misomiso
01.05.11,11:10
Tak ja som uz naozaj nadobudol pocit, ze sa mi sniva. Tato vlada sa dala zvolit nato, aby bola populistickejsia ako Fico?

5 - mesacne odstupne pre zamestnanca, ktory sice vo firme odrobil 20 rokov, no odchadza na vlastnu ziadost, pretoze ho nejaky kolega-podnikatel ukecal alebo preplatil?

Naco je vlastne odstupne? Ja som bol toho nazoru, ze nato, aby clovek, ktory je VYHODENY z prace mal pokryte iste obdobie, po ktore si bude hladat novu pracu. Alebo to ma byt omena, akesi vyjadrenie vdacnosti za to, ze u mna 20 rokov pracoval a ma na mu mat narok bez ohladu na to, ci bol vyhodeny alebo odchadza z vlastnej vole? No ak to ma byt odmena, tak potom to mozeme brat aj opacne. Ak zamestnance ocakava taketo vyjadrenia vdacnosti za 20 rocnu pracu, tak ja tvrdim, ze by som podla rovnakeho kluca mohol ocakavat vdacnost za to, ze zamestnanca 20 rokov platim (nech si zrata tu sumicku, ktoru odo mna dostal za 20 rokov), ze mu zhanam pracu a ze mu vyplacam mzdu z svojich privatnych penazi v obdobiach, ked nie su oblednavky, najma pocas kriz.

Teda ja by som navrhoval opacne - ak zamestanec sam odchadza, patrilo by sa "podakovat" zamestnavatelovi za istoty, ktore pozival - povedzme piatimi mesiacmi neplatenej prace - co vy na to pan Mihal? Ako by sa to zamestnancom pacilo?

Toto, co sa teraz chysta vlada prijat je vysmech vsetkym podnikatelom a investorom na Slovensku. A ze aj ine vlady v EU dnes ustupuju kriklunom z ulice, ktorych nikto nikdy nevidel za sustruhom, zato transpareny nosia radi? No - fajn, my si tu schvalujme pokojne komunisticke zakony, nech ma kazdy narok hoci aj na vsetko co potrebuje a nech prispieva pracou hoci iba takou mierou, akou uzna za vhodne (ako planovali komunisti), len to ma jednu chybu. India a Cina nas definotivne zaslape pod zem, celu Europu, uz sa z toho nikdy nespamatame. Ja som bol vzdy zaryty odporca presuvania vyroby do Azie, no teraz vidim, ze za tohto trendu sa v Europe podnikat nebude dat a kazdy, kto teraz u nas investuje iba mari peniaze a cas.

Este jedna dolezita poznamka na zaver. Ak by ste vobec neotvarali temu Zakonnika prace, urobili by ste podstatne lepsie, aj pre Slovensko aj pre svoju politicku buducnost. Tento novy sa totiz zda by podstatne horsi pre podnikatelske prostredie a navyse - POZOR - teraz dolezite - ak by ste vobec nevrtali do ZP, ti krikluni z ulice, ktori vobec necitaju zakony, len si robia svoju politicku agendu by dnes neboli na nohach. Odbory su pri svojej stupidnosti evidentne schopni demostrovat a strajkovat este aj pri takychto zmenach (ktore de facto zhorsuju podnikatelske prostredie a zvysuju istoty pre zamestnancov), pretoze spoliehaju na to, ze ludia od sustruhov a hlavne z krciem nevedia vobec o co ide a robenie kriku na uliciach sa odborom vzdy zide, kazda prilezitos tje dobra.

Prepocitali ste sa zasadne v tom, ze ak polupisticky pripravite zakon, ktory pojde v zaujme zamestnancov proti podnikatelom, ziskate si sympatie odborov a snad aj cast volicov Smeru. Nie, neziskate. Odbory budu protestovat aj v pripade, ze skratite pracovny cas na 4 hodiny a predlzite dovolenku na 6 mesiacov. Stale im to bude malo. Jedine, ze by ste uzakonili, ze zemastnanec moze travit cely pravovny cas v krcme...
Jana Motyčková
01.05.11,09:27
Kde to vidíš v ZP?
Ajk&
01.05.11,09:35
Úprimne povedané nechcela by som byť tvojim zamestnancom ...... máš vôbec pracovníka čo u teba má odrobených 20 rokov?
veronikasad
01.05.11,09:44
Mišo, tu je návrh novely ZP, ktorý schválila vláda. Nezaškodí prečítať si ...

http://www.rokovania.sk/File.aspx/ViewDocumentHtml/Mater-Dokum-131664?prefixFile=m_
misomiso
01.05.11,09:44
Úprimne povedané nechcela by som byť tvojim zamestnancom ...... máš vôbec pracovníka čo u teba má odrobených 20 rokov?

