jelenka
26.04.11,15:47
Dobrý deň, poprosila by som o radu. Manžel je PN od 14.04.2011 a bude PN min.dva mesiace. Pracoval u zamestnávateľa 16 rokov nepretržite a od 1.10.2010 je zamestnancom iného zamestnávateľa. Prestup do zamestnania sa uskutočnil plynule bez straty jedného dňa. Zaujíma ma vymeriavací základ z akého obdobia sa bude brať do úvahy. Dočítala som sa v zákone že rozhodné obdobie by mal byť celý rok 2010 bez ohľadu u ktorého zamestnávateľa pracoval, pre určenie nemocenského. A ešte jeden dotaz, nemocenské sa vypláca za kalendárne dni, nie pracovné dni však? Len pre info. ďakujem za príspevky
Katy a R
26.04.11,13:55
nedobre si čítala;) ... pozri ešte raz tu (§54 odst 2 a ) http://www.porada.sk/t16136-zakon-o-socialnom-poisteni-od-01-01-2011-a.html#54
rodina1
26.04.11,14:20
A nemocenské sa vypláca za kalendárne dni, tak ako uvádzaš.
jelenka
26.04.11,14:34
vie mi to niekto v skratke povedať ako je to teda s tým vym.základom pre výpočet PN. Je toho tak veľa, že sa mi krížia oči...
ivka70
26.04.11,14:40
vie mi to niekto v skratke povedať ako je to teda s tým vym.základom pre výpočet PN. Je toho tak veľa, že sa mi krížia oči...

Vymeriavaci zaklad bude mat manzel pocitany zo mzdy v roku 2010 u aktualneho zamestnavatela, teda za obdobie od 1.10. do 31.12. 2010.
veronikasad
26.04.11,14:40
vie mi to niekto v skratke povedať ako je to teda s tým vym.základom pre výpočet PN. Je toho tak veľa, že sa mi krížia oči...
VZ bude obdobie od 1.10.-31.12.2010 u súčasného zamestnávatela, lebo do začiatku PN-ky prac.pomer trval viac ako 90 dní.

Celý rok 2010 by sa bral do úvahy iba v prípade, ak by išlo o prechod práv u predch.zamestnávatela.
jelenka
26.04.11,14:49
Ďakujem pekne za odpovede
beabea
02.05.11,19:58
Prosím Vás, aká je aktuálna maximálna hodnota denného vymeriavacieho základu pre výpočet PN-ky?
Xanti
02.05.11,20:01
Škoda že mng. si pred PN nezaložil DNP. Dostal by nemocenskú dávku aj zo zamestnania aj z DNP.
beabea
03.05.11,14:57
Prosím Vás, aká je aktuálna maximálna hodnota denného vymeriavacieho základu pre výpočet PN-ky?


Viete mi niekto poradiť?:mee: Je to dosť súrne...ďakujem
rodina1
03.05.11,15:04
Prosím Vás, aká je aktuálna maximálna hodnota denného vymeriavacieho základu pre výpočet PN-ky?


Viete mi niekto poradiť?:mee: Je to dosť súrne...ďakujem

zo stránky SP:
Výška dávky


nemocenské sa určuje z denného vymeriavacieho základu (DVZ) alebo pravdepodobného denného vymeriavacieho základu (PDVZ)
od 1. do 3. dňa dočasnej pracovnej neschopnosti 25 % DVZ (pozri poskytovanie dávky) alebo PDVZ
od 4. dňa dočasnej pracovnej neschopnosti 55 % DVZ alebo PDVZ (pozri poskytovanie dávky)

DVZ = podiel súčtu vymeriavacích základov, z ktorých poistenec zaplatil poistné na nemocenské poistenie v rozhodujúcom období (http://www.socpoist.sk/slovnik-pojmov/11s?&prm1=636) a počtu dní rozhodujúceho obdobia
DVZ nesmie byť vyšší ako DVZ určený z 1,5 násobku jednej dvanástiny všeobecného vymeriavacieho základu platného v kalendárom roku, ktorý dva roky predchádza kalendárnemu roku, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky (od 1.1. do 31.12. 2011 = 36,7151 EUR)
PDVZ

jedna tridsatina vymeriavacieho základu uvedeného v § 138 ods. 5 zákona č. 461/2003 Z. z. v znení neskorších predpisov (44,2 % jednej dvanástiny všeobecného vymeriavacieho základu za kalendárny rok, ktorý dva roky predchádza kalendárnemu roku, za ktorý sa platí poistné), ktorý platí ku dňu, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky (od 1.1. do 31.12. 2011 = 10,9687 EUR)
poistenca, ktorý mal prerušené povinné nemocenské poistenie z dôvodu čerpania rodičovskej dovolenky alebo z dôvodu nároku na rodičovský príspevok, je jedna tridsatina vymeriavacieho základu, z ktorého by sa platilo poistné na nemocenské poistenie za kalendárny mesiac, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky

nemocenské sa určuje z PDVZ, ak

poistenec nemal v rozhodujúcom období vymeriavací základ na platenie poistného na nemocenské poistenie
dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky zamestnancovi alebo povinne nemocensky poistenej samostatne zárobkovo činnej osobe vznikol v deň vzniku nemocenského poistenia
dobrovoľne nemocensky poistená osoba bola nepretržite nemocensky poistená menej ako 26 týždňov pred vznikom dočasnej pracovnej neschopnosti (nepretržité dobrovoľné nemocenské poistenie nie je dobrovoľné nemocenské poistenie, ktoré zaniklo a znovu vzniklo nasledujúci kalendárny deň)

