matusisko
05.04.11,21:50
Chcem sa informovať, keď je žena tehotná už asi 2 mesiac, bohužial si neplatila dobrovoľné nemocenské pripoistenie, proste nema žiaden nárok na materskú, môže sa to vyriesit nasledovnym sposobom? Termín porodu je 25.11.2011. Nástup na materskú 14.10.2011. Má možnosť spatne sa prihlásiť k dátumu 14.1.2011 na HPP, na polovičný úvazok z VZ 158,50 eur do 31.3.2011. Potom k 1.4.2011 sa nanovo prihlási u toho istého zamestnávatela na HPP z max. VZ 1116,78 a k 6.4.2011 nastupuje na PN (rizikové tehotenstvo)....
Týmto by splnila podmienku 270 dní nemoc.poistenia a taktiez by mala nárok na PN aj materskú v max. výške. Je to takto správne?
Xanti
05.04.11,19:59
Chcem sa informovať, keď je žena tehotná už asi 2 mesiac, bohužial si neplatila dobrovoľné nemocenské pripoistenie, proste nema žiaden nárok na materskú, môže sa to vyriesit nasledovnym sposobom? Termín porodu je 25.11.2011. Nástup na materskú 14.10.2011. Má možnosť spatne sa prihlásiť k dátumu 14.1.2011 na HPP, na polovičný úvazok z VZ 158,50 eur do 31.3.2011. Potom k 1.4.2011 sa nanovo prihlási u toho istého zamestnávatela na HPP z max. VZ 1116,78 a k 6.4.2011 nastupuje na PN (rizikové tehotenstvo)....
Týmto by splnila podmienku 270 dní nemoc.poistenia a taktiez by mala nárok na PN aj materskú v max. výške. Je to takto správne?
No neviem ktorý zamestnávateľ by spätne riskol prihlásenie pracovníka. Za to sú vysoké pokuty lebo defakto je to práca na čierno.
Skús si prečítať túto tému http://www.porada.sk/t165480-materska.html a odkazy uvedené v nej. Možno prídete na lepšie riešenie.
matusisko
05.04.11,20:05
NO TOTO SOM číTALA AJ JA, ALE FAKT TO POCUJEM PRVY KRAT A NEVIEM AKO TO FUNGUJE V REALE: Ak ste na dobrovoľné nemocenské poistenie prihlásená odo dňa 26. 1. 2011 a dieťa sa narodí 30. 9. 2011, podmienku 270 dní z tohto poistenia do pôrodu nesplníte. Ak so zamestnávateľom uzatvoríte pracovný pomer budete povinne nemocensky poistená ako zamestnankyňa. Ak Vám tento pracovný pomer skončí, ukončí sa Vám aj povinné nemocenské poistenie. Ak toto povinné nemocenské poistenie bude ukončené pred pôrodom je možné ho, na účely splnenia podmienky 270 dní, do dobrovoľného nemocenského poistenia započítať.
Xanti
05.04.11,20:15
No kým to ludia nevyskúšajú tak nezistí sa či to funguje.
Princíp by bol cca taký aspoň ja tomu tak rozumiem:

DNP od 1.4.2011 do pôrodu teda napr. 11.10.2011 tj 194 dni poistenia.
zamestnanie od 1.4.2011 do 20.6.2011 tj 81 dní
spolu 194 + 81 = 278 dní poistenia.

Materská by tým pádom nebola z maxima ale len z výšky DNP, ale zase zamestnanie by nemuselo byť na plný úväzok, ale na čiastočný z nízkym VZ.

Ktohovie či to tak funguje. Aj ked vyjadrenie SP je také aké je.
matusisko
05.04.11,20:19
Čiže v našom prípade by stačilo keby sa k 6.4.2011 prihlásila ako DOBROVOLNE NEMOC.POISTENÁ osoba z max.VZ 1116,75 do nástupu na materskú do 14.10.2011 by splnila 191 dní nemoc. poistenia a taktiež by splnila podm. 26. týždnou poistenia a mala by nárok na maximálnu matersku.K 1.5.2011 by sa zamestnala na HPP z max.VZ, kde by 5.5.2011 nastupila na PN (rizikove tehotenstvo)ktorý by skončila k dátumu 30.9.2011 t.j.pred dátumom porodu tu by získala 153 dní nemoc. poistenia, dokopy by to bolo 344 dní nemoc poistenia - takto to mám chápať?
Mohlo by to byť takto?
Xanti
05.04.11,20:23
Čiže v našom prípade by stačilo keby sa k 6.4.2011 prihlásila ako DOBROVOLNE NEMOC.POISTENÁ osoba z max.VZ 1116,75 do nástupu na materskú do 14.10.2011 by splnila 191 dní nemoc. poistenia a taktiež by splnila podm. 26. týždnou poistenia a mala by nárok na maximálnu matersku.K 1.5.2011 by sa zamestnala na HPP z max.VZ, kde by 5.5.2011 nastupila na PN (rizikove tehotenstvo)ktorý by skončila k dátumu 30.9.2011 t.j.pred dátumom porodu tu by získala 153 dní nemoc. poistenia, dokopy by to bolo 344 dní nemoc poistenia - takto to mám chápať?
Mohlo by to byť takto?
Absolútne nie, jedno poistenie musíš mať ukončené. A navyše aj keby si sa zamestnala z max. VZ tak by si PN dostávala minimálnu, lebo v tomto nesplníš podmienku 90 dní poistenia.
Čítaj aj staršie príspevky na porade, treba vyhľadať. A dalšia vec, max. VZ je preto maximálny aby súčet VZ zo zamestnania a DNP neprekročil túto hranicu.

Môj názor ak to vyjadrenie zo SP je pravdivé, tak potom máš šancu získať materskú ale nie maximálnu no skoro maximálnu.
Ak to nefunguje tak bohužial, trebalo skôr myslieť na pripoistenie. A ostane len rodičovský príspevok.

Lebo veľmi pochybujem, že by niekto riskoval za spätné prihlásenie do SP ...
matusisko
05.04.11,20:44
takže ak to konečne dobre chápem, tak by sa to dalo nasledovne od 6.4.2011 DNP z max. 1116,75 toto nem.poistenie bude trvat stále ( do nástupu na matersku je to 191 dní), od 1.5.2011 by sa zamestnala na HPP-polovic.uvazok do 31.7.2011 ( t.j. 92 dní). Spolu je to 283 dní nemoc.poistenia. PN by teda oželela, ale materskú by mala z maxima nie? a tam sa spomína jedno nemoc.poistenie ukončené, či nie?
Xanti
06.04.11,07:23
takže ak to konečne dobre chápem, tak by sa to dalo nasledovne od 6.4.2011 DNP z max. 1116,75 toto nem.poistenie bude trvat stále ( do nástupu na matersku je to 191 dní), od 1.5.2011 by sa zamestnala na HPP-polovic.uvazok do 31.7.2011 ( t.j. 92 dní). Spolu je to 283 dní nemoc.poistenia. PN by teda oželela, ale materskú by mala z maxima nie? a tam sa spomína jedno nemoc.poistenie ukončené, či nie?
V čase ak by bola zamestnaná tak by sa znížil VZ pre DNP a tým by jej v DNP vznikol preplatok a nižší VZ, takže materská by nebola maximálna.

Bohvie či to funguje.
Tinika
06.04.11,18:42
Dobrý večer, chcem sa opýtať, kamoška je na RD, zamestnaná. Zistila ze je opať tehu. Bude mať nárok na MD? Z čoho sa jej bude počítať? Z pravdepodobného VZ zo zamestnania? teraz je na RD cca polroka + materska 6m., male sa ma narodit koncom roka.

A este ja, som SZCO, na RD, teraz odvody platim len dobrovolne nemocenske z maxima od 1.2.(s tym ze som si zrusila min.VZ a nasledne prihlasila max. VZ) inač si DNP platim od 9/2006 v kuse okrem prestavky počas MD. Do porodu 26tt maxima stiham, niekdy v auguste mam splnene, nastup na MD v septembri niekedy, ked by sm teraz sla nahodou na PN tak počas PN si neplatim odvody do SP a teda a mi to nepočita do tych 26tt? Ak nebudem musiet ist, tak este mozem mesiac pred porodom byt PN a uz v pohode mam max. matersku? a PN by sa z čoho počitala?

dakujem za odpovede
Andyke
06.04.11,18:54
Dobrý večer, chcem sa opýtať, kamoška je na RD, zamestnaná. Zistila ze je opať tehu. Bude mať nárok na MD? Z čoho sa jej bude počítať? Z pravdepodobného VZ zo zamestnania? teraz je na RD cca polroka + materska 6m., male sa ma narodit koncom roka.
Z pravdepodobného VZ zo zamestnania.
A este ja, som SZCO, na RD, teraz odvody platim len dobrovolne nemocenske z maxima od 1.2.(s tym ze som si zrusila min.VZ a nasledne prihlasila max. VZ) inač si DNP platim od 9/2006 v kuse okrem prestavky počas MD. Do porodu 26tt maxima stiham, niekdy v auguste mam splnene, nastup na MD v septembri niekedy, ked by sm teraz sla nahodou na PN tak počas PN si neplatim odvody do SP a teda a mi to nepočita do tych 26tt? Ak nebudem musiet ist, tak este mozem mesiac pred porodom byt PN a uz v pohode mam max. matersku? a PN by sa z čoho počitala?
Môžeš ísť na PN - doba nemoc.poistenia Ti beží aj počas PN, takže materské bude z maxima.
PN z minima pokiaľ pôjdeš do tých 26 týždňov od posledného prihlásenia na DNP.
dakujem za odpovede

Odpovede červeným.
Tinika
06.04.11,19:41
Odpovede červeným.

dakujem velmi pekne, takze ak by som sla na PN teraz tak z minima sa počita, ale matersku mi to neovplivny a aj ked počas PN nebudem platit tak dostanem maximalnu? vdaka
Andyke
06.04.11,20:02
Tvoja PN nebude mať vplyv na výpočet materského, takže pokiaľ máš zdravotné problémy, kľudne choď na PN.
Obdobie PN je vylúčiteľná doba pri výpočte DVZ.
matusisko
07.04.11,18:41
áno materská by nebola maximálna, ale skoro maximálna (HPP bude na polovič.úvazok) - to je pravda. Sociálna poisťovna Bratislava mi to odobrila, len sa mi zdá že mi povedali ze pár dní pred nástupom na materskú, cize pred 14.10.2011 musí ukončiť aj DNP???? neviete poroadiť je to tak???? Dobre som to postrehla?
Tinika
07.04.11,19:12
Tvoja PN nebude mať vplyv na výpočet materského, takže pokiaľ máš zdravotné problémy, kľudne choď na PN.
Obdobie PN je vylúčiteľná doba pri výpočte DVZ.
dakujem,zatial som v nemocnici,uvidime ako dopadnem.a max.vz mam este len dva mesiace,aj tak je to v pohode a matersku budem mat max?vdaka,asi sa uz opakujem
Katy a R
07.04.11,20:48
áno materská by nebola maximálna, ale skoro maximálna (HPP bude na polovič.úvazok) - to je pravda. Sociálna poisťovna Bratislava mi to odobrila, len sa mi zdá že mi povedali ze pár dní pred nástupom na materskú, cize pred 14.10.2011 musí ukončiť aj DNP???? neviete poroadiť je to tak???? Dobre som to postrehla?

