Clone1
08.04.11,06:52
dobrý den, prosism o radu, stareček dostal mozgovu mrtvicu a ostal v bezvedomí, ma ochrnutú pravu polovicu, uz neotvara ani oči ale zda sa mi že reaguje na podnety i ked doktorka povedala že to ani oni sami nevedia, ked k nemu pridem poviem meno a stisknem mu zdravu ruku tiez mi ju silno stlaci a zachrci ako by sa snazil nieco povedat, nema niekto skusenosti ako to vnima postihnuty pacient ci vnima a si uvedomuje svoj stav?
zdravotna sestra nam vravi aby sme s nim hovorili stale ale celkovo je zdravotny personal odmerany kedze ide o starsieho cloveka nevedia povedat ani stav pacienta že to sme si skoro spomenuli tu vam nikto nic nepovie s tym neratajte,nech si zavolame cez den ked tu je doktor, správanie 0 bodov a toto je slovenske zdravotnictvo strajkujuce stale.
prosim vie mi niekto poradit ako postupovat, exstuju stavy kde by vedeli pomoct dostat sa z tohto stavu, kazdy den je to horsie, zo zaciatk hybal hlavou mal otvorene oci a teraz nic
Stanislav 1975
08.04.11,04:56
dobrý den, prosism o radu, stareček dostal mozgovu mrtvicu a ostal v bezvedomí, ma ochrnutú pravu polovicu, uz neotvara ani oči ale zda sa mi že reaguje na podnety i ked doktorka povedala že to ani oni sami nevedia, ked k nemu pridem poviem meno a stisknem mu zdravu ruku tiez mi ju silno stlaci a zachrci ako by sa snazil nieco povedat, nema niekto skusenosti ako to vnima postihnuty pacient ci vnima a si uvedomuje svoj stav?
zdravotna sestra nam vravi aby sme s nim hovorili stale ale celkovo je zdravotny personal odmerany kedze ide o starsieho cloveka nevedia povedat ani stav pacienta že to sme si skoro spomenuli tu vam nikto nic nepovie s tym neratajte,nech si zavolame cez den ked tu je doktor, správanie 0 bodov a toto je slovenske zdravotnictvo strajkujuce stale.
prosim vie mi niekto poradit ako postupovat, exstuju stavy kde by vedeli pomoct dostat sa z tohto stavu, kazdy den je to horsie, zo zaciatk hybal hlavou mal otvorene oci a teraz nic

Nechcem ťa strašiť, ale toto už dobré nebude, bohužiaľ...:mee:

Toto isté mala moja babka, pol roka sa takto trápila a zomrela...- mozgová porážka je svinstvo...-ešte keď to dostane nejaký mladší, tak ešte sa s tým dá ako tak žiť, keď je len jedna strana ochrnutá alebo tak, ale u dedka to už pojde len k horšiemu...
a nehnevaj sa za úprimnosť...
Stanislav 1975
08.04.11,04:59
dobrý den, prosism o radu, stareček dostal mozgovu mrtvicu a ostal v bezvedomí, ma ochrnutú pravu polovicu, uz neotvara ani oči ale zda sa mi že reaguje na podnety i ked doktorka povedala že to ani oni sami nevedia, ked k nemu pridem poviem meno a stisknem mu zdravu ruku tiez mi ju silno stlaci a zachrci ako by sa snazil nieco povedat, nema niekto skusenosti ako to vnima postihnuty pacient ci vnima a si uvedomuje svoj stav?
zdravotna sestra nam vravi aby sme s nim hovorili stale ale celkovo je zdravotny personal odmerany kedze ide o starsieho cloveka nevedia povedat ani stav pacienta že to sme si skoro spomenuli tu vam nikto nic nepovie s tym neratajte,nech si zavolame cez den ked tu je doktor, správanie 0 bodov a toto je slovenske zdravotnictvo strajkujuce stale.
prosim vie mi niekto poradit ako postupovat, exstuju stavy kde by vedeli pomoct dostat sa z tohto stavu, kazdy den je to horsie, zo zaciatk hybal hlavou mal otvorene oci a teraz nic

čo sa týka tej otázky, či vníma, ja síce niesom lekár ani nemám nejaké vzdelanie na to- ale ja osobne si myslím, že ten človek to vníma, aj ked si to možno neuvedomuje naplno ale určite nejaké pocity tam sú a preto, treba ako píšeš aj naďalej prísť, podržať ruku, "porozprávať sa"- podľa mňa to vníma ako tak...

