Z.d.e.n.k.a
15.04.11,14:52
Dobry den.
Momentalne som na MD so svojou dcerkou, ktora 11. decembra 2011 bude mat 3 roky. Chcem sa popytat, ci mam narok poberat rodicovský prispevok, ak dcera od 5. septembra 2011 nastupi do statnej skolky a ja budem do veku 3 rokov doma? Do zamestnania by som chcela nastupit az v 3 rokoch dietatka a to z toho dovodu, ze mam zamestnanie, v ktorom je koniec roka velmi narocny, hlavne na dlhe nadcasy a s dcerkou mi nema kto pomoct. Mam obavy z chorob a aj samotneho zaciatku skolky. A hlavne-skolku zatvaraju velmi skoro a nemam koho poziadat na vyberanie dietatka, kedze ja budem musiet byt dlho v praci. Chapem aj samotnu skolku, kedze na deti dostavaju prispevky a od decembra mi ju zapisat nechcu. Nemala by som problem si aj skolne na dcerku platit od septembra a mat ju pripadne este doma, len aby som o rodicovsky pripevok a aj skolku neprisla a mohla nastupit do prace az v jej 3 rokoch.
Prosim vas o odpoved, pripadne radu.
ewita888
15.04.11,13:08
dnes už možeš aj pracovať a aj mať dieťa v školke aj počas poberania rodičovského príspevku... neprídeš oň..
Z.d.e.n.k.a
15.04.11,14:34
Ďakujem, aj ked moja otazka bola ina...
Ci mozem poberat prispevok ak zatial NEPRACUJEM a dieta by bolo v skolke? Jedna sa mi cca o 3 mesiace /september-december/. Kedze 3 roky dovrsi 11.decembra. Po MD chcem nastupit do zamestnania, kde som uz pracovala.
veronikasad
15.04.11,14:41
ewita888
15.04.11,14:51
Ďakujem, aj ked moja otazka bola ina...
Ci mozem poberat prispevok ak zatial NEPRACUJEM a dieta by bolo v skolke? Jedna sa mi cca o 3 mesiace /september-december/. Kedze 3 roky dovrsi 11.decembra. Po MD chcem nastupit do zamestnania, kde som uz pracovala.
pochopila som tvoju otázku..
- možeš pracovať
- možeš mať dieťa v školke
- možeš aj pracovať aj mať dieťa v školke zároveň
veronikasad
15.04.11,14:54
ewita, nechce pracovať, od septembra do decembra chce dať dieťa do škôlky a poberať RP.
ewita888
15.04.11,15:00
Veronika, veď ja chápem, napísala som jej všetky možnosti, kedy nepríde o RP
Z.d.e.n.k.a
15.04.11,19:03
Ďakujem velmi ste mi pomohli:)
truch
18.04.11,10:48
Poprosím Vás o radu:)
Vnučka bude mať 3 roky v auguste 2011. Nevesta je s ňou doma a poberá rodičovský príspevok. Hľadá si miesto, aby mohla od augusta nastúpiť. Aké má možnosti, keď si miesto nenájde? RP po 3. rokoch dieťaťa by mohla poberať naďalej, len ak by malá mala dlhodobo nepriaznivý zdravotný stav. Ako sa dlhodobo nepriaznivý zdravotný stav preukazuje? /malá našťastie ešte nebola chorá/, takže toto asi nepôjde. Sú aj nejaké iné možnosti, aby mohla s malou zostať doma?
veronikasad
18.04.11,11:56
Poprosím Vás o radu:)
Vnučka bude mať 3 roky v auguste 2011. Nevesta je s ňou doma a poberá rodičovský príspevok. Hľadá si miesto, aby mohla od augusta nastúpiť. Aké má možnosti, keď si miesto nenájde? RP po 3. rokoch dieťaťa by mohla poberať naďalej, len ak by malá mala dlhodobo nepriaznivý zdravotný stav. Ako sa dlhodobo nepriaznivý zdravotný stav preukazuje? /malá našťastie ešte nebola chorá/, takže toto asi nepôjde. Sú aj nejaké iné možnosti, aby mohla s malou zostať doma?
Daška, nevestin pracovný pomer trvá ?
truch
18.04.11,12:34
Daška, nevestin pracovný pomer trvá ?

