MIRIAMA1
06.04.11,15:26
Zamestnávateľ mi poštou doručil dohodu o skončení prac. pomeru (organiz. dôvody). Som na PN. Musím to podpísať? Mám zmluvu na dobu určitú do 31.8., nie som v skúšobnej dobe. Som tehotná, mám zdravotné problémy, neviem, kedy ma lekár vypíše. Ďakujem
Tweety
06.04.11,13:28
Zamestnávateľ mi poštou doručil dohodu o skončení prac. pomeru (organiz. dôvody). Som na PN. Musím to podpísať? Mám zmluvu na dobu určitú do 31.8., nie som v skúšobnej dobe. Som tehotná, mám zdravotné problémy, neviem, kedy ma lekár vypíše. Ďakujem
So skončením PP dohodou musíš súhlasiť aj Ty, zamestnáv. Ťa nútiť nemôže, aj keď ide o organiz. dôvody. Odporúčanie je, nič nepodpisuj. VýpoveĎ teraz dať nemôže, pretože si v OD, takže asi skúša, či na jeho trik nenaletíš.
MIRIAMA1
06.04.11,13:32
Takže ak ma lekárka náhodou nechá na PN až do toho 31.8., tak PP končí týmto dátumom. Má teda zamestnávateľ nejakú šancu sa ma zbaviť, ak budem až do konca zmluvy na PN?
MIRIAMA1
06.04.11,13:33
..myslím, ak budem stále na PN, ale zamestnávateľ to bude chcieť so mnou ukončiť skor.
Tweety
06.04.11,13:34
Takže ak ma lekárka náhodou nechá na PN až do toho 31.8., tak PP končí týmto dátumom. Má teda zamestnávateľ nejakú šancu sa ma zbaviť, ak budem až do konca zmluvy na PN?
Nemá, skús si prečítať príspevok vyššie. Výpoveď počas PN môže dať jedine vtedy, ak by končil ako zamestnáv. s prevádzkou.
MIRIAMA1
06.04.11,13:55
Končiť určite nebude, pracujem totoi v škole. Ešte mna napadlo, či by mi mohol dať napr. výpoveď podľa parag. 63 odstavec 1 d, (zamestnanec
1. nespĺňa predpoklady ustanovené právnymi predpismi na výkon dohodnutej práce,
2. nespĺňa bez zavinenia zamestnávateľa požiadavky na riadny výkon dohodnutej práce určené zamestnávateľom vo vnútornom predpise). Som totiž nekvalifikovaná, či by nemohol použiť niečo z tohoto, veľmi tomu nerozumiem. Ale ani toto by asi nemohol použiť počas PN.
Tweety
06.04.11,13:57
Končiť určite nebude, pracujem totoi v škole. Ešte mna napadlo, či by mi mohol dať napr. výpoveď podľa parag. 63 odstavec 1 d, (zamestnanec
1. nespĺňa predpoklady ustanovené právnymi predpismi na výkon dohodnutej práce,
2. nespĺňa bez zavinenia zamestnávateľa požiadavky na riadny výkon dohodnutej práce určené zamestnávateľom vo vnútornom predpise). Som totiž nekvalifikovaná, či by nemohol použiť niečo z tohoto, veľmi tomu nerozumiem. Ale ani toto by asi nemohol použiť počas PN.
Veď som písala, že počas PN ti nemôže dať výpoveď, nečítala si odpovede?
MIRIAMA1
06.04.11,14:01
Čítala, len mňa napadajú rôzne varianty. Zamestnávateľ, hneď ako som mu priniesla PN, mi povedal, že keď som tehotná na PN, tak už to bude tak so mnou dokonca, že on to bude chcieť ukončiť. Tak mi z toho vyplýva, že dohodu mu nepodpíšem a výpoveď mi nemôže dať, bude musieť čakať až ukončím PN. Ale keďže mi hneď oznámil, že to chce so mnou ukončiť, tak sa určite nedám vypísať. To by som bola proti sebe. Aj keď myslím, že by som do práce ešte mohla ísť, ale po tomto viem, že výpoveď by ma neminula po návrate do práce. Ďakujem
dada111
06.04.11,14:03
Mám poradáci otázku, zamestanec dostal výpoved podľa §72 v skúšobnej lehote dňom 31.03.2011 a od 01.04.2011 je na Pn Nemá v zamestaní poistenie poviných 90 dní. Doniesol Pn. Potrvdiť mu je, ale nemá tých 90 dní nem. poistenia, čo s tým, poradíte prosím?
veronikasad
06.04.11,14:07
Čítala, len mňa napadajú rôzne varianty. Zamestnávateľ, hneď ako som mu priniesla PN, mi povedal, že keď som tehotná na PN, tak už to bude tak so mnou dokonca, že on to bude chcieť ukončiť. Tak mi z toho vyplýva, že dohodu mu nepodpíšem a výpoveď mi nemôže dať, bude musieť čakať až ukončím PN. Ale keďže mi hneď oznámil, že to chce so mnou ukončiť, tak sa určite nedám vypísať. To by som bola proti sebe. Aj keď myslím, že by som do práce ešte mohla ísť, ale po tomto viem, že výpoveď by ma neminula po návrate do práce. Ďakujem
Miriam, v tehotenstve potrebuješ v prvom rade klud. Zamestnávatel si je vedomý, že ti výpoveď dať nemôže, preto ti poslal dohodu o skončení prac. pomeru. Skús si pýtať "odstupné" (zámerne v úvodzovkách, lebo na riadne nárok nemáš).