Nemam. No ale na veci nic nemeni.

Mozno by si sa cudovala, ale nasi zamestnaci su spokojni a maju starostlivost ja nad ramec zakona. Zatial nikto od nas neodisiel, neviem, kolko zamestnavatelov toto moze vyhlasit.

Na druhej strane vyberam si ludi, nie len podla toho, ci su schopni vykonavat obskuhu stroja, ale tiez takych, ktori si vazia pracu a ktori chapu, ze firma v urcitych rezimoch a obdobiach nemoze platit zamestnancom viac, ako zarobi.

Ja viem, je pekne viest populisticke recicky, no chila ked nas Azia zadupe pod zem nie je daleko, potom nam ostanu iba oci pre plac a to potom budem zvedavy, z coho si tu budemem vsetci vyplacat tie stedre odstupne a davky v nezamestanosti.

Apropos - vedeli ste, ze Skodovky vyrabane dnes v Cine sa lisia technickym parametrami od tych, ktore sa predavaju u na v Europe? Ja som to tusil, no domnieval som sa, ze tie Cinske su zastaralejsie. Opak je pravdou. Cinske napriklad maju LED svetla, u nas sa to chysta v roku 20XX. Pravda je taka, ze uz dnes by si Skodovka nedovolila v Cine predavat tak "zastarale" auta, ake predava u nas. To je len zaciatok, mame sa na co tesit.
Jana Motyčková
01.05.11,09:47
Ak sa vrátim k pôvodnej téme - myslím, že si si ZP neprečital, to čo píšeš, tam nevidím.
premiko
01.05.11,09:48
ja tiez nie .... sam som zamestnancom jedneho a toho isteho podniku 26 rokov

mohol ocakavat vdacnost za to, ze zamestnanca 20 rokov platim (nech si zrata tu sumicku, ktoru odo mna dostal za 20 rokov)...

hmmm ... a je adekvatna ta tvoja odmena, plat, tomu co on odvadza tebe a kolko ty vdaka nemu ziskavas ? je iste, ze je zaplateny adekvatne ?

niekedy sa mi zda ze slovensky kapitalista je stokrat horsi ako ten zahranicny ... aspon ja to mozem s urcitostou potvrdit
misomiso
01.05.11,09:50
Mišo, tu je návrh novely ZP, ktorý schválila vláda. Nezaškodí prečítať si ...

http://www.rokovania.sk/File.aspx/ViewDocumentHtml/Mater-Dokum-131664?prefixFile=m_

Vecer to prestudujem a vyjadrim sa.
veronikasad
01.05.11,09:51
Vecer to prestudujem a vyjadrim sa.
čítaj pozorne aj medzi riadkami. Nič z toho, čo píšeš v prvej časti príspevku o odstupnom tam nie je ...
Chobot
01.05.11,17:04
čítaj pozorne aj medzi riadkami. Nič z toho, čo píšeš v prvej časti príspevku o odstupnom tam nie je ...


Proste sa miso potreboval zase prejaviť a zviditeľniť, ako vždy.... a dôvod si vymyslel...:rolleyes::rolleyes::D:D
veronikasad
01.05.11,17:14
Minulý týždeň ma oslovil novinár denníka SME, vraj chce poznať môj názor na problémy zamestnávatelov s krátením dovolenky. (Vládou schválená novela zamestnávatelovi už neukladá povinnosť krátiť dovolenku pri dlhodobej PN-ke, RD a pod.)
Tak som mu podrobne vysvetlila spôsob krátenia.

Nechcite vedieť, aký článok do denníka SME z mojej odpovede vyrobil ... (zatial uverejnený nebol)

Možno Mišo čítal niečo podobné.
misoft
01.05.11,17:26
Z návrhu novelizácie ZP:

㤠76
Odstupné



(1) Zamestnávateľ poskytne zamestnancovi odstupné, ak sa pracovný pomer skončí dohodou z dôvodov uvedených v § 63 ods. 1 písm. a) alebo písm. b) nie sú to náhodou organizačné dôvody ? alebo z dôvodu, že zamestnanec stratil vzhľadom na svoj zdravotný stav podľa lekárskeho posudku dlhodobo spôsobilosť vykonávať doterajšiu prácu. Zamestnancovi podľa prvej vety patrí odstupné najmenej v sume, ktorá je násobkom jeho priemerného mesačného zárobku a počtu mesiacov, počas ktorých by trvala výpovedná doba podľa § 62.