... prilož prosím ťa to "odobrenie" SP - a môžeš ...
podľa mňa to je jemne povedané "divnô" ... v každom prípade by dobre mať to na papieri ... lebo ak príde k lámaniu chleba :confused::confused::confused:
webdizajnerka
14.04.11,07:28
Dobry den, chcem sa spytat : som zivnostnicka, platim si zdravotnu, socialku aj dobrovolne nemocenske uz vyse roka. som mesiac tehotna. aky by mal byt dalsi postup? mala by som si pozastavit zivnost pokial chcem dostavat matersku?ak ano tak kedy? materska sa vyplaca 1/2roka? potom sa pobera rodicovsky prispevok? v akej je vyske? dobrovolne nemocenske prlatim 35E - viem si vypocitat aka bude vyska materskej? pokial budem mat rizikove tehotenstvo, odkedy mam narok na matersku a ako dlho? napr. na rizikovom budem od 6.mesiaca - matersku by som mala dostat od zaciatku rizikoveho 1/2roka, alebo od zaciatku rizikoveho do 1/2 roka dietatka? stat dava aj nejaky prispevok pri narodeni prveho dietata? Vopred dakujem za informacie.
miika1
14.04.11,12:24
Dobry den chcem sa opytat, som 3 roky na materskej, MD mi konci v juli, ale medzitym som otehotnela a rodit budem v decembri 2011. Od jula by som mala nastupit na svoje povodne miesto, len som na rizikovom tehotenstve, to znamena, ze od jula budem na PN? Viete mi poradit, ci budem dostavat PN prispevok, teda " marodku" a budem mat teda narok aj na matersku pocas pol roka, bude sa mi vyratavat z predosleho platu z pred troch rokov, alebo dostanem uy iba rodicovsky prispevok?
katka1905
24.05.11,11:38
Príspevok MIIKA1: Dobry den chcem sa opytat, som 3 roky na materskej, MD mi konci v juli, ale medzitym som otehotnela a rodit budem v decembri 2011. Od jula by som mala nastupit na svoje povodne miesto, len som na rizikovom tehotenstve, to znamena, ze od jula budem na PN? Viete mi poradit, ci budem dostavat PN prispevok, teda " marodku" a budem mat teda narok aj na matersku pocas pol roka, bude sa mi vyratavat z predosleho platu z pred troch rokov, alebo dostanem uy iba rodicovsky prispevok?

Tento problém trápi aj mňa. Viete nám prosím niekto poradiť?
Qvixa
24.05.11,11:57
Dobrý deň.
Rada by som sa dozvedela, aká bude výška mojej materskej, prípadne PN:
som zamestnaná od 3/2007 bez prerušenia. Od 1.11.2010 si dobrovoľne priplácam do maximálneho vymeriavacieho základu. Termín pôrodu mám 26.10.2011. Hrozí mi ísť na PN z dôvodu rizikového tehotenstva - to by som ale ešte momentálne nemala splnenú podmienku 270 dní dobrovoľného poistenia.
Ak pôjdem teraz na PN, môžem si ďalej priplácať dobrovoľne, aby mi ostala vyššia materská?
Ak si teraz znížim vymeriavací základ pri dobrovoľnom poistení, bude sa mi materská rátať z toho, čo som odviedla v minulom roku?
za odpovede vopred ďakujem.
Xanti
24.05.11,15:47
Dobrý deň.
Rada by som sa dozvedela, aká bude výška mojej materskej, prípadne PN:
som zamestnaná od 3/2007 bez prerušenia. Od 1.11.2010 si dobrovoľne priplácam do maximálneho vymeriavacieho základu. Termín pôrodu mám 26.10.2011. Hrozí mi ísť na PN z dôvodu rizikového tehotenstva - to by som ale ešte momentálne nemala splnenú podmienku 270 dní dobrovoľného poistenia. PN ti bude vyplácaná len zo zamestnania, DNP musíš platiť nadalej v nezmenenej výške.
Ak pôjdem teraz na PN, môžem si ďalej priplácať dobrovoľne, aby mi ostala vyššia materská? Musíš platiť aby si mala nárok na materskú z DNP.
Ak si teraz znížim vymeriavací základ pri dobrovoľnom poistení, bude sa mi materská rátať z toho, čo som odviedla v minulom roku? Ano, ale musíš znížiť. Nezrušiť a nezaložiť nové na to pozor.
za odpovede vopred ďakujem.
Odpovede v texte modrým.
Xanti
24.05.11,15:52
Dobry den, chcem sa spytat : som zivnostnicka, platim si zdravotnu, socialku aj dobrovolne nemocenske uz vyse roka. som mesiac tehotna. aky by mal byt dalsi postup? mala by som si pozastavit zivnost pokial chcem dostavat matersku? Nie nemusíš, lebo sa ukrátiš o výšku materskej ak si povinne poistená v SP a aj dobrovolne nemocensky . ak ano tak kedy? materska sa vyplaca 1/2roka?


zvyšuje sa z 55 % na 60 % denného vymeriavacieho základu; zvýšenie bude vykonané automaticky bez podania žiadosti
obdobie poskytovania materského sa predlžuje z 28 týždňov na 34 týždňov

potom sa pobera rodicovsky prispevok? áno v akej je vyske? 190,10 € dobrovolne nemocenske prlatim 35E - viem si vypocitat aka bude vyska materskej? Vieš, zrátaj si VZ z DNP, VZ z minulého roka zo živnosti a cca vynásob to 60%. pokial budem mat rizikove tehotenstvo tak budeš mať PN nie materskú, odkedy mam narok na matersku a ako dlho? viď vyššie napr. na rizikovom budem od 6.mesiaca - matersku by som mala dostat od zaciatku rizikoveho 1/2roka, alebo od zaciatku rizikoveho do 1/2 roka dietatka? stat dava aj nejaky prispevok pri narodeni prveho dietata? áno pôrodné + príspevok k nemu Vopred dakujem za informacie.
V texte, a nepísala som ti už niekedy? Lebo sa mi zdáš povedomá a áno našla som si to http://www.porada.sk/t166293-zivnostnik-a-materska.html#post1719358
Myslíš, že ti niekto niečo iné napíše? Alebo čo čakáš že sa dokola pýtaš na to isté. Ak niečomu nerozumieš tak bud konkretnejšia a nezahlť to kopou otázok , ktoré sa opakujú.
Xanti
24.05.11,15:54
Príspevok MIIKA1: Dobry den chcem sa opytat, som 3 roky na materskej, MD mi konci v juli opravím ťa v júli ti končí RD, ale medzitym som otehotnela a rodit budem v decembri 2011. Od jula by som mala nastupit na svoje povodne miesto, len som na rizikovom tehotenstve, to znamena, ze od jula budem na PN? Viete mi poradit, ci budem dostavat PN prispevok, teda " marodku" a budem mat teda narok aj na matersku pocas pol roka, bude sa mi vyratavat z predosleho platu z pred troch rokov, alebo dostanem uy iba rodicovsky prispevok?

Tento problém trápi aj mňa. Viete nám prosím niekto poradiť?
Nárok na materskú mať budeš, bude to reťazový pôrod.
Daniela172
25.05.11,18:46
Dobry vecer,chcela by som sa opytat nieco podobne ako je horna otazka.( momentalne som na RD-stale v pracovnom pomere a cakam druhe babatko).DNP si platim od jula 2008,matersku som mala v 2009 maximalnu.DNP si platim stale vo vyske 49,10€ od januara 2010 koli max.OCR.Moja prva otazka je, ak by som sla teraz na PN/rizikove tehotenstvo/ aka by bola jeho priblizna vyska,ci by som si PN nepokazila matersku? Byvaju nejake kontroly pri rizikovom tehotenstve?Dalsia otazka,ci budem mat aj tuto matersku max. ako prvy raz? A, ci je mozne aj pocas PN cerpat OCR.Dakujem za rychlu odpoved,potrebujem co najskor.
Xanti
25.05.11,19:10
Dobry vecer,chcela by som sa opytat nieco podobne ako je horna otazka.( momentalne som na RD-stale v pracovnom pomere a cakam druhe babatko).DNP si platim od jula 2008,matersku som mala v 2009 maximalnu.DNP si platim stale vo vyske 49,10€ od januara 2010 koli max.OCR. od januára 2011 trebalo dvihnúť na 49,13 eur. Chod do SP a zisti nedoplatok a doplať. Moja prva otazka je, ak by som sla teraz na PN/rizikove tehotenstvo/ aka by bola jeho priblizna vyska, 55% z VZ , teda maximum. ci by som si PN nepokazila matersku? Nie nepokazila, počas PN by si neplatila odvody do SP. Byvaju nejake kontroly pri rizikovom tehotenstve? Môžu byť a ked tlačia posudkový lekári na gynekologov aby ukončovali PN aj čo sa tehotenstva týka, tak veľmi by som sa nespoliehala na to, byť PN počas celeho tehotenstva. Kamoška čaká dvojičky je už staršia a tlačia ju do ukončenia PN pritom má problémy. Dalsia otazka,ci budem mat aj tuto matersku max. ako prvy raz? Budeš ju mať vyššiu lebo materská je 60% z VZ . A, ci je mozne aj pocas PN cerpat OCR.Môžeš čerpať bud PN alebo OCR, súbežne nie. Dakujem za rychlu odpoved,potrebujem co najskor.odpovede v texte modrým
Daniela172
26.05.11,04:38
Dakujem Xanti za rychlu odpoved:)
lillian
13.06.11,10:36
Dobry den, chcem si overit niektore fakty.od 6/2009 som na materskej-rodicovskej dovolenke, od minuleho mesiaci si platim min. DNP, moja otazka znie, ak otehotniem mam si zrusit min.DNP a platit z max.vymeriavacieho zakladu alebo nadalej mam platit z min. DNP, kedze by sa mi materska mala ratat z pravdepodobneho vym.zakladu,ktory by bol na urovni cca 1200eur,cize cca max.vym.zaklad pre NP.dakujem.
remenova
20.06.11,13:41
Dobry den, ak by mi niekto vedel poradit, bola by som rada. Od roku 2003 do 25.3.2011 som bola nepretrzite zamestnana (momentalne na UP asi az do nastupu na MD), pricom vymeriavaci zaklad v 2010 HM bola asi 860€ mesacne. Od 1.1.2009 som az do teraz nepretrzite DNP z minima, ale od 1.4.2011 z maxima, len zvysenie, nie nove. Momentalne som tehotna a pravdepodobny termin porodu je 25.12.2011.
- bude mi priznana materska z oboch poisteni? Aj ked som nezamestnana?Alebo len z DNP.
- momentalne by som mala ist na PN, mozno az do nastupu na matersku, ma to vplyv na tych 26 tyzdnov? Nebude tymto tato podmienja porusena?(DNP)
- ak by som isla na PN teraz, pocitala by sa mi PN aj z NP z predchadzajuceho zamestnania?alebo tym ze som na UP, nemam narok, aj ked som splnila podmienku 270 dni?
Asi vela otazok, ale je to dolezite, platim si uz dost dlho na to, aby som prisla o narok na max.matersku.
Ďakujem,pokusala som sa z toho vysomarit na str. Socpoist, ale cim dlhsie som to studovala, tym som z toho bola viac zmätená.
Katy a R
20.06.11,14:02
Dobry den, ak by mi niekto vedel poradit, bola by som rada. Od roku 2003 do 25.3.2011 som bola nepretrzite zamestnana (momentalne na UP asi az do nastupu na MD), pricom vymeriavaci zaklad v 2010 HM bola asi 860€ mesacne. Od 1.1.2009 som az do teraz nepretrzite DNP z minima, ale od 1.4.2011 z maxima, len zvysenie, nie nove. Momentalne som tehotna a pravdepodobny termin porodu je 25.12.2011.
- bude mi priznana materska z oboch poisteni? Aj ked som nezamestnana?Alebo len z DNP.
- momentalne by som mala ist na PN, mozno az do nastupu na matersku, ma to vplyv na tych 26 tyzdnov? Nebude tymto tato podmienja porusena?(DNP)
- ak by som isla na PN teraz, pocitala by sa mi PN aj z NP z predchadzajuceho zamestnania?alebo tym ze som na UP, nemam narok, aj ked som splnila podmienku 270 dni?
Asi vela otazok, ale je to dolezite, platim si uz dost dlho na to, aby som prisla o narok na max.matersku.
Ďakujem,pokusala som sa z toho vysomarit na str. Socpoist, ale cim dlhsie som to studovala, tym som z toho bola viac zmätená.

