MIRIAMA1
05.04.11,18:17
Dobrý deň. Chcela som požiadať o pomoc.
Mám uzatvorenú zmluvu na dobu určitú do 31.8.2011. Lenže som zostala tehotná, mám problémy, som na PN. Pracujem ako učiteľka v materskej škole. Zamestnávateľ mi oznámil, že nemôžu za mňa stále ťahať zmeny, že chce so mnou ukončiť pracovný pomer. Že som tehotná vie, písomne to nemá. Nepočíta, že už sa vrátim, i keď to predsa nemôže vedieť.
OTÁZKA: môže mi dať výpoveď pri dobe určitej, naviac keď som na PN? Alebo mi môže dať výpoveď až ukončim PN a prídem len do práce a už budem mať nachystanú výpoveď. Ak áno, akým spôsobom môže so mnou ukončiť pracovný pomer? Načo mám nárok? Ďakujem :confused:
veronikasad
05.04.11,16:23
1. oznám čím skôr zamestnávatelovi (písomne), že si tehotná

2. počas PN-ky ti výpoveď dať nemôže (neplatí, ak si ešte v skúšobnej dobe)

3. pracovný pomer na dobu určitú končí dohodnutým dňom (bez ohladu na to, že si tehotná, alebo budeš PN. Nemocenské naďalej vypláca SP
MIRIAMA1
05.04.11,16:25
Takže to znamená, že počas PN mi výpoveď nemôže dať. A čo, keď sa vrátim do práce? Potom môže? Alebo až toho 31.8., keď mi končí ofociálne pracovná zmluva. V skúšobnej dobe nie som.
veronikasad
05.04.11,16:29
Takže to znamená, že počas PN mi výpoveď nemôže dať. A čo, keď sa vrátim do práce? Potom môže? Alebo až toho 31.8., keď mi končí ofociálne pracovná zmluva. V skúšobnej dobe nie som.
ak mu písomne predtým oznámiš, že si tehotná - nemôže ti dať výpoveď.
31.8. ti nedáva výpoveď - končí prac.pomer na dobu určitú, nemusí ti predlžiť prac.zmluvu
MIRIAMA1
05.04.11,16:33
Ja chápem, len neviem, že ak sa napr. za 3 týždne vrátim do práce, či môže mať zamenstnávateľ už pre mňa nachystanú výpoveď a či ju musím podpísať? Alebo mi nemôže dať výpoveď po návrate do práce? Teda by sa prac. pomer končil až toho 31.8.
MIRIAMA1
05.04.11,16:34
Alebo môže mi dať výpoveď po návrate do práce, keď mu nedám písomne, že som tehotná?
veronikasad
05.04.11,16:36
Alebo môže mi dať výpoveď po návrate do práce, keď mu nedám písomne, že som tehotná?
pokial mu to písomne neoznámiš, v zmysle zákona tehotná nie si. Môže ti dať výpoveď, ale len z dôvodov uvedených v § 63 Zákonníka práce.

Nie si náhodou eše v skúšobnej dobe ? Kedy si nastúpila do práce ?
MIRIAMA1
05.04.11,16:43
Prosim ťa, pozerala som na ten zákon, ale akosi mi to nič nehovorí. Ak sa tomu rozumieš, poradíš mi? Ak už by to tak dopadlo, že mi dá výpoveď podľa tohto paragrafu, mám na niečo nárok? Myslím nejaké odstupné, výpovedná doba alebo niečo. A čo dovolenka? Vyplatia mi celých 30 dní alebo len časť? Ďakujem
veronikasad
05.04.11,16:45
Prosim ťa, pozerala som na ten zákon, ale akosi mi to nič nehovorí. Ak sa tomu rozumieš, poradíš mi? Ak už by to tak dopadlo, že mi dá výpoveď podľa tohto paragrafu, mám na niečo nárok? Myslím nejaké odstupné, výpovedná doba alebo niečo. A čo dovolenka? Vyplatia mi celých 30 dní alebo len časť? Ďakujem
odkedy trvá prac.pomer ?

