verona234
23.03.11,21:57
Robím v zdravotníctve 12 hodinové služby,na smeny.Mám akútne choré dieťa,idem s ním k lekárovi,neprídem do práce,vypýtam si paragraf od lekára,ale zamestnávateľ mi ho nechce uznať,lebo robím na smeny.Ale ja som vlastne prišla o službu a mám malo hodín.Zamestnávateľ mi povedal,že len pracujúci na 8 hodín majú nárok na tento paragraf.Mám na neho nárok?
verona234
27.03.11,14:43
prosím, naozaj neviete niekto poradiť???
KEJKA
27.03.11,15:00
zam-eľ ti musí uznať §, ak si musela ísť s chorým dieťaťom k lekárovi. Ale ak je dieťa choré dostaneš OČR, ak si dostala papier na celodenné lekárske vyšetrenie - na 12 hodín je to ozaj málo pravdepodobné.
Určite ti tam napísal o 6.00 do 18.00 hod?
nechce sa mi veriť.
veronikasad
27.03.11,15:35
Robím v zdravotníctve 12 hodinové služby,na smeny.Mám akútne choré dieťa,idem s ním k lekárovi,neprídem do práce,vypýtam si paragraf od lekára,ale zamestnávateľ mi ho nechce uznať,lebo robím na smeny.Ale ja som vlastne prišla o službu a mám malo hodín.Zamestnávateľ mi povedal,že len pracujúci na 8 hodín majú nárok na tento paragraf.Mám na neho nárok?
Zamestnávatel ti musí preplatiť čas strávený v zdrav.zariadení na vyšetrení alebo ošetrení - teba, alebo rod. príslušníka (daj si na priepustke potvrdiť odchod z ambulancie). Určite to nebude 12 hodinová smena, zbytok musíš riešiť nadpracovaním alebo náhradným volnom.
terezamaria
27.03.11,16:11
Robím v zdravotníctve 12 hodinové služby,na smeny.Mám akútne choré dieťa,idem s ním k lekárovi,neprídem do práce,vypýtam si paragraf od lekára,ale zamestnávateľ mi ho nechce uznať,lebo robím na smeny.Ale ja som vlastne prišla o službu a mám malo hodín.Zamestnávateľ mi povedal,že len pracujúci na 8 hodín majú nárok na tento paragraf.Mám na neho nárok?

Pokiaľ robíš 12-ky na nemocničnom oddelení alebo v inom zdravotníckom zariadení, platí Ti tzv. paragraf na jeden deň, čo je podľa § 141,odsek 4/ ZP čas zodpovedajúci priemernej dĺžke pracovnej smeny vyplývajúci z určeného týždenného času zamestnanca.

Keďže pri práci v dvanásťhodinovej prevádzke ( je to možné pri podpísaní všetkými zamestnancami zapojenými do 12-hodinového pracovného procesu a odborovou organizáciou) je táto prevádzka považovaná za trojsmennú prevádzku, je tam týždenný pracovný čas 37,5 hodiny, čo je 7,5 hodiny/deň.
Teda minimálne, pokiaľ Ti to lekár potvrdí máš nárok na 7,5 hodiny tzv.paragrafu, resp. prekážky na strane zamestnanca.

Zvyšné mínusové hodiny nahradíš nejakou smenou navyše, čím zase získaš plusové hodiny.:)