kukino7
22.03.11,06:37
zdravím. idem zhadzovať plafóny a robiť ich nanovo. je to dosť stará chalupa a sú tu dosť hrubé hrady. vraj 12x7 by mali stačiť. ich dĺžka bude 5 a 3 metre. nie je to na tú dĺžku tenké? ako husto ich dať?
vďaka za radu.
chandler
22.03.11,06:25
jasne ze je to tenke. to uz je tak tenke ze sa na to bude zle pozerat (ak by to bolo novostavba) na starej chalupe sa tam bude chodit pozerat cela dedina a smiat sa :)
ciners
22.03.11,06:47
zdravím. idem zhadzovať plafóny a robiť ich nanovo. je to dosť stará chalupa a sú tu dosť hrubé hrady. vraj 12x7 by mali stačiť. ich dĺžka bude 5 a 3 metre. nie je to na tú dĺžku tenké? ako husto ich dať?
vďaka za radu.
:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D
Vraj tam dajte aspon take, ake tam su, ked uz nemate odbornejsiu radu...
kukino7
22.03.11,06:58
nebude. :-) ved, mne sa to tiež nezdá, ale očakával som skôr nejakú rozumnú mieru, nie návod na nástennú malbu...
kukino7
22.03.11,07:01
Vraj tam dajte aspon take, ake tam su, ked uz nemate odbornejsiu radu...
tak to dík. na povalu sa síce občas pôjde, možno v zime sušit prádlo a tak... ale nebudú tam žiadne skrine, žiadna postel, proste, žiadna velká záťaž. momentálne sú tam také hrady, že by som tam mohol tank skladovať.
ciners
22.03.11,07:02
Musite to lepsie popisat, bude strop a na nom bude co? Len povala? Bude sa tam cosi skladovat? Dlzka tramov 5 a 3m, tych 5m je na drevo dost. To uz limituje deformacia, nie unosnost.
chandler
22.03.11,07:58
ak tam pojde maximalne jeden clovek a nebudes tam nic skladovat, das ich po nejakych 70-80cm, tak to bude v poriadku. ved maximalne ak bude jedna fosna nejaka nalomena alebo zla tak zletis do obyvacky. ale skus si poskakat po takej doske podopretej 5,2metra od seba - asi sa ti ten pocit nebude pacit :)
ale hlavne to bude vyzerat uplne zle, 5metrov dlhe a 7cm siroke.
kukino7
22.03.11,08:18
Musite to lepsie popisat, bude strop a na nom bude co? Len povala? Bude sa tam cosi skladovat? Dlzka tramov 5 a 3m, tych 5m je na drevo dost. To uz limituje deformacia, nie unosnost.
od spodu OSB doska, zvrchu niečo ako terasové dosky (formát cca 2x1m)... počítam že ale dva centimetre hrubé. čo sa týka zátaže, momentálne neplánujeme skoro žiadnu, no do budúcna... neviem. uvidíme. ja by som dal tie trámy aj všetky trojmetrové, ale bolím sa že by robil problém múr. nosné majú cez 30, ale ostatné ostatné len cca 20 a to sa mi zdá málo.
kukino7
22.03.11,08:28
.. ... ale skus si poskakat po takej doske podopretej 5,2metra od seba - asi sa ti ten pocit nebude pacit :)
ale hlavne to bude vyzerat uplne zle, 5metrov dlhe a 7cm siroke.
12x7 je doska? postavená na kant nebude až tak labilná. ako to vyzerá mi je fuk, vidiet to nebude, no ja som to sem hodil preto, aby som sa dozvedel aký rozmer by bol vhodný, nie prečo je tamten zlý. mne sa to tiež nezdá a chcel by som sa o tom dozvediet viac.
...som to meral, má to presne 4,7 metra a šírka 2,8.
ciners
22.03.11,08:39
od spodu OSB doska, zvrchu niečo ako terasové dosky (formát cca 2x1m)... počítam že ale dva centimetre hrubé. čo sa týka zátaže, momentálne neplánujeme skoro žiadnu, no do budúcna... neviem. uvidíme. ja by som dal tie trámy aj všetky trojmetrové, ale bolím sa že by robil problém múr. nosné majú cez 30, ale ostatné ostatné len cca 20 a to sa mi zdá málo.

