bride
26.03.11,19:40
Zdravím!

Chcel by som sa spýtať...

Akým spôsobom je možné sa dostať ku kompletnej zápisnici OZ? Keďže počas zasadnutia OZ mi bolo oznámené prednostom obce (konkrétne sa jedná o obec Belá), že občan obce môže dostať iba kópiu uznesenia. Prístup k zápisnici má iba určitá skupina ľudí. Bližšie mi to však nešpecifikoval.

Ďakujem :)
verkaz
26.03.11,19:03
Skús cez nejakého poslanca, ten má prístup aj k zápisnici. Obec by mala tieto veci aj zverejňovať. Skús si prečítať zákon o obecnom zriadení.
wagner
26.03.11,19:11
Zdravím!

Chcel by som sa spýtať...

Akým spôsobom je možné sa dostať ku kompletnej zápisnici OZ? Keďže počas zasadnutia OZ mi bolo oznámené prednostom obce (konkrétne sa jedná o obec Belá), že občan obce môže dostať iba kópiu uznesenia. Prístup k zápisnici má iba určitá skupina ľudí. Bližšie mi to však nešpecifikoval.

Ďakujem :)

Požiadaj písomne v zmysle zákona o informáciách o kópiu zápisnice(za prefotenie ale budeš musieť zaplatiť) Obec je povinná vydať kópiu zápisnice, to nie sú utajované skutočnosti. Mal by si ju dostať do osem dní od doručenia žiadosti.Okrem toho by mali byť zápisnice zverejnené na obecnej tabuli - na verejne prístupnom mieste.
bride
26.03.11,19:27
Ide o to, že ja som vlastne požiadal o kópiu zo zápisnice už na zasadnutí OZ. Prednosta mi však oznámil, že mi môže dodať len kópiu uznesenia, nie kópiu zápisnice.
bride
26.03.11,19:44
Na upresnenie ešte dodám, že o kópiu zo zápisnice som zažiadal po zamietnutí mojej žiadosti. Požiadal som aj, aby v zápisnici bola spísaná moja žiadosť a aj reakcia na ňu. Prednosta mi však tvrdil, že do siedmich dní dodá iba kópiu z uznesenia. Z jeho vyjadrenia bolo cítiť náznaky arogancie.

Má teda právo obmedziť mi prístup k zápisnici takýmto spôsobom?
wagner
27.03.11,19:41
Na upresnenie ešte dodám, že o kópiu zo zápisnice som zažiadal po zamietnutí mojej žiadosti. Požiadal som aj, aby v zápisnici bola spísaná moja žiadosť a aj reakcia na ňu. Prednosta mi však tvrdil, že do siedmich dní dodá iba kópiu z uznesenia. Z jeho vyjadrenia bolo cítiť náznaky arogancie.

Má teda právo obmedziť mi prístup k zápisnici takýmto spôsobom?

Zápisnica zo zastupiteľstva musí byť vyhotovená a podpísaná starostom obce do 10 dní od ukončenia zastupiteľstva. Požiadaj písomne o kópiu zápisnice. Musia Ti dať odpoveď na písomnú žiadosť - teda buď Ti odpíšu kedy si ju máš prísť zobrať, alebo že Ti ju nevydajú a prečo. Pokiaľ Ti ju odmietnu vydať, tak s kópiou ich listu choď na políciu a daj podnet na preskúmanie, či nedošlo k porušeniu zákona tým, že v zmysle zákona o informáciách máš na túto informáciu nárok. Len musíš žiadať písomne. Zápisnice by mali byť zverejnené aj na internete - pozri zákon 71/1967, kde sa píše, že všetky informácie majú byť zverejnené na obecnej tabuli a internete. To čo má byť v zápisnici uverejnené nemôžeš ovplyvniť - pokiaľ si žiadosť nepodal písomne. Ak si ju podal písomne a zastupiteľstvo o nej rokovalo, tak to v zápisnici musí byť zachytené a aj výsledok žiadosti. Žiadne ústne žiadosti podané na zastupiteľstve nemusia byť v zápisnici zapísané. Nezabudni - aj v dobe internetu v obci platí, len čo máš na papieri neodškriepiš. Samozrejme doručené doporučene alebo potvrdená kópia z obecného úradu
bride
28.03.11,16:46
Ďakujem za pomoc :) . Áno, žiadosť bola podaná písomnou formou.