Nie, bola vždy len na dobu určitú a potom išla na MD. Je učiteľka, má prax 2 roky.
veronikasad
18.04.11,14:26
Nie, bola vždy len na dobu určitú a potom išla na MD. Je učiteľka, má prax 2 roky.
Ak nie je aktuálne predlženie rodičovskej dovolenky (platenej) pre nepriaznivý zdravotný stav dieťaťa, nech sa po skončení riadnej RD prihlási v zdravotnej aj sociálnej poisťovni ako osoba starajúca sa o dieť do 5 rokov. Štát bude za ňu platiť zdravotné poistenie v ZP a dôchodkové poistenie v SP.

Alternatívou je aj úrad práce, ale keď jej pracovný pomer netrval počas RD, ak si neplatila dobrovolné poistenie v nezamestnanosti, nárok na dávku v nezamestnanosti jej nevznikne (a počas tohto obdobia nebude ani dôchodkovo poistená).
truch
18.04.11,15:30
Ak nie je aktuálne predlženie rodičovskej dovolenky (platenej) pre nepriaznivý zdravotný stav dieťaťa, nech sa po skončení riadnej RD prihlási v zdravotnej aj sociálnej poisťovni ako osoba starajúca sa o dieť do 5 rokov. Štát bude za ňu platiť zdravotné poistenie v ZP a dôchodkové poistenie v SP.

Alternatívou je aj úrad práce, ale keď jej pracovný pomer netrval počas RD, ak si neplatila dobrovolné poistenie v nezamestnanosti, nárok na dávku v nezamestnanosti jej nevznikne (a počas tohto obdobia nebude ani dôchodkovo poistená).

Môže sa ešte dobrovoľne pripoistiť, alebo to už nemá význam? Keby sa zamestnala na 1 mesiac, zmenila by sa jej situácia?
veronikasad
18.04.11,15:36
Môže sa ešte dobrovoľne pripoistiť, alebo to už nemá význam? Keby sa zamestnala na 1 mesiac, zmenila by sa jej situácia?
Dáška, ak sa pýtaš na nárok na dávku v nezamestnanosti - nezmenila. Potrebuje 730 dní poistenia v nezamestnanosti v posledných 3 rokoch. Ak by počas RD jej pracovný pomer trval, trvalo by aj toto poistenie a podmienka by bola splnená.
miala
01.08.11,09:20
Ahojte, ja mám takúto otázku:
Od januára pracujem a dieťa dávam do súkromnej škôlky. Samozrejme som sa vzdala rodičovského príspevku a poberám príspevok na strarostlivosť, čo znamená, že mi preplatia náklady za škôlku maximálne do 230 €.
Od septembra pôjde však do štátnej škôlky. Zaujímalo by ma, či môžem teraz zrušiť poberanie príspevku na starostlivosť a požiadať si znova o poberanie rodičovského príspevku. 3 roky bude mať začiatkom novembra, to by bolo na 3 mesiace?
ďakujem
brčko
01.08.11,10:18
Ahojte, ja mám takúto otázku:
Od januára pracujem a dieťa dávam do súkromnej škôlky. Samozrejme som sa vzdala rodičovského príspevku a poberám príspevok na strarostlivosť, čo znamená, že mi preplatia náklady za škôlku maximálne do 230 €.
Od septembra pôjde však do štátnej škôlky. Zaujímalo by ma, či môžem teraz zrušiť poberanie príspevku na starostlivosť a požiadať si znova o poberanie rodičovského príspevku. 3 roky bude mať začiatkom novembra, to by bolo na 3 mesiace?
ďakujem

