nakna
30.03.11,17:43
Dobry den , chcel by som Vas poprosit o radu. Som zamestnany vo firme 11 mesiacov, zamestnavatel mi predlzoval zmluvu na dobu urcitu uz druhy krat. Chcem sa spytat moze mi zamestnavatel dat vypoved - myslim okamzitu (z dovodu ze som nezostal na pracu nadcas, kt. nebola oznamena)ked mi zmluva konci az niekedy za 5 mesiacov_? Ukoncenie pp dohodou neprichadza do uvahy. Za akych podmienok mi zamestnavatel moze dat vypoved a ake su moje prava? Dakujem
Tweety
30.03.11,15:47
Dobry den , chcel by som Vas poprosit o radu. Som zamestnany vo firme 11 mesiacov, zamestnavatel mi predlzoval zmluvu na dobu urcitu uz druhy krat. Chcem sa spytat moze mi zamestnavatel dat vypoved - myslim okamzitu (z dovodu ze som nezostal na pracu nadcas, kt. nebola oznamena)ked mi zmluva konci az niekedy za 5 mesiacov_? Ukoncenie pp dohodou neprichadza do uvahy. Za akych podmienok mi zamestnavatel moze dat vypoved a ake su moje prava? Dakujem
Zrejme to berie ako porušenie PD, tu je možnosť skončenia PP okamžite.
§ 67
Výpoveď daná zamestnancom
Na začiatok

Zamestnanec môže dať zamestnávateľovi výpoveď z akéhokoľvek dôvodu alebo bez uvedenia dôvodu.

§ 68
Okamžité skončenie pracovného pomeru
(1) Zamestnávateľ môže okamžite skončiť pracovný pomer výnimočne a to iba vtedy, ak zamestnanec

a) bol právoplatne odsúdený pre úmyselný trestný čin,
b) porušil závažne pracovnú disciplínu.

(2) Zamestnávateľ môže podľa odseku 1 okamžite skončiť pracovný pomer iba v lehote dvoch mesiacov odo dňa, keď sa o dôvode na okamžité skončenie dozvedel, najneskôr však do jedného roka odo dňa, keď tento dôvod vznikol. O začiatku a plynutí lehoty rovnako platia ustanovenia § 63 ods. 3 a 4.

(3) Zamestnávateľ nemôže okamžite skončiť pracovný pomer s tehotnou zamestnankyňou, so zamestnankyňou na materskej dovolenke alebo so zamestnankyňou a zamestnancom na rodičovskej dovolenke, s osamelou zamestnankyňou alebo s osamelým zamestnancom, ak sa stará o dieťa mladšie ako tri roky, alebo so zamestnancom, ktorý sa osobne stará o blízku osobu, ktorá je osobou s ťažkým zdravotným postihnutím. Môže však s nimi s výnimkou zamestnankyne na materskej dovolenke a zamestnanca na rodičovskej dovolenke (§ 166 ods. 1) z dôvodov uvedených v odseku 1 skončiť pracovný pomer výpoveďou.
nakna
30.03.11,15:53
neoznamil mi pracu nadcas vopred ani hodinu. mal som ist domov a potom chcel aby som zostal este o hodinu viac. Odmietol som a siel som domov lebo som mal vlastny plan. Teraz mi telefonoval ze mam zajtra dojst podpisat vypoved. Kto posuddzuje porusenie PD? podla mna som PD neporusil. A co sa stane ak vypoved nepodpisem ? Dakujem za skoru odpoved
terezamaria
30.03.11,16:11
neoznamil mi pracu nadcas vopred ani hodinu. mal som ist domov a potom chcel aby som zostal este o hodinu viac. Odmietol som a siel som domov lebo som mal vlastny plan. Teraz mi telefonoval ze mam zajtra dojst podpisat vypoved. Kto posuddzuje porusenie PD? podla mna som PD neporusil. A co sa stane ak vypoved nepodpisem ? Dakujem za skoru odpoved
To, že si nezostal hodinu nadčas, ja nepokladám za hrubé porušenie pracovnej disciplíny, ale za porušenie pracovnej disciplíny. Mal by Ti dať len oznámenie o porušení pracovnej disciplíny a na okamžité skončenie pracovného pomeru by malo byť zvlášť závažné a hrubé porušenie pracovnej disciplíny.