A ak sa dá- zoberte si ho domov, v špitáli mu aj tak už viac nepomožu a doma je doma- my sme mali babku polroka doma a to vďaka mojej sesternici, ktorá sa o ňu starala 95% z dňa...
Clone1
08.04.11,05:02
Stanislav, dakujem za uprimnost, lekarka povedala že ma poskodenu celu cast aj krvacanie, dnes sa tam bude volat ako to vyzera bo uz raz pred vysetrenim nam povedali co mame cakat ale ako vidim kazdy den zhorsenie stavu chcem sa pokusit s tym daco robit, je v nemocnici povedali ze aj a reverz by sa dal domov ale to by bolo rychle v tom pripade,babka bola na tom ako? Starecek prvy den mal otvorene oci hybal sa rukou, nohou, hlavou stale nieco chrcal akoby chcel povedat druhy den horsie a teraz uz ani oci neotvori ale myslim si ze citi ze sme tam s nim a si to uvedomuje tu bezmocnost
Stanislav 1975
08.04.11,05:05
Stanislav, dakujem za uprimnost, lekarka povedala že ma poskodenu celu cast aj krvacanie, dnes sa tam bude volat ako to vyzera bo uz raz pred vysetrenim nam povedali co mame cakat ale ako vidim kazdy den zhorsenie stavu chcem sa pokusit s tym daco robit, je v nemocnici povedali ze aj a reverz by sa dal domov ale to by bolo rychle v tom pripade,babka bola na tom ako? Starecek prvy den mal otvorene oci hybal sa rukou, nohou, hlavou stale nieco chrcal akoby chcel povedat druhy den horsie a teraz uz ani oci neotvori ale myslim si ze citi ze sme tam s nim a si to uvedomuje tu bezmocnost

Clone, to už neovplyvnia ani lekári , to oni už len čakajú čo a ako ten hore, aké má s dedkom plány, preto aj ten reverz povolili-hovorím, ak sa dá zoberte si ho ešte domov, aby ste s ním nejaký čas boli, ale to je už len otázkou času...

A v nemocnici, bude sám, tam sa mu nikto nebude venovať, rozprávať sa s ním- švacnú ho niekde do kúta a tam bude celú dobu sám- a nakoniec skončí s preležaninami až na kosť, minule som čítal takú reportáž z naších nemocníc-zaujímavú ale velmi smutnú...
Stanislav 1975
08.04.11,05:09
Stanislav, dakujem za uprimnost, lekarka povedala že ma poskodenu celu cast aj krvacanie, dnes sa tam bude volat ako to vyzera bo uz raz pred vysetrenim nam povedali co mame cakat ale ako vidim kazdy den zhorsenie stavu chcem sa pokusit s tym daco robit, je v nemocnici povedali ze aj a reverz by sa dal domov ale to by bolo rychle v tom pripade,babka bola na tom ako? Starecek prvy den mal otvorene oci hybal sa rukou, nohou, hlavou stale nieco chrcal akoby chcel povedat druhy den horsie a teraz uz ani oci neotvori ale myslim si ze citi ze sme tam s nim a si to uvedomuje tu bezmocnost

Akože je tomu síce už 15 rokov, ale je to ako keby dneska- ráno som došiel z obchodu, uvaril kávu a sedeli sme s babkou v kuchyni a rozprávali sa- a zrazu len v strede vety odpadla a už sa nikdy neprebrala, ani debatu sme nedokončili...
Clone1
08.04.11,05:10
ale lekarka nam povedala domov jedine na reverz ale tym padom to bude rychly koniec a to babka nechce si zobrat na starost to by si vyčítala

tvoja babka bola tiez uplne bezvladna ze na nic nereagovala, mali ste ju doma?