DVZ a PDVZ sa zaokrúhľuje na štyri desatinné miesta nahor
sumy nemocenského sa zaokrúhľujú na desať eurocentov nahor
beabea
03.05.11,15:24
Rodinka, ďakujem pekne.
Ešte raz pre menej chápavejších :) čiže keď mi z minuloročných zárobkov vychádza DVZ 57,1156 nesmiem dať viac ako 36,7151. Je to tak?
Vieš, prebrala som mzdy len od 1.1.2011, takže si musím DVZ musím vypočítať ručne, keďže mám k dispozícii len úhrn príjmov z minulého roku z daňového priznania.
Andyke
03.05.11,15:42
Bea ideš na výpočet DVZ pre náhradu príjmu zle.
Denný vymeriavací základ zamestnanca je podiel súčtu vymeriavacích základov na platenie poistného na nemocenské poistenie zamestnanca, dosiahnutých v rozhodujúcom období a počtu dní rozhodujúceho obdobia. Denný vymeriavací základ zamestnanca, ktorého dočasná pracovná neschopnosť vznikla v deň vzniku nemocenského poistenia zamestnanca, je vymeriavací základ, z ktorého by sa platilo poistné na nemocenské poistenie, pripadajúci na jeden deň nemocenského poistenia v kalendárnom mesiaci, v ktorom vznikla dočasná pracovná neschopnosť. Denný vymeriavací základ sa zaokrúhľuje na štyri desatinné miesta nadol.

Nemôže Ti vyjsť taký vysoký DVZ.
V roku 2010 I.polrok bol strop VZ na nemoc. 1084,55 a II. polrok 1116,75 €.
beabea
03.05.11,15:58
Bea ideš na výpočet DVZ pre náhradu príjmu zle.
Denný vymeriavací základ zamestnanca je podiel súčtu vymeriavacích základov na platenie poistného na nemocenské poistenie zamestnanca, dosiahnutých v rozhodujúcom období a počtu dní rozhodujúceho obdobia. Denný vymeriavací základ zamestnanca, ktorého dočasná pracovná neschopnosť vznikla v deň vzniku nemocenského poistenia zamestnanca, je vymeriavací základ, z ktorého by sa platilo poistné na nemocenské poistenie, pripadajúci na jeden deň nemocenského poistenia v kalendárnom mesiaci, v ktorom vznikla dočasná pracovná neschopnosť. Denný vymeriavací základ sa zaokrúhľuje na štyri desatinné miesta nadol.

Nemôže Ti vyjsť taký vysoký DVZ.
V roku 2010 I.polrok bol strop VZ na nemoc. 1084,55 a II. polrok 1116,75 €.

Mne to tak vychádza len z celkového úhrnu príjmov (majú dosť vysoké a kolísavé) budem musieť pýtať podklady od bývalej účtovníčky, aby som vedela presne koľko bol celkový VZ na nemocenské, lebo zamestnankyňa teraz skončila PP k 30.4.2011 a budem PN-ku posúvať na sociálnu poisťovňu, takže aj tak budem musieť dokladovať príjem
Andyke
03.05.11,16:02
Nemáš mzdové listy založené vlaňajší rok ?
Z toho dokážeš vypočítať, alebo výkazy do SP - tam pekne každý mesiac máš presne napísané VZ na nemoc. poistenie.
beabea
03.05.11,16:09
Nemáš mzdové listy založené vlaňajší rok ?
Z toho dokážeš vypočítať, alebo výkazy do SP - tam pekne každý mesiac máš presne napísané VZ na nemoc. poistenie.


Bohužiaľ nemám, moja predchodkyňa si to všetko uchovávala len v PC forme, nemám žiadne výstupy v papierovej forme...ale budem to musieť pýtať...:confused:
betka84
03.05.11,16:11
ak to potrebujes pre zamestnanca ktorý bol prijatý v roku 2011 a ten pracovný pomer trva u teba aspon 90 dni, tak je to 1116,75/12*365=36,715
Andyke
03.05.11,16:21
Máte ten mzdový program v práci? Tak vytlač ten mzdový list Ty za vlaňajší rok.
beabea
03.05.11,16:36
ak to potrebujes pre zamestnanca ktorý bol prijatý v roku 2011 a ten pracovný pomer trva u teba aspon 90 dni, tak je to 1116,75/12*365=36,715

Nie, to je zamestnankyňa od r.2006..preto potrebujem minulý rok
beabea
03.05.11,16:37
Máte ten mzdový program v práci? Tak vytlač ten mzdový list Ty za vlaňajší rok.


Nie, aj ja aj predchodkyňa to robíme externe, každá v inom programe :(
Dana L
03.05.11,16:40
Max. vymeriavací základ je 1116,75 na mesiac a denný si vypočítame ak to predelíme počtom dní v mesiaci - kalendárnych.