anna.bu
22.03.11,17:38
Dobrý deň!

Som študentkou posledného ročníka SvF a ohľadom mojej diplomovej práce by som Vás chcela poprosiť o rady. Podstatou mojej témy diplomovej práce je, že aké možnosti znižovania nákladov existujú počas výstavby. Ja som sa zameriavala na zmeny materiálov (ale keby ste vedeli aj o iných možnostiach prosím napíšte aj to).

Hlavne by som potrebovala vedieť s akými materiálmi by som mohla nahradiť nasledujúce materiály:

1.) Murivo nosné z tehál POROTHERM 25 P+D P12 MVC 2,5
2.) Priečky PPP Ytong hr.100 mm a hr.150 mm 550 kg/m3
3.) Omietka vnút.stien zo such.zm.štuková + cem.prednástrek Baumit
4.) Doska z minerálnej vlny NOBASIL MPN - hr.120 mm
5.) Zateplenie vonk.stien omietka such.zmesí a polystyrén hr.100 mm Baumit

Ďakujem za Vaše rady! :)
jankazb
22.03.11,17:42
To myslíš vážne takúto otázku? Študentka posledného ročníka....
fetya
22.03.11,18:31
a potom sa stazujeme na architektov, ze co naprojektuju. rady od laikov. Dobre, ze nie atomovu elektraren projektujes, mozno by sme mohli nieco poradit.
Ked znizovanie nakladov, tak daj namiesto porothermu leier, alebo porfix. Ale 25ky nosne steny vonkajsie? To uz davaju, ako vnutorne nosne.
chandler
23.03.11,06:40
co do nej rypete? naozaj si myslite ze na skole sa uci kolko stoji tehla? :) a su na to specialne knizky ktore sa kazdy rok menia? neucia sa dokonca ani znacky tehal - dolezite su vlastnosti a nie to ci sa to vola porotherm alebo supertehla
chandler
23.03.11,06:51
anna tak ci tak budes musiet ist do stavebnin, lebo potrebujes aj cenniky aby si mohla dolozit kolko sa usetri. studentkam velmi radi poradia :)
tie materialy co mas patria medzi najdrahsie, takze skoro vsetko bude lacnejsie.
TomasHC
23.03.11,07:18
a potom sa stazujeme na architektov, ze co naprojektuju. rady od laikov. Dobre, ze nie atomovu elektraren projektujes, mozno by sme mohli nieco poradit.
Ked znizovanie nakladov, tak daj namiesto porothermu leier, alebo porfix. Ale 25ky nosne steny vonkajsie? To uz davaju, ako vnutorne nosne.

Co je cudne na 25-ke obvodovej stene?
anna.bu
23.03.11,09:40
ďakujem za milé a menej milé pripomienky... neviem kto z Vás bol taky mudry po skole, ako je teraz po rokoch v praxi... projekt nie je moj, mojou úlohou je znižit náklady...
viem, chandler, že potrebujem íst do stavebnín po cenníky, len som bola zvedavá na Vaše rady, že aké konkrétne náhradné materiály by som mohla použiť. Zatiaľ som dostala jeden návrh...
chandler
23.03.11,11:45
tak ti napisem co ma napadlo
1.heluz
2.porfix
3.weber
4.isover
5.weber

ale ten weber asi nebude lacnejsi ako baumit
bluejoz
23.03.11,15:40
Ja preferujem tenkostenné betonové tvárnice, ako skeletové murivo a na to aspoň 20 cm izolácie. Cenovo najlepšia varianta na jednotku tepelného odporu.
fetya
23.03.11,17:15
ďakujem za milé a menej milé pripomienky... neviem kto z Vás bol taky mudry po skole, ako je teraz po rokoch v praxi...
prepac, ale ked sa ucis za projektanta, tak ked chces byt vo svojom remesle dobra, a chces mat aj pracu, tak take zakladne veci by si mala ovladat. Dobry projektant vie sporit investorovi a ma siroky prehlad. Viem, ze skola je jedna vec, a zivot nieco ine. Ale v tvojom zaujme prosim ta studuj tieto veci.
Ja nie som odbornik, som obycajny ucitel, a pol roka planujem svoj dom, kde, co, preco, ako je dobre, kvalitne, lacne...
Nechcel som ta urazit, len som chcel naznacit, ze ty musis byt odbornik, aby laici, ako aj ja mohol ziskat dobre rady, informacie...
anna.bu
23.03.11,17:49
ja studujem tieto veci, mám aj svoj názor a návrhy, len som bola zvedavá na názor takých ľudí, ktorí sú už dlhé roky v praxi... to je vsetko
calimero1
24.03.11,22:03
Záleží, čo chceš dosiahnuť znížením nákladov, lebo zmenou materiálov sa môže do istej miery zmeniť aj charakter stavby - to myslím z pohľadu technického, napr. sa zmenia tepelnoizolačné, alebo zvukoizolačné vlastnosti, akumulačná schopnosť a pod. Najlacnejšie murivo máš z betónových tvárnic. Sú buď debniace, kt. sa vylievajú betónom alebo murovacie, kt. sa len maltujú ako tehly. Pozri stránku Prescot, máš tam aj cenník. Ale napr. z nosných murovacích tvárnic hrúbky 20cm spravíš m2 muriva za 9,30 € bez DPH + cena malty a práce. Prácnosť bude asi o čosi vyššia ako pri tehle, ale aj tak je cena v porovnaní s tehlou o viac ako polovicu nižšia. Pritom je stena dostatočne pevná. Namiesto min. vlny nalepiť EPS hrúbky aspoň 15cm, radšej ešte viac kvôli tepelnému odporu.
A výsledok je aký? Oproti pôvodnému navrhovanému riešeniu stavba s podstatne lepšími tepelnoizolačnými (možno aj zvukoizolačnými) vlastnosťami za podstatne menej peňazí. Vnútorné priečky potom môžu byť z tehly alebo ytongu, nech sa lepšie drážkuje elektrika a pod.
Ešte nerozumiem, prečo v pôvodnom projekte kombinuješ vonkašie murivo z tehly s vnútornými priečkami z Ytongu. Tam mi to už taký zmysel nedáva.