zelenydom
15.04.11,13:54
Marne hladam uz nejaky cas kolac, teda recept na kolac, ktory si pamatam z cukrarne z komunistickych cias. Tusim ho volali karamelova kocka, ale s karamelom nemal nic spolocne. Bola to taka kocka, ako slovan kocka, hnede cesto ako podklad, na tom taky hustejsi krem (neopisatelne dobry - bledej farby) a na nom este jeden trochu menej husty krem a posypane to bolo cele nastruhanou cokoladou. Pamata sa niekto? :mee:
babi2
15.04.11,13:08
Marne hladam uz nejaky cas kolac, teda recept na kolac, ktory si pamatam z cukrarne z komunistickych cias. Tusim ho volali karamelova kocka, ale s karamelom nemal nic spolocne. Bola to taka kocka, ako slovan kocka, hnede cesto ako podklad, na tom taky hustejsi krem (neopisatelne dobry - bledej farby) a na nom este jeden trochu menej husty krem a posypane to bolo cele nastruhanou cokoladou. Pamata sa niekto? :mee:
nie je to tento? http://www.mimibazar.sk/recept.php?id=3817
zelenydom
15.04.11,13:20
Vyzera sice trochu inak, ale skusim ho. Vdaka.
Monika Kováčová
15.04.11,13:55
Zitulda
15.04.11,14:13
:)...ak si dobre pamätám a mala som ho tiež v obľube, tak je to ten zo 4. linku od Moniky Kováčovej::)
http://files.tanikinerecepty.webnode.sk/system_preview_detail_200000309-c1dc2c2d5d/orechovo-karamelovy.jpgniečo tým bejvávalým podobné:)
lujza.j
15.04.11,18:09
Rozalka
15.04.11,18:14
Prestaňte, už sa mi zbiehajú slinky a moja nadváha mi to zakazuje.
katarina.j
15.04.11,19:31
Marne hladam uz nejaky cas kolac, teda recept na kolac, ktory si pamatam z cukrarne z komunistickych cias. Tusim ho volali karamelova kocka, ale s karamelom nemal nic spolocne. Bola to taka kocka, ako slovan kocka, hnede cesto ako podklad, na tom taky hustejsi krem (neopisatelne dobry - bledej farby) a na nom este jeden trochu menej husty krem a posypane to bolo cele nastruhanou cokoladou. Pamata sa niekto? :mee:
Aj tieto sú dobré.....:)
katarina.j
15.04.11,19:34
Aj tieto sú dobré.....:)
Ale aj tieto....:)
hubatá
16.04.11,05:33
Spomínam si na neho a aj keď si myslím skromne že až tak zle nepečiem, nedokázala by som ho asi urobiť. Tak ako si spomínam na citrónový rez: niečo ako doboška, navrchu boa cukrová glazúra. S chuťou citróna to však nemalo nič spoločné, bol celý len tak jemne nakyslastej chuti, ale nie s vôňou citróna. Chodili sme naň v BA do mini cukrárne na nám. SNP kde bol Čedok a Tempo. Okrem týchto dvoch tam mali aj vynikajúcu "mokrú roládu" s lieskovcami. Musela sa tam vystáť obrovská rada, čo tam bolo tak vždy ľudí. Boli myslím že asi tak v cene 3,-Kčs, teda hriešne drahé.....
hubatá
16.04.11,05:37
Čo som mrkla na linky, tak ani jeden sa mu nepodobá: ten krém nebol pudingový, len taký šľahačkovo-penový a voňal po karamele. Ešte dievčatá hľadajte a keď natrafíte aj na ten citrónový, tak ho sem prosím hoďte !
zelenydom
16.04.11,12:34
A pamatate bratislavsky rez? Piskotove cesto niecim nasiaknute, na to tenka vrstva marmelady a na to taky husty zlty krem, poliate cokoladou.
A teraz ma napadlo, to bola lahodka - zltkovy rez - piskotove cesto a na nom plno kremu prekladaneho piskotovym cestom a zas krem (zlty) a slahacka....podelte sa ak viete, ta spomienka na tu chut pripomina detstvo, domov, rodicov.......
Rozalka
16.04.11,12:52
Bratislavský rez - predáva sa aj teraz, občas si ho kúpim ...
ten druhý mi nič nehovorí, a to ja mám riadne mlsný jazýček (hoci by som nemala!)
Maruška54
16.04.11,13:02
u nás na svadbách už veľmi dávno sa podávala karamelová torta, ja som ju nikdy nerobila ale recept poskytnem:

korpus piškotové cesto z 5 vajec, 5 polievkových lyžíc polohrubej múky, 5 polievkových lyžíc kryštálového cukru/ja by som ho asi robila z menej vajíčok aby bol nižší/