V nemocici mu podaju aspon lieky a postaraju sa onho, nechcem aby sa trapil preto sa pytam ako sa mu da pomoct ci uz cez nejaky specializovany ustav kde mu vedia pomoct prinavratit vedomie s tym ochrnutim sa nespravi asi nic uz
Stanislav 1975
08.04.11,05:17
ale lekarka nam povedala domov jedine na reverz ale tym padom to bude rychly koniec a to babka nechce si zobrat na starost to by si vyčítala

tvoja babka bola tiez uplne bezvladna ze na nic nereagovala, mali ste ju doma?

V nemocici mu podaju aspon lieky a postaraju sa onho, nechcem aby sa trapil preto sa pytam ako sa mu da pomoct ci uz cez nejaky specializovany ustav kde mu vedia pomoct prinavratit vedomie s tym ochrnutim sa nespravi asi nic uz

Však to vždy je na reverz...- tak neviem, musíte sa vy rozhodnúť...- síce som zatajil , zabudol som povedať jednu doležitú skutočnosť a to že tá moja sesterka bola sestrička, takže ona vedela podať lieky,polohovať a pod.- ona dala výpoveď a my sme sa jej skladali aby sme jej aspoň troška príjem refinancovali...

áno, babka sa už nikdy neprebrala a čo som debatoval s lekármi, pri takýchto starých ľuďoch sa to ani nestáva často, skor zázračne, veľmi velmi výnimočne a to nám hneď povedal do očí primár v Malackách,tak ako som ti to priamo napísal ja...- starí ľudia vačšinou zomierajú na mozgovú porážku...
Stanislav 1975
08.04.11,05:21
ale lekarka nam povedala domov jedine na reverz ale tym padom to bude rychly koniec a to babka nechce si zobrat na starost to by si vyčítala

tvoja babka bola tiez uplne bezvladna ze na nic nereagovala, mali ste ju doma?

V nemocici mu podaju aspon lieky a postaraju sa onho, nechcem aby sa trapil preto sa pytam ako sa mu da pomoct ci uz cez nejaky specializovany ustav kde mu vedia pomoct prinavratit vedomie s tym ochrnutim sa nespravi asi nic uz

A k tomu rýchlemu koncu- nevieš, čo je lepšie, či rýchly koniec, alebo ešte nie koniec, ale trápenie- to ja neviem posúdiť, ani rozsúdiť, ani sa k tomu vyjadriť
ale niekedy je ten rýchly koniec asi lepší...( teda ja osobne by som ho asi chcel pre mňa v takýchto situáciach)
Clone1
08.04.11,05:30
Clone, to už neovplyvnia ani lekári , to oni už len čakajú čo a ako ten hore, aké má s dedkom plány, preto aj ten reverz povolili-hovorím, ak sa dá zoberte si ho ešte domov, aby ste s ním nejaký čas boli, ale to je už len otázkou času...

A v nemocnici, bude sám, tam sa mu nikto nebude venovať, rozprávať sa s ním- švacnú ho niekde do kúta a tam bude celú dobu sám- a nakoniec skončí s preležaninami až na kosť, minule som čítal takú reportáž z naších nemocníc-zaujímavú ale velmi smutnú...

a práve tomu by som sa chcel vyhnut, chodime za nim kazdy den, babka tam je aj rano aj poobede, vcera uz bol neoholeny, msime povedat personau nech sa postaraju onho,prpadne mu dat izbu samostanu kde by bola babka s nim povedala lekarka ze by sa aj dala a prelezaniny, to snad nie, viem ze sme v tomto na chvoste rebricka ale je to len a len pristup personalu ako sa postaraju
Clone1
08.04.11,05:33
Však to vždy je na reverz...- tak neviem, musíte sa vy rozhodnúť...- síce som zatajil , zabudol som povedať jednu doležitú skutočnosť a to že tá moja sesterka bola sestrička, takže ona vedela podať lieky,polohovať a pod.- ona dala výpoveď a my sme sa jej skladali aby sme jej aspoň troška príjem refinancovali...