No, čo sa týka DNP, urobila si zle - pretože VZ sa ti bude počítať z minulého roku. Teraz ti už ukončenie a nové prihlásenie nepomôže, nato je už neskoro.
No ale je dôležité .. či bude nárok aj zo zamestnania :confused::confused::confused:
Ak si bola v čase skončenia PP už tehotná, tak sa ne teba vzťahuje 8mesačná OL. (normálne je len 7dňová)
V tvojom prípade je to také hraničné ;) - že si netrúfnem vypočítať ... aj tak asi bude treba potvrdnie od lekára, že si už bola tehotná. :confused: (nuž ak áno - tak na chlp
Potom by tá materská mohla byť z obidvoch poistení....:):) Spočíta sa VZ zo zamestnania a VZ z minulého roku na DNP.

Aj o tú PNku si požiadaj z obidvoch poistení - ak teda si bola tehotná v čase skončenia PP.

Ak by neplatila tá OL ... tak treba pohľadať nové zamestnanie (aj na krátku dobu;))
remenova
20.06.11,14:27
Ďakujem za rýchlu odpoveď, aj som si myslela, ze to bude nejako takto. V tom obdobi som este nebola tehotna, takze tym padom zo zamestnanie nedostanem ani matesku ani tuto PN na ktoru asi pojdem, a teda len z DNP, ale len z minima. Takze teraz sa mi vobec neoplati ist na PN, lebo z UP dostanem viac. No a co sa tyka toho noveho zamestnania, staci si ho najst takn tak na jeden mesiac z minim.mzdou? a potom na matersku? Pretoze tak som to pochopila s s tymi 90 dnami po novom, ze ked to bude menej ako 90 dni, bude sa mi ratat z min. roka a tym padom mi staci mat min. mzdu, alebo ak bude to zamestnanie trvat viac ako 90 dni, potom budem musiet mat mzdu aspon taku ako minuly rok. Pochopila som to spravne?
A este co sa tyka tych 26 tyzdnov, ak by osm predsa len isla na PN, nesplnim podmienku 26 tyzdnov, ktore platia pre DNP?
Ďakujem este raz za rychlu odpoved, uz sa troska zacinam zorientovavat.
Katy a R
20.06.11,14:35
.. k tomu DNP .. ty nemáš nové poistenie Podmienka 26 týždňov sa sleduje od vzniku poistenia (vzniklo 2009:confused:) ... keby si sa bola v apríli nanovo prihlásila ... to by bola iná káva.. no, čo už s tebou. :mee::mee::mee:

..;) a nemohol by ten PTP byť napr 16.(17.) decembra;) .. už aj podľa "sona" máš určené?
remenova
20.06.11,14:45
No neviem, či si rozumieme, ja som myslela, že je tam podmienka nepretržité poistenie pred vznikom dôvodu na poskytnutie nemocenskej dávky (materského), že či ta PNka nepreruší toto poistenie a tym nebude dodržanych tych 26 tyždňov. Ale ked som to tak citala viackrat som pochopila, ze narok bude z DNP ale len z minima, co v mojom pripade bude jedno, lebo minuly rok som platila minimum. Tak som si aj asi sama odpovedala, nie? :-)))
No dufam, ze toto pomoze aj inym, ktori maju podobny problem.
A co sa tyka toho noveho zamestnania ta podmienka 90 dni, uvazujem spravne v predchadzajucom prispevku? Uz len toto si chcem uistit, aby som zas neurobila nejaku chybu.
grammatika
21.06.11,07:51
Ahojte, prosím Vás mohli by Ste poradiť?
Budúca mamička je poistená od roku januára 2010 nepretržite z minimálneho vymeriavacieho základu -dobrovoľne, čiže podmienka 270 dní splnená.
Dátum poslednej menštruácie je 19.05.11 - čiže ešte len teraz zistila, že je tehotná.
Od kedy si má zrušiť dobrovoľné poistenie -stačí od 24.06.2011 a znovuprihlásiť s maximálnym VZ stačí od 01.07.2011? alebo radšej hneď ten ďalší deň?
ďakujem veľmi pekne ochotným poradcom :)
Xanti
21.06.11,07:54
Nech zruší DNP dnes, a založí nové od zajtra, nikdy nevie či sa aj tých pár dní nezíde. Čo ak bude čakať dvojičky tam je nástup na materskú skôr ako pri jednom dieťati.

V SP sú úradné hodiny už každý deň.
grammatika
21.06.11,07:58
Nech zruší DNP dnes, a založí nové od zajtra, nikdy nevie či sa aj tých pár dní nezíde. Čo ak bude čakať dvojičky tam je nástup na materskú skôr ako pri jednom dieťati.

V SP sú úradné hodiny už každý deň.

Xanti ďakujem, len musí cestovať do miesta trvalého pobytu - tak nevie, či to stíha...
Zrušiť poistenie sa tuším môže až dňom podania odhlášky, no nič, zajtra-pozajtra bude mať nútenú cestu...
ďakujem :)
Xanti
21.06.11,08:00
Xanti ďakujem, len musí cestovať do miesta trvalého pobytu - tak nevie, či to stíha...
Zrušiť poistenie sa tuším môže až dňom podania odhlášky, no nič, zajtra-pozajtra bude mať nútenú cestu...
ďakujem :)
No to rozhodne, lepšie je ísť osobne a kopiu RL si dať potvrdiť tak ako odhlášky, tak aj novej prihlášky.

A áno zrušiť poistenie, môže až dňom podania odhlášky.
lenkak
21.06.11,15:27
prosím o odpoveď, resp. odsúhlasenie pre moju kamošku:
Do marca 2011 bola na Rodičovskej dovolenke, a hneď jej zrušili pracovné miesto, asi sa dohodli na ukončení pp. Odvtedy je nezamestnaná, na UP. Od februára 2010 si platí DNP ale len z minima. Teraz je v 11tt, na MD má ísť 12/2011, pôrod 01/2012. Už nestíha si zmeniť DNP na maximum? Ale nárok na MD bude mať z DNP roku 2010? Uvažujem správne? Čo by sa dalo ešte urobiť, aby mala vyššiu MD?
Xanti
21.06.11,15:33
Lenkak,
jedine zamestnanie o trvaní minimálne 90 dní, iné sa nič nedá. Keby sa Ti kamarátka zverila skôr, do 8 týždňa tak sa dalo čosi poriešiť ... teraz už je neskoro.
lenkak
21.06.11,15:36
Lenkak,
jedine zamestnanie o trvaní minimálne 90 dní, iné sa nič nedá. Keby sa Ti kamarátka zverila skôr, do 8 týždňa tak sa dalo čosi poriešiť ... teraz už je neskoro.

Ďakujem za potvrdenie, presne som jej písala, že už nestíha meniť DNP.
Keby sa jej podarilo zamestnať na tých 90 dní, viem, že je tam tá podmienka 90dní, klasický prac. pomer, potom by mohlo ísť o súbeh DNP a prac. pomeru? DNP som jej neodporúčala meniť, nech si ho nepreruší, nech jej ho berú aspoň aby mala nárok na MD.
Xanti
21.06.11,15:44
Hm, nárok na materskú z DNP by mala aj keby teraz zrušila a založila nové v novembri 2011, lebo by mala splnenú podmienku. Dokonca by jej vyšla vyššia bo by sa rátala z VZ 329,06 a nie z 319,58 eur :D

No nešla by som veľmi cestou súbehu, ked tak normálne zamestnanie u dobrého známeho s max. VZ. Šak môže ísť na PN :D ak má zdravotné komplikácie.
lenkak
21.06.11,15:48
Aj tá pn by šla, teraz má komplikácie, a aj v prvom tehu ku koncu mala problémy, aj nad tým som uvažovala. Šlo by to tak, že by mala pracovný pomer na 90dní s max. VZ, a hneď potom pn? A potom by vôbec nemusela platiť DNP?
Xanti
21.06.11,15:56
NO tak nejako komplikovane :D
lenkak
21.06.11,16:00
Ďakujem, odpovede prepošlem. :)
brčko
21.06.11,16:58
Aj tá pn by šla, teraz má komplikácie, a aj v prvom tehu ku koncu mala problémy, aj nad tým som uvažovala. Šlo by to tak, že by mala pracovný pomer na 90dní s max. VZ, a hneď potom pn? A potom by vôbec nemusela platiť DNP?

ak má nástup na md v 12/2011, tak by sa dalo napr. aj tak, že pp začne 1.9.11 a na pn môže nastúpiť po pár dnoch trvania pp (len pozor na víkendy a max. vz na 1kal. den, resp. tak aby maximum bolo v súčte z dnp). Náhrada mzdy pri dočasnej pn by bola rátaná z vym.základu pred nástupom na pn, nemocenské zo zamestnania by sa rátalo z vym.základu z r.2010 ( teda len minima, čo si platila dnp, iné np jej v r.2010 predpokladám netrvalo) + z dnp by jej vznikol nárok na nemocenské z rovnakého vym.základu (r.2010 z dnp).

Materské by sa už rátalo z vym.základu zo zamestnania z obd. od 1.9.2011 do dna pred vznikom pn, lebo by nastupovala na md po uplynutí 90dni trvania np v zamestnaní. Z dnp by mala nárok na materské z vz r.2010 (tj. rovnaký denný vym.základ ako pri nemocenskom).

samozrejme dá sa aj tak, ako píšeš alebo ako píše xanti.
lillian
22.06.11,10:51
Dobry den, chcem si overit niektore fakty.od 6/2009 som na materskej-rodicovskej dovolenke, od minuleho mesiaci si platim min. DNP, moja otazka znie, ak otehotniem mam si zrusit min.DNP a platit z max.vymeriavacieho zakladu alebo nadalej mam platit z min. DNP, kedze by sa mi materska mala ratat z pravdepodobneho vym.zakladu,ktory by bol na urovni cca 1200eur,cize cca max.vym.zaklad pre NP.dakujem.
grafikafotky
22.06.11,19:28
Dobry vecer, chcem poprosit o radu. Som na rodicovskom prispevku a chceli by sme druhe dietatko. Ako sa pripoistit, aby som mala maximalnu matersku a kedy a kolko treba zacat platit?
Naposledy som pracovala od 1.9.2008 do 31.12.2009. Zmluva bola na dobu urcitu, cize od 1.1.2010 uz nemam pracovny pomer, som na rodicovskej dovolenke. Jednoducho pocat materskej a rodicovskej dovolenky mi skoncila pracovna zmluva.
Dakujem za rady
Xanti
22.06.11,19:52
Dobry vecer, chcem poprosit o radu. Som na rodicovskom prispevku a chceli by sme druhe dietatko. Ako sa pripoistit, aby som mala maximalnu matersku a kedy a kolko treba zacat platit?
Naposledy som pracovala od 1.9.2008 do 31.12.2009. Zmluva bola na dobu urcitu, cize od 1.1.2010 uz nemam pracovny pomer, som na rodicovskej dovolenke. Jednoducho pocat materskej a rodicovskej dovolenky mi skoncila pracovna zmluva.
Dakujem za rady
Ak chceš dieťa, tak DNP musíš založiť a začať platiť pred otehotnením, prihlás sa z maxima, ak otehotnieš do konca roka 2011 tak v januári si zmeníš VZ na minimum ale materská sa bude rátať z maxima. Teda ak nezmenia zákony.