môžeš urobiť tak, ako plánuješ a požiadať o ukončenie poberania prísp. na star. o dieťa (alebo nieviem, či tam sa dáva vždy žiadosť na nejaké obdobie spätne s dokladmi, alebo si dávala jednu žiadost a teraz len dávaš bločky, lebo viem, že na žiadosti bolo tuším len 6koloniek=mesiacov) a od 1.9.2011 požiadať o RP.
*agatha*
10.08.11,11:12
ahojte, ja by som sa chcela opytat:
moja kamoska pobera rodicovsky prispevok (dieta ma rok a pol). kamoska by sa chcela zamestnat na dohodu o vykonani prace. dieta by dala do jasli. na RP bude mat narok, ale musi nieco riesit so socialnou poistovnou? dakujem.
pekny den.
veronikasad
10.08.11,11:13
ahojte, ja by som sa chcela opytat:
moja kamoska pobera rodicovsky prispevok (dieta ma rok a pol). kamoska by sa chcela zamestnat na dohodu o vykonani prace. dieta by dala do jasli. na RP bude mat narok, ale musi nieco riesit so socialnou poistovnou? dakujem.
pekny den.
so SP nie, štát bude za ňu naďalej platiť dôch.poistenie, skôr v ZP ...
*agatha*
10.08.11,11:20
dakujem veronikasad. teda si bude musiet platit 46,06 ZP?
veronikasad
10.08.11,11:21
dakujem veronikasad. teda si bude musiet platit 46,06 ZP?
nech sa ide informovať - samoplatitelom možno bude nie preto, že pracuje na dohodu, ale preto že dieťa bude v jasliach.
agata, pozerala som ešte raz zákon o zdr.poistení - nemusí byť samoplatitelom počas poberania RP. Tato podmienka platí len po skončení RP - do 6 rokov veku dieťaťa.
Kanwa
10.08.11,18:27
Ahojte prosim Vas o radu:
- mam 4mesacnu dceru a nakolko pracujem z domu a nepoberam materske, podala som si na UPSVAR ziadost o rodicovsky prispevok, ku ktorej som prilozila aj potvrdenie zo socialnej poistovne, ze ani ja ani mazel sme si narok na materske neuplatnili. kedze novela zakona o RP odstranuje diskriminaciu pracujucich rodicov, tak mam za to, ze v pripade, ze si neuplatnujem narok na materske a poberam mzdu za pracu, mam teda narok na rod. prispevok. na urade mi vsak narok nepriznali s nasledovnym vysvetlenim - "narok na RP nevznika ziadatelovi, ktoremu vznika narok na materske" a do telefonu mi tvrdili, ze si narok na materske "musim uplatnit, ak mi vznikol". Na moju reakciu, ze mi predsa statny organ nemoze direktivne nariadit prerusit pracu a poberat nemocensku davku namiesto mzdy mi bolo povedane, ze RP mi priznaju len v pripade, ze donesiem rozhodnutie soc. poistovne, ze vyplacanie materskeho mi bolo zamietnute. Teda mam zvolit nasledovny postup: narok na materske si mozem uplatnit do 1 roka od narodenia dietata. Mam teda pockat cely tento rok a nasledne poziadat SP o materske. V takom pripade dostanem od nich rozhodnutie, ze narok nemam /nakolko som premeskala ten termin/ a na zaklade toho mi priznaju rod. prispevok. na tento vsak mam narok len 36 mesiacov minus ten jeden rok, takze dostavat ho budem len pocas dvoch rokov.
Doteraz som zila v presvedceni, ze pocas doby, ked nepoberam materske, mam narok na RP. Dnes mi bolo z uradu povedane, ze ak si neuplatnim narok na materske, tak dokonca pocas celeho prveho roka jeho zivota nemam narok na RP, co povazujem za absurdne. Podla mojich vedomosti mam narok na poberanie RP v dlzke trvania 36 mesiacov, kedze som si narok na materske neuplatnila a to od narodenia dietata. Mozete mi prosim k tomu poradit? Je to tak alebo sa mylim? Ak je to tak, co konkretne by som mala uviest v odvolani voci ich rozhodnutiu?
Novela zakona o RP ma odstranit diskriminaciu pracujucich rodicov. Ja som sa namiesto poberania materskeho v maximalnej vyske rozhodla pre neprerusene platenie odvodov a dani a poberanie RP vo vyske 190,- eur. Na urade mi tvrdia, ze za to som potrestana odnatim RP vo vyske 12 mesiacov!
Dakujem vopred za radu a pomoc.
Katy a R
10.08.11,18:43
pre Kanwa .. http://www.upsvar.sk/buxus/docs/SSVaR/OSSD/SSD_tabulk._prehlad_1.1.2011.rtf
pozri v tabuľke .. RP - výška dávky ... cit:
Nárok nevzniká
ani jednému rodičovi,
- ak jeden z*nich má nárok na materské alebo obd. dávku v*štáte EÚ
alebo
- sa jednému z*rodičov poskytuje príspevok na starostl. o*dieťa alebo
- opr. osoba sa spolu s*dieťaťom zdržiava mimo štátov EÚ a*v*tom čase nie je povinne verejne zdravotne poistená v SR.
veronikasad
10.08.11,18:45
Katy, to nie je tento prípad. Kanwe vznikol nárok na materské v SR, ale nepoberá ho, lebo pracuje ako zamestnanec - nepožiadala oň.
Katy a R
10.08.11,18:51
no ja viem ... ale ona má nárok na materské ..
veronikasad
10.08.11,18:52
práve preto, že má nárok na materské, jej nevyplatia rodičovský príspevok.