Aka je vzialenost medzi nosnymi stenami?
chandler
22.03.11,08:51
:) no ked je to dlhe 5 metrov tak to inac ako doska nazvat neviem :)
jasne ze to bude labilne. musis dat minimalne do stredu krizom vystuhu z tej istej dosky aby sa ti to nepolozilo.

to budes mat zospodu omietku? potom nemozes davat urcite 12x7 lebo sa to bude prehybat a omietka ti padne. myslel som ze to bude zospodu otvorene, preto som hovoril ze to bude zle vyzerat. ak to chces zatvorene tak to sice nebude zle vyzerat ale zase potrebudej vacsiu tuhost nosnikov aby sa to neprehybalo.

vhodny rozmer je tak 160/120
kukino7
22.03.11,09:12
Aka je vzialenost medzi nosnymi stenami?
3 a 4,7 metra. záleží na miestnosti...
kukino7
22.03.11,09:19
... lebo sa to bude prehybat a omietka ti padne....
nalepím tam stropné kazety. robiť tam omietku sa mi zdá zbytočné a pracné.
,... ja som rozmýšlal tak 20x10, ale bolo mi povedané že či som cvok, že to je zbytočne vela, ale ono to drevo za nejakých 20 rokov bude mat inú nosnost ako teraz.
... a na dĺžku 3 metre bude stačit aká šírka?
ciners
22.03.11,09:28
3 a 4,7 metra. záleží na miestnosti...

80 /220 by malo stacit, dal by som aj 100/220 kvoli klopeniu. Bacha na to. Ked chcete mat pod tym nejaky sadrokarton a podobne, to musi byt tuhe, priehyb 2-3cm sa na spojoch sadrokartonu pekne prejavi a pochybujem ze budete asdrokarton a podobne veci vesat na supermoderny rektifikovatelny rost. Ti stari dedovia vedeli preco davali take megatramy, na 50rokov sa tym zbavili opadavania trstiny
kukino7
22.03.11,10:51
220 sa mi už zdá moc... sadrokartón tam nepôjde, je to zbytočné. chceme stropné kazety a na tie stačí aj osb doska. ako som už písal, chcem dať hore terasové dosky formátu cca 2x1 meter a tietiež pomôžu tomu aby sa to moc neprehýbalo.
...určite vedeli prečo, ale to, čo mám hore by udržalo aj tank.
ciners
22.03.11,11:04
Tie dosky nepomozu nicomu. Ver tomu, ja som to X-krat pocital, tam usetris mozno 100€. Tie 80/220 na 4,7m po 70-80cm su akurat
chandler
22.03.11,13:44
presne tak, fakt usetris len par korun a budes cely zivot rozmyslat ci este mozes dat lyze na povalu alebo je to uz vela. a budes sledovat ci sa ti to neprehyba a nepraska niekde. 5 metrov je na drevo velmi vela.
alchstuip
28.03.11,09:56
A tie povodne sa nedaju pouzit? treba ich vymenit? su nejako poskodene?
BXLmiami
28.03.11,10:01
mimotemy Som profesionálne deformovaná,opakovane čítam-výmena krvou:)
dolfort
28.03.11,10:32
220 sa mi už zdá moc... sadrokartón tam nepôjde, je to zbytočné. chceme stropné kazety a na tie stačí aj osb doska. ako som už písal, chcem dať hore terasové dosky formátu cca 2x1 meter a tietiež pomôžu tomu aby sa to moc neprehýbalo.
...určite vedeli prečo, ale to, čo mám hore by udržalo aj tank.