Alebo potom pre istotu , kedže nevieme ako sa zmenia zákony tak sa prihlás z minima na pár mesiacov a keby sa podarilo otehotnieť tak najneskôr v 8 týždni musíš zrušiť DNP a založiť nové z maxima.

No treba sledovať zmeny v zákonoch.
jozefDP
27.06.11,08:18
ahojte mam dotaz zamestnali sme zamestnankynu na HPP od januara 2011 , na MD odisla v aprili v PP bola 98 dni
Medzi tym je 4 roky ako szco.
isla som podla §48 s tym ze podmienku 270 nemockenskeho poistenia splna, kedze si plati odvody x rokov ako szco, v podstate sme zamestnanim iba zvysovali vysku materskej.
Teraz jej prislo rozhodnutie podla ktoreho ak by chcela mat vyplacanu davku aj zo zamestnania musela by byt zamestnana 270 dni............. Mne to pride hlupost , aj ked § 58 hovori o samostatnom pousdzovani kazdeho poistenia..........Nedava mi to ale logiku, ved ja osobne som bolka x rokov zamestnana potom nezamestnana a ked som zistila ze som tehu tak som ledva stihla 26 tyzdnov ako DNP - teda som nemaa z DNP 270 dni ale z ineho poistenia a davku mi vyplacali.
Na socvialke mi povedali ze maju metodicky pokyn ale to je interna vec poistovne .........
Xanti
27.06.11,08:28
ahojte mam dotaz zamestnali sme zamestnankynu na HPP od januara 2011 , na MD odisla v aprili v PP bola 98 dni
Medzi tym je 4 roky ako szco.
isla som podla §48 s tym ze podmienku 270 nemockenskeho poistenia splna, kedze si plati odvody x rokov ako szco, v podstate sme zamestnanim iba zvysovali vysku materskej.
Teraz jej prislo rozhodnutie podla ktoreho ak by chcela mat vyplacanu davku aj zo zamestnania musela by byt zamestnana 270 dni............. Mne to pride hlupost , aj ked § 58 hovori o samostatnom pousdzovani kazdeho poistenia..........Nedava mi to ale logiku, ved ja osobne som bolka x rokov zamestnana potom nezamestnana a ked som zistila ze som tehu tak som ledva stihla 26 tyzdnov ako DNP - teda som nemaa z DNP 270 dni ale z ineho poistenia a davku mi vyplacali.
Na socvialke mi povedali ze maju metodicky pokyn ale to je interna vec poistovne .........
A náhodou nezabudla zrušiť živnosť, mne to príde, že áno. A preto jej vyrátali materskú len z SZCO a nie zo zamestnania.
grafikafotky
27.06.11,08:35
Dobry den, mozno naozaj zabudla zrusit zivnost, ale skutocne sa posudzuje dobrovolne poistenie samostatne a aj tam treba splnat podmienku 270 dni. K tymto dnom sa da pripocitat ukoncene predchadzaujuce zamestnanie ak bolo v priebehu 2 rokoch.
jozefDP
27.06.11,08:46
zivnost nezrusila ta jej bezi stale , ja ale nechapem kde je opora v zakone k takemuto konaniu , Kde sa hvori o ukoncenom poisteni?
jozefDP
27.06.11,08:47
A náhodou nezabudla zrušiť živnosť, mne to príde, že áno. A preto jej vyrátali materskú len z SZCO a nie zo zamestnania.
a to podla akeho usmernenia alebo paragrafu?
Xanti
27.06.11,08:52
a to podla akeho usmernenia alebo paragrafu?
Ved jej to napísali v rozhodnutí, nesplnila podmienku 270 dní zo zamestnania. Keby bola zrušila živnosť, tak sa jej dni zo živnosti prirátajú k tým 98 zo zamestnania, a mala by maximálnu materskú. Takto bohužial urobili ste chybu.

Pretože ona má splnenú podmienku 270 dní zo SZCO. Ale nemá splnenú podmienku 270 dní zo zamestnania a podmienky musí mať splnené z každého poistenia, preto jej dobre vyrátali materskú. Mala pred nástupom na materskú zrušiť živnosť.
jozefDP
27.06.11,08:54
Ved jej to napísali v rozhodnutí, nesplnila podmienku 270 dní zo zamestnania. Keby bola zrušila živnosť, tak sa jej dni zo živnosti prirátajú k tým 98 zo zamestnania, a mala by maximálnu materskú. Takto bohužial urobili ste chybu.

Pretože ona má splnenú podmienku 270 dní zo SZCO. Ale nemá splnenú podmienku 270 dní zo zamestnania, preto jej dobre vyrátali materskú. Mala pred nástupom na materskú zrušiť živnosť.


rozhodnutie este neprislo, ja zatial len hladam oporu v zakone, kedze nikde nie je napisane ze musi mat splônenu podmienku 270 z kadzeho poistenia
grafikafotky
27.06.11,08:58
Ked ma zivnost, je to trochu ine. Trebalo to nastudovat cele.
Xanti
27.06.11,09:01
rozhodnutie este neprislo, ja zatial len hladam oporu v zakone, kedze nikde nie je napisane ze musi mat splônenu podmienku 270 z kadzeho poistenia
No skús kuk toto

§ 58
Nárok na nemocenské dávky z viacerých nemocenských poistení
Na začiatok (http://www.porada.sk/t16136-zakon-o-socialnom-poisteni-od-01-01-2011-a.html#hore)

(1) Nárok na nemocenskú dávku sa posudzuje samostatne z každého nemocenského poistenia.

(2) Ak vznikne nárok na nemocenskú dávku z viacerých nemocenských poistení, nemocenská dávka sa určí z úhrnu denných vymeriavacích základov na určenie výšky nemocenských dávok z tých poistení, z ktorých vznikol nárok na nemocenskú dávku, a nemocenská dávka sa vypláca len jedna.

Na nemocenské a aj materské sa vzťahuje tento súbeh. Lebo i materské je vyplácané z nemocenského poistenia.
jozefDP
27.06.11,09:17
No skús kuk toto

§ 58
Nárok na nemocenské dávky z viacerých nemocenských poistení
Na začiatok (http://www.porada.sk/t16136-zakon-o-socialnom-poisteni-od-01-01-2011-a.html#hore)

(1) Nárok na nemocenskú dávku sa posudzuje samostatne z každého nemocenského poistenia.

(2) Ak vznikne nárok na nemocenskú dávku z viacerých nemocenských poistení, nemocenská dávka sa určí z úhrnu denných vymeriavacích základov na určenie výšky nemocenských dávok z tých poistení, z ktorých vznikol nárok na nemocenskú dávku, a nemocenská dávka sa vypláca len jedna.

Na nemocenské a aj materské sa vzťahuje tento súbeh. Lebo i materské je vyplácané z nemocenského poistenia.
hej 58 som kukala , ked so to riesila na zaciatku tak ma teta na socialke vsemozne presviedcala ze to sa zratava aj ked si zivnost ponecha
Katy a R
27.06.11,09:20
hej 58 som kukala , ked so to riesila na zaciatku tak ma teta na socialke vsemozne presviedcala ze to sa zratava aj ked si zivnost ponecha

... áno, zrátava ... ale ukončené poistenie :mee:
jozefDP
27.06.11,09:20
este ma napada, co keby isla teraz zrusit zivnost podla Ochranná lehota
Na začiatok (http://www.porada.sk/t16136-zakon-o-socialnom-poisteni-od-01-01-2011-a.html#hore)

(1) Ochranná lehota je 42 sedem dní po zániku nemocenského poistenia, ak tento zákon neustanovuje inak.

(2) Ochranná lehota

a) poistenca, ktorý bol nemocensky poistený menej ako 42 sedem dní, je toľko dní, koľko trvalo nemocenské poistenie,
b) poistenkyne, ktorej nemocenské poistenie zaniklo v období tehotenstva, je šesť osem mesiacov.

ako by ju riesili, nheporiesili by nanovo jej narok na vyplatu materskej davky? alebo nemohla by nejako matersku odmietnut a ist z PP na PN- ku?
brčko
27.06.11,10:51
este ma napada, co keby isla teraz zrusit zivnost podla Ochranná lehota
Na začiatok (http://www.porada.sk/t16136-zakon-o-socialnom-poisteni-od-01-01-2011-a.html#hore)

(1) Ochranná lehota je 42 sedem dní po zániku nemocenského poistenia, ak tento zákon neustanovuje inak.

(2) Ochranná lehota

a) poistenca, ktorý bol nemocensky poistený menej ako 42 sedem dní, je toľko dní, koľko trvalo nemocenské poistenie,
b) poistenkyne, ktorej nemocenské poistenie zaniklo v období tehotenstva, je šesť osem mesiacov.

ako by ju riesili, nheporiesili by nanovo jej narok na vyplatu materskej davky? alebo nemohla by nejako matersku odmietnut a ist z PP na PN- ku?

nepíšeš, kedy na md nastúpila a či už náhodou neporodila.
ono by bolo potrebné poznať to ich usmernenie vnútorné. Či sa tam hovorí, že sa prirátava nem.poistenie ukončené do dna pôrodu alebo len do dna nástupu na md. Ak to druhé, tak už jej to nepomôže. NO ak by platilo to prvé, že možno prirátať nem.poistenie, ktoré bolo ukončené do dna pôrodu, tak by sa dalo. Ale toto je ozaj tak na hrane.
Snád sa skuste spýtať aj mailom v poradni soc.poistovne, aby ste to nemali len ústne.
majulka27
27.06.11,19:35
Chcem sa len informovať - 9.4.2008 som išla na MD, HPP som mala na dobu určitú do 14.8.2008. Poberala som materskú a potom som bola do 30.4.2011 na rodičovskom príspevku. Od 1.5.2011 som sa zamestnala na HPP. Som opäť tehotná, dieťatko sa má narodiť 19.11.2011. Mám nárok na materskú? Ak nie, je spôsob, aby som mala nárok na materskú a splnila podmienku 270 dni? Dnes som sa bola informovať na SP, odbili ma, že nárok nemám a absolútne mi neboli ochotné v tomto poradiť. Myslela som si, že keď som sa po MD opäť zamestnala, budem mať nárok na materskú. Z SP som išla s plačom. Je nejaký spôsob, že by som si teraz popri odvodoch od zamestnávateľa do NP platila aj dobrovoľný príspevok na NP a mohol by mi vzniknúť nárok na materské? Viete mi, prosím v tomto nejako poradiť a pomôcť? Ďakujem. :mee:
Xanti
27.06.11,19:49
Chcem sa len informovať - 9.4.2008 som išla na MD, HPP som mala na dobu určitú do 14.8.2008. Poberala som materskú a potom som bola do 30.4.2011 na rodičovskom príspevku. Od 1.5.2011 som sa zamestnala na HPP. Som opäť tehotná, dieťatko sa má narodiť 19.11.2011. Mám nárok na materskú? Ak nie, je spôsob, aby som mala nárok na materskú a splnila podmienku 270 dni? Dnes som sa bola informovať na SP, odbili ma, že nárok nemám a absolútne mi neboli ochotné v tomto poradiť. Myslela som si, že keď som sa po MD opäť zamestnala, budem mať nárok na materskú. Z SP som išla s plačom. Je nejaký spôsob, že by som si teraz popri odvodoch od zamestnávateľa do NP platila aj dobrovoľný príspevok na NP a mohol by mi vzniknúť nárok na materské? Viete mi, prosím v tomto nejako poradiť a pomôcť? Ďakujem. :mee:
No od skončenia tvojho PP v apríly 2008 už prešlo viac ako 15 mesiacov, takže zamestnaním si nezískala šancu na materskú.
Ale skús si prečítať túto tému http://www.porada.sk/t161172-materska-pri-subehu.html ak to funguje tak je to tvoja jediná šanca.
alfaekon
29.06.11,15:52
Chcem si len ujasniť pár informácií. 5 rokov som zamestnaná na HPP bohužiaľ s minimálnou mzdou. Nástup na MD budem mať asi koncom 12/2011. Ak sa 90 dní pred nástupom na MD zamestnám v inej firme s vyšším platom bude sa mi materská rátať z nového zamestnania??
Andyke
29.06.11,15:54
Alfaekon ale už v tejto téme som Ti odpovedala na túto otázku :