áno, babka sa už nikdy neprebrala a čo som debatoval s lekármi, pri takýchto starých ľuďoch sa to ani nestáva často, skor zázračne, veľmi velmi výnimočne a to nám hneď povedal do očí primár v Malackách,tak ako som ti to priamo napísal ja...- starí ľudia vačšinou zomierajú na mozgovú porážku...

Stanislav dakujem za odpovedat, tiez nam to lekarka takto referovala, babka by bola pri nom a jeho dcera ktora pracovala v nemocnici davnejsie, len babka s ho nechce zobrat aby si to nevycitala si myslim, je to rozne taketo rozhodovanie ak rpide do zivota necakane
Stanislav 1975
08.04.11,05:34
a práve tomu by som sa chcel vyhnut, chodime za nim kazdy den, babka tam je aj rano aj poobede, vcera uz bol neoholeny, msime povedat personau nech sa postaraju onho,prpadne mu dat izbu samostanu kde by bola babka s nim povedala lekarka ze by sa aj dala a prelezaniny, to snad nie, viem ze sme v tomto na chvoste rebricka ale je to len a len pristup personalu ako sa postaraju

Pekné od Vás že chodíte...
čo sa týka personálu- vieš, minule som čítal, že sestričky údajne nestíhajú a nemajú na každého pacienta čas-a podla toho to aj vyzerá...
Erika686
08.04.11,05:36
Tak s tym mam tiez skusenost, konkretne s mojou mamou. Neboli sme pri tom ,ked odpadla, len sme ju videli uz v nemocnici na ARE, pohadickovana, v bezvedomi.
Lekar hovoril, ze mala masivne krvacanie, laik si nevie predstavit, co to znamena, ze ci mozog plava v krvi alebo ako to vlastne funguje? A lekari urcite laika nezasvatia to "tajov"...
Aj my sme sa prihovarali, nereagovala, na druhy den bola este raz na CT (?) a povedali, ze nadalej to krvaca, ze je vlastne mrtva...No hruza len spomenut na to...:mee: Tak ju odpojili......:mee::mee: 52r. zivota v cudu, bez rozlucky....
Ja mam zdravotnu skolu a mozno to vyzneje odomna hrozne, ale hovorila som si, ze lepsie tak, ako prezivat kazdy den, trapit sa....Hrozne, co musi clovek prezivat a este ked sa vas lekar opyta, ci darujete organy....

Tak ja si myslim, ze zlepsenie velmi necakajte a poviem to natvrdo, ze v nemocnici moze "zit" 5 dni a doma moze "zit" 2 dni....
Stanislav 1975
08.04.11,05:36
Stanislav dakujem za odpovedat, tiez nam to lekarka takto referovala, babka by bola pri nom a jeho dcera ktora pracovala v nemocnici davnejsie, len babka s ho nechce zobrat aby si to nevycitala si myslim, je to rozne taketo rozhodovanie ak rpide do zivota necakane

šak to- to ti nikto neporadí, čo ako- čo treba robiť,predsa len pre babku to je iné a najhoršie rozhodovanie, predsa len ked s ním prežila x-rokov, tak ona sa na to pozerá inak ako ostatní- ja ju chápem a je mi jej aj ľúto, ale čo už...
zalobaba
08.04.11,05:39
ale lekarka nam povedala domov jedine na reverz ale tym padom to bude rychly koniec a to babka nechce si zobrat na starost to by si vyčítala

tvoja babka bola tiez uplne bezvladna ze na nic nereagovala, mali ste ju doma?

