PlacTT
10.04.11,11:05
Ahojte Poradaci!


Našiel som doma kovovú formu na pečenie venčekov, no skôr to vypadá ako taký kvet na tyčke:) viem že kedysi to mama namáčala do nejakého cesta a potom ponorila do horúceho oleja a tam to krásne zozlatovatelo a bol z toho chutný pamlsok,bohužiaľ mama už nieje medzi nami a tak neviem ani recept ani postup:(, viem že to robila na sladko, ale už neviem ake sa na to pripravovalo cesto a či sa to dalo robiť aj na slano:(
Tak by som bol rad ak to tu niekto vie, pripadne ešte robi ak by mi mohol poradit recept pripadne postup výroby tejto cukrovinky.


Za každú radu ďakujem :)
babka - ježibabka
10.04.11,14:54
Takú formu mám aj ja a niekedy dávno-predávno sa to robievalo. A robilo sa to z cesta ako na palacinky - mlieko, voda, vajce, hladká múka, cukor, špetka soli , v malom kastróliku, aby sa neminulo veľa tuku. :D:D:D Robilo sa to aj slané. Tam sa dalo iba trošku cukru a viacej soli. Nie je to tak dávno, čo som to videla niekde na internete, len neviem pod akým názvom, tak to neviem nájsť. A ani neviem kde to bolo. Zvyknem chodiť na mimibazar český aj slovenský a nejaké stránky o varení, ale kde to bolo si nepamätám, tak viac Ti neporadím. Skúšaj a možno vymyslíš nový recept.
Rozalka
10.04.11,15:16
Presne ako píše babka-ježibabka: cesto je palacinkové (do sladkého prilej trochu rumu, do slaného bieleho vínka - kvôli nižšej savosti)

Tú "kvetinu" treba namočiť do rozpáleného tuku,
potriasť s formičkou, aby sa palacinkové cesto zbytočne nezamastilo,
namočiť do toho cesta, tak do polovice formy
a naspäť do tuku - nepoložiť na dno - a čochvíľa je to hotové.

Upečené vyložiť na savý papier alebo mriežku, aby odkvapkal tuk.
Na sladko - ešte teplé posypať s práškovo-vanilkovým cukrom.
Na slano - ešte teplé posypať strúhaným syrom.
osky
11.04.11,15:57
Presne ako píše babka-ježibabka: cesto je palacinkové (do sladkého prilej trochu rumu, do slaného bieleho vínka - kvôli nižšej savosti)

Tú "kvetinu" treba namočiť do rozpáleného tuku,
potriasť s formičkou, aby sa palacinkové cesto zbytočne nezamastilo,
namočiť do toho cesta, tak do polovice formy
a naspäť do tuku - nepoložiť na dno - a čochvíľa je to hotové.

Upečené vyložiť na savý papier alebo mriežku, aby odkvapkal tuk.
Na sladko - ešte teplé posypať s práškovo-vanilkovým cukrom.
Na slano - ešte teplé posypať strúhaným syrom.


toto vyzera byt super vecicka.kde by som to mohla zohnat?
myslim tu kvetinu.
PlacTT
11.04.11,16:37
Zdravim osky, bohužial nemožem Ti poradit kde sa da ta forma zohnat, lebo ja ju mam doma, teda zdedenu po mame a taju mala tušim, čo si ja pamätam aspon 30 rokov. Tak kde a či sa da zohnat aj dnes netušim :-(
betka631
11.04.11,17:23
toto vyzera byt super vecicka.kde by som to mohla zohnat?
myslim tu kvetinu.

Celý čas premýšľam kde som to videla a napadlo ma to.;) Žiaľ sú momentálne nedostupné, takže veľmi nepomôžem.
http://www.kniznyweb.sk/jnp/cz/citatelia/vyber_knih/katalog/data-tituly-F-FOR-Formickovy_set_na_pecenie.html
Marína
11.04.11,17:29
Neuveríte, mne sa zamarilo, že som z originál balenia niekam návod zašila, a našla som ho.;)
Len pre zaujímavosť:
výrobca - VD Rozkvet Banská Bystrica
názov výrobku - formy na waflové pečivo
Píše sa: používajú sa k rýchlej domácej príprave asi 50-tich kusov pečiva v priebehu 20-tich minút. Pečivo je možné plniť orechovou penou alebo šľahačkou a takto sa hodí ku káve alebo čaju. Bez cukru ako slané pečivo je veľmi chutné k pivu alebo vínu, tiež aj ako závarka do polievok.

Recepty
1. sladké pečivo - rozmiešame 1 vajce s jednou lyžičkou cukru a štipkou soli. Pridáme 0,2 l mlieka alebo vody a 60 g polohrubej múky
2. slané pečivo - 1, vajce, 0,2 l vlažného prevareného mlieka, 60 g polohrubej múky, posoliť podľa chuti.
Cesto je potrebné rozmiešať do hladka, najlepšie trepačkou alebo v mixéri.