http://www.porada.sk/t171089-materska-vypocet-vysky.html
alfaekon
29.06.11,16:07
ďakujem.
grammatika
01.07.11,11:12
OTÁZKA
Dobrý deň,
prosím Vás o približné určenie vymeriavacieho základu na nemocenské poistenie.
Osoba čisto (žiadne povinné NP) dobrovoľne nemocensky poistená od 01.09.2010 z minimálneho VZ až do 22.06.2011, kedy bola podaná odhláška z dobrovoľného nemocenského poistenia. Dňa 24.06.2011 bola podaná prihláška na dobrovoľné nemocenské poistenie z maximálneho VZ, tj. zo sumy 1116,75 €, poistenie bude trvať.
Predpokladaný termín pôrodu je 25.02.2012. Mohli by Ste mi prosím napísať z akej sumy by sa podľa terajších zákonov vyratávala materská? Veľmi pekne Vám ďakujem.

Odpoveď:

Dobrý deň,

Poistenkyni vzniká nárok na materské od začiatku šiesteho týždňa pred očakávaným dňom pôrodu určeným lekárom, najskôr od začiatku ôsmeho týždňa pred týmto dňom a zaniká uplynutím 34. týždňa od vzniku nároku na materské. Výška materskej je 60% denného vymeriavacieho základu. Denný vymeriavací základ na určenie výšky materskej je podiel súčtu vymeriavacích základov, z ktorých poistenec zaplatil poistné na nemocenské poistenie v rozhodujúcom období a počtu dní rozhodujúceho obdobia. V zmysle zákona č. 543/2010 Z.z. o sociálnom poistení je rozhodujúcim obdobím na zistenie denného vymeriavacieho základu kalendárny rok predchádzajúci kalendárnemu roku, v ktorom vznikol nárok na materské, obdobie od vzniku nemocenského poistenia do konca kalendárneho roka predchádzajúceho kalendárnemu roku, v ktorom vznikol nárok na materské, prípadne obdobie od vzniku nemocenského poistenia do konca kalen dárneho mesiaca, predchádzajúceho kalendárnemu mesiacu, v ktorom vznikol nárok na materské. Podaním prihlášky na dobrovoľné nemocenské poistenie vzniká aj nové rozhodujúce obdobie. Preto sa materská bude počítať z odvodov poistného, ktoré boli do Sociálnej poisťovne odvedené v rozhodujúcom období od 24.06.2011 do 31.12.2011

Výška materskej sa určuje z pravdepodobného denného vymeriavacieho základu, ak dobrovoľne nemocensky poistená osoba bola nepretržite dobrovoľne nemocensky poistená do nástupu na materskú menej ako 26 týždňov. Nepretržité dobrovoľné nemocenské poistenie nie je dobrovoľné nemocenské poistenie, ktoré zaniklo a znovu vzniklo nasledujúci deň. Pravdepodobný denný vymeriavací základ pre dobrovoľne nemocensky poistenú osobu je jedna tridsatina minimálneho vymeriavacieho základu, ktorý je určený od 01.01.2011 do 31.12.2011 v sume 329.06 EUR. Z uvedeného vyplýva, že ak dobrovoľné nemocenské poistenie nebude nepretržite trvať do nástupu na materskú, t.j. do šiesteho týždňa pred očakávaným termínom pôrodu, 26 týždňov, materská bude vypočítaná z pravdepodobného denného vymeriavacieho základu.

S pozdravom


Vaša Sociálna poisťovňa

Ahojte poraďáci, ja som z tohto fakt antitalent, vznikne teda poistenej nárok na maximálny VZ? Prosím veľmi, uistite ma, že to tak je :) :)
Xanti
01.07.11,12:29
OTÁZKA
Dobrý deň,
prosím Vás o približné určenie vymeriavacieho základu na nemocenské poistenie.
Osoba čisto (žiadne povinné NP) dobrovoľne nemocensky poistená od 01.09.2010 z minimálneho VZ až do 22.06.2011, kedy bola podaná odhláška z dobrovoľného nemocenského poistenia. Dňa 24.06.2011 bola podaná prihláška na dobrovoľné nemocenské poistenie z maximálneho VZ, tj. zo sumy 1116,75 €, poistenie bude trvať.
Predpokladaný termín pôrodu je 25.02.2012. Mohli by Ste mi prosím napísať z akej sumy by sa podľa terajších zákonov vyratávala materská? Veľmi pekne Vám ďakujem.

Odpoveď:

Dobrý deň,

Poistenkyni vzniká nárok na materské od začiatku šiesteho týždňa pred očakávaným dňom pôrodu určeným lekárom, najskôr od začiatku ôsmeho týždňa pred týmto dňom a zaniká uplynutím 34. týždňa od vzniku nároku na materské. Výška materskej je 60% denného vymeriavacieho základu. Denný vymeriavací základ na určenie výšky materskej je podiel súčtu vymeriavacích základov, z ktorých poistenec zaplatil poistné na nemocenské poistenie v rozhodujúcom období a počtu dní rozhodujúceho obdobia. V zmysle zákona č. 543/2010 Z.z. o sociálnom poistení je rozhodujúcim obdobím na zistenie denného vymeriavacieho základu kalendárny rok predchádzajúci kalendárnemu roku, v ktorom vznikol nárok na materské, obdobie od vzniku nemocenského poistenia do konca kalendárneho roka predchádzajúceho kalendárnemu roku, v ktorom vznikol nárok na materské, prípadne obdobie od vzniku nemocenského poistenia do konca kalen dárneho mesiaca, predchádzajúceho kalendárnemu mesiacu, v ktorom vznikol nárok na materské. Podaním prihlášky na dobrovoľné nemocenské poistenie vzniká aj nové rozhodujúce obdobie. Preto sa materská bude počítať z odvodov poistného, ktoré boli do Sociálnej poisťovne odvedené v rozhodujúcom období od 24.06.2011 do 31.12.2011

Výška materskej sa určuje z pravdepodobného denného vymeriavacieho základu, ak dobrovoľne nemocensky poistená osoba bola nepretržite dobrovoľne nemocensky poistená do nástupu na materskú menej ako 26 týždňov. Nepretržité dobrovoľné nemocenské poistenie nie je dobrovoľné nemocenské poistenie, ktoré zaniklo a znovu vzniklo nasledujúci deň. Pravdepodobný denný vymeriavací základ pre dobrovoľne nemocensky poistenú osobu je jedna tridsatina minimálneho vymeriavacieho základu, ktorý je určený od 01.01.2011 do 31.12.2011 v sume 329.06 EUR. Z uvedeného vyplýva, že ak dobrovoľné nemocenské poistenie nebude nepretržite trvať do nástupu na materskú, t.j. do šiesteho týždňa pred očakávaným termínom pôrodu, 26 týždňov, materská bude vypočítaná z pravdepodobného denného vymeriavacieho základu.

S pozdravom


Vaša Sociálna poisťovňa

Ahojte poraďáci, ja som z tohto fakt antitalent, vznikne teda poistenej nárok na maximálny VZ? Prosím veľmi, uistite ma, že to tak je :) :)Ano, vznikne.
brčko
01.07.11,12:51
26týž. jej uplynie 22.12. (pri posledn. prihlásení 24.6.), tj. už nástup na md 23.12. by bol ok, no jej vychádza 8týž. pred očak. term. pôrodu na 31.12.2011, tj. dokonca má zaručené, že ak by sa aj menil zákon, jej to vyjde a môže nastúpiť na md ešte v r.2011. teda ak jej ostane očak.dátum pôrodu na žiadosti o materske najneskôr 25.2.2012
grammatika
02.07.11,14:49
ďakujem veľa, takže už len sledovať zákon, čo nachystajú a aké budú prechodné usmernenia..
Ja som sa len bála, že keď ukončila a bola deň nepoistená, tak aby náhodou to nerobilo problém...
Tinika
12.07.11,11:11
Dobrý deň, chcela by som sa poradiť, známa bola na SP a povedali jej ze nema narok na materske. Na matersku nastupuje niekedy v oktobri. od 11/2010 je nezamestnana, ale podla mojich vypočtov narok by mat mala, lebo za posledne dva roky robila (11/2009-11/2010) s tym ze bola na konci aj na PN. Ale pn sa počita do doby poistenia vsak? Dalo by sa este niečo poriesit s DNP? Niečo sa mi mari ze doba ukončeneho NP sa spočitava s existujucim NP, čo by mohlo byt to dnp. Mam zle info? vdaka za rady
Xanti
12.07.11,11:17
Dobrý deň, chcela by som sa poradiť, známa bola na SP a povedali jej ze nema narok na materske. Dobre jej povedali, v súčastnej situácii nemá nárok na materské. Na matersku nastupuje niekedy v oktobri. od 11/2010 je nezamestnana, ale podla mojich vypočtov narok by mat mala, lebo za posledne dva roky robila (11/2009-11/2010) s tym ze bola na konci aj na PN. Ale pn sa počita do doby poistenia vsak? Dalo by sa este niečo poriesit s DNP? Ano dalo, ale DNP z minima 329,06 eur a materská z toho by bola cca 197 eur ( čo je len málo viac ako rodičovský príspevok ) Niečo sa mi mari ze doba ukončeneho NP sa spočitava s existujucim NP, Ano pripočítava sa. čo by mohlo byt to dnp. Mam zle info? vdaka za rady
No neviem čo robila tvoja známa doteraz, je škoda lebo keby si začala platiť DNP do 8 týždna tehotenstva z maxima mala by splnenú podmienku 26 týždňov platenia tým pádom by mala maximálnu materskú.
Teraz ked si uzavrie DNP, tak tá materská bude ako som napísala vyššie o pár eur vyššia ako rodičovský príspevok.
A asi už sa nestihne ani zamestnať na min. 90 dní aby sa jej materská rátala z toho VZ.

