Martina Kisacova
31.03.11,16:26
Ahojte.

Partner bol na dvojrocnom pobyte v Australii, pred odchodom sa odhlasil zo zdravotneho poistenia, nakolko v Australii je povinnost si platit zdravot. poistenie ale zaroven si platil aj komercnu poistku v Allianzi pre pripad, ze by sa stalo cosi vaznejsieho (transport domov a pod.). Pred odchodom do Australie riadne pracoval, po ukonceny prac. pomeru sa prihlasil v Soc. poistovni ako dobrovolni platca na socialne a na poistenie v nezamestnanosti, nakolko vedel, ze sa chce vratit spat na Slovensko a znova pre pripad ak ak by mu trvalo dlhsie si zohnat pracu aby dostaval aspon nejake davky.

Vybavil vlastne vsetko... az na Zivnostensky urad. Bohuzial zabudol zrusit, alebo prerusit zivnost. Zivnost si prerusil az teraz.

Vie mi niekto povedat ake to bude mat nasledky?

V zdravotnej poistovni nam uz totizto povedali ze tie roky co bol v Australii si musi doplatit preddavky na zdravot. poistenie?? Ale on bol pocas toho pobytu riadne odhlaseny??? Ako mozu od neho pytat plnenie, ked ani nebol ich klientom?

A ako to bude so Soc. poistenim?

Dakujem za vase rady a nazory.
Martina Kisacova
01.04.11,03:53
Nik nevie poradit? Zo zakona som trosku zmatena, z jedneho ustanovenia vypliva, ze by nemal platit a z ineho ze ano.
Martina Kisacova
01.04.11,04:21
Ok. Tak z toho studia, ktore som vykonala doteraz mi vypliva ze nemaju na zaklade coho rozhodnut, pretoze:

§ 3

Osobný rozsah verejného zdravotného poistenia



(1) Poistenec na účely tohto zákona je fyzická osoba, ktorá je povinne verejne zdravotne poistená podľa tohto zákona (ďalej len „verejne zdravotne poistená“).



(2) Povinne verejne zdravotne poistená je fyzická osoba, ktorá má trvalý pobyt 3) na území Slovenskej republiky; to neplatí, ak



a) je zamestnaná v cudzine a je zdravotne poistená na území štátu, v ktorom vykonáva činnosť zamestnanca,



b) vykonáva samostatnú zárobkovú činnosť v cudzine a je zdravotne poistená na území štátu, v ktorom vykonáva činnosť,



c) dlhodobo sa zdržiava v cudzine a je zdravotne poistená v cudzine; za dlhodobý pobyt v cudzine sa považuje pobyt dlhší ako šesť po sebe nasledujúcich kalendárnych mesiacov.

a zaroven aj:

§ 5

Zánik verejného zdravotného poistenia



(1) Verejné zdravotné poistenie zaniká smrťou alebo vyhlásením za mŕtveho.



(2) U fyzickej osoby, ktorá má trvalý pobyt 3) na území Slovenskej republiky, verejné zdravotné poistenie zaniká deň pred dňom, keď nastali skutočnosti uvedené v § 3 ods. 2 písm. a) až c), alebo dňom zániku trvalého pobytu na území Slovenskej republiky.



(3) U fyzickej osoby, ktorá nemá trvalý pobyt 3) na území Slovenskej republiky, verejné zdravotné poistenie zaniká dňom zániku skutočností uvedených v § 3 ods. 3.


To je pohlad z jednej strany.
Martina Kisacova
01.04.11,06:16
Fakt by som potrebovala poradit... Pripadne mi povedzte na koho sa mam obratit, pretoze na zdravot. poistovni su z toho jeleni rovnako ako mi a mam taky pocit, ze sa boja rozhodnut, kedze takyto pripad este nemali. Ved keby zaplatil za roky 2009, 2010 boli by to predsa dvojite odvody.

Ak mi nebudete odpovedat tak tu odpoved tymto tempom zrejme najdem sama :-)

Ale nie... naozaj budem rada akejkolvek informacii.
Martina Kisacova
01.04.11,10:06
Naozaj by som potrebovala niekoho nazor. Najde sa niekto?
marjankaj
01.04.11,11:02
Naozaj by som potrebovala niekoho nazor. Najde sa niekto?


Asi by si mala napísať viac údajov.
Kedy sa odhlásil zo zdravotného poistenia.
Kedy sa vrátil, kedy prerušil živnosť?
Či sa prihlasoval na zdravotné poistenie.
Tie zákony sa stále menia a bolo by dobré vedieť, podľa ktorého by sa malo postupovať.
Martina Kisacova
01.04.11,12:20
Dakujem, ale pripad som doriesila.
Katy a R
01.04.11,12:31
.. a nenapíšeš ako :confused: možno by si pomohla iným;)
marjankaj
02.04.11,05:41
.. a nenapíšeš ako :confused: možno by si pomohla iným;)

A načo?:rolleyes: Keď jej nikto neporadil, tak prečo by mala ona radiť iným. A dokonca zadarmo.:rolleyes::eek:
Martina Kisacova
04.04.11,06:18
Riesenie:

Zlyhanie ludskeho faktora :-)

Pracovnik poistovne aj napriek riadne podanej odhlaske, tuto po mesiaci a pol vystornoval nakolko sa domnieval ze priatel ako SZCO musi platit. Ked sme sa marne pani riaditelke snazili vysvetlit, ze je to hlupost a mavali je pred ocami vyssie uvdenymi paragrafmi, ona na zaklade toho co videla v systeme, cize priatel bol pocas celeho pobytu prihlaseny, mala k nam odmietave stanovisko. Az po prestudovany zlozky zistila kde nastala chyba, takze sa nam ospravedlnila.