Rovnako je to aj pri dávke v hmotnej núdzi, najskôr si musí uplatniť nárok na dávku v nezamestnanosti.

RP aj dávka v hmotnej núdzi sú štátne sociálne dávky ...
Katy a R
10.08.11,18:57
.. no však preto som jej pripla ten link (sú tam aj zákony)!!! Štát nebude vyplácať štátnu dávku - pokým má nárok na dávku NP ..
Kanwa
10.08.11,19:21
no to teda ziiiiram, to ako fakt????
a to co mi poradili na urade je teda spravne? keby som si uplatnila narok na matersk, tak ho budem poberat toho cca pol roka a potom nadviaze rod. prispevok. ale ked si neuplatnim narok na materske, tak ani po tom pol roku, ked by mi materske skoncilo tak narok na rodicovsky nebudem mat??? az po roku? to sa mi teda fakt nezda....
veronikasad
10.08.11,19:25
no to teda ziiiiram, to ako fakt????
a to co mi poradili na urade je teda spravne? keby som si uplatnila narok na matersk, tak ho budem poberat toho cca pol roka a potom nadviaze rod. prispevok. ale ked si neuplatnim narok na materske, tak ani po tom pol roku, ked by mi materske skoncilo tak narok na rodicovsky nebudem mat??? az po roku? to sa mi teda fakt nezda....
nemám až tak do hlbky naštudovaný zákon o RP - ale prečo až po roku ? Nedáva mi to logiku. Materské sa vypláca po dobu 34 týždňov, nadlhšie do konca 28. týždňa od pôrodu.
Kanwa
10.08.11,19:36
nemám až tak do hlbky naštudovaný zákon o RP - ale prečo až po roku ? Nedáva mi to logiku. Materské sa vypláca po dobu 34 týždňov, nadlhšie do konca 28. týždňa od pôrodu.

no takto mi to na urade povedali, ze vraj na RP nebudem mat narok, kym mi nezanikne narok na materske. a teda RP uz mi potom budu vyplacat len 24 mesiacov :mad:
takze podla tejto logiky za to, ze odbremenim stat od vyplacania materskeho mi este za trest odoberu aj nejakeho dalsieho pol roka RP. podla mna to je blbost :-(
veronikasad
10.08.11,19:38
no takto mi to na urade povedali, ze vraj na RP nebudem mat narok, kym mi nezanikne narok na materske. a teda RP uz mi potom budu vyplacat len 24 mesiacov :mad:
takze podla tejto logiky za to, ze odbremenim stat od vyplacania materskeho mi este za trest odoberu aj nejakeho dalsieho pol roka RP. podla mna to je blbost :-(
Ale nárok na materské ti zanikne 28. týždňom po pôrode. prečo by ti mali RP začať vyplácať až po roku ?
Xanti
10.08.11,19:42
Teda mam zvolit nasledovny postup: narok na materske si mozem uplatnit do 1 roka od narodenia dietata. Mam teda pockat cely tento rok a nasledne poziadat SP o materske. V takom pripade dostanem od nich rozhodnutie, ze narok nemam /nakolko som premeskala ten termin/ a na zaklade toho mi priznaju rod. prispevok. na tento vsak mam narok len 36 mesiacov minus ten jeden rok, takze dostavat ho budem len pocas dvoch rokov.
No neviem fakt je to čudné,
veru Kanwa asi v 27 týždni požiadaš o materské, priznajú Ti ho ale len na 1 týždeň toľko by si mala zvládnuť nepracovať, a potom plynule z 1 týždnovej materskej prejdeš na rodičovský.

