Darkblack
27.03.11,07:18
Dobrý deň.

Som študent a nemám živnosť. Začal som sa zaoberať tvorbou webových aplikácii.
Chcel by som sa teda informovať, aké mám možnosti na "fakturáciu" poskytovaných služieb.
Zatiaľ viem len o "Dohode o vykonaní práce", ktorá síce nie je zlá, ale už sa mi stalo, že objednávateľ služby nebol veľmi nadšený týmto spôsobom.

Priznávam sa, že sa vôbec nerozumiem do tejto oblasti, takže možno celá otázka je hlúpa, no za opýtanie nič nedám. :rolleyes:
Čiže:
Môžem bez živnosti fakturovať vykonané služby (nejakým spôsobom) alebo musím byť stále zamestnanec konkrétneho objednávateľa?
Danielle369
27.03.11,07:40
Ak tú činnosť chceš vykonávať sústavne, vo vlastnom mene, na vlastný účet, mal by si si založiť živnosť (resp. ak chceš vytvoriť právny subjekt, tak s.r.o.). Ako predmet podnikania by si si mal zvoliť počítačové služby (23.1 v zozname voľných živností na stránke min. vnútra http://www.minv.sk/?zivnostenske-podnikanie ). Keď nie si podnikateľ možnosti vyúčtovania tvojich služieb sú obmedzené. Ak tvoj klient chce dostať tvoju odmenu do svojich nákladov, môžeš postupovať podľa môjho názoru týmito spôsobmi: 1. uzatvoríte s klientom nejakú zmluvu (o dielo a pod.) ......................
keby si bol jeho zamestnanec, tak môžeš byť na dohodu o prac.činnosti
Darkblack
27.03.11,07:43
To je len tá jedna možnosť, alebo sa odoslala správa skôr ako ste dopísali ostatné?
Xanti
27.03.11,07:49
No ved druhú možnosť poznáš,
podpísať zo zamestnávateľom dohodu o pracovnej činnosti, alebo dohodu o vykonaní práce alebo dohodu o brigádnickej práci študenta.
Zamestnávateľ ťa pred výkonom musí nahlásiť na SP, ako dohodára.
Darkblack
27.03.11,08:04
Ja len, či náhodou nie sú ešte ďalšie možnosti.
Tak teda ďakujem za odpovede.
No mal by som teda ešte jednu doplňujúcu otázku:
Ak si vybavím živnosť, čo to pre mňa bude znamenať ako pre študenta denného štúdia? (Vzhľadom k ZP, SP, škole, ...?)
Xanti
27.03.11,08:05
Budeš platiť odvody do ZP vo výške 46,06 eur mesačne, a zatial to iný vplyv na teba mať nebude. Rodičia nadalej dostanú prídavky i danový bonus na teba.
Darkblack
27.03.11,08:56
:D:D:D:D:D
No tak živnosť potom nepripadá do úvahy pre mňa, lebo (aspoň doteraz) som nemal až taký príjem, aby som mesačne z neho platil 46,06€.
To by som bol nejaký mesiac na nule a nejaký dokonca v mínuse. :(
Nemám až takú veľkú klientelu a ceny.

Ak teda spíšem s objednávateľom zmluvu o diele, ako je to potom s platbou?
Vystavujem objednávateľovi nejaký doklad o prevzatí platby alebo ešte predtým nejaký doklad, aby zaplatil?
Kde nájdem nejakú aktuálnu predlohu ako zmluvu o dielo spísať?

(Ešte raz sa ospravedlňujem za možno primitívne otázky, ale fakt sa do toho vôbec nevyznám.)
veronikasad
27.03.11,09:36
:D:D:D:D:D
No tak živnosť potom nepripadá do úvahy pre mňa, lebo (aspoň doteraz) som nemal až taký príjem, aby som mesačne z neho platil 46,06€.
To by som bol nejaký mesiac na nule a nejaký dokonca v mínuse. :(
Nemám až takú veľkú klientelu a ceny.

Ak teda spíšem s objednávateľom zmluvu o diele, ako je to potom s platbou?
Vystavujem objednávateľovi nejaký doklad o prevzatí platby alebo ešte predtým nejaký doklad, aby zaplatil?
Kde nájdem nejakú aktuálnu predlohu ako zmluvu o dielo spísať?

(Ešte raz sa ospravedlňujem za možno primitívne otázky, ale fakt sa do toho vôbec nevyznám.)
Pripravuje sa novela zákona o zdr.poistení. Pár týždňov so živnosťou počkaj. Študenti, pokial neprekročia príjem, by mali naďalej zostať poistencami štátu a preddavky na ZP platiť nebudú.
Darkblack
27.03.11,11:13
No tak uvidím, čo so živnosťou, ale aj tá zmluva o dielo sa mi zdá byť celkom dobré riešenie pre mňa.
Len nájsť nejaký vhodný vzor toho.
veronikasad
27.03.11,11:38
Danielle369
27.03.11,13:27
aj tu máš plno zmlúv na porade...dokonca šitú na teba

http://www.porada.sk/t114566-zmluva-k-vyhotoveniu-web-stranky-vzor.html
Darkblack
27.03.11,20:09
Ďakujem veľmi pekne všetkým za pomoc.
Budem to teda aspoň pre teraz riešiť Zmluvou o dielo.
No aj keď riskujem, že už som extrémne otravný, mal by som zopár technických otázok (možno aj blbých):

1. Ak je objednávateľ z druhého konca republiky, tak mu mám zmluvu poslať poštou už mnou podpísanú a potom čakať, kým mi ju pošle späť?
2. V tej zmluve sa píše, že zhotoviteľ má objednávateľovi vystaviť faktúru. Ak mu teda aj tak musím nejako vystaviť faktúru, prečo tak nemôžem urobiť rovno, ale musím spisovať tú zmluvu?