V nemocici mu podaju aspon lieky a postaraju sa onho, nechcem aby sa trapil preto sa pytam ako sa mu da pomoct ci uz cez nejaky specializovany ustav kde mu vedia pomoct prinavratit vedomie s tym ochrnutim sa nespravi asi nic uz

Bude to ťažké rozhodovanie, ale ten rýchly koniec by mohol prísť rýchlejšie práve pri jeho zotrvaní v nemocnici. Mala som takto tetušku 9 rokov ležiaceho pacienta v domácej opatere, bolo to však kruté pre rodinu - 24 hodín okolo a podobne, je to ako by si mal doma bábätko v dospelom tele. Budem ti veľmi - veľmi držať palce, aby ste sa rozhodli čo najlepšie. A podľa mojej skúsenosti si ten človek až príliš dobre uvedomuje, čo sa s ním deje, to nie je bezvedomie, jeho len neposlúcha určitá časť mozgu, ktorá riadi pohyby, reč a pod. Držte sa!
Erika686
08.04.11,05:39
No a co sa tyka starostlivosti personalu...robia, co mozu, ale napr. moja mama v den prijatia vyzerala k svetu, na druhy den, uz mala zmodretu ruku, lebo jej nedavali dole tlakomer, tak jej cela ruka zmodrela, tiez nam hovorili, ze mame doniest nejaky masazny gel proti prelezaninam, ale neviem, ci by jej to robili sestricky...
Stanislav 1975
08.04.11,05:39
Tak s tym mam tiez skusenost, konkretne s mojou mamou. Neboli sme pri tom ,ked odpadla, len sme ju videli uz v nemocnici na ARE, pohadickovana, v bezvedomi.
Lekar hovoril, ze mala masivne krvacanie, laik si nevie predstavit, co to znamena, ze ci mozog plava v krvi alebo ako to vlastne funguje? A lekari urcite laika nezasvatia to "tajov"...
Aj my sme sa prihovarali, nereagovala, na druhy den bola este raz na CT (?) a povedali, ze nadalej to krvaca, ze je vlastne mrtva...No hruza len spomenut na to...:mee: Tak ju odpojili......:mee::mee: 52r. zivota v cudu, bez rozlucky....
Ja mam zdravotnu skolu a mozno to vyzneje odomna hrozne, ale hovorila som si, ze lepsie tak, ako prezivat kazdy den, trapit sa....Hrozne, co musi clovek prezivat a este ked sa vas lekar opyta, ci darujete organy....

Tak ja si myslim, ze zlepsenie velmi necakajte a poviem to natvrdo, ze v nemocnici moze "zit" 5 dni a doma moze "zit" 2 dni....
však to tie úvodzovky..., mama mala 52? Inak mne lekári vraveli, že na rozdiel od minulosti, kde mozgové porážky boli strašiakom výhradne starších ľudí, tak dneska bežne zomierajú na to aj 30- tnici a už úplne bežne...:mee:-to bude už asi aj dobou...
Clone1
08.04.11,05:50
tak praveze to je to najtazsie spraven sa rozhodnut, nechat lezat v nemocnici a denne tam codit a napominat sestricky nech sa staraju, pripadne dat mu zvlast izbu aby tam bola babka a bde aj starostlivost onh a nic si vycitat nebude alebo doma sa onho starat, babke je teraz sama doma a musi to byt hrozne ked cely zivot nikde neboli len doma spolu den pred nehodou boli u nas obaja
zalobaba
08.04.11,06:10
tak praveze to je to najtazsie spraven sa rozhodnut, nechat lezat v nemocnici a denne tam codit a napominat sestricky nech sa staraju, pripadne dat mu zvlast izbu aby tam bola babka a bde aj starostlivost onh a nic si vycitat nebude alebo doma sa onho starat, babke je teraz sama doma a musi to byt hrozne ked cely zivot nikde neboli len doma spolu den pred nehodou boli u nas obaja


Všetko, čo urobíte a ako sa rozhodnete, urobíte určite so snahou čo najviac tomu človeku uľahčiť a pomôcť mu. Ešte raz, držte sa!
Clone1
08.04.11,06:40
ďakujem,

dnes otec bude volať priamo s pirmárom čo a ako vyzerá, lebo nam neboli podane žiadne informácie od lekára, sestier, nech si zavoláme.
2009
08.04.11,06:46
Držím palce. Viem aká je ťažká tá bezmocnosť.
GabiZ
08.04.11,06:53
Všetko, čo urobíte a ako sa rozhodnete, urobíte určite so snahou čo najviac tomu človeku uľahčiť a pomôcť mu. Ešte raz, držte sa!