(2) Ak bola zamestnancovi daná výpoveď z dôvodov uvedených v odseku 1, má právo pred začatím plynutia výpovednej doby požiadať zamestnávateľa, aby sa pracovný pomer skončil dohodou. Tejto žiadosti je zamestnávateľ povinný vyhovieť. Zamestnancovi patrí odstupné najmenej v sume, ktorá je násobkom jeho priemerného mesačného zárobku a počtu mesiacov, počas ktorých by trvala výpovedná doba podľa § 62.



(3) Ak sa zamestnávateľ so zamestnancom dohodne, že zamestnanec zotrvá v pracovnom pomere len časť výpovednej doby, zamestnancovi patrí pomerná časť odstupného.



(4) Zamestnancovi, s ktorým zamestnávateľ skončí pracovný pomer výpoveďou alebo dohodou z dôvodov, že zamestnanec nesmie vykonávať prácu pre pracovný úraz, chorobu z povolania alebo pre ohrozenie touto chorobou, alebo ak na pracovisku dosiahol najvyššiu prípustnú expozíciu určenú rozhodnutím príslušného orgánu verejného zdravotníctva, patrí pri skončení pracovného pomeru odstupné v sume najmenej desaťnásobku jeho priemerného mesačného zárobku.



(5) Ak zamestnanec po skončení pracovného pomeru nastúpi opäť k tomu istému zamestnávateľovi alebo k jeho právnemu nástupcovi do pracovného pomeru pred uplynutím času určeného podľa poskytnutého odstupného, je povinný vrátiť odstupné alebo jeho pomernú časť, ak sa so zamestnávateľom nedohodnú inak. Pomerná časť odstupného sa určí podľa počtu dní od opätovného nástupu do pracovného pomeru do uplynutia času vyplývajúceho z poskytnutého odstupného.



(6) Odstupné nepatrí zamestnancovi, u ktorého pri organizačných zmenách alebo racionalizačných opatreniach dochádza k prechodu práv a povinností z pracovnoprávnych vzťahov na iného zamestnávateľa podľa tohto zákona.



(7) Odstupné vypláca zamestnávateľ po skončení pracovného pomeru v najbližšom výplatnom termíne určenom u zamestnávateľa na výplatu mzdy, ak sa zamestnávateľ nedohodne so zamestnancom inak.



(8) Zamestnávateľ môže poskytnúť zamestnancovi odstupné aj v iných prípadoch ako podľa odsekov 1 a 4.“.
Nejako tam nevidím 5 mesiacov :confused:

5 - mesacne odstupne pre zamestnanca, ktory sice vo firme odrobil 20 rokov, no odchadza na vlastnu ziadost, pretoze ho nejaky kolega-podnikatel ukecal alebo preplatil?
Melnick
01.05.11,17:30
Minulý týždeň ma oslovil novinár denníka SME, vraj chce poznať môj názor na problémy zamestnávatelov s krátením dovolenky. (Vládou schválená novela zamestnávatelovi už neukladá povinnosť krátiť dovolenku pri dlhodobej PN-ke, RD a pod.)
Tak som mu podrobne vysvetlila spôsob krátenia.

Nechcite vedieť, aký článok do denníka SME z mojej odpovede vyrobil ... (zatial uverejnený nebol)

Možno Mišo čítal niečo podobné.
mimotemyVidíš, vidíš Veronika... nepočúvaš staré priateľky. Keď interview tak jedine pre Playboy. :D:D:D
erzet
01.05.11,17:36
Aj minister práce... to vravel v telke, buď odstupné alebo päťmesačná výpoveď.
veronikasad
01.05.11,17:41
Aj minister práce... to vravel v telke, buď odstupné alebo päťmesačná výpoveď.
Robo, ale Mišo píše o nároku na odstupné, keď si výpoveď dal zamestnanec sám ...
veronikasad
01.05.11,17:43
mimotemyVidíš, vidíš Veronika... nepočúvaš staré priateľky. Keď interview tak jedine pre Playboy. :D:D:D
Majka, to bol prvý telefonát, kedy som volajúceho neposlala do pr...e. Vraj si ma našiel na Porade, že sa venujem problémom dovolenky ...
pavol54
01.05.11,18:04
Ak sa pracovný pomer končí dohodou, rozlišuje zákonník práce kto tú dohodu na ukončenie navrhol či zamestnávateľ alebo zamestnanec? Ak nie tak má Mišo kus pravdy. Lenže či by zamestnávateľ na takúto dohodu u zamestnanca s odrobenými 20 rokmi pristúpil.
veronikasad
01.05.11,18:09
Ak sa pracovný pomer končí dohodou, rozlišuje zákonník práce kto tú dohodu na ukončenie navrhol či zamestnávateľ alebo zamestnanec? Ak nie tak má Mišo kus pravdy. Lenže či by zamestnávateľ na takúto dohodu u zamestnanca s odrobenými 20 rokmi pristúpil.
Mišo nemá ani "kúsok" pravdy. Nárok na odstupné pri skončení prac.pomeru dohodou je len z dôvodou uvedených v § 63 odst. 1) prím. a, b a c) Zákonníka práce. Ak dohodu navrhne zamestnanec (po tom ako dostal od zamestnávatela výpoveď z uvedených dôvodov), zamestnávatel s ňou musí súhlasiť.
pavol54
01.05.11,18:12
Mišo nemá ani "kúsok" pravdy. Nárok na odstupné pri skončení prac.pomeru dohodou je len z dôvodou uvedených v § 63 odst. 1) prím. a, b a c) Zákonníka práce. Ak dohodu navrhne zamestnanec (po tom ako dostal od zamestnávatela výpoveď z uvedených dôvodov), zamestnávatel s ňou musí súhlasiť.
Dobre vedieť dakujem za info, už to nemusím študovať
misomiso
01.05.11,21:14
kapitalista[/I] je stokrat horsi ako ten zahranicny ... aspon ja to mozem s urcitostou potvrdit

