lukvid
13.04.11,01:20
Dobrý deň, veľmi by som bol vďačný, keby niekto vedel pomôcť s mojími dlhodobými problémami, ktoré mi spôsobujú prasknuté cievky v očiach. Predtým ako tieto problémy vznikli, nebola mi v očnom bielku vidieť žiadna, ani tá najmenšia cievka. Teraz tam mám sieť krvavých cievok najmä na dvoch miestach – vo vnútornej strane obidvoch očí a pod dolnými očnými viečkami.
Som študent a mám 24 rokov. Tieto problémy sa začali presne pred rokom. Vtedy sa prvýkrát prasknuté cievky v mojich očiach objavili. Bola polovica letného semestra a intenzívne som sa učil na zápočet. Po nejakých troch dňoch po zápočte prasknuté cievky zmizli. Lenže potom prišlo skúškové a počas učenia sa opäť objavili a odvtedy ich mám nepretržite až doteraz. Cez leto som napriek prasknutým cievkam nijakú veľkú bolesť nepociťoval. Zhoršilo sa to až na jeseň, kedy som s týmito problémami prvýkrát navštívil očného lekára. Minulú jar a v lete som nosil okuliare, ktoré mali na obidvoch očiach dioptrie -2,5. Mal som aj druhé okuliare, ktoré mali dioptrie na pravom oku -3,25 a na ľavom -3,00, ale tie som nenosil, lebo ma od nich ťahali oči. Lenže zatiaľ sa mi zrak zhoršil a už som s dioptriami -2,5 nevystačil, tak som na jeseň čoraz častejšie začal nosiť okuliare s vyššími dioptriami. Na jeseň som tiež prvýkrát v živote začal nosiť kontaktné šošovky. Používal som ich pár hodín týždenne na športovanie. Tieto okolnosti mohli spôsobiť, že sa problémy s mojími prasknutými cievkami prehĺbili a návšteva očného sa zdala byť nevyhnutná. Najskôr mi predpísal Purivist. Ten mi nepomohol. Potom mi predpísal Livostin a užívam ho doteraz. Livostin mi síce pomáha, ale neprechádza mi to od neho. A u očného to vždy vyzerá asi takto: predpíše mi Livostin a ani ma neobjedná na kontrolu s tým, že keď doužívam Livostin, prejde mi to. Lenže mne to nikdy neprešlo, preto každé tri týždne pol dňa čakám u očného, aby mi predpísal ďalší Livostin. Livostin mi zmierňuje bolestivé dôsledky prasknutých očných cievok. Tieto bolestivé dôsledky sa v obidvoch očiach prejavujú rozdielne. V pravom oku pociťujem bolestivý tlak, ktorý je veľmi intenzívny, ak si nenakvapkám Livostin. Vtedy mi aj tie cievky zhrubnú, stmavnú a je ich viac. V ľavom oko je bolesť spôsobená zápalom (neviem, aký je to zápal, iba očný ten názov raz spomenul, ale nepočul som ho dobre), ktorý sa prejavuje pohyblivou škvrnou (niekedy si pripadám ako schizofrenik, keďže túto škvrnu vidím iba ja). Táto škvrna niekedy po užití Livostinu zmizne, ale ak si Livostin nedám tak je tá škvrna tmavšia, lepšie viditeľná a je to bolestivejšie. V ľavom oku tiež tie prasknuté cievky vyzerajú odlišne ako v pravom – najmä tým, že dve cievky sú podstatne hrubšie ako ostatné a medzi nimi ide zväzok tenších prasknutých cievok od vnútorného kútika oka smerom k stredu oka. Kontaktné šošovky už nenosievam, lebo jednak pri Livostine sa nemôžu nosiť, jednak pri ich nosení mi praskli takmer všetky cievky v očiach a mal som ich také krvavé, že trvalo niekoľko hodín, kým sa mi stav v oku vrátil do bežného stavu, čiže do takého, s akým si už Livostin neporadí. Viac prasknutých cievok mám tiež ráno, keď sa zobudím, čo by mohlo súvisieť s tým, že oči po noci nie sú zvyknuté na intenzívne slnečné svetlo. Pri jednej z návštev očného som tiež dostal predpis na väčšie dioptrie – na pravom oku mám teraz -4,0 a na ľavom -3,25. Lenže tieto sú také silné, že ma oči kvôli prasknutým cievkam bolia aj vtedy, keď užívam Livostin. Preto teraz (aj v čase písania týchto riadkov), nosím tie staré okuliare s dioptriami -2,5. Tieto opísané problémy mi bránia v plnohodnotnom učení sa na štátnice. Už mesiac sa v jednom kuse učím, lenže ide to iba s ťažkosťami. Skúšal som študovať bez okuliarov a celkovo som sa ich snažil nosiť čo najmenej, ale nepomáha to. Pri pozeraní do obrazovky počítača sa mi to zhoršuje rýchlejšie, ale pri počítači som nanajvýš hodinu denne. Do kníh naopak pozerám celé dni a ešte dva mesiace budem musieť, ak chcem spraviť štátnice. Ak ich nespravím (čo sa môže stať kvôli týmto problémom), budem musieť do kníh pozerať ešte ďalšie tri mesiace, čiže do opravných štátnic.