K tomu len dodám, že naozaj, aj keď sú tie správy pre vás veľmi nepríjemné a pravda krutá, v týchto chvíľach, hoci je starký na tom veľmi zle je potrebné, aby ste boli čo najviac s ním. Verím tomu, že ak nemáte podmienky a starká si netrúfa postarať sa, čo naozaj nie je jednoduché pre laika, že sa trápite otázkou, ako sa postarať čo najlepšie. Hoci aj personál v nemocnici možno robí, čo môže, tú lásku mu môžete dať len vy. A verte tomu, že on o tom vie, on ju cíti a potrebuje aj keď možno nevníma tak, ako by ste si predstavovali. Je to možno len malý kúsok uspokojenia v prípade, že by prišlo k najhoršiemu, ale bude sa vám možno ľahšie vysporadúvať s touto záležitosťou, keď si budete môcť povedať, že odchádza s vašou láskou, ktorú mu máte možnosť dať viac, ako kedykoľvek predtým. Prežívala som podobné pri strate otca, jeho rodičov a starkej z druhej strany a to všetko v priebehu 1 roka a všetko to boli podobné prípady. Držím palce a buďte silní, lebo aj starká vás potrebuje, hlavne vašu podporu, určite to tiež nie je pre ňu ľahké. A možno to až také zlé nebude, treba sa naozaj skúsiť informovať priamo u primára. Veľa šťastia
Clone1
08.04.11,07:15
ďakujem veľmi pekne za podporu, no primár naposledy vravel že cesty niet, čaká sa už len kedy :(
Tweety
08.04.11,07:17
ďakujem veľmi pekne za podporu, no primár naposledy vravel že cesty niet, čaká sa už len kedy :(
Držím prsty, aby tie posledné chvíle, boli z každej strany čo najkrajšie, aby ste si v budúcnosti nemuseli nič vyčítať.:)
Erika686
08.04.11,11:41
Aj ja drzim prsty, nech to dopadne najlepsie ako len moze.
Len mam taku otazku- uvahu..
Ako nas moze clovek v takom stave vnimat, citit, ked ma zasiahnuty mozog a tam su vsetky receptory vnemu? Nam povedal lekar, ze mozog ma vlastne mrtvy, len srdce jej este bije...
Clone1
08.04.11,14:23
ahojte, otec tam volal ale bolo mu z delené že po telefone sa nepodavaju ziadne informácie, cize treba prist osobne, poobede tam zasa nebol ziaden primar, lekár, dalsia vec, treba kupit plienky lebo doteraz mali tie ktore nechal posledny pacient, chcem sa spytat je mozne poziadat o prispevok na plienky kedze je imobilny pacient - dochodca co si cely zivot platil zdravotne a teraz nema narok ani na plienky?Je to chyba vedenia nemocnice alebo je to na slovensku skratka tak?