To verim, je to dost logicke. Ak si odmyslime zopar spekulantov, ktorym ide iba o zisk, tak typicky slovensky podnikatel nedostane od statu dotaciu 1,5 - 2 mil. SK na jedno pracovne miesto, ako tu dostali zahranicni investori, ale naopak na tieto stedre dotacie zahranicnym firmam musi prispiet formou dani. Je teda logicke, ze potom nemoze byt taky stedry k zamestnancom.

Navyse kazdy slovensky podnikatel zapasi s technologickou zaostalostou a nozkou produktovotou, ktoru to sposobili komunisti svojim 40-rocnym posobenim, a preto nie je schopny konkurovat zahranicnym konkurentom. Apropos - prave ti komunisti dnes znova najvia vykrikuju po uliciach a volaju po vyssich platoch - iba sa premenovali na odbory.

A na zaver - nie som si vedomy, ze by sa vsetci zahranicni kapitalisti spravali fajnovo k nasim zamestnancom. U Korejcov musi by zena, ktora ma menstruaciu oznacna cervenou paskou na rukave a za ministerky Tomanovej oficialne ziadali o povolenie trstenice na pracovisku. Takze - asi si malo zazil, aby si mohol porovnavat.
veronikasad
02.05.11,05:48
Mišo, novela ZP bola schválená len vládou. Nastáva legislatívny proces v parlamente, kde ešte môže dôjsť k mnohým zmenám.

A poslednému odstavcu v prísp. č. 20 - vysvetluješ si ZP po svojom :

Ak dáš zamestnancovi výpoveď z citovaných dôvodov, vznikne mu nárok na odstupné len v prípade, ak požiada o skončenie prac.pomeru dohodou pred začatím plynutia výpovednej doby. Zamestnávatel je povinný tejto žiadosti vyhovieť.
Nebude možný súbeh odstupného a príjmu počas výpovednej doby.

Neviem teraz na koho strane si - zamestnanca alebo zamestnávatela ? Taketo znenie ZP už platilo kedysi v roku 2002-2003.
veronikasad
02.05.11,06:54
mišo, skôr by som sa na toto ustanovenie pozerala z pohladu zamestnávatela inak. Zamestnanec vo finančnom vyjadrení nič nestratí, počas 5-mesačnej výpovednej doby bude naďalej pracovať s nárokom na mzdu. Len myslím že zamestnávatelia budú viac zvažovať "organizačné dôvody". Lebo prídu o zamestnanca aj odstupné súčasne. (pracovný pomer musí byť ukončený pred začiatkom plynutia výpovednej doby dohodou).
misomiso
02.05.11,07:46
Dobre, fajn, uz som to pochopil, vymazal som par svojich prispevkov, ktore som napisal unahlene kym som si to poriadne prestudoval, plati, ze sa ospravedlnujem sa zavazdajucu informaciu v zadani temy, ktoru som cerpal z clanku v mediach.

Nadalej ale plati, ze povazujem tento ZP za zhorsujuci podnikatelske prostredie, pretoze pat mesacnu vypovedny dobu ani odstupne sme tu doteraz nemali.

Nadalej plati, ze si myslim, ze vlada odborom ustupuje iba zo strachu pred socialnymi nepokojmi, pretoze vyhody plynuce zo skutocne liberarneho ZP pre celu krajinu (vratane pracujucej vrstvy) nie je shopna odkomunikovat.