Keď nepozerám do kníh a do počítača, nebolí ma to. Lenže toto nie je riešenie, lebo do kníh som vôbec nepozeral cez leto, keď som chodil na výlety, a cez zimu, keď som chodil na celodenné lyžovačky a vôbec mi to nepomohlo – prasknuté cievky nijako neustupovali. Pred mesiacom som bol aj na alergologickom vyšetrení. Na 99,9 % nie som alergický. Kto viete, prosím vás, poraďte mi, čo mám robiť.
dadika22
13.04.11,03:31
Tie rozšírené cievky v očiach už nikdy celkom nezmiznú. Zhoršuje sa to nosením kontaktných šošoviek, keď nie sú správne odhadnuté vhodné parametre šošovky. Ja mám podobné problémy, hlavne keď dlho sedím za PC, ale nejako to neriešim, lebo práca za PC je mojím dennodenným povolaním.
Bionda
13.04.11,05:47
ja by som rozhodne vyhľadala lepšieho lekára- dcéra staršia nosí kontaktné šošovky od 13tich - ale napr. jedno oko sa jej aj zlepšilo - druhé zhoršilo- len vek tu hrá tiež veľkú úlohu. DOkonca teraz jej zmenil aj typ - mala úplne mäkké a teraz jej dal tvrdšie....
Je nemysliteľné, že máš zle vyhodnotené dioptrie a nesedia ti! O tej škvrne- to som videla tuším na nástenke u očného - niektoré súvisia s únavou očí, niektoré sú prejavom ochorenia- ale naozaj s dobrým lekárom si pomôžeš- nezanedbaj to...
lukvid
13.04.11,09:51
Kontaktné šošovky, ktoré som nosil, boli iba jednorazové. Dával som ich iba kvôli športovanie. Odkedy sa mi to zhoršilo, ich nenosím a ani nebudem, kým to bude pretrvávať. Dioptrie na okuliaroch (na pravom -4,0, na ľavom -3,25), mám dobre vyhodnotené, ale kvôli opísaním problémom s prasknutými cievkami ich nemôžem nosiť, lebo pri ich nosení je to ešte neznesiteľnejšie ako teraz, keď ich nenosím. Ja som tieto problémy spočiatku tiež neriešil, lebo vtedy som nejaké nepohodlie v očiach nepociťoval. To však nemôžem tvrdiť teraz. Tá pohyblivá škvrna na ľavom oku sa pomaly stáva mojim celodenným spolupútnikom. Zmena očného lekára rozhodne stojí za zváženie.
Bionda
13.04.11,10:14
... určite by ste mali zmeniť lekára- nakoľko máte pretrvávajúce problémy a stav sa nezlepšuje... a trebalo by to spraviť skôr ako sa prípadne ešte viac zhorší...
... často aj v nemocniciach pri oddeleniach je aj ambulancia, kde sa môžete dať vyšetriť ....
delonka
15.04.11,06:36
Dobrý deň, veľmi by som bol vďačný, keby niekto vedel pomôcť s mojími dlhodobými problémami, ktoré mi spôsobujú prasknuté cievky v očiach. Predtým ako tieto problémy vznikli, nebola mi v očnom bielku vidieť žiadna, ani tá najmenšia cievka. Teraz tam mám sieť krvavých cievok najmä na dvoch miestach – vo vnútornej strane obidvoch očí a pod dolnými očnými viečkami.