co sa tyka stavu tak tam je vidiet zlepsenie stavu, vcera po nas bol za nim jeho vnuk a pri nom otvoril oci po 1 dni aj zdvihol ruku, dnes ako som sa mu prihovoril stiskol mi ruku a snazil sa nieco povedat dlhsiu dobu a pozeral sa mi priamo do oci cize vnimat vnima lebo ako sa mu prihovoril jeho syn a predtym aj dcera tak pokrcil tvar a tiekla mu slza, ako aj sestricky nam vraveli treba sa mu prihovarat a nie plakat pri nom, tiez si myslim ze to vsetko vnima a dobre si to uvedomuje len neni schopny sa hybat a povedat to, mozno az po nejakej rehabilitacii, dnes napriklad mal otvorene viacejkrat oci aj trosku hlavou hybal co vcera uz vobec nie len mal zatvorene oci, farbu ma peknu a dokonca dnes 3 x zdvihol ruku a poskrabal sa na brade a prehrnul si vlasy a ako vravim ak som sa mu prihovoril tiezsa mu tiskli slzy do očí
Erika686
08.04.11,14:47
tak to je super :-)
misoft
08.04.11,15:41
Ako nas moze clovek v takom stave vnimat, citit, ked ma zasiahnuty mozog a tam su vsetky receptory vnemu? Nam povedal lekar, ze mozog ma vlastne mrtvy, len srdce jej este bije...
To sú záhady ľudského mozgu. Ale jedno je isté - pokiaľ reaguje na zvuk aj nepatrným stisknutím ruky, uvedomuje si prítomnosť osoby, možno aj niektoré významy slov. Mozog totiž - aj keď je poškodený - sa snaží zabezpečiť životné funkcie a prito hľadá cestičky pre vnemy - často obmedzené, ale stále niečo nájde.
Darmo je - ľudský mozog je nenahraditeľný (ostatné sa ako-tak dajú nahradiť). Veď človek v priemere využíva 10-15% kapacity mozgu a v takomto prípade siaha na "rezervy".

Aj môj svokor (nebožtík - nech mu je zem ľahká) bol v takomto stave, ale keď som ho navštevoval (opatroval ho švagor), a oslovil som ho krstným menom a otázkou "Ideme na pivo?", tak zareagoval stlačením ruky.
misoft
08.04.11,19:18
co sa tyka stavu tak tam je vidiet zlepsenie stavu, vcera po nas bol za nim jeho vnuk a pri nom otvoril oci po 1 dni aj zdvihol ruku, dnes ako som sa mu prihovoril stiskol mi ruku a snazil sa nieco povedat dlhsiu dobu a pozeral sa mi priamo do oci cize vnimat vnima lebo ako sa mu prihovoril jeho syn a predtym aj dcera tak pokrcil tvar a tiekla mu slza, ako aj sestricky nam vraveli treba sa mu prihovarat a nie plakat pri nom, tiez si myslim ze to vsetko vnima a dobre si to uvedomuje len neni schopny sa hybat a povedat to, mozno az po nejakej rehabilitacii, dnes napriklad mal otvorene viacejkrat oci aj trosku hlavou hybal co vcera uz vobec nie len mal zatvorene oci, farbu ma peknu a dokonca dnes 3 x zdvihol ruku a poskrabal sa na brade a prehrnul si vlasy a ako vravim ak som sa mu prihovoril tiezsa mu tiskli slzy do očí
Tak toto znamená, že nič nie je stratené!. Ako som spomínal - mozog pracuje a hľadá cestičky, teraz už niečo našiel a obnovuje neurónové prepojenia. Neustály kontakt a konverzácia s nim len bude ďalej povzbudzovať mozog a ten musí stále viac a viac hľadať riešenia. Držím palce - len to chce trpezlivosť a staroslivosť. Všetko sa na dobré obráti!
Bionda
09.04.11,06:13
.. ja som aj zažila stav, kedy takéto prebratie predznačilo koniec.
Neprajem nič zlé, ono už samé uľahnutie staršieho človeka do postele je zlé, lebo často sa stáva, že vstať už nedokážu a budú potrebovať pomoc až do konca a to môže trvať aj roky . Tieto stavy sú najhoršie pre rodinu - stále niekoho kto sa o nich bude starať a pomáhať im.....
Držím palce !
Evka03
03.04.13,16:09
Dobrý deň,prosím Vás,chcela by som sa spýtať,či je ešte niaka šanca na aspoň malý pokrok k lepšiemu po mozgovej príhode.Môjho otca to postihlo pred 2 týždňami,zatiaľ je v nemocnici a nevieme čo s ním bude dalej.Prosím o malú radu,čo robiť,som už zúfalá.Poprosím o radu od niekoho,kto už mal s niečím takým skúsenosť.Veľmi pekne vopred dakujem.
kezeso
04.04.13,07:26
Dobrý deň,prosím Vás,chcela by som sa spýtať,či je ešte niaka šanca na aspoň malý pokrok k lepšiemu po mozgovej príhode.Môjho otca to postihlo pred 2 týždňami,zatiaľ je v nemocnici a nevieme čo s ním bude dalej.Prosím o malú radu,čo robiť,som už zúfalá.Poprosím o radu od niekoho,kto už mal s niečím takým skúsenosť.Veľmi pekne vopred dakujem.
Mama mala porážku ako 41 ročná, následky ochrnutá ľavá ruka aj noha. Zlepšenie minimálne, nepomohli kúpele, ani rehabilitácie. Dožila sa takmer 58 rokov, ale príčina smrti bola rakovina. Stav po porážke je veľmi individuálny, poznám viacerých, ktorý boli pohybovo celkom fit, nie nejaké športové výkony, ale normálne žili a dožili sa aj 77 rokov....
evuš
04.04.13,08:33
Mama mala porážku ako 41 ročná, následky ochrnutá ľavá ruka aj noha. Zlepšenie minimálne, nepomohli kúpele, ani rehabilitácie. Dožila sa takmer 58 rokov, ale príčina smrti bola rakovina. Stav po porážke je veľmi individuálny, poznám viacerých, ktorý boli pohybovo celkom fit, nie nejaké športové výkony, ale normálne žili a dožili sa aj 77 rokov....