Dosť neskoro chce riešiť tieto veci, a pred nástupom na materskú sa jej stačí prihlásiť na DNP z minima.
Tinika
12.07.11,11:19
No neviem čo robila tvoja známa doteraz, je škoda lebo keby si začala platiť DNP do 8 týždna tehotenstva z maxima mala by splnenú podmienku 26 týždňov platenia tým pádom by mala maximálnu materskú.
Teraz ked si uzavrie DNP, tak tá materská bude ako som napísala vyššie o pár eur vyššia ako rodičovský príspevok.
A asi už sa nestihne ani zamestnať na min. 90 dní aby sa jej materská rátala z toho VZ.

Dosť neskoro chce riešiť tieto veci, a pred nástupom na materskú sa jej stačí prihlásiť na DNP z minima.

na socialke sa pytala, nejakej mzdarky a neviem koho este a kazdy jej vravel ze narok mat nebude tak to neriesila, skoda, ze sa tak rychlo vdzala a nenasla si čas troska posurfovat na nete .( neviem sice kedy si to zistovala, či uz vtedy fakt nebolo neskoro. Takze nema vyznam riesit uz DNP :( dakujem za odpoved. ale aj tak mi neide do hlavy. ved RO by mal byt rok 2010 a vtedy este pracovala, tak prečo nema narok na MD?
Xanti
12.07.11,11:20
na socialke sa pytala, nejakej mzdarky a neviem koho este a kazdy jej vravel ze narok mat nebude tak to neriesila, skoda, ze sa tak rychlo vdzala a nenasla si čas troska posurfovat na nete .( neviem sice kedy si to zistovala, či uz vtedy fakt nebolo neskoro. Takze nema vyznam riesit uz DNP :( dakujem za odpoved. ale aj tak mi neide do hlavy. ved RO by mal byt rok 2010 a vtedy este pracovala, tak prečo nema narok na MD?
Lebo ochranná lehota po ukončení zamestnania je 8 mesiacov. Čo už nestíha je rok mimo.

Ako ked si založí DNP z minima, tak na minimálne materské mať nárok bude.
Tinika
12.07.11,11:22
Lebo ochranná lehota po ukončení zamestnania je 8 mesiacov. Čo už nestíha je rok mimo.

Ako ked si založí DNP z minima, tak na minimálne materské mať nárok bude.

a prečo len minimalne? ked by platila z maxima? aha tam nesplni tych 26tt :( a minimalna md je asi kolko? v porovnani s RP? vdaka
Tinika
12.07.11,11:27
ta kočka si to zistovala hned ako otehu, ale mala smolu na socialke ju pani odpinkala a ona sa uz nepytala inych zamestnancov, ja sama som mala take skusenosti, ale kedze to troska sledujem, tak by som sa pytala aj inych kym nedostanem normalnu odpoved
Xanti
12.07.11,11:31
Ved som ti sumu cca materskej napísala do prvého príspevku .. máš to tam modrým v texte.
Tinika
12.07.11,11:37
Xanti prepač, ja čitala hlavne text pod mojim prispevkom a maly tu otravuje tak to taka robota :)) dakujem krasne este raz
majulka27
27.07.11,17:26
Ďakujem za odpoveď. Ja som teraz teda zamestnaná od 01.05.2011 s VZ 630 EUR, od 01.07.2011 mám aj druhé zamestnanie z minimálneho VZ, podarilo sa mi zamestnať. Teraz mám teda 2 pracovné pomery. Keď budem mať takýto súbeh nemocenských poistení, vyjde mi teda nárok na materskú? A ak áno, tak koľko by som mohla dostávať materskú? U ktorého zamestnávateľa by som mala pred nástupom na MD ukončiť prac.pomer, aby sa mi to započítalo? Na MD nastupujem 28.10.2011. Viete mi poradiť ako mať materskú čo najvyššiu? Prosím o pomoc a veľmi pekne ďakujem za odpoveď :)
Katy a R
27.07.11,17:44
Ďakujem za odpoveď. Ja som teraz teda zamestnaná od 01.05.2011 s VZ 630 EUR, od 01.07.2011 mám aj druhé zamestnanie z minimálneho VZ, podarilo sa mi zamestnať. Teraz mám teda 2 pracovné pomery. Keď budem mať takýto súbeh nemocenských poistení, vyjde mi teda nárok na materskú? A ak áno, tak koľko by som mohla dostávať materskú? U ktorého zamestnávateľa by som mala pred nástupom na MD ukončiť prac.pomer, aby sa mi to započítalo? Na MD nastupujem 28.10.2011. Viete mi poradiť ako mať materskú čo najvyššiu? Prosím o pomoc a veľmi pekne ďakujem za odpoveď :)

.. nuž - je to pekné, že máš dokonca dve zamestnania :):)...
270 dní poistenia už normálne nezískaš :mee::mee:
Ale! ... ke´dže SP má taký výklad ;) (predch príspev) ... tak podľa toho výkladu ukončiť ten druhý PP (s min VZ) :confused::confused:
No a daj nám vedieť, ako to dopadlo :confused::confused: ..
tiež by ma veľmi zaujímalo, či to naozaj platí. :confused:
veronikasad
27.07.11,18:35
Chcem sa len informovať - 9.4.2008 som išla na MD, HPP som mala na dobu určitú do 14.8.2008. Poberala som materskú a potom som bola do 30.4.2011 na rodičovskom príspevku. Od 1.5.2011 som sa zamestnala na HPP. Som opäť tehotná, dieťatko sa má narodiť 19.11.2011. Mám nárok na materskú? Ak nie, je spôsob, aby som mala nárok na materskú a splnila podmienku 270 dni? Dnes som sa bola informovať na SP, odbili ma, že nárok nemám a absolútne mi neboli ochotné v tomto poradiť. Myslela som si, že keď som sa po MD opäť zamestnala, budem mať nárok na materskú. Z SP som išla s plačom. Je nejaký spôsob, že by som si teraz popri odvodoch od zamestnávateľa do NP platila aj dobrovoľný príspevok na NP a mohol by mi vzniknúť nárok na materské? Viete mi, prosím v tomto nejako poradiť a pomôcť? Ďakujem. :mee:
majulka, bohužial - pracovníčky SP majú pravdu. Počas poberania RP (bez zamestnania) si nebola nemocensky poistená. Podmienku 270 dní v posl. dvoch rokoch sa ti v žiadnom prípade nepodarí splniť - nárok na materské ti nevznikne. Budeš mať nárok na rodičovský príspevok, prvýkrát za mesiac, v ktorom sa dieťa narodí. Doba poistenia pri súbežnom pracovnom pomere sa započítava len raz, ak je splnená podmienka poistenia (čo v tvojom prípade nie je), ovplyvní len výšku vymeriavacieho základu pre výpočet materského

Nech rátam - ako rátam, od 1.5. do pôrodu 270 dní nie je.
Katy a R
27.07.11,18:39
majulka, bohužial - pracovníčky SP majú pravdu. Počas poberania RP (bez zamestnania) si nebola nemocensky poistená. Podmienku 270 dní v posl. dvoch rokoch sa ti v žiadnom prípade nepodarí splniť - nárok na materské ti nevznikne. Budeš mať nárok na rodičovský príspevok, prvýkrát za mesiac, v ktorom sa dieťa narodí. Doba poistenia pri súbežnom pracovnom pomere sa započítava len raz, ak je splnená podmienka poistenia (čo v tvojom prípade nie je), ovplyvní len výšku vymeriavacieho základu pre výpočet materského

Nech rátam - ako rátam, od 1.5. do pôrodu 270 dní nie je.

Ale majulka to skúša podľa "výkladu SP" ... (viď predch prísp) .. tak jej držím palce!
veronikasad
27.07.11,18:42
Ale majulka to skúša podľa "výkladu SP" ... (viď predch prísp) .. tak jej držím palce!
len "tetuškám" asi zabudla povedať, že v tom čase keď vznikol prac.pomer, už bola tehotná...
Xanti
27.07.11,18:45
len "tetuškám" asi zabudla povedať, že v tom čase keď vznikol prac.pomer, už bola tehotná...
Veronika,
podľa toho skúša http://www.porada.sk/1779510-post61.html a v tej téme je aj vyjadrenie SP.
truch
27.07.11,18:51
Vďaka Xanti a jej vedomostí som napísala na SP. Prikladám čerstvú odpoveď zo SP, otázka sa mi sem nezmestila, ale pýtam sa na súbeh DNP a zamestnania,aby bola splnená podmienka 270 dní. Máme ten istý problém ako Majulka.

Dobrý deň Vám prajeme.

Materské je dávka nemocenského poistenia. Poistenkyni vzniká nárok na materské počas trvania nemocenského poistenia alebo po jeho zániku v ochrannej lehote. Ďalšou podmienkou nároku na materské je, že poistenkyňa musí splniť podmienku 270 dní nemocenského poistenia v posledných dvoch rokoch pred pôrodom. Do obdobia 270 dní nemocenského poistenia sa započítava obdobie akéhokoľvek ukončeného nemocenského poistenia.
Splnenie podmienky 270 dní nemocenského poistenia v posledných dvoch rokoch sa sleduje ku skutočnému dňu pôrodu. U dobrovoľne nemocensky poistenej osoby sa sleduje aj zaplatenie poistného na dobrov oľné nemocenské poistenie, to musí byť zaplatené v zákonom stanovenej lehote a výške.
Vy vo Vašom podaní uvádzate, že ste sa 14. júla 2011 prihlásili na dobrovoľné nemocenské poistenie a určili ste si minimálny vymeriavací základ. Ku dňu pôrodu nesplníte z tohto nemocenského poistenia podmienku 270 dní nemocenského poistenia v posledných dvoch rokoch pred pôrodom.
Čo sa týka započítavania ukončeného nemocenského poistenia ( zamestnania, nie je podstatné na aký úväzok pracujete) do obdobia 270 dní nemocenského poistenia, tak je to tak ako ste uviedli vo Vašom podaní. Teda, do obdobia 270 dní nemocenského poistenia sa Vám započíta akékoľvek ukončené nemocenské poistenie, ktoré spadá do obdobia dvoch rokov pred pôrodom.
Ďalej ste uviedli, že plánujete zmeniť vymeriavací základ na platenie poistného na maximálny vymeriavací základ. Dobrovo ľne nemocensky poistená osoba si môže zmeniť vymeriavací základ na platenie poistného, ktorý si určila, avšak najskôr po uplynutí šiestich mesiacov od posledného určenia vymeriavacieho základu touto osobou. Poistné sa platí zo zmeneného vymeriavacieho základu od prvého dňa kalendárneho mesiaca nasledujúceho po mesiaci, v ktorom bolo oznámenie doručené. Zmenou vymeriavacieho základu na platenie poistného nedochádza k zániku a opätovnému vzniku dobrovoľného poistenia. Určenie rozhodujúceho obdobia pre výpočet nemocenskej dávky závisí od vzniku nemocenského poistenia.