Som študent a mám 24 rokov. Tieto problémy sa začali presne pred rokom. Vtedy sa prvýkrát prasknuté cievky v mojich očiach objavili. Bola polovica letného semestra a intenzívne som sa učil na zápočet. Po nejakých troch dňoch po zápočte prasknuté cievky zmizli. Lenže potom prišlo skúškové a počas učenia sa opäť objavili a odvtedy ich mám nepretržite až doteraz. Cez leto som napriek prasknutým cievkam nijakú veľkú bolesť nepociťoval. Zhoršilo sa to až na jeseň, kedy som s týmito problémami prvýkrát navštívil očného lekára. Minulú jar a v lete som nosil okuliare, ktoré mali na obidvoch očiach dioptrie -2,5. Mal som aj druhé okuliare, ktoré mali dioptrie na pravom oku -3,25 a na ľavom -3,00, ale tie som nenosil, lebo ma od nich ťahali oči. Lenže zatiaľ sa mi zrak zhoršil a už som s dioptriami -2,5 nevystačil, tak som na jeseň čoraz častejšie začal nosiť okuliare s vyššími dioptriami. Na jeseň som tiež prvýkrát v živote začal nosiť kontaktné šošovky. Používal som ich pár hodín týždenne na športovanie. Tieto okolnosti mohli spôsobiť, že sa problémy s mojími prasknutými cievkami prehĺbili a návšteva očného sa zdala byť nevyhnutná. Najskôr mi predpísal Purivist. Ten mi nepomohol. Potom mi predpísal Livostin a užívam ho doteraz. Livostin mi síce pomáha, ale neprechádza mi to od neho. A u očného to vždy vyzerá asi takto: predpíše mi Livostin a ani ma neobjedná na kontrolu s tým, že keď doužívam Livostin, prejde mi to. Lenže mne to nikdy neprešlo, preto každé tri týždne pol dňa čakám u očného, aby mi predpísal ďalší Livostin. Livostin mi zmierňuje bolestivé dôsledky prasknutých očných cievok. Tieto bolestivé dôsledky sa v obidvoch očiach prejavujú rozdielne. V pravom oku pociťujem bolestivý tlak, ktorý je veľmi intenzívny, ak si nenakvapkám Livostin. Vtedy mi aj tie cievky zhrubnú, stmavnú a je ich viac. V ľavom oko je bolesť spôsobená zápalom (neviem, aký je to zápal, iba očný ten názov raz spomenul, ale nepočul som ho dobre), ktorý sa prejavuje pohyblivou škvrnou (niekedy si pripadám ako schizofrenik, keďže túto škvrnu vidím iba ja). Táto škvrna niekedy po užití Livostinu zmizne, ale ak si Livostin nedám tak je tá škvrna tmavšia, lepšie viditeľná a je to bolestivejšie. V ľavom oku tiež tie prasknuté cievky vyzerajú odlišne ako v pravom – najmä tým, že dve cievky sú podstatne hrubšie ako ostatné a medzi nimi ide zväzok tenších prasknutých cievok od vnútorného kútika oka smerom k stredu oka. Kontaktné šošovky už nenosievam, lebo jednak pri Livostine sa nemôžu nosiť, jednak pri ich nosení mi praskli takmer všetky cievky v očiach a mal som ich také krvavé, že trvalo niekoľko hodín, kým sa mi stav v oku vrátil do bežného stavu, čiže do takého, s akým si už Livostin neporadí. Viac prasknutých cievok mám tiež ráno, keď sa zobudím, čo by mohlo súvisieť s tým, že oči po noci nie sú zvyknuté na intenzívne slnečné svetlo. Pri jednej z návštev očného som tiež dostal predpis na väčšie dioptrie – na pravom oku mám teraz -4,0 a na ľavom -3,25. Lenže tieto sú také silné, že ma oči kvôli prasknutým cievkam bolia aj vtedy, keď užívam Livostin. Preto teraz (aj v čase písania týchto riadkov), nosím tie staré okuliare s dioptriami -2,5. Tieto opísané problémy mi bránia v plnohodnotnom učení sa na štátnice. Už mesiac sa v jednom kuse učím, lenže ide to iba s ťažkosťami. Skúšal som študovať bez okuliarov a celkovo som sa ich snažil nosiť čo najmenej, ale nepomáha to. Pri pozeraní do obrazovky počítača sa mi to zhoršuje rýchlejšie, ale pri počítači som nanajvýš hodinu denne. Do kníh naopak pozerám celé dni a ešte dva mesiace budem musieť, ak chcem spraviť štátnice. Ak ich nespravím (čo sa môže stať kvôli týmto problémom), budem musieť do kníh pozerať ešte ďalšie tri mesiace, čiže do opravných štátnic.