Má zamestnávatel dôvod zrušiť tvoje prac.miesto z dôvodu nadbytočnosti ?(3 mesiace potom naň nemôže prijať iného pracovníka)
MIRIAMA1
05.04.11,16:46
pracovný pomer trvá od 1.12. 2010 do 31.8.2011
MIRIAMA1
05.04.11,16:47
aby som vedela, čo mám podpísať a čo nie, človeka ľahko oklamú, keď sa v tom nevyzná
veronikasad
05.04.11,16:47
pracovný pomer trvá od 1.12. 2010 do 31.8.2011
Odkedy si na PN-ke ?
MIRIAMA1
05.04.11,16:50
Bola som na PN (obvodný lekár) - od 5.3. do 4.4. Prišla som dnes prvýkrát do práce a mala som bolesti, tak som išla na gynu a tam ma p. doktorka dala zasa na PN, od dnes
veronikasad
05.04.11,16:56
Bola som na PN (obvodný lekár) - od 5.3. do 4.4. Prišla som dnes prvýkrát do práce a mala som bolesti, tak som išla na gynu a tam ma p. doktorka dala zasa na PN, od dnes
Skúšobná doba sa predlžuje o prekážky v práci na strane zamestnanca, medzi ktoré patrí aj PN.

Tvoja skúšobná doba skončila 28.2.2011 (ak si počas nej nebola PN).
Platia predchádzajúce odpovede.

Ak budeš na rizikovom tehotenstve (s PN-kou), zamestnávatel s tebou nemôže ukončiť prac.pomer počas PN-ky a ak mu tehotenstvo oznámiš, ani z dôvodu tehotenstva, len ak by si hrubo porušila pracovnú disciplínu.

Čo sa týka dovolenky, ku dňu skončenia pracovného pomeru ti vznikne nárok len na 2/12 ročného nároku, lebo nemáš splnenú podmienku odpracovania 60 dní v roku 2011.

Ak si v roku 2010 odpracovala 21 dní (vrátane sviatkov), máš nárok aj na 1/12 ročného nároku za rok 2010.
MIRIAMA1
05.04.11,17:01
Ďakujem, takže myslíš, že nie je neskoro, ak ešte teraz napíšem písomne oznámenie o tehotenstve a ofotim teh. knižku a zajtra pošlem doporučene, aby som mala doklad? Snáď to tak stačí.
ivti
13.07.11,09:41
Chcela by som vás poprosiť o radu. Zamestnanec je na dlhodobej PN. Tento mesiac mu končí pracovný pomer uzavretý na dobu určitú, zamestnávateľ má záujem predĺžiť mu zmluvu, ale ako to urobiť, keďže je stále PN? Alebo nechať skončiť prac.pomer (je potrebné zaslať nejaké oznámenie zamestnancovi, že PP končí?) a keď skončí PN, uzavrieť nový prac.pomer? Ďakujem za všetky odpovede.
ivka70
13.07.11,10:03
Chcela by som vás poprosiť o radu. Zamestnanec je na dlhodobej PN. Tento mesiac mu končí pracovný pomer uzavretý na dobu určitú, zamestnávateľ má záujem predĺžiť mu zmluvu, ale ako to urobiť, keďže je stále PN? Alebo nechať skončiť prac.pomer (je potrebné zaslať nejaké oznámenie zamestnancovi, že PP končí?) a keď skončí PN, uzavrieť nový prac.pomer? Ďakujem za všetky odpovede.

Zamestnanec moze podpisat dodatok pracovnej zmluvy s predlzenim trvania PP aj pocas PN.
Asi to bude chciet zo strany zamestnavatela pripravit podklady a odviezt sa k nemu domov, kde mu to daju podpisat, hned mu jednen original nechaju.Aby zamestnanec neporusil liecebny rezim :).

Pre zamestnanca je jednoduchsie, aj jeho PP bude plynule pokracovat, ak teda mate o zaujem ho zamestnavat aj v buducnosti.
A aj zamestnavatel ma jednoduchsie, nemusi ho odhlasovat z poistovni, znovu uzatvarat PP, opat ho prihlasovat do poistovni po uzavreti noveho PP.
A aj zapoctovy list by vystavoval len jeden, po pripadnom ukonceni PP niekedy v buducnosti.