I. plnka 110 g cukru upáliť na karamel, zaliať troškou vody a povariť, potom vyšlahať nad parou 6 bielkov s 240 g kryštálového cukru do zhustnutia a pridať karamel, navrstvíme na tortu a dáme zapiecť na 10-15 minút

II. plnka na vychladnutú tortu navrstvíme 2 vyšlahané slahačky a posypeme čokoládou alebo grilážou

takto sa to môže urobiť aj na plech
lujza.j
16.04.11,13:18
A pamatate bratislavsky rez? Piskotove cesto niecim nasiaknute, na to tenka vrstva marmelady a na to taky husty zlty krem, poliate cokoladou.
A teraz ma napadlo, to bola lahodka - zltkovy rez - piskotove cesto a na nom plno kremu prekladaneho piskotovym cestom a zas krem (zlty) a slahacka....podelte sa ak viete, ta spomienka na tu chut pripomina detstvo, domov, rodicov.......

bóžinku áno;) dedo mi ho kupoval v CENTRÁLy BA, ul. Steinerova, teraz Krížna, stál tuším 1,50.-Kčs
adi11
16.04.11,13:51
A pamatate bratislavsky rez? Piskotove cesto niecim nasiaknute, na to tenka vrstva marmelady a na to taky husty zlty krem, poliate cokoladou.
A teraz ma napadlo, to bola lahodka - zltkovy rez - piskotove cesto a na nom plno kremu prekladaneho piskotovym cestom a zas krem (zlty) a slahacka....podelte sa ak viete, ta spomienka na tu chut pripomina detstvo, domov, rodicov.......

Bratislavské rezy

Piškótové cesto
Upiecť z 3 vajec 2 x piškótu

Piškóta
3 vajcia, 150 g práškového cukru, 150 g polohrubej múky, 6 lyžíc studenej vody.

Sirup
Uvariť 1 ½ dcl vody, šťavu z jedného citróna, 20 dkg kryštálový cukor

Krém
6 dcl mlieka, 200 g kryštálový cukor, 2 žĺtka, 10 dkg maizeny (2 zlaté klasy), 200 g masla, vanilkový cukor, rumová príchuť.
Mlieko, cukor, žĺtka, vanilkový cukor a zlatý klas uvaríme, maslo vymiešať.
Krém s maslom spojiť, pridať rum.

Piškótové cestá zlepíme lekvárom, polejeme cukrovým roztokom, na to dáme krém, koláč polejeme čokoládovou polevou.


BRATISLAVSKÉ REZY


Upečieme dve piškóty po 6 vajec:
6 PL polohrubej múky
6 PL kryštálového cukru
2 PL teplej vody

Sirup:
20 dg kryštálového cukru
1,5 dl vody
uvaríme

Plnka:
22 dg kryštálového cukru
2,5 bal. Zlatého klasu
6,5 dl mlieka
uvaríme na hustú kašu ; miešame do vychladnutia, potom pridáme 1 maslo.

Spodnú piškótu natrieme marhuľovým lekvárom, vrchnú polejeme sirupom a natrieme plnkou. Vrch polejeme čokoládovou polevou.


nasla som na Porade
Tweety
16.04.11,15:27
Bratislavský rez - predáva sa aj teraz, občas si ho kúpim ...

U nás doma išiel pred rokmi na dračku, keď boli deti menšie, skoro nijaký iný kupovaný nechceli, hoci aj terazky ho majú, ( a deti sú už veliké), už to nie je ten koláčik, čo voľakedy býval. Škoda ho.:o
DanielaSL
16.04.11,15:59
Moje obľúbené z toho obdobia boli gaštanové jazýčky ...
jozka56
16.04.11,16:04
doktor01
16.04.11,16:44
Marne hladam uz nejaky cas kolac, teda recept na kolac, ktory si pamatam z cukrarne z komunistickych cias. Tusim ho volali karamelova kocka, ale s karamelom nemal nic spolocne. Bola to taka kocka, ako slovan kocka, hnede cesto ako podklad, na tom taky hustejsi krem (neopisatelne dobry - bledej farby) a na nom este jeden trochu menej husty krem a posypane to bolo cele nastruhanou cokoladou. Pamata sa niekto? :mee:
Samozrejme, že si pamätám. Boli to 2 tenké pláty piškótového cesta spojené marhuľovým džemom, na tom maslový žĺtkový krém a navrchu šľahačka s karamelom. Povrch bol posypaný strúhanou čokoládou. Chuti to úžasne. Recept niekde mám a je od šéfcukrára zo starého Carltonu v BA. Keď ho nájdem pripnem ho tu.
PS: Obrovská škoda, že stará osvedčená kvalita sa už dnes nedá nikde kúpiť. Väčšinou sa v koláčoch používajú margaríny (namiesto kvalitného masla) a namiesto živočíšnej šľahačky prírodná šľahačka. A potom to chutí ako...