Keď nepozerám do kníh a do počítača, nebolí ma to. Lenže toto nie je riešenie, lebo do kníh som vôbec nepozeral cez leto, keď som chodil na výlety, a cez zimu, keď som chodil na celodenné lyžovačky a vôbec mi to nepomohlo – prasknuté cievky nijako neustupovali. Pred mesiacom som bol aj na alergologickom vyšetrení. Na 99,9 % nie som alergický. Kto viete, prosím vás, poraďte mi, čo mám robiť.
lukvid, 80% informácii získava človek zrakom!!!! v každom prípade okamžite hľadaj ďalšieho lekára., tlaky a bolesti v očiach môžu znamenať aj zvýšený vnútroočný tlak, ktorý vedie ku glaukómu a k následnej slepote! to že celkom neznášaš kontaktné šošovky je vec hrúbky rohovky., pokiaľ je rohovka hrubšia, šošovky ti vyhovujú., ak pociťuješ akékoľvek problémy pri šošovkách, vráť sa k okuliarom., neviem odkiaľ si, na Slovensku je veľa dobrých očných lekárov, daj mi vedieť, poradím ti.,
lukvid
16.04.11,22:14
Vďaka za príspevok, delonka, som od Trnavy, a keby si mi poradila nejakého dobrého očného, veľmi by mi to pomohlo. Šošovky som prvýkrát mal na jeseň, takže som ich ešte nemal nasadené vtedy, keď som nemal takéto problémy. Keď mi to prejde, skúsim ich znova, a ak to bude robiť aj potom problémy, nebudem ich nosiť. Problém s vnútroočným tlakom to asi nebude, lebo takmer pri každej kontrole mi ho sestrička merala a jej slovami "je luxusný".
delonka
18.04.11,04:39
Vďaka za príspevok, delonka, som od Trnavy, a keby si mi poradila nejakého dobrého očného, veľmi by mi to pomohlo. Šošovky som prvýkrát mal na jeseň, takže som ich ešte nemal nasadené vtedy, keď som nemal takéto problémy. Keď mi to prejde, skúsim ich znova, a ak to bude robiť aj potom problémy, nebudem ich nosiť. Problém s vnútroočným tlakom to asi nebude, lebo takmer pri každej kontrole mi ho sestrička merala a jej slovami "je luxusný".
To som veľmi rada, že vnútroočný tlak máš dobrý, to je viac než dobré., šošovky nemusíš dobre znášať kvoli rohovke, aspoň čo je mne známe, ľudia, ktorí majú hrubšiu rohovku, tak nemajú problémy s kontaktnými šošovkami., vyšetrenie rohovky sa volá pachymetria., ja poznám lekárku v bratislave, dr.Koutunová, má zmluvy s poisťovňami, ale za niektoré vyšetrenia sa platí, pretože tie prístroje čo má ona, poisťovne nepreplácajú., kontakty na ňu nájdeš na inernete., v každom prípade by som ti doporučila vyšetrenie u ďalšieho očného lekára, s tým neváhaj a navštív ho čím skôr.,pri tvojich dioptriach by som uvažovala aj "očných cvičeniach"., ked si dáš do vyhľadávača aj na Porade, tak sa o tom dozvieš viac., držím palce.
Bionda
18.04.11,09:42
Vďaka za príspevok, delonka, som od Trnavy, a keby si mi poradila nejakého dobrého očného, veľmi by mi to pomohlo. Šošovky som prvýkrát mal na jeseň, takže som ich ešte nemal nasadené vtedy, keď som nemal takéto problémy. Keď mi to prejde, skúsim ich znova, a ak to bude robiť aj potom problémy, nebudem ich nosiť. Problém s vnútroočným tlakom to asi nebude, lebo takmer pri každej kontrole mi ho sestrička merala a jej slovami "je luxusný".
Ja by som Ti vedela odporučiť v Nitre - je to bývalý primár - dcéra je veľmi spokojná a naozaj už dosť rokov nosí len a len šošovky, ale tento lekár sa nevenuje len šošovkám .... ak aj nejaký problém má - podráždenie oka , zápal a pod... ( mladšia priniesla infekt zo škôlky) všetko naozaj dobre diagnostikoval a dcéra mohla naďalej nosiť šošovky... ak budeš mať záujem - napíš mi pm-ku - pošlem ti číslo.