Ale nárok na materské ti zanikne 28. týždňom po pôrode. prečo by ti mali RP začať vyplácať až po roku ?
Babenky čo vy na to?
Kanwa
11.08.11,17:32
No tak dievcata si predstavte, ze dnes mi volali s upsvaru a vlastne popreli vsetko to, co predtym tvrdili v predchadzajucich styroch telefonatoch (i ked samozrejme nepriamoj). ze vraj si mam ist dat potvrdit do socialnej poistovne, ze nemam narok na materske z titulu, ze poberam mzdu za pracu a potom ked im prinesiem toto potvrdenie, tak budem dostavat normalne 36 mesiacov RP. ze by tam este v zivote nemali nikoho, kto popri dietati nejde na matersku a pracuje??? to sa mi nechce verit...no, podstatne je, ako to dopadne na socialnej poistovni teraz, som zvedava. dam vediet :)
brčko
11.08.11,17:37
aj som chcela na základe tvojho príspevku svoj príspevok neposlať, no pošlem, snád ti to niečo objasní, čo sa týka žiadosti na SP. Ale snád problémy nebudú. Uvidíš, či bude treba žiadosť podať. Držím päste. Svoj príspevok však už neopravujem vzhladom na ten tvoj, nie je už čas.

kanwa,
Nedávala si si vôbec lekárom vypísať žiadosť o materské?

Nezisťovala si si v SP, či nie je možné požiadať o materské napr.dnom pôrodu (neviem, či je možné podať žiadosť s neskorším dátumom)a do žiadosti napísať, že si na md u zamestnávatela vôbec nenastúpila, lebo pracuješ z domu a máš súvisle príjem, ktorý je považovaný za vym.základ podla § 138 ods.1 za toto obdobie po podaní žiadosti o materské. A neplánuješ o md ani v zamestnaní žiadať, vzhladom na flexibilitu tvojho prac.času. Podla mna aj teraz môžeš dať žiadosť s dátumom odo dna pôrodu, myslím do 3rokov je to možné a s vypísaním u lekára by nemal byť problém.
Takúto otázku by som hned napísala cez poradnu soc.poisťovna na ich stránkach (myslím v časti KLIENTI A POISTNé a PORADNA úplne dole)
tu je to dole:
http://www.socpoist.sk/546/1362s

Napadajú ma dve variany. Ak by bolo možné oddeliť žiadosť o md a žiadosť o materské, tak bud ti nárok na materské nepriznajú vzhladom na § 30 písm.b) Zákona o soc.poistení a snád ti napíšu, že nárok na materské ti nevznikol a môžeš si uplatniť nárok na RP od mesiaca narodenia dieťaťa (samozrejme máš povinnosť im oznámiť zmeny, ak by si napr. nemala vym.základ, tj. do 28týž. od pôrodu by ti mohol nárok vzniknúť, možno??). Neviem, ako by ti toto uviedli ale v potvrdení pre upsvar (vid nižšie link na tlačivo)


Alebo ak by ti nárok na materské podla § 48 ods.1 priznali, len by napísali, že nemáš nárok na vyplácanie, nakolko máš príjem (aj ked takto to myslím zákon nerieši), tak by si mohla požiadať o RP podla § 4 ods.4 Zákona o RP, len predpokladám by mohlo byť problém s dokladom o sume vyplateného materského zo soc.poisťovne. Bežné tlačivo z UPSVaR čo používajú, by nebolo dostatočné, tam sa uvádza suma na den, na ktorú vznikol nárok, no v § 4 ods.4 sa hovorí o sume, ktorá sa VYPLáCA a to je tvoja záchrana.
vid tu je to štandardné potvrdenie v Potvrdeniach druhé v poradí:
http://www.employment.gov.sk/DIS/dis/index.php?SMC=1&id=328
t. j. potrebovala by si ešte iné potvrdenie k tomu, teda spätne o sume, čo bola vyplácaná. NO pani na upsvar nebudu mať s teba radosť, budú musieť študovať zákony a zisťovať si :)
Ale podla mna nárok máš, len

Ešte ma napadá, že by žiadosť o materské mohli zamietnuť? (neovládam zákony o správnom konaní).

Ešte pozor na to, že nárok na RP zaniká po 6mesicoch, tj. ak je dieťa narodené napr. v apríly 2011, tak treba požiadať o RP do konca oktobra, inak ti nárok na RP za 4/2011 zaniká vid § 6 ods.1 Zákona o RP. Tj. ak podáš žiadosť v novembri, tak si môžeš uplatniť nárok na RP od 5/2011 (nie už 4). Aj ked nebudeš mať ešte všetky potvrdenia, myslím, tvoju žiadosť musia prevziať a potvrdenia priložíš dodatočne, aby si nestratila nárok zbytočne.