Nadalej plati, ze bez ohladu na nase v podstate zbytocne debaty tu na nete to iba zhorsi uz prehlbujucu sa zaostalost Slovenska a predovsetkym znizi nasu konkurencieschopnost jednak v ramci EU ale hlavne voci Azii (co nasledne nebude mat za nasledok nic ina, ako nasledne opatovne znizenie zivotnej urovne pre vsetkych - od najbohatsich (z ktorych sa ale mnohi presunu) az po nachudobnejsich (ktori zvycajne nemaju velke sance na presun).
misomiso
02.05.11,07:54
A este nieco - ked uz sa podarilo zazehnat hrozbu subehu vypovednej lehoty a odstupneho - preco je ten zakon opat diskriminujuci pre zamestnavatelov?

Zamestnanec si moze zvolit odstupne namiesto vypovednej lehoty, co je fajn. Ma to aj logiku, ak si chcem ako prepusteny hladat intenzivne nove zamestnanie, musim mat cas chodit na pohovory.

No preco rovnake pravo nema aj zamestnavatel? Preco nemozem rozhodnut, ze zamestnanca odskodnim odstupnym a preco ho budem musiet tolerovat 5 mesiacov vo firme, ak prenho nemam robotu a ak mi tam bude iba sabotovat, huckat a zabavat ostatnych?
veronikasad
02.05.11,08:27
Mišo, podnikatelské subjekty, ktoré budú v zmysle novely ZP vyplácať 5-mesačné odstupné (pracovný pomer zamestnanca trval viac ako 20 rokov), možno spočítaš na prstoch obidvoch rúk.

Nie je toto opatrenie náhodou pripravené pre "organizačné zmeny" v štátnej a verejnej službe ? Ale určite nie pre radových zamestnancov, tých "upracú" pred nadobudnutím účinnosti novely ZP.
Jana Motyčková
02.05.11,08:51
Nie je toto opatrenie náhodou pripravené pre "organizačné zmeny" v štátnej a verejnej službe ? Ale určite nie pre radových zamestnancov, tých "upracú" pred nadobudnutím účinnosti novely ZP.
Na tých, ktorí robia v štátnej službe a verejnej službe sa pokiaľ ide o počet odstupných platov nevzťahuje Zákonník práce.
(Ak sa v tomto nič nové nepripravuje).
Jancucha
02.05.11,09:11
Miso má, žiaľ, pravdu. Nech si to podnikanie každý skúsi. Mnohí nevedia nájsť prácu pre seba a podnikateľ musí nájsť prácu pre všetkých zamestnancov. Ak ju nenájde, aj tak im musí mzdu zaplatiť. Som jedným z tých, ktroí platia zamestnancov zo svojho a o zisku sa nedá ani hovoriť.
misomiso
02.05.11,09:53
Ano, ja sa este raz ospravedlnujem, ze som sa v detailoch mylil, jedenoducho som konal unahlene, pretoze som sa vratil zo zahranicia, mam jet lag a nemam cas studovat dopodrobna vsetky verzie, ktore sa chystali schavlit a ktore kazdym dnom menili.

Co je ale zmyslom tohto mojho prispevku, a co Chobot evidentne nepochopl je, ze je pohromou pre Slovensko, ze sa tu nechala zvolit pravicova vlada, a nasledne pustila do gati potom, co odborovi funkcionari vytiahli na chodniku transparent za podpory 50 ludi.

Teraz nemyslim iba Mihala, aj Radicova chce byt odrazu socialnejsia ako Fico. Len zabudaju na jednu vec - ked dvaja robia to iste, nie je to to iste.

Do ucebnic marketingu sa pred par rokmi zapisala smutno smiesna historka o jednom z chybnych rozhodnuti Coca Coly. Coca Cola, ktorej sliapala na krk Pepsi aorganizovala "slepy" porovnavaci test napojov. Ludia pili kolu, ale nevedeli aku. Zistili, ze ludia v slepom teste davali prednost v ovela vacsej miere Pepsi pre jej sladsiu chut. Tak sa om v hlave zrodilo rozhodnutie vyjst im v ustrety. S velkym hurhajom ohlasili ze prechadzaju na vylepsenu receprutu.

Lenze stalo sa nieco, s cim neratali. Predaj Coca Coly sa od toho dna uplne zastavil a oni sa o par tyzdnov museli vratit k povodnemu receptu. Jednoducho - zakaznici, ktori preferovali sladku chut (aj keby ich bola vascina) ostali pri Pepsi, nemali dovod nic menit, a ich tradicni zakaznici, ktorym vyhovovala viac korenista chut Coca Coly zrazu stratili dovod kupovat tu novu este sladsiu zbrndu.