Na výpoveď podľa § 63, ods. 1, písm. e/ ZP sú potrebné 2 porušenia pracovnej disciplíny počas šiestich mesiacov.
drobeceva
30.03.11,16:15
myslím si, že to nie je dôvod na okamžité ukončenie PP, ale na oznámenie za porušenie pracovnej discipíny. Záleží však, ako máte definované v internom predpise - porušenie PD, hrubé porušenie PD.
terezamaria
30.03.11,16:18
myslím si, že to nie je dôvod na okamžité ukončenie PP, ale na oznámenie za porušenie pracovnej discipíny. Záleží však, ako máte definované v internom predpise - porušenie PD, hrubé porušenie PD.

Evinka predsa hodinový nadčas nemôže byť hrubé porušenie pracovnej disciplíny.:confused: Ale to je Tebe naprosto jasné. :)
drobeceva
30.03.11,16:21
možno sa potrebujú zamestnanca rýchlo "zbaviť"
terezamaria
30.03.11,16:24
Aj mne to tak pripadá. keby mal oznámené, že budú robiť trebárs 6 hodinová nadčas a on odmietne, tak budiš, môžu to pokladať za závažné porušenie, ale toto je veľmi divné.
Tweety
30.03.11,16:26
Dobry den , chcel by som Vas poprosit o radu. Som zamestnany vo firme 11 mesiacov, zamestnavatel mi predlzoval zmluvu na dobu urcitu uz druhy krat. Chcem sa spytat moze mi zamestnavatel dat vypoved - myslim okamzitu (z dovodu ze som nezostal na pracu nadcas, kt. nebola oznamena)ked mi zmluva konci az niekedy za 5 mesiacov_? Ukoncenie pp dohodou neprichadza do uvahy. Za akych podmienok mi zamestnavatel moze dat vypoved a ake su moje prava? Dakujem
A bol to tvoj prvý, akože priestupok voči zamestnávateľovi, keď takto reaguje?
nakna
30.03.11,18:34
Hej bol to moj prvy akoze priestupok, doteraz som bol na vsetkych nadcasoch aj celkovo vzorny zamestnanec... jednoducho zla nalada zamestnavatela. Prave preto ma to nehorazne stve a nechcem to nechat len tak. Vsetkym dakujem za prispevky, velmi ste mi pomohli - Ak by ste mali este nieake napady ako sa branit v tejto situacii piste, Dakujem
terezamaria
30.03.11,19:21
Hej bol to moj prvy akoze priestupok, doteraz som bol na vsetkych nadcasoch aj celkovo vzorny zamestnanec... jednoducho zla nalada zamestnavatela. Prave preto ma to nehorazne stve a nechcem to nechat len tak. Vsetkym dakujem za prispevky, velmi ste mi pomohli - Ak by ste mali este nieake napady ako sa branit v tejto situacii piste, Dakujem
Pokiaľ by Ti naozaj dali Výpoveď pre porušenie pracovnej disciplíny / i keď si ju porušil 1 krát/, oznámiš zamestnávateľovi, že trváš na pokračujúcom pracovnom pomere, výpoveď pokladáš za bezpredmetnú a podáš na súd návrh na prejednanie neplatného skončenia pracovného pomeru výpoveďou.
drobeceva
04.04.11,10:21
Hej bol to moj prvy akoze priestupok, doteraz som bol na vsetkych nadcasoch aj celkovo vzorny zamestnanec... jednoducho zla nalada zamestnavatela. Prave preto ma to nehorazne stve a nechcem to nechat len tak. Vsetkym dakujem za prispevky, velmi ste mi pomohli - Ak by ste mali este nieake napady ako sa branit v tejto situacii piste, Dakujem
nakna....zaujímalo by ma, ako si nakoniec dopadol;)
nakna
06.04.11,12:50
Tak mal som ustny dohovor so zamestnavatelom, pouzil som aj fakty z tejto temy a zamestnavatel si to rozmyslel, zmluvu mi vsak nepredlzi -no aspon viem na com som a mozem si hladat ine zamestnanie. Aj tak je to dobre pretoze pracovat pre takehoto zamestnavatela, ktory si nevazi svojich zamestnancov, nieje to co by si clovek zelal. Este raz dakujem Vam vsetkym za rady.
terezamaria
06.04.11,14:15
Tak mal som ustny dohovor so zamestnavatelom, pouzil som aj fakty z tejto temy a zamestnavatel si to rozmyslel, zmluvu mi vsak nepredlzi -no aspon viem na com som a mozem si hladat ine zamestnanie. Aj tak je to dobre pretoze pracovat pre takehoto zamestnavatela, ktory si nevazi svojich zamestnancov, nieje to co by si clovek zelal. Este raz dakujem Vam vsetkym za rady.

Som rada a určite bude rada i drobeceva, že to uzatvorili aspoň takto. Budeš mať kľudnejšie nervy a jednoznačne sa vieš zariadiť a nemusíš sa vláčiť po súdoch. :)