V prílohe je fotka Bratislavského rezu (originál), bohužial karamelovej kocky fotku nemám.
terezamaria
16.04.11,16:54
My sme chodili na indiány, stáli 1 Kčs.http://www.cukrarnapanenka.estranky.cz/img/mid/1305/indian.jpg
hubatá
16.04.11,19:24
Keď sme tu samé kuchárky: ako dostanem na tú "pipku" ktorá je celá z vareného snehu tú cukrovú polevu??? Hentej pipke chýba oko, v Malackách ju predávali v žltej alebo v ružovej variácii, ale vždy mala čokoládové očko.
hubatá
16.04.11,19:34
Ešte troška zalovím v pamäti: venčeky 1,- Kčs, šamrole malé 1,- Kčs, šamrole pre kolektív 5,- Kčs, gaštanové pyré so šľahačkou 3,-Kčs, harlekýn (v takej umelohmotnej miske ako gaštanové pyré s 3 druhmi krému) 3,- Kčs, strieška ... už si nepamätám......Ale sa chodilo do zelovocu aj na eskimo za 0,50 hal. na ruskú zmrzlinu za 3,- Kčs, na nanuk za 1,- Kčs, jahodovú dreň za 0,50 hal., polárkový sneh 3,- Kčs. Ježišmárja ja toho pamätám .......
arizona
16.04.11,20:19
Ja nie som moc zakuskova,ale na jeden kolacik si spominam, naposledy som ho kupovala v tych klasickych komunistickych lahodkarstavch.Ani neviem, ako sa volal.:confused:

Boli to take velke,ploche placky, asi ako dlan , z jednej strany cokolada, z vrchu to bolo nejake hnede...bolo to take polosuche,skor tvrdsie, tazko sa to odhryzalo:D
Jaj, bola to dobrotka, skoda, ze to uz nerobia :);)
DanielaSL
16.04.11,20:23
Tiež si nespomínam ako sa to volalo, ale mala som to aj ja rada. Taká čokoládová placka...
Rozalka
16.04.11,20:28
hubatá Dnes, 10:34 PM
Ešte troška zalovím v pamäti: venčeky 1,- Kčs, šamrole malé 1,- Kčs, šamrole pre kolektív 5,- Kčs, gaštanové pyré so šľahačkou 3,-Kčs, harlekýn (v takej umelohmotnej miske ako gaštanové pyré s 3 druhmi krému) 3,- Kčs, strieška ... už si nepamätám......Ale sa chodilo do zelovocu aj na eskimo za 0,50 hal. na ruskú zmrzlinu za 3,- Kčs, na nanuk za 1,- Kčs, jahodovú dreň za 0,50 hal., polárkový sneh 3,- Kčs. Ježišmárja ja toho pamätám .......

Ty si toho ale pamätáš! nebola si referentkou na cenovom oddelení?
hubatá
16.04.11,21:04
Čo spomínate tú čokoládovú placku: neboli tam oriešky, sušené ovocie a nebola to taká grilážová placka?
Hihi, nerobila som na cenovom oddelení ale po robote ako nám padla tak sme chodili na "Korzo" v Bratislave a tam bol mliečny bar na Gorkého ul. a tam sme vždy skončili .... na zákuskoch.
Indeed
16.04.11,22:26
neviem, čo bola "komunisticka cukrareň"

ja si pamätam len cukrarne podniku Zdroj.
Kazu
17.04.11,04:57
Ja nie som moc zakuskova,ale na jeden kolacik si spominam, lebo som ho naposledy kupovala v tych klasickych komunistickych lahodkarstavch.Ani neviem, ako sa volal.:confused:

Boli to take velke,ploche placky, asi ako dlan , z jednej strany cokolada, z vrchu to bolo nejake hnede...bolo to take polosuche,skor tvrdsie, tazko sa to odhryzalo:D
Jaj, bola to dobrotka, skoda, ze to uz nerobia :);)