Je to velke marketingove ponaucenie a odvtedy sa to vyucuje ako prva lekcia na vsetkych vysokych skolach.

Teda - iba blazon sa moze domnievat, ze ak tato vlada schvali este socialnejsi ZP ako je ten dnesny ze tym ziska volicov Smeru - ani nahodou. Este aj keby skratila pracovny cas na 6 hodin, tak zacne Fico vykrikovat, ze to bude mat za nasledok taku a taku katastrofu (paadoxne mal by pravdu) a ze je to proti zaujmom pracujucich a ludia za nim pojdu ako stado.

No na druhej strane ak tieto "pravicove" strany tymito socialnymi tancekmi neziskaju volicov Smeru, to este neznamena, ze nemozu stratit pravicovych volicov. Ti pravdepodobne v dalsich volbach volit ani nepojdu (nebudu mat koho), Smer ziska 60% a bude si robit, co uzna za vhodne, no sam som zvedavy, ako toto skonci.
Petra Nová
02.05.11,10:25
Ano, ja sa este raz ospravedlnujem, ze som sa v detailoch mylil, jedenoducho som konal unahlene, pretoze som sa vratil zo zahranicia, mam jet lag a nemam cas studovat dopodrobna vsetky verzie, ktore sa chystali schavlit a ktore kazdym dnom menili.

....................................

Je to velke marketingove ponaucenie a odvtedy sa to vyucuje ako prva lekcia na vsetkych vysokych skolach.

Teda - iba blazon sa moze domnievat, ze ak tato vlada schvali este socialnejsi ZP ako je ten dnesny ze tym ziska volicov Smeru - ani nahodou. Este aj keby skratila pracovny cas na 6 hodin, tak zacne Fico vykrikovat, ze to bude mat za nasledok taku a taku katastrofu (paadoxne mal by pravdu) a ze je to proti zaujmom pracujucich a ludia za nim pojdu ako stado.

No na druhej strane ak tieto "pravicove" strany tymito socialnymi tancekmi neziskaju volicov Smeru, to este neznamena, ze nemozu stratit pravicovych volicov. Ti pravdepodobne v dalsich volbach volit ani nepojdu (nebudu mat koho), Smer ziska 60% a bude si robit, co uzna za vhodne, no sam som zvedavy, ako toto skonci.

Zlý vtip? Možno táto téma. Založiť, naložiť a dať si láskavo vysvetliť iným, čo sa to vlastne v tom ZP mení. Lebo však niet času čítať legislatívne návrhy, ľahšie je prečítať článok novinára, ktorý tiež nemá čas čítať, lebo píše a píše. Hlúposti.

Ale dobre, že som do tejto témy vošla. Dozvedela som sa aspoň, že ani ten najsociálnejší ZP, ktorý navrhuje táto vláda prijať, jej nepomôže získať voličov Smeru! Excelentná úvaha, z ktorej vyplýva už len jediný rozumný záver pre túto vládu. Ak nezíska (potom už neviem, kde a koho by získala), treba zrušiť celý Zákonník práce, a to okamžit! A každého prepusteného zamestnanca, ktorý by sa čo i len slovkom zmienil o akomsi "odstupnom", treba prinajmenšom vyprevadiť z roboty kopom do ....., aby nevymýšľal podnikateľov ruinujúce hlúposti.:rolleyes:
truch
02.05.11,10:32
Mišo, podnikatelské subjekty, ktoré budú v zmysle novely ZP vyplácať 5-mesačné odstupné (pracovný pomer zamestnanca trval viac ako 20 rokov), možno spočítaš na prstoch obidvoch rúk.

Nie je toto opatrenie náhodou pripravené pre "organizačné zmeny" v štátnej a verejnej službe ? Ale určite nie pre radových zamestnancov, tých "upracú" pred nadobudnutím účinnosti novely ZP.

Veronika, my sme malá firma, ale sme na trhu už 20 rokov a všetci zamestnanci s nami. Keby sme prepúšťali, čo sa nedá vylúčiť, nás by sa týkalo práve to 5 mesačné odstupné, čo je aj podľa môjho názoru strašne veľa:(
trisestri
02.05.11,11:00
Veronika, my sme malá firma, ale sme na trhu už 20 rokov a všetci zamestnanci s nami. Keby sme prepúšťali, čo sa nedá vylúčiť, nás by sa týkalo práve to 5 mesačné odstupné, čo je aj podľa môjho názoru strašne veľa:(

