03.11,09:40
neviete mi prosim vas poradit, kde by som nasla nejako mudro vysvetlene, ze ci a v akej vyske mozu dostat absolventi skol podporu?

viem, ze je to nejako do 25 rokov, kedy sa nedostava nic. musi sa pracovat 3 roky, ale neviem to nikde po lopate najst. dakujem pekne.

Zákon 461/2003 § 104
Podmienky nároku na dávku v nezamestnanosti

§ 104
Na začiatok (http://www.porada.sk/#hore)

(1) Poistenec má nárok na dávku v nezamestnanosti, ak v posledných troch rokoch pred zaradením do evidencie nezamestnaných občanov hľadajúcich zamestnanie (ďalej len "evidencia nezamestnaných občanov") bol poistený v nezamestnanosti najmenej dva roky, ak tento zákon neustanovuje inak.

(2) Poistenec, ktorý po skončení výkonu činnosti zamestnanca v pracovnom pomere na určitú dobu bol zaradený do evidencie nezamestnaných občanov, má nárok na dávku v nezamestnanosti, ak v posledných štyroch rokoch pred zaradením do evidencie nezamestnaných občanov

a) bol poistený v nezamestnanosti z výkonu činnosti zamestnanca v pracovnom pomere na určitú dobu alebo bol dobrovoľne poistený v nezamestnanosti najmenej dva roky a
b) nebol povinne poistený v nezamestnanosti z iného výkonu činnosti zamestnanca.


§ 108
Výška dávky v nezamestnanosti
Na začiatok (http://www.porada.sk/#hore)

(1) Výška dávky v nezamestnanosti je 50 % denného vymeriavacieho základu.

(2) Denný vymeriavací základ na určenie sumy dávky v nezamestnanosti je podiel súčtu vymeriavacích základov, z ktorých poistenec zaplatil poistné na poistenie v nezamestnanosti alebo poistné na výsluhový príspevok podľa osobitného predpisu, 2) dosiahnutých v rozhodujúcom období a počtu dní rozhodujúceho obdobia. Rozhodujúce obdobie na zistenie denného vymeriavacieho základu je obdobie dvoch rokov predchádzajúcich dňu, v ktorom vznikol nárok na dávku v nezamestnanosti. Z rozhodujúceho obdobia na zistenie denného vymeriavacieho základu sa vylučujú obdobia, za ktoré poistenec nie je povinný platiť poistné na poistenie v nezamestnanosti podľa § 140 alebo poistné na výsluhové zabezpečenie podľa osobitného predpisu.2) Denný vymeriavací základ sa zaokrúhľuje na štyri desatinné miesta nahor.