Marokánka. Už ju reinkarnovali, ale kúpila som ju len raz. Nedá sa porovnať.
alabut
17.04.11,05:56
Ked som isiel do kina, predavali hrudovu cokoladu s orieskami a turecky med, taky makky s orieskami medzi dvomi oplatkami. Dnes mozem o tej chuti iba snivat. Predvcerom dcera kupila turecky med, ale aj s alabutkou iba skusili a nechali tak, fuj. Zda sa, ze Slovensko sa stalo odbytistom odpadu Zapadu.
hubatá
17.04.11,07:03
Máš pravdu alabut: ešte zákusky si dokážeme ako-tak upiecť a nahradiť. Ale čo s mäsom, zeleninou, ovocím. Nepoznám takú krajinu kde by si tak nevážili kvalitnú úrodnú pôdu ako u nás. Obdivujeme v Grécku, Chorvátsku ich syry, mlieko, zeleninu, ovocie ale sa pozrime aj na to, na akej kamennej pôde sa tie ovce a kozy pasú, ako ju využívajú, ako na malých záhradkách majú navozenú kvalitnú zem (istotne je drahá, keď zahrádka má len 2 á) a o dušu tam pestujú rajčiny, cukiny...... U nás na Slovensku máme dobré podmienky a miesto toho aby sme to využili, všade máme len burinu, po poliach lietajú igelitové sáčky, je tam navozený stavebný bordel, nemá kto pokosiť lebo je to drahé. Na najkvalitnejšej ornej pôde máme postavené OC s obrovskými parkoviskami. A kupujeme všetko zahraničné, lebo sa nám nechce robiť. Len aby nás to o 5-10 rokov nemrzelo, zdevastovanú pôdu budeme len veľmi ťažko s veľkými nákladmi dávať do poriadku - ak nám ju samozrejme nevykúpi zahraničný podnikateľ.
doktor01
17.04.11,07:12
Ja mám najradšej tieto 2 koláče: Francúzsku kocku a Kuba tortu. Fotky a recept uvádzam v prílohe. Je z roku 1963 -stará dobrá klasika.
verkaz
17.04.11,09:39
Pamätáte si niekto rakvičky so šľahačkou ? To by& som si dala, len či by boli také dobré ako vtedy.
Rozalka
17.04.11,10:35
Ja mám najradšej tieto 2 koláče: Francúzsku kocku a Kuba tortu. Fotky a recept uvádzam v prílohe. Je z roku 1963 -stará dobrá klasika.

Ja mám najradšej .......... asi všetko, okrem tých, kde je nasypaný suchý kokos, ale asi by vyhrala SENČANKA - dávno som ju nevidela. Ale obalamútia ma aj karamelovými veterníkmi, bratislavským rezom, krémešom ...
Ani punčové rezy a čokoládovú hrudku nemám rada, videla som, ako ich robia.

V Maďarsku nikdy nevynechám pravé dobošky - na vrchu má karamelové trojuholníky.

Na spomínanie:
http://smartweb.sk/demo2/sortiment/cukrarensky/zakusky/?site=topec.sk
doktor01
17.04.11,17:20
Ja mám najradšej .......... asi všetko, okrem tých, kde je nasypaný suchý kokos, ale asi by vyhrala SENČANKA - dávno som ju nevidela. Ale obalamútia ma aj karamelovými veterníkmi, bratislavským rezom, krémešom ...
Ani punčové rezy a čokoládovú hrudku nemám rada, videla som, ako ich robia.

V Maďarsku nikdy nevynechám pravé dobošky - na vrchu má karamelové trojuholníky.

Na spomínanie:
http://smartweb.sk/demo2/sortiment/cukrarensky/zakusky/?site=topec.sk
Čo je SENČANKA? Sem s receptom.
kukučka
17.04.11,17:37
Ked som isiel do kina, predavali hrudovu cokoladu s orieskami a turecky med, taky makky s orieskami medzi dvomi oplatkami. Dnes mozem o tej chuti iba snivat. Predvcerom dcera kupila turecky med, ale aj s alabutkou iba skusili a nechali tak, fuj.
Zda sa, ze Slovensko sa stalo odbytistom odpadu Zapadu.
Ak to myslíš všeobecne, tak s tebou súhlasím, ak ide o čaj, kávu či koreniny, ja tomu hovorím pozametali sklady, u nás nekupujem.
Ak si myslel turecký med, tak nesúhlasím, ten robia naši súkromníci a dá sa kúpiť aj dobrý. Niekedy...

Ale aby som ostala v téme - špice s vaječným koňakom
a úplne naj kokosky /linecké koliesko, čokoládový krém, v prostriedku jahodový džem, prikryté kokosovým puserlíkom, boky obliate čokoládou/
tetrisss
17.04.11,17:40
Nooo, neviem, ani ja som este dobry nenasla, to bolo kedysi daaaleko lepsie, ako napr. aj zemiakovy cukor, teraz je to uplne nieco ine, fuj.