Návod na použitie foriem
Na formy sa priskrutkuje držiak, čím sú pripravené k použitiu. Do panvice sa naleje rastlinný olej, ktorý je potrebné rozpáliť. Jednotlivé formy sa v oleji musia sa predhriať na teplotu rozpáleného oleja aby ?? do cesta ??? zasipelo.(? = papier ošúchaný:D). Pred namáčaním do cesta sa formy musia zbaviť oleja, najlepšie otáčaním nad hladinou oleja. Potom sa formy ponárajú do cesta tak, aby toto nepretieklo na hornú plochu formy. Keď je cesto nalepené na forme, dá sa do rozpáleného oleja a usmaží sa do zlatožlta. Po usmažení sa forma vyberie z oleja a vidličkou alebo nožom sa z nej odlúpi wafla do pripravenej nádobky. Ako slané pečivo sa wafle môžu posýpať rascou alebo strúhaným syrom. Keď chceme wafle sladké, posýpame ich práškovým cukrom.

Gramatiku si nevšímajte, prosím, ako som nakúpila, tak predávam.;)
osky
12.04.11,05:03
ked som si pozrela obrazok z prilozenej stranky na ten set,napadlo ma,ze mam doma taky zvoncek.
lenze je to velke asi ako roztvorena dlan/na piad/ a nie je to take clenite.
je to len tvar zvonceka-ale vykrajovacka to neni,lebo je to po obvode hrube ako tieto formicky.a ma to na vrchu tiez taku malu dierku,ako na zavesenie..:confused:
neviete,naco by to mohlo byt?
pouzivam to ako formicku,ked chcem mat pekne volske oci,tak do toho vyklepnem vajce,ale na to to iste nebolo vymyslene.....
Rozalka
12.04.11,15:26
A tá dierka - náhodou nie je so závitom?
Také formičky na vafle boli rôzne, my sme doma mali kvetinku a motýlika.
osky
15.04.11,05:14
nie nema ziadny zavit.len obycajne usko na zavesenie....
osky
11.05.11,20:52
dnes som sa nechtiac ocitla na flohmarku a neuverite-kupila som tam celkom kompletnu sadu tychto formiciek,aj s drziakom.mam hviezdu,kvetinku a take ozdobne vlnkove koliesko.cela sada len za jedno euro.tesim sa.:)

preklad vsetkeho co je na prilozenom letaciku:

wafel-peciaca forma pre mastne pecivo.

recept:

jedna velka salka muky,jedna velka salka mlieka,2 KL cukru,stipka soli,1-2 vajicka,troska vanilkoveho cukru.
z tohto mnozstva dostaneme zhruba 40 kuskov.
-muku,cukor a sol vymiesame za postupneho pridavania mlieka na hladko,potom zapracujeme vajcia.vypracujeme lahke tekute cesticko.
-medzicasom si treba rozohriat na panvici tuk/olej/a aj formicky.
-potom formicku vybrat z tuku ,tuk nechat dobre odkvapkat aby ziadny tuk neprisiel do cesta
-potom formicku ponorit do cesta tak,aby vrchny okraj ostal cisty a podrzat ju v ceste.
-ked cesto uz drzi na formicke.vybrat a okamzite vlozit do tuku na panvici.upiect do zlatista.
-tuk mozno pouzit akykolvek-bravcovy,hovädzi,olej......velmi vhodny je kokosovy tuk-maslo.

toto pecivo je vyborne ku kave,moze sa plnit slahackou,zmrzlinou,tvarohom,kremom ale i mäsom.
bez cukru je vyborne ako vlozka do polievok
Gabhus
12.05.11,05:47
Osky, kde si to kúpila? Napíš aspoň v náznakoch, aby to nebola reklama. Dík.
Gabhus
12.05.11,05:48
Sorry, nečítala som pozorne, nebolo to u nás, tak nič. Prepáč.
osky
12.05.11,15:46
Sorry, nečítala som pozorne, nebolo to u nás, tak nič. Prepáč.

no ved som pisala-na flohmarku-to je vypredaj pouzitych veci za nizke ceny.vo viedni su take aj normalne kamenne obchodiky-ja viem len o jednom,obcas tam skocim,ale inak to byva pod holym nebom ako normalne trhy.da sa kupit vselico,co uz v obchode tazko zozeniete.
samozrejme,ze to nie su veci ktore su znicene alebo dake podradne.väcsinou su to vecicky,skoro ako nove,po zomrelych alebo po penzionistoch ktori odidu do domova a mladi to uz nepotrwebuju tak to jednoducho odovzdaju do takejto charity.aj tieto formicky vyzeraju ako nepouzivane,nic k tomu nechyba.
Rozalka
12.05.11,17:24
čiže blší trh