Trochu ste mimo,lebo nejde o 5 mesačne odstupné,lebo sa ruší jeho súbeh s výpovednou lehotou,tak ide iba o jeden plat navyše kedy je súbeh vypovednej lehoty a odstupného minimálne 2 plus 2,ale súhlasim s tým že výpovedna lehota mala ostat rovnaká maximalne 3 mesiace,odstupné pri výpovedi danej zamestnancom nemá velkú logiku-uznávam že malé firmy možu mat problém z odstupným,na druhej strane je to príjem zamestnanca na prechodné obdobie,nevyhnutné na najdenie si nového zamestnania,trebalo hladat kompromis,ked by sa limitovalo odstupne, alebo by sa zmenili podmienky na podporu v nezamestnanosti,tak že by stačil odpracovaný jeden rok pre priznanie nároku.
Jana Motyčková
02.05.11,11:54
Pár upresnení
1. Doteraz ak niekto robil u zamestnávateľa dlhšie ako 3 roky, mal nárok na 3 mesiace výpovedná doba + 3 mesiace odstupné (čiže v nákladoch 6 mesiacov). Keď hovoríme o 5-mesačnom odstupnom, ide len o prípady, keď niekto u zamestnávateľa robil aspoň 20 rokov, pričom má buď 5-mesačné odstupné, alebo 5- mesačnú výpovednú lehotu (v nákladoch 5 mesiacov).
2. Misomiso v ktoromsi príspevku (snáď si dobre pamätám) chcel, aby aj zamestnávateľ sa mohol dohodnúť na okamžitej výpovedi s 5-mesačným odstupným (dohoda na odstupnom je možná len na žiadosť zamestnanca). To síce sa nedá, ale ak už nechcem aby zamestnanec "zavadzal" v práci, môžem mu dať 5 mesiacov prekážku na strane zamestnávateľa. Držím ho síce v stave, ale "nezavadzia".
3. V žiadnom predchádzajúcom znení pripravovanej novely nebolo, že aj pri normálnom skončení PP dohodou má zamestnanec nárok na 5 platov. Ak to Misomiso niekde čítal, tak novinár si to vymyslel (resp. nepochopil) - či je inak pomerne bežné.
4. To, že odbory ale aj kdekto iný protestuje proti niečomu, čo nikto nechystá, alebo čo vôbec neplatí je pomerne častý stav (napríklad úvodný príspevok tejto témy). Okrem tejto témy napríklad (je to mimo tému ale pravidelne ma to vytáča...):
- po schválenej novele zdravotného poistenia od 1.5.2011 nejaký predstaviteľ študentov sa vyjadrili, že s novelou nie sú spokojní, lebo chceli pre študentov stav platný do 31.12.2010., konkrétne, aby na doktorandov sa nevzťahovla hranica 30 rokov - skutočný stav je taký, źe hranica 30 rokov v zákone do 31.12.2010 bola a u ostatných študentov sa oproti r.2010 ešte uvoľnili podmineky. Ale protestovať treba.
- pravidelne niekto protestuje proti nižším objemom peňazí, ktoré majú ísť do zdravotníctva. Podľa mňa toľko peňazí, čo pôjde do zdravotníctva tento rok tam ešte nešlo. Každý si prečítal, že sa znížilo percento za poistencov štátu, nikto si nevšimol, že sa rozšíril okruh tých, za ktorých štát platí. A už vôbec nikto nehovorí o tom, že sa zvýšili platby zamestnancov aj samoplatiteľov, že sa bude platiť aj z kapitálového majetku a z ostatných príjmov. Kde sa tie peniaze stratia to je iná vec - ale ZP sa môžu tváriť, že dostanú menej peňazí (veď všetci tak hovoria) a musia znížiť platby nemocniciam, lekárom atď.
misomiso
02.05.11,12:04
Zlý vtip? Možno táto téma. Založiť, naložiť a dať si láskavo vysvetliť iným, čo sa to vlastne v tom ZP mení. Lebo však niet času čítať legislatívne návrhy, ľahšie je prečítať článok novinára, ktorý tiež nemá čas čítať, lebo píše a píše. Hlúposti.