Pohar
18.04.11,10:58
chcem sa ťa spýtať či si bol aj u obvodného lekára...aký máš krvný tlak..., a určite si daj spraviť aj vyšetrenie krvi...
mne šošovky robili tiež problém, a teraz mám len okuliare...
mne na cievky v oku pomohol Oftagel...dala ho očná...
snáď sa ti to napraví...niekedy to môže spôsobovať aj maličkosť...
my sme zistili (po dlhšom čase) že nám robí zle jeden tip pracieho prášku...
na pokožku...skús porozmýšlať či si niečo nezmenil napríklad aj v kozmetike a podobne....
ivka70
18.04.11,11:17
Tiez by som navrhla zmenu ocneho lekara.
Ak mas v oku zapal, preco to neriesi antibiotickymi ocnymi kvapkami?
Livostin som mala predpisany na alergiu, ak ti nezabera, tak u teba nepojde o alergicku reakciu. Tym skor, ze opakovane ti predpisuje to iste bez realneho zlepsenia.

Prasknute zilky mozu byt sposobene aj vysychanim povrchu oka, skus si kupit volnopredajne kvapky na to, existuju aj gelove, ktore dlhsie drzia v oku. Kedze sa ti problem zvacsuje citsanim a pocitacom, moze to sposobovat suche oko. Kazdopadne s nim inic nepokazis, ked vyskusas.
Mne sa osvedcili tieto, tiez mi vysycha oko, lebo cele dni hladim do monitora a vtedy clovek menej zmurka a nezvlhcuje ho.... :
http://www.superdeal.sk/visine-unavene-oci-gelove-kvapky-10ml.p248693.html
Bionda
18.04.11,14:09
... ja by som osobne neodporúčala samoliečbu, riešila by som to už len s lekárom - vzhľadom k problémom..
Pohar
19.04.11,09:22
dnes som si spomenula na moju kolegyňu (učiteľku - spomínam preto, lebo si najprv myslela že to má z prachu od kriedy :) ) mala podobný problém...
chodila k očnému s tým istým problémom...najprv nevedeli...a nakoniec jeden deň prišla s diagnozou: ekzém v oku...a nejako to potom očná liečila...
ale viem, že jej to prešlo...
neviem či tu padol aj pojem ekzém - spätne som nečítala príspevky...
ak nie snáď som pomohla :)
pekný deň a napíš ako si dopadol
lukvid
20.04.11,22:27
Bol som aj u obvodného lekára, ale tlak mi nemeral. Iba ma poslal na alergologické vyšetrenie. Nie som si istý, či v mojom prípade možno hovoriť o zápale. Na suché oko si občas kvapkám očné kvapky - najskôr to boli také, ktoré sa dajú kúpiť v optike, teraz mám kúpený refresh allergan, ale to mi nepomáha. Možno skúsim aj tie gélové kvapky Visine. Pokiaľ ide o ekzém v oku, trochu som googloval a zistil som, že ekzém býva okolo očí a nie v oku :). Včera som bol znovu u očného (rozhodol som sa mu dať ďalšiu šancu) a povedal som mu, že alergologický test som mal negatívny. On mi povedal, že to neznamená, že nie som alergický, lebo tieto testy sa robia iba na určité látky. Predpísal mi očné kvapky Zaditen. Som zvedavý, či pomôžu.
delonka
22.04.11,08:05
Bol som aj u obvodného lekára, ale tlak mi nemeral. Iba ma poslal na alergologické vyšetrenie. Nie som si istý, či v mojom prípade možno hovoriť o zápale. Na suché oko si občas kvapkám očné kvapky - najskôr to boli také, ktoré sa dajú kúpiť v optike, teraz mám kúpený refresh allergan, ale to mi nepomáha. Možno skúsim aj tie gélové kvapky Visine. Pokiaľ ide o ekzém v oku, trochu som googloval a zistil som, že ekzém býva okolo očí a nie v oku :). Včera som bol znovu u očného (rozhodol som sa mu dať ďalšiu šancu) a povedal som mu, že alergologický test som mal negatívny. On mi povedal, že to neznamená, že nie som alergický, lebo tieto testy sa robia iba na určité látky. Predpísal mi očné kvapky Zaditen. Som zvedavý, či pomôžu.