Možno že aj držalo, cez povstanie :cool:
kukino7
30.03.11,12:03
A tie povodne sa nedaju pouzit? treba ich vymenit? su nejako poskodene?
poškodené nie sú, ale ono je to zložitejšie. nemám hore venec a budem ho dorábat, popri tom chcem znížit plafón... problémy mám aj zo základmi a kedže je ten starý dimenzovaný na pristávanie lietadiel, potrebujem to celé odlachčiť. inak, ten rozmer 2x1 meter som trochu... tie dosky sú podstatnr väčšie a som si istý že pomôžu, lebo ked budú na šírku cez 3 hrady a človek sa na to postaví, budú jeho váhu držať všetky tri, nie len jedna ako pri úzkej doske.
chandler
30.03.11,12:08
nerozumiem tomu ani trocha :) a urcite nie som sam.
kukino7
30.03.11,12:15
čomu konkrétne?
leonq
31.03.11,07:34
ja neviem asi som staromodny ale 7 cm hrady sa mi zdaju strasne malo, na detsky domcek so smykalkou som daval 10x10 aby to na deti nepadlo.
Mozno som zbytocne paroidny.
Na dome mam tridsatrocne hrady 15x20 a ked som ich na niektorych miestach pozeral vyzeraju ako keby tam boli dane pred par rokmi, ale aj tak vzdy rozmyslam ako rozostavit nabytok na poschodi tak aby to nebolo zatazene.
Urcite by som pod 10 cm nesiel hlavne ked enviem co budem s tym robit v buducnosti.
chandler
31.03.11,11:30
ak mam byt presny tak kokretne nicomu :)
kukino7
01.04.11,20:02
čomu ničomu? nechápeš že chcem poradit aký rozmer hrád je na plafón bezpečný?
kukino7
01.04.11,20:05
ja neviem asi som staromodny ale 7 cm hrady sa mi zdaju strasne malo....
Urcite by som pod 10 cm nesiel hlavne ked enviem co budem s tym robit v buducnosti.
mne tiež, ale bolo mi to poradené, že to musí stačiť. osobne sa budúcnosťou staršou ako 20 rokov vôbec nezaoberám. je to dosť starý barák a ak vydrží dalších 20 rokov budem spokojný :)
kukino7
20.04.11,08:07
ešte by som mal podotázku... keby som tie hrady položil na múr široký 25 cm, nebol by s tým problém?
Indeed
20.04.11,08:45
Daj tam uzavretý kovový profil jökel dajme tomu 100x40 mm , hrubka steny 4 mm a maš istotu že to vydrží,
maš výhodu v tom, že k joklovine možeš hocičo prizvárať
a určite je to pevnejšie ako nejaké hradky drevené
na cenu nepozeraj
ved staviaš min na 80 rokov dopredu.
marleau
20.04.11,09:45
Na rozpon 5 metrov je potreba profilu min.80 x 240 mm,tých 80 nie je tak doležité ako tých 240.Ak ich dáš osovo tak max. 600 mm a na to záklop z OSB perodrážky aspoň 22 mm,nemusíš mať strach.
marleau
20.04.11,09:46
Indeed,
tak na toto zabudni.
marleau
20.04.11,09:53
80 /220 by malo stacit, dal by som aj 100/220 kvoli klopeniu. Bacha na to. Ked chcete mat pod tym nejaky sadrokarton a podobne, to musi byt tuhe, priehyb 2-3cm sa na spojoch sadrokartonu pekne prejavi a pochybujem ze budete asdrokarton a podobne veci vesat na supermoderny rektifikovatelny rost. Ti stari dedovia vedeli preco davali take megatramy, na 50rokov sa tym zbavili opadavania trstiny
To preklopenie je zbytočný strach,keď si uvedomíme,že pri montáži vzniknú nejaké odrezky,ktoré možme použiť ako priečnik v strede a na uloženiach na stene.A ak nevzniknú,radšej narezať o 2-3 hranoly viac,tie najviac pokrútené porezať na priečniky a tým pádom neísť nad šírku prierezu 8 cm.Tu je doležitá hlavne výška prierezu,kvoli priehybu,zbytočne široký može byť zbytočne ťažký hranol,aj keď drevo je ľahučký materiál a s oceľovými nosníkmi sa nedá porovnávať.
marleau
20.04.11,09:54
od spodu OSB doska, zvrchu niečo ako terasové dosky (formát cca 2x1m)... počítam že ale dva centimetre hrubé. čo sa týka zátaže, momentálne neplánujeme skoro žiadnu, no do budúcna... neviem. uvidíme. ja by som dal tie trámy aj všetky trojmetrové, ale bolím sa že by robil problém múr. nosné majú cez 30, ale ostatné ostatné len cca 20 a to sa mi zdá málo.
Stačí.
kukino7
20.04.11,16:14
no ak by sa dali ako nosné priečky použiť aj tie 20cm, tak dĺžka tých hrád je 3,1 a 3,7m. nechcem dávať moc široké, ako strojárovi mi je jasné že dôležitá je skôr šírka. bude teda stačiť na túto dĺžku 180x80?
marleau
21.04.11,10:24
To stačí,veď aj krokvy také bývajú.Ale do budúcna pozor,ak by ste to chceli zobytniť alebo častejšie používať alebo ináč zaťažovať,podlahu riešte zdvojenú.To znamená na tieto nosníky dať ešte jeden výšky aspoň 8 cm a husto priskrutkovať.Priestor medzi nimi využiť ako izoláciu,ale to je už o inom.
Indeed
21.04.11,19:52
Indeed,
tak na toto zabudni.


z akého dovodu ???

som strojar a viem na ake zaťaženie sa konštruuje rebrinový rám, alebo zvarana konštrukcia.

nechápem prečo by nemohol urobiť plafon ako zváranú konštrukciu

nemusí hned ist niekde do KOVEX-u a nakupiť najdrahšie jokle v strednej europe,

možno by postačilo niečo nastrihať a naohybať nejaké "ekonomické" profily

ktoré votknuté do muriva by v pohode splnili svoju funkciu.
kukino7
23.04.11,07:21
Indeed, ono podobný strop niekde na prístavbe... ok... ale abo na to uchytím zospodu osb dosku? a zvrchu podlahu? osobne si tiež myslím, že na tento účel a tieto dĺžky je drevo lepšia alternatíva.
marleau
23.04.11,13:40
Indeed,
on rieši strop a nie len podhľad.