Výška materského je 60 % denného vymeriavacieho základu alebo pravdepodobného denného vymeriavacieho základu. Denný vymeriavací základ na určenie výšky materského je podiel súčtu vymeriavacích základov, z ktorých poistenec zaplatil poistné na nemocenské poistenie v rozhodujúcom období a počtu dní rozhodujúceho obdobia. Rozhodujúce obdobie na zistenie denného vymeriavacieho základu je spravidla kalendárny rok predchádzajúci kalendárnemu roku, v ktorom vznikol nárok na materské. Ak nárok na materské vznikne poistenkyni v kalendárnom roku, v ktorom vzniklo aj nemocenské poistenie, rozhodujúce obdobie na zistenie denného vymeriavacieho základu je obdobie od vzniku nemocenského poistenia do konca kalendárneho mesiaca predchádzajúceho kalendárnemu mesiacu, v ktorom vznikol nárok na dávku.
Poznamenávame, že pre výpočet materského z dobrovoľného nemocenského poistenia je potrebné, aby ste boli nepretržite dobrovoľne nemocensky poistená najmenej 26 týždňov ku dňu nástupu na materské. Ak je dobrovoľne nemocensky poistená osoba nepretržite dobrovoľne nemocensky poistená menej ako 26 týždňov pred vznikom nároku na dávku materské (šesť týždňov pred očakávaným dňom pôrodu), výška materskej sa vypočíta z pravdepodobného denného vymeriavacieho z ákladu. To je jedna tridsatina minimálneho vymeriavacieho základu. Nepretržité dobrovoľné nemocenské poistenie nie je poistenie, ktoré zaniklo a znovu vzniklo nasledujúci kalendárny deň.
Pri posudzovaní nároku na materské z dobrovoľného nemocenského poistenia sa bude posudzovať podmienka 270 dní nemocenského poistenia ku skutočnému dňu pôrodu a 26 týždňov nepretržitého dobrovoľného nemocenského poistenia ku dňu nástupu na materskú dovolenku. Ďalšie informácie Vám poskytne príslušná pobočka Sociálnej poisťovne, ktorá vedie Vaše nemocenské poistenie.
veronikasad
27.07.11,18:52
Veronika,
podľa toho skúša http://www.porada.sk/1779510-post61.html a v tej téme je aj vyjadrenie SP.
príliš šalamúnska odpoveď z ústredia SP.
veronikasad
27.07.11,18:53
Dáška, uviedla si v dotaze odkedy trvá pracovný pomer ?
Xanti
27.07.11,18:56
príliš šalamúnska odpoveď z ústredia SP.
Ved práve preto to posúvam dalej s varovaním, že ktohovie ako to bude. mimotemy
truch
28.07.11,08:03
Uviedla som presne 3 mesiace od 1.09. do 30.11.
elizabet100
04.08.11,13:58
Dobrý deň.
Chcem sa Vás opýtať, platím si DNP , chýbajú mi cca 14 dní do splnenia podmienky 270 dní. Momentálne som na PN už 7. deň. Som aj zamestnaná. Viem že z DNP nemám nárok na čerpanie PN, ale mám si platiť počas tejto PN-ky poistné alebo nie? Mám im poslať na SP nejaké oznámenie že som na PN-ke, keďže nesplnam podmienku, tak som si PN-ku dala u lekárky vypísať iba 1x-ako zamestnanec.
Ďakujem za odpoveď.
Xanti
04.08.11,16:17
Dobrý deň.
Chcem sa Vás opýtať, platím si DNP , chýbajú mi cca 14 dní do splnenia podmienky 270 dní. Momentálne som na PN už 7. deň. Som aj zamestnaná. Viem že z DNP nemám nárok na čerpanie PN, ale mám si platiť počas tejto PN-ky poistné alebo nie? Ano musíš platiť DNP Mám im poslať na SP nejaké oznámenie že som na PN-ke, nie nič netreba keďže nesplnam podmienku, tak som si PN-ku dala u lekárky vypísať iba 1x-ako zamestnanec. Stačí jeden krát ako zamestnanec.
Ďakujem za odpoveď.v texte modrým
nela07
05.08.11,06:11
Ahojte, chcela by som Vás poprosiť o radu. Som zamestnaná od 1.12.2010, od toho istého dátumu mám aj DNP z rozdielu medzi max. VZ a VZ zo základného platu. Predpokladaný nástup na MD mám v polovici novembra, takže podmienku 270 dní poistenia spĺňam. Oplatí sa mi znížiť VZ z DNP teraz pred nástupom na MD (RO je rok 2010)? A aká je minimálna výška VZ z DNP, ak už platím nemocenské zo zamestnania? Ďakujem.
Xanti
05.08.11,06:42
Ahojte, chcela by som Vás poprosiť o radu. Som zamestnaná od 1.12.2010, od toho istého dátumu mám aj DNP z rozdielu medzi max. VZ a VZ zo základného platu. Predpokladaný nástup na MD mám v polovici novembra, takže podmienku 270 dní poistenia spĺňam. Oplatí sa mi znížiť VZ z DNP teraz pred nástupom na MD (RO je rok 2010)? A aká je minimálna výška VZ z DNP, ak už platím nemocenské zo zamestnania? Ďakujem.
No môžeš znížiť si VZ z DNP, minimálna výška je 329,06 € a mesačne sa platí 14,47 €.
Pozor na registračnom liste zaškrtni zmenu, a zmeniť sa to dá najbližšie k 1.9.2011 takže tú zmenu už aj dnes môžeš odniesť na SP.
elizabet100
05.08.11,06:43
v texte modrým

pochopila som to správne, teraz musím zaplatiť za celý mesiac, a keď splním podmienku 270 dní, pojdem na PN-ku dám si vypísať 2x PN-ku budem maródovať 20 dní, tak za mesiac zaplatím aby alikvótnu časť t.j. za 10 dní?
Ďakujem.
katika1201
08.08.11,12:01
Dobry den,planujem otehotniet,zatial som zamestnana ale neviem do kedy lebo prepustaju.Zarabam takych 400 eur.Ked chcem doplacat dobrov.pripoistenie aby som mala najvyssiu matersku kolko mi to asi vyjde doplacat?a co potom ak by ma prepustili?alebo ak by ma prepustili a bola by som na marodke da sa platit pripoistenie aj pocas marodky?dakujem
grafikafotky
07.09.11,06:16
Dobry den, chcem sa opytat, ci je mozne navysit a predlzit aj rodicovsky prispevok nejakym pripoistenim. Ak ano, ako? Alebo je rodicovsky prispevok statna davka, s ktorou sa neda uz nic robit?
Dakujem
brčko
07.09.11,10:13
Dobry den, chcem sa opytat, ci je mozne navysit a predlzit aj rodicovsky prispevok nejakym pripoistenim. Ak ano, ako? Alebo je rodicovsky prispevok statna davka, s ktorou sa neda uz nic robit?
Dakujem

to druhé, ide o št. soc.dávku, nedá sa nič robiť. Jedine ak má dieťa dlhodobo nepriaznivý zdr. stav, uznaný lekármi z upsvar, dá sa poberať dlhčie, do max. 6rokov. Ale samozrejme radšej zdravé dieťa, toto sa nedá ovplyvniť.
beatad
13.09.11,09:42
Dobrý deň, kamoška je zamestnaná od r.2005, ale od 1.1.2011 na 4 hod. v hrubom 159 €/mesiac. Chce otehotnieť a rozmýšľa nad max.materskou. Ako ju získa, aby čo najmenej zaplatila odvody?
1. Môže zrušiť prac.pomer a následne ho uzavrieť s tým istým zamestnávateľom len s vyšším platom 90 dní pred nástupom na MD, alebo to musí byť iný zamestnávateľ? Ďakujem za pomoc.
ZDENIELA
15.09.11,15:23
Viem, je tu toho až nad hlavu na túto tému, ale pre istotu sa pýtam aj ja. SZČO platí povinné ale minimálne odvody na Soc.poist. už viac ako 1 rok. Momentálne je v 11.týždni tehotenstva a hrozí jej aj dlhodobá PN. Viete mi ešte v tomto prípade niečo poradiť? ĎAKUJEM
veronikasad
15.09.11,16:14
Viem, je tu toho až nad hlavu na túto tému, ale pre istotu sa pýtam aj ja. SZČO platí povinné ale minimálne odvody na Soc.poist. už viac ako 1 rok. Momentálne je v 11.týždni tehotenstva a hrozí jej aj dlhodobá PN. Viete mi ešte v tomto prípade niečo poradiť? ĎAKUJEM
odkedy je SZČO ?
beatad
28.09.11,08:15
Dobrý deň, kamoška je zamestnaná od r.2005, ale od 1.1.2011 na 4 hod. v hrubom 159 €/mesiac. Chce otehotnieť a rozmýšľa nad max.materskou. Ako ju získa, aby čo najmenej zaplatila odvody?
1. Môže zrušiť prac.pomer a následne ho uzavrieť s tým istým zamestnávateľom len s vyšším platom 90 dní pred nástupom na MD, alebo to musí byť iný zamestnávateľ? Ďakujem za pomoc.
Zistila som si odpoveĎ: čiže môže v r. 2012 ukončiť PP a následne uzavrieť PP na max VZ s tým istým zamestnávateľom 90 dní pred nástupom na MD.
Katy a R
28.09.11,08:22
Viem, je tu toho až nad hlavu na túto tému, ale pre istotu sa pýtam aj ja. SZČO platí povinné ale minimálne odvody na Soc.poist. už viac ako 1 rok. Momentálne je v 11.týždni tehotenstva a hrozí jej aj dlhodobá PN. Viete mi ešte v tomto prípade niečo poradiť? ĎAKUJEM
.. zamestnať sa;) .. v takom prípade by bol nárok na nemocenské z dvoch poistení .. aj keď len len z dvoch mim VZ (o PNke sa bavíme:confused:)
ZDENIELA
28.09.11,08:46
.. zamestnať sa;) .. v takom prípade by bol nárok na nemocenské z dvoch poistení .. aj keď len len z dvoch mim VZ (o PNke sa bavíme:confused:)
A s tou materskou sa už nedá nič urobiť? Nepomôže sa teraz prihlásiť z rozdielu medzi maximom a minimom (to platí ako SZČO už viac ako 1 rok)???
Katy a R
28.09.11,09:26
A s tou materskou sa už nedá nič urobiť? Nepomôže sa teraz prihlásiť z rozdielu medzi maximom a minimom (to platí ako SZČO už viac ako 1 rok)???
naozaj sa teraz nedá povedať, či by pomohlo a či nie :confused::confused: ... v návrhu je, že od nového roku v takomto prípade budeš môcť mať dobrovoľný balík dvoch poistení ... ale to je ešte vo hviezdach .. a ktovie aké budú prechodné ustanovenia, staré poistenie ako také sa bude brať do úvahy (doba) , ale či aj výška VZ:confused: .. je to len také "špiritizovanie o nesmrteľnosti chrústov" :D
.. to zamestnanie sa mi zdá najistejšie - a dobrý VZ v tomto roku (a potom ale zrušiť szčo;)) .. teraz o materskej
katarinka005
29.09.11,11:40
Dobrý deň,
rada by som sa informovala, či mám nárok na materskú ak do 31.05.2010 som bola zamestnaná (2roky nepretržite), následne som sa 1.6.2010 zaevidovala na úrade práce(neplatila som si DNP) a od 27.5.2011 si platím DNP (49,90 eur). Na materskú mám nastúpiť 13.12.2011. Momentálne som ešte stále evidovaná na úrade práce.
Ďakujem
nika224
29.09.11,11:45
Áno, nárok na materské by ste mal mať, pretože podmienku 270 dní nemocenského poistenia (akéhokoľvek) spĺňate.
Z DNP budete mať nazbieraných 200 dní a pripočítajú sa Vám dni aj z pracovného pomeru, pretože spadajú do obdobia 2 roky pred vznikom nároku na materské.
Xanti
29.09.11,11:46
Katarínka,
áno máš nárok na materské. V posledných dvoch rokoch budeš mať 270 dní poistenia.
katarinka005
29.09.11,11:54
Ďakujem krásne za rýchlu odpoveď. Ešte jednu otázočku by som mala, či mi materskú budú rátať z DNP alebo ešte za zamestnania z minulého roku?
ďakujem
Xanti
29.09.11,11:55
Katarínka,
len z DNP, mala by si mať maximálnu materskú.
katarinka005
29.09.11,11:56
Ďakujem krásne za odpovede.
silvia
03.10.11,09:54
Prosím Vás, mamička na MD s trojmesačným bábätkom si chce otvoriť živnosť. Nárok na materské nemala, poberá vlastne rodičovský príspevok. Môže si teraz založiť živnosť? Bude môcť aj naďalej poberať príspevok?
Vďaka za radu!
katka_1
03.10.11,11:06
Ahojte poradaci..