Držím palce, mne ešte osobne pomáha oplachovanie očí teplou a studenou vodou, ked ich mám unavené - prakticky to robím aj ráno a večer pred spaním - ráno začínam teplou vodou 10x zatvorené oko, každé zvlášť a potom studenou a večer naopak, najskôr studenou a potom teplou., vždy potom pocítim veľkú úľavu., a ked to cez deň "preženiem" s počítačom alebo televízorom, tak aj cez deň si takto osviežim oči., všetko dobré., a ešte ma napadlo, pri bolestiach očí si dávam studené obklady na viečka., všetko dobré
legolas
22.04.11,08:58
..tie prasknuté cievky v očiach ti zostanú navždy, s tým sa musíš zmieriť, len ma prekvapuje, že nehovoríš o tmavých okuliaroch, pretože na to čo píšeš je potrebné ich nosiť a to práve proti silnému svetlu ako je slnko, sneh, PC a pod., ďalej by som ti chcel poradiť daj si predpísať kvapky na suché oko,/Hyal-Drop/ ale tie musíš používať spočiatku stále, t.j., každú hodinu kvapkať a na noc si dávať /Vidisic/, to by ti malo pomôcť..
220870
24.04.11,08:29
Ja som mal na očnej klinike spolubývajúceho s podobným problémom.U neho ten rast cievok spôsobovala cukrovka.
linko1
24.04.11,10:07
nechcem strašiť ale za prečítanie to stojí

http://www.programzdravia.sk/mkldg.htm
marjankaj
24.04.11,10:27
Ja som mal na očnej klinike spolubývajúceho s podobným problémom.U neho ten rast cievok spôsobovala cukrovka.

Ale to pri vyšetrení očného pozadia vedia zistiť.
lujza.j
24.04.11,20:46
marjankaj
26.04.11,20:33
Zdravím Vás, podobné problémy poznám, treba určite jesť veľa pohanky, sú z nej aj lieky prírodné, - pôsobí na cievy- proti praskaniu, a hlavne treba vo veľkom odkyslovať telo, to je základ, cvičiť pilates ak sa dá. Pozri webstránku leansro.sk, tam máš všetko na detoxikáciu, a odkyslenie tela, trvá to 2 az 3 roky, intenzívne. Funguje to.
Zdravím Mária

A nebude to z toho prílišného odkysľovania?:confused:
lukvid
18.01.12,13:13
Odkedy som sem naposledy písal, vystriedal som množstvo očných kvapiek. Zmenil som aj očného. Ten mi najskôr povedal, že keby to nebolo také dlhodobé, tak mi neuverí, že to 100-percentne nie je očná alergia. Ale aj s ním sme spočiatku dosť tápali, urobil mi aj chlamýdiový test až sme napokon dospeli k záveru, že to bude suché oko. Aj som už vystriedal nejaké tie kvapky proti suchému oku, ale stále mi to neprešlo. Jednou z príčin môže byť to, že je to už dosť chronické. Momentálne užívam kombináciu Lotemaxu a Hyloparinu a je to celkom v pohode, ale ani od toho to neprechádza. Najlepším riešením by pravdepodobne bolo odísť na mesiac niekam, kde nie sú obrazovky a knihy, ale na to musím najskôr nájsť sponzora. Btw. ide o nadmerne prekrvené očné cievy a nie prasknuté, ako je uvedené v nadpise témy.
kopretinka
18.01.12,13:24
Tie rozšírené cievky v očiach už nikdy celkom nezmiznú. Zhoršuje sa to nosením kontaktných šošoviek, keď nie sú správne odhadnuté vhodné parametre šošovky. Ja mám podobné problémy, hlavne keď dlho sedím za PC, ale nejako to neriešim, lebo práca za PC je mojím dennodenným povolaním.
toto je síce starý príspevok,ale musím reagovať:nosím šošovky 25 rokov a nikdy mi nespôsobili žiadne komplikácie,ak sa dodrží hygiena a doporučený čas nosenia.
kopretinka
18.01.12,13:30
..."že to bude suché oko...."
to je čo za diagnózu? .....tak buď je alebo nie je
http://www.systane.sk/consumer/Dry_Eye_Test.asp
http://www.systane.sk/consumer/What_is_DryEye.asp
http://www.zzz.sk/?clanok=4389
lukvid
19.01.12,16:17
Existuje viac foriem suchého oka - ten jednoduchý test suchého oka všetky neodhalí. Očný k tejto diagnóze v podstate prišiel vylučovacou metódou, lebo nič iné neprichádza do úvahy. Povedal, že ide o veľmi špecifické suché oko.