..máme známu...má skoro 90...niekoľko mozgových porážok za sebou a ešte funguje skoro normálne, chodí pomocou paličky a jej pohonom k životu je milujúci a starajúci sa manžel... no porážka je sviňoba a u každého prebieha inak.....Držím päste, nech sa stav zlepší čo najviac...
petermikuláš
04.04.13,09:57
Dobrý deň,prosím Vás,chcela by som sa spýtať,či je ešte niaka šanca na aspoň malý pokrok k lepšiemu po mozgovej príhode.Môjho otca to postihlo pred 2 týždňami,zatiaľ je v nemocnici a nevieme čo s ním bude dalej.Prosím o malú radu,čo robiť,som už zúfalá.Poprosím o radu od niekoho,kto už mal s niečím takým skúsenosť.Veľmi pekne vopred dakujem.

zvyčajne je možnosť zlepšenia, treba vykonať neuropsychologické vyšetrenie kognitívnych funkcií, na základe toho sa stanovuje tzv. reverzibilita alebo irreverzibilita daného postihnutia /teda či je možné očakávať zlepšenie stavu, poškodenia alebo nie/. V prípade potvrdenej reverzibility je potrebné absolvovať s pacientom tzv. neuropsychologickú rehabilitáciu kognitívnych funkcií /vykonávajú ju neuropsychológovia/.
petermikuláš
04.04.13,09:59
zabudol som pripísať, že na Slovensku ju žiaľ zdravotné poisťovne nepreplácajú, takže si to pacient musí hradiť sám
Stanislav 1975
04.04.13,10:05
..máme známu...má skoro 90...niekoľko mozgových porážok za sebou a ešte funguje skoro normálne, chodí pomocou paličky a jej pohonom k životu je milujúci a starajúci sa manžel... no porážka je sviňoba a u každého prebieha inak.....Držím päste, nech sa stav zlepší čo najviac...
no však to- všetko záleží ako to chytí mozog- či poriadne a človek sa už sám ani neobriadi, alebo to človeka len tak "črajchne" a vtedy sa dá ešte v pohodičke žiť...-všetko je v rukách božích ako to človeka chytí...-inak podla mňa je mozgová porážka spolu s rakovinou to najhoršie čo existuje...