jarkel
22.03.11,15:06
Prosím o radu postavili sme dom na pozemku ktorého som vlastníčkou ja.Stavebné povolenie máme na odoch aj s manželom.Ja musím darovať 1/2 pozemku manželovi, ale ten pozemok je v záložnom práve banky kôli úveru.Dá sa
to previesť aj tak ??
Mária27
22.03.11,14:59
Dá, ak to nemáte zmluvou zakázané. Upovedomte banku.

§ 151h občianskeho zákonníka

(1) Pri prevode alebo prechode zálohu pôsobí záložné právo voči nadobúdateľovi zálohu, ak zmluva o zriadení záložného práva neurčuje, že záložca môže záloh alebo časť zálohu previesť bez zaťaženia záložným právom alebo ak tento zákon alebo osobitný zákon neustanovuje inak.

(2) Na nadobúdateľa zálohu, voči ktorému pôsobí záložné právo, prechádzajú účinnosťou prevodu alebo prechodu všetky práva a povinnosti záložcu zo zmluvy o zriadení záložného práva. Nadobúdateľ zálohu, voči ktorému pôsobí záložné právo, je povinný strpieť výkon záložného práva a vzťahujú sa na neho práva a povinnosti záložcu.

(5) Záložca a nadobúdateľ zálohu sú povinní zaregistrovať zmenu v osobe záložcu do registra záložných práv alebo do osobitného registra, ak na vznik záložného práva sa vyžaduje podľa tohto zákona alebo podľa osobitného zákona registrácia v osobitnom registri; za škodu spôsobenú porušením tejto povinnosti zodpovedajú spoločne a nerozdielne.
v.v
22.03.11,17:10
Neviem, prečo musíte darovať 1/2 pozemku. Dom po kolaudácii bude zapísaný aj tak na iný LV, pretože bude v BSM, kým pozemok bude v podielovom spoluvlastníctve po 1/2. K darovacej zmluve budú vkladári na katastri vyžadovať súhlas banky s prevodom.
tommi_d
23.03.11,08:24
Nie je mi úplne jasné, prečo sa týmto nezaoberal už stavebný úrad, keď vydával stavebné povolenie na oboch manželov, pričom pozemok evidentne patrí iba jednému....