Som velmi zvedavá, ako toto poriešiš a dopadneš. No podla mojich skúseností aj terajších ti prajem veeeeeela trpezlivosti s nimi. Len sa nedaj.
*agatha*
12.08.11,09:45
nech sa ide informovať - samoplatitelom možno bude nie preto, že pracuje na dohodu, ale preto že dieťa bude v jasliach.
agata, pozerala som ešte raz zákon o zdr.poistení - nemusí byť samoplatitelom počas poberania RP. Tato podmienka platí len po skončení RP - do 6 rokov veku dieťaťa.

dakujem. takze moze v pohode popri RD brigadovat a nemusi sa hlasit ani v SP, ani v ZP. tak?
Kanwa
12.08.11,11:21
brčko
dakujem za reakciu. to je hrozne, kebyze sa s nimi nedohadujem, tak ma kludne pripravia o rok RP :-( a mozno uz zopar ludi takto o nemale peniaze, na ktore mali narok, aj pripravili....viem, ze este nemam vyhrate, muz ide v pondelok na socialnu, tak uvidime.
brčko
17.08.11,09:15
brčko
dakujem za reakciu. to je hrozne, kebyze sa s nimi nedohadujem, tak ma kludne pripravia o rok RP :-( a mozno uz zopar ludi takto o nemale peniaze, na ktore mali narok, aj pripravili....viem, ze este nemam vyhrate, muz ide v pondelok na socialnu, tak uvidime.

tak daj vedieť, ako to bude s týmpotvrdením pre upsvar od soc.poistovne o tom, že nemáš nárok na materské z dôvodu, že máš príjem=vym.základ zo zamestnania. Predpokladám ale, že žiadosť si budeš musieť dať.
Kanwa
15.09.11,10:44
Ahojte
tak mi asi priznali ten rodicovsky prispevok :) Sice mi nic neprislo postou, ziadne vyjadrenie, ale vcera nabehli na ucet nejake peniaze z upsvaru tak to je asi ono. So socialnej som priniesla potvrdenie, ze narok na materske nemam z dovodu ze pracujem. Hoci aj s tym potvrdenim bol problem, manzel to musel vyhadat s nejakou sefkou oddelenia.
Len mi este napada, ze vlastne odkedy mam narok na ten RP? ked je dieta narodene napr. 7. aprila, tak prispevook je v plnej vyske aj za april, alebo pomerne? alebo az od dalsieho mesiaca? a tiez ci neviete ako sa vyplaca - pozadu za predchadzajuci mesiac alebo ako?
vdaka :)
veronikasad
15.09.11,10:50
Ahojte
tak mi asi priznali ten rodicovsky prispevok :) Sice mi nic neprislo postou, ziadne vyjadrenie, ale vcera nabehli na ucet nejake peniaze z upsvaru tak to je asi ono. So socialnej som priniesla potvrdenie, ze narok na materske nemam z dovodu ze pracujem. Hoci aj s tym potvrdenim bol problem, manzel to musel vyhadat s nejakou sefkou oddelenia.
Len mi este napada, ze vlastne odkedy mam narok na ten RP? ked je dieta narodene napr. 7. aprila, tak prispevook je v plnej vyske aj za april, alebo pomerne? alebo az od dalsieho mesiaca? a tiez ci neviete ako sa vyplaca - pozadu za predchadzajuci mesiac alebo ako?
vdaka :)
RP sa vypláca mesiac pozadu, prvýkrát za mesiac, v ktorom sa dieťa narodilo (nekrátený).Kolko ti prišlo na účet ?
brčko
15.09.11,11:06
Ahojte
tak mi asi priznali ten rodicovsky prispevok :) Sice mi nic neprislo postou, ziadne vyjadrenie, ale vcera nabehli na ucet nejake peniaze z upsvaru tak to je asi ono. So socialnej som priniesla potvrdenie, ze narok na materske nemam z dovodu ze pracujem. Hoci aj s tym potvrdenim bol problem, manzel to musel vyhadat s nejakou sefkou oddelenia.
Len mi este napada, ze vlastne odkedy mam narok na ten RP? ked je dieta narodene napr. 7. aprila, tak prispevook je v plnej vyske aj za april, alebo pomerne? alebo az od dalsieho mesiaca? a tiez ci neviete ako sa vyplaca - pozadu za predchadzajuci mesiac alebo ako?
vdaka :)