Ak by išlo o mňa, ukončila by som pracovný pomer dohodou. Ak máš nárok na dávku v nezamestnanosti, isť sa zaevidovať na Úrad práce a potom isť znovu na PN-ku. (do 7 dní od skončenia prac.pomeru môžeš mať začiatok novej PN-ky). Nárok na materské budeš mať, ak splňaš podmienku 270 dní nem. poistenia v posledných 2 rokoch.
MIRIAMA1
06.04.11,14:12
Práveže nemám nárok na dávku v nezamestnanosti a než som nastúpila sem do práce som nedostávala ani korunu. Študovala som na VŠ, manžel mal vysoký zárobok. Preto ma napadlo držať PN (keď viem, že ma chce prepustiť, inak by som sa ešte asi vrátila do práce, po zlepšení stavu) tak dlho, ako by to išlo.
veronikasad
06.04.11,14:13
Práveže nemám nárok na dávku v nezamestnanosti a než som nastúpila sem do práce som nedostávala ani korunu. Študovala som na VŠ, manžel mal vysoký zárobok. Preto ma napadlo držať PN (keď viem, že ma chce prepustiť, inak by som sa ešte asi vrátila do práce, po zlepšení stavu) tak dlho, ako by to išlo.
splňaš podmienku 270 dní nem.poistenia v posledných dvoch rokoch ?
rodina1
06.04.11,14:14
Mám poradáci otázku, zamestanec dostal výpoved podľa §72 v skúšobnej lehote dňom 31.03.2011 a od 01.04.2011 je na Pn Nemá v zamestaní poistenie poviných 90 dní. Doniesol Pn. Potrvdiť mu je, ale nemá tých 90 dní nem. poistenia, čo s tým, poradíte prosím?
V prvom rade nedostal výpoveď, ale bol s ním skončený pracovný pomer v skúšobnej dobe.
Pokiaľ nespĺňa podmienku poistenia v zamestnaní 90 dní, tak jeho PN-ku odstúpite do SP bez potvrdenia zamestnávateľa na účely dávok v nemoci.
MIRIAMA1
06.04.11,14:14
bohužiaľ nespĺňam
veronikasad
06.04.11,14:17
bohužiaľ nespĺňam
v tom prípade dohodu nepodpisuj, vráť ju späť zamestnávatelovi,že s rozviazaním prac.pomeru dohodou nesúhlasíš.

Obdobie PN sa počíta do 270 dní poistenia, nárok na materské , ak skončíš prac.pomer 31.8.2011 ti vznikne, z príjmu zamestnávatela za rok 2010.

http://www.porada.sk/165584-pn-vypoved-a-doba-urcita-post1712097.html#post1712097
MIRIAMA1
06.04.11,14:23
6 týždňov pred pôrodom nastúpim na mat. dovolenku, to bude asi k 1.8., takže asi nesplním 270 dní. Neviem, v tomto sa nevyznám...ospravedlňujem sa, neviem, či to mám vôbec správne naformulované
veronikasad
06.04.11,14:24
6 týždňov pred pôrodom nastúpim na mat. dovolenku, to bude asi k 1.8., takže asi nesplním 270 dní. Neviem, v tomto sa nevyznám...ospravedlňujem sa, neviem, či to mám vôbec správne naformulované
Splníš, počíta sa doba do pôrodu ... (v tvojom prípade do skončenia prac.pomeru, t.j. 31.8.)
MIRIAMA1
06.04.11,14:27
takže to sa počíta, i keď už ten posledný mesiac nebudem v práci...Ďakujem..tak len si udržať PN až pokiaľ to pojde