Som na materskej od roku 2009, mam 2,5 rocne dieta a zachvilu budem mat druhe v novembri ma caka porod.. Mala som max. matersku a teraz budem mat tiez? Idem sa prihlasit na SP, ale ten pravdebod. vymer. zaklad sa dava podla zmluvy? / plat aky som mala pred nastupom na matersku? kedze som isla na matersku v roku 2009?

pravdebo. je aj o tom, ze keby som nastupila do prace, aky plat by som mala v tom case? Moze mi sef napisat do toho tlaciva plat aky by som mala..keby som zacala u neho pracovat...

Ide o to ci moze dat vyssi o cca 200 eur, ci je to mozne bez nejakych zmien v zmluve alebo dodatku?
nika224
04.10.11,10:28
Katka, áno, môže Ti napísať úplne iný plat ako máš v zmluve. Je to na zamestnávateľovi ako obháji stanovenie pravdepodobného zárobku, aký by si mala, keby si teraz pracovala. Môže byť napríklad na Tvojom mieste nejaká iná pani a tá má vyšší plat, tak zamestnávateľ môže tento pravdepodobný zárobok určiť podľa nej. Môže tiež argumentovať, že ak by si pracovala, boli by Ti vyplácané prémie a pod.
Kvaka
04.10.11,10:38
Ahojte poradaci..

Som na materskej od roku 2009, mam 2,5 rocne dieta a zachvilu budem mat druhe v novembri ma caka porod.. Mala som max. matersku a teraz budem mat tiez? Idem sa prihlasit na SP, ale ten pravdebod. vymer. zaklad sa dava podla zmluvy? / plat aky som mala pred nastupom na matersku? kedze som isla na matersku v roku 2009?

pravdebo. je aj o tom, ze keby som nastupila do prace, aky plat by som mala v tom case? Moze mi sef napisat do toho tlaciva plat aky by som mala..keby som zacala u neho pracovat...

Ide o to ci moze dat vyssi o cca 200 eur, ci je to mozne bez nejakych zmien v zmluve alebo dodatku?

Ak zamestnávateľ obháji tvoje právo na vyššiu mzdu, tak by nemal byť problém, aby ti napísal vyšší plat. Zákonník práce to umožňuje. Podľa § 157 ods. 2 platí, že zamestnankyňa má právo po skončení rodičovskej dovolenky podľa § 166 ods. 2 na zachovanie všetkých práv, ktoré mala alebo ktoré by jej vznikali v čase nástupu na túto dovolenku v pôvodnom rozsahu; tieto práva sa uplatnia vrátane zmien, ktoré vyplývajú z právnych predpisov, kolektívnej zmluvy alebo z obvyklých postupov u zamestnávateľa.
Ak je obvyklé, že sa u tvojho zamestnávateľa pravidelne plat zvyšuje, môže ti napísať viac, ako si mala pred nástupom na materskú, napríklad tak, ako iným zvyšoval na tvojej pozícii, ak by poisťovňa namietala, musí si to on obhájiť.
katka_1
05.10.11,05:58
Dakujem za odpovede. :) A este ohladom papierovaciek, musi zamestnavatel odhlasit na RLFO rodico. dovolenku alebo staci ked na RLFO nahlasi zaciatok materskej.. Zaciatok materskej mam podla papiera od gyn. 06.10, teraz som este na rodi. dovo. A tiez na zdravotnu poistovnu odhlasi ma zamest. ze prechadzam z rodicovskej na matersku?
iwka36
13.10.11,09:55
Dobrý deň.
Strašne by ma zaujímalo ako sa teraz ruší DNP.. K 31.12.2011 budem mať presne 260 dní DNP, som v TPP, ale ide mi o to oplatí sa mi to platiť keď nestíham do zrušenia 270 dní? (v TPP splnam 270 dní, na materskú sa nechystám zatiaľ, len by ma zaujímalo či má cenu to platiť) Ďakujem
remenova
02.11.11,19:18
Ako je to s DNP, ked Vám lekár vypíše materskú, musí sa poslať oznámenie o zmene na RLFO tak ako sa to robí v prípade zamestnanca?
sisima
03.01.12,09:59
som SZČO a tehotná (úplne na začiatku) a vôbec neviem čo mám robiť! DNP som si platila (33,-) celý rok 2009, ale tehotenstvo sa nedostavilo tak som prestala platiť DNP. a teraz neviem co mám robiť, platím si minimálne odvody zo živnosti, a nové DNP už asi nestíham 270 dní,a pravdupovediac ani sa mi nechce platit po novom... ešte mám možnosť zamestnať sa v manželovej firme, ale tiez neviem kedy a s akým platom by to malo byt, aby som dostala lepsiu materskú... a v takom prípade tiez neviem, či je výhodnejšie DNP alebo zamestnanie s vyšším platom...:(
veronikasad
03.01.12,10:05
som SZČO a tehotná (úplne na začiatku) a vôbec neviem čo mám robiť! DNP som si platila (33,-) celý rok 2009, ale tehotenstvo sa nedostavilo tak som prestala platiť DNP. a teraz neviem co mám robiť, platím si minimálne odvody zo živnosti, a nové DNP už asi nestíham 270 dní,a pravdupovediac ani sa mi nechce platit po novom... ešte mám možnosť zamestnať sa v manželovej firme, ale tiez neviem kedy a s akým platom by to malo byt, aby som dostala lepsiu materskú... a v takom prípade tiez neviem, či je výhodnejšie DNP alebo zamestnanie s vyšším platom...:(
pomohlo by ti ukončenie živnosti a zamestnať sa u manžela s vysokým VZ. Nové poistenie u zamestnávatela musí trvať aspoň 90 dní. Ak máš rizikové tehotenstvo, poistenie trvá aj počas PN-ky, nemocenské je však vyplácané z minima.
jacekova
03.01.12,10:08
som SZČO a tehotná (úplne na začiatku) a vôbec neviem čo mám robiť! DNP som si platila (33,-) celý rok 2009, ale tehotenstvo sa nedostavilo tak som prestala platiť DNP. a teraz neviem co mám robiť, platím si minimálne odvody zo živnosti, a nové DNP už asi nestíham 270 dní,a pravdupovediac ani sa mi nechce platit po novom... ešte mám možnosť zamestnať sa v manželovej firme, ale tiez neviem kedy a s akým platom by to malo byt, aby som dostala lepsiu materskú... a v takom prípade tiez neviem, či je výhodnejšie DNP alebo zamestnanie s vyšším platom...:(

presne ako píše veronikasad
manžel nech ťa prijme z platom max.1153,50€ a budeš mať maximálnu materskú (tuším je to teraz 65% z VZ, čiže 749,78€)
jacekova
03.01.12,10:11
ale netreba to urobiť hneď teraz, ale až cca 6 mesiacov pred plánovaným dňom pôrodu.

musíš proste stihnúť byť 90 dní zamestnaná u manžela a z toho titulu aj platiť dosť vysoké odvody (ale to nevadí, lebo sa ti to vráti vo forme vysokej materskej), potom nastúpiš buď na PN alebo rovno na MD.
sisima
03.01.12,10:20
termín by mal byt 2.9.2012 takže už v marci by ma mal zamestnať t.j. 6 mesiacov pred pôrodom?
jacekova
03.01.12,10:24
termín by mal byt 2.9.2012 takže už v marci by ma mal zamestnať t.j. 6 mesiacov pred pôrodom?

môžeme skúsiť počíťať....
manžel by ťa zamestnal od 1.3.2012. tých potrebných 90dní uplynie koncom mája.
na materskú pôjdeš cca 8 týždňov pred plánovaným dňom pôrodu (t.j. začiatkom júla 2012). čiže mohla by si ešte odísť v júni na PN a "ťažila" by si aj z toho, alebo sa zamestnať až koncom marca a hneď po uplynutí tých 90 dní sa dať vypísať na matersku
sisima
03.01.12,10:42
dakujem velmi pekne, presne toto som potrebovala vediet ;)
sisima
03.01.12,10:48
a ešte otázka, ak by som šla na PN, potom materská čo z toho vyplýva manželovi? ako to bude s odvodmi za mna/zamestnanca? či on to bude platit len tie cca 3 mesiace, kým nepôjdem na PN a potom materskú?
veronikasad
03.01.12,11:02
a ešte otázka, ak by som šla na PN, potom materská čo z toho vyplýva manželovi? ako to bude s odvodmi za mna/zamestnanca? či on to bude platit len tie cca 3 mesiace, kým nepôjdem na PN a potom materskú?
zamestnávatel odvody počas PN-ky neplatí. Budeš mať splnenú podmienku 270 dní poistenia a nárok na materské ti vznikne zo zamestnania (započítava sa aj predch.ukončené poistenie) z VZ pred začiatkom PN-ky.
veronikasad
03.01.12,11:03
môžeme skúsiť počíťať....
manžel by ťa zamestnal od 1.3.2012. tých potrebných 90dní uplynie koncom mája.
na materskú pôjdeš cca 8 týždňov pred plánovaným dňom pôrodu (t.j. začiatkom júla 2012). čiže mohla by si ešte odísť v júni na PN a "ťažila" by si aj z toho, alebo sa zamestnať až koncom marca a hneď po uplynutí tých 90 dní sa dať vypísať na matersku
Nemám čas hladať v zákone o soc.poistení - návrh bol zvýšiť počet dní z 90 na 180 - neviem či to prešlo ...
sisima
03.01.12,11:14
dakujem... no dúfam, že ten návrh neprešiel, skúsim si ho prečítať... ;(
jacekova
03.01.12,11:27
Nemám čas hladať v zákone o soc.poistení - návrh bol zvýšiť počet dní z 90 na 180 - neviem či to prešlo ...

pozerala som si zatial platný zákon o soc.poistení §54 a je tam stále 90dní

http://www.socpoist.sk/legislativa/552s
veronikasad
03.01.12,11:28
pozerala som si zatial platný zákon o soc.poistení §54 a je tam stále 90dní

http://www.socpoist.sk/legislativa/552s
Neviem, či to nebolo v súvislosti s novelou, v ktorej sa rieši DNP ...
jacekova
03.01.12,11:31
Neviem, či to nebolo v súvislosti s novelou, v ktorej sa rieši DNP ...

chcela som tým ukázať, že aj na stránke SP je ešte stále staré znenie zákona
veronikasad
03.01.12,11:35
jacekova
03.01.12,11:37
tu je novela zákona, nenašla som to v nej

http://www.zbierka.sk/zz/predpisy/default.aspx?PredpisID=210643&FileName=zz2011-00521-0210643&Rocnik=2011

chvalabohu :-)
takže ostáva 90dní