A dávala si aj žiadosť o materské alebo to potvrdenie o tom, že nemáš nárok na materské ti dali len na základe ústnej žiadsoti?
Kanwa
21.09.11,07:26
ahojte
davala som potvrdenie SP, ze narok nemam z titulu, ze som zamestnana, tak ako mi poradili na upsvare. ale nakoniec to nebol RP, co mi prisli tie peniaze na ucet. takze som tam volala a oni mi to nepriznali napriek tomu, ze predtym mi tvrdili ze s tym potvrdenim mi to daju. takze uplne zbytocne zas manzel behal do SP a na UPSVAR ako blbec, to je neskutocne, ako s nami cvicia a stale hovoria nieco ine. teraz mi opatovne tvrdia, ze mojou povinnostou zo zakona je ziadat o materske, kedze mam nan narok, co je samozrejme blbost, nik ma nemoze prinutit ist na MD. Na moju otazku, ze ci teda ak si nepoziadam o materske nedostanem RP nikdy, mi len povedali, ze si musim ziadat o materske. Volala som aj na SP, kde mi velmi dobre poradili opisat celu situaciu mailom na ich poradnu, ze mi odpovedaju...odpoved prisla, ze si mam ziadat o materske a na zaklade zak. stanovenych pomienok mi ho priznaju alebo nepriznaju. no lenze mne ho priznaju, lebo podmienky splnam. ale poberat ho nemienim, lebo poberam mzdu. je to totalne kocurkovo :-/ podla ich logiky by som teda za trest, ze sa dobrovolne vzdavam materskeho nemala ten prispevok asi vobec dostat. Este dufam v pomoc a radu zhora, dam vam vediet...
Jarka 1
11.10.11,12:00
Dnes som dostala otázku od klientky: Pane Bože, čo som jediná, ktorá nastúpila do práce počas MD?
Po prečítaní príspevkov od Kanwa jej musím povedať, že už ste dve!!!

Riešime obdobný problém. Zamestn. nastúpila pred ukončením nároku na MD späť do práce. Z toho dôvodu nárok na MD stratila. Na ÚP sa išla prihlásiť na poberanie rodičovského príspevku. Tu jej pracovníčka nechcela zobrať žiadosť naň zo slovami: že čo keď sa vráti späť na MD, to by potom ÚP škodoval, lebo oni si nevedia zistiť, či sa vrátila späť na MD. Ťažko-horko jej žiadosť vzala s tým, že to musí prejednať so sociálnou poisťovňou, čo s tým.

Keď budem mať info,dám vedieť, čo teda prejednali.
Jarka 1
02.11.11,10:55
Podľa poskytnutých informácií na SP mojej klientke dopĺňam:

SZČO, ktorá začne znovu pracovať ako SZČO počas MD má normálne nárok na materské až do jej konca. Potom prejde na RP.

Spoločník s.r.o. ak je aj zamestnancom - ak začne znovu pracovať počas MD ako zamestnanec, stráca nárok na materské. MD sa ukončí predčasne a od nasledujúceho dňa má nárok na RP.
napr. MD ukončí po 4 mesiacoch, lebo nastúpi do práce. Odo dňa nástupu do práce má nárok na RP.
tajnostkárka
15.02.12,10:56
Dobrý deň známa zistila,že jej viac než 2roky vyplácajú rodičovský na iné č.domu ako býva v súčastnosti presťahovala sa ale býva stále v tej istej obci.Má ísť teraz na úpsvar a nahlásiť to alebo to nechať tak.Ja som jej radila,že sa vypláca na rodné číslo a nie na adresu čo s tým? http://static0.asmira.com/img/general/n.gif
Tweety
15.02.12,11:09
Dobrý deň známa zistila,že jej viac než 2roky vyplácajú rodičovský na iné č.domu ako býva v súčastnosti presťahovala sa ale býva stále v tej istej obci.Má ísť teraz na úpsvar a nahlásiť to alebo to nechať tak.Ja som jej radila,že sa vypláca na rodné číslo a nie na adresu čo s tým? http://static0.asmira.com/img/general/n.gif

A má nejaký problém ísť na úrad a dať to z jej strany na správnu mieru? Možno chybu urobil úrad, možno ona.
tajnostkárka
15.02.12,11:11
A má nejaký problém ísť na úrad a dať to z jej strany na správnu mieru? Možno chybu urobil úrad, možno ona.

nemá určite nie - len obavy,či ten príspevok nebude musieť vrátiť
Tweety
15.02.12,11:12
nemá určite nie - len obavy,či ten príspevok nebude musieť vrátiť
Prečo by ho mala vrátiť? Ak je jej vyplácaný oprávnene, tak určite nie.