Ale dobre, že som do tejto témy vošla. Dozvedela som sa aspoň, že ani ten najsociálnejší ZP, ktorý navrhuje táto vláda prijať, jej nepomôže získať voličov Smeru! Excelentná úvaha, z ktorej vyplýva už len jediný rozumný záver pre túto vládu. Ak nezíska (potom už neviem, kde a koho by získala), treba zrušiť celý Zákonník práce, a to okamžit! A každého prepusteného zamestnanca, ktorý by sa čo i len slovkom zmienil o akomsi "odstupnom", treba prinajmenšom vyprevadiť z roboty kopom do ....., aby nevymýšľal podnikateľov ruinujúce hlúposti.:rolleyes:

Ak niekto chce a vie pracovat, tri mesiace mu staci ana to, aby si nasiel nove zamestnanie. Ak si nenajde pracu do troch mesiacov, tak si ju uz nenajde pravdepodobne nikdy.
jar88
02.05.11,12:55
Ak niekto chce a vie pracovat, tri mesiace mu staci ana to, aby si nasiel nove zamestnanie. Ak si nenajde pracu do troch mesiacov, tak si ju uz nenajde pravdepodobne nikdy.
Tak sa mi zdá, že ti to pomaličky dochádza.
Ešte pred pár mesiacmi sa ti zdalo, že sa tu len čistí trh. Ešte stále nie je dostatočne čistý?
Dnes už nám nekonkurujú Číňankovia nekvalitou a detskou prácou?
Veď ak sme technicky zaostalí, mali by sme byť konkurencie schopnejší cenou.
--------------------------------------------------------
Hlavu hore, bojovníci proti kríze! NEDAJTE SA! BOJUJTE DO POSLEDNÝCH CENTOV!!!
BXLmiami
02.05.11,13:07
Majka, to bol prvý telefonát, kedy som volajúceho neposlala do pr...e. Vraj si ma našiel na Porade, že sa venujem problémom dovolenky ...
Tak ja väčšinou ked pozerám vyjadrenia lekárov na akúkoľvek tému ako to zostrihajú,to aby potom kolegovia popod zem chodili od hanby čo vypustili z ust.Všetci sa na tom smejeme.Ono tá jedna veta vystrihnutá z kontextu je síce vždy pôsobivá,ale väčšinou hlúposť jak Brno.Doteraz žiaden novinár zo žiadnych médií nepochopil ani len to,čo tí lekári v oblasti LSPP vlastne chcú.Nikdy rozhovor do žiadnych meédií,ani za nič.
veronikasad
02.05.11,13:10
Tak ja väčšinou ked pozerám vyjadrenia lekárov na akúkoľvek tému ako to zostrihajú,to aby potom kolegovia popod zem chodili od hanby čo vypustili z ust.Všetci sa na tom smejeme.Ono tá jedna veta vystrihnutá z kontextu je síce vždy pôsobivá,ale väčšinou hlúposť jak Brno.Doteraz žiaden novinár zo žiadnych médií nepochopil ani len to,čo tí lekári v oblasti LSPP vlastne chcú.Nikdy rozhovor do žiadnych meédií,ani za nič.
Presne takto vyznel môj "zostrihaný" komentár k novele zákonníka práce, týkajúci sa dovolenky. (poslala som mu ho písomne).
Prvý a posledný raz, čo som venovala čo len minutu svojho času novinárovi.
Kremix
02.05.11,13:11
v zahranici je bezne /beriem samozrejme zapadne staty/ ze mate odstupne podla odpracovanych rokov, a odbory su tam omnoho silnejsie, a minimalna mzda je podla profesii a regionu, ale sa to dodrziva a nepodlieza, hovorim o praci na zmluvu a legalnu
misomiso
02.05.11,14:29
v zahranici je bezne /beriem samozrejme zapadne staty/ ze mate odstupne podla odpracovanych rokov, a odbory su tam omnoho silnejsie, a minimalna mzda je podla profesii a regionu, ale sa to dodrziva a nepodlieza, hovorim o praci na zmluvu a legalnu

Trocha mi pripominas moje dieta, ktore mi cas od casu len tak, akoby minochodom oznami, ze spoluziacka Rebeca dostala k 18-tim narodeninam od tatina Porshe Cayenne, a ze uz davno ma najdrahsi mobil aj NB. Na to musim ja bohuzial vzdy odpovedat, ze bez ohladu na to, ci je to spravne takto rozmaznavat deti, ja nevlastnim hotely v Tatrach, niekolko fabrik na Slovensku aj v Cechach a este k tomu nie som spolumajitelom banky, ako jej tatino, a ze kazdy moze vyskakovat iba do vysky svojej penazenky.

Zapadne staty su staty, na ktorych nikto nikdy neskusal experiment socializmu. Vacsima zapadnych statov v Europe su priemyslne rozvinute velmoci, ktore investuju este aj v zahranici. My sme naopak radi, ak pride niekto investovat k nam, pretoze namame ani know-how ani peniaze.

Ked pridem do fabricky svojho konkurenta v Holandsku alebo Dansku, tak tam najdem (vo fabricke, ktora vyzera zvonka ako trocha rozlahlejsi rodinny dom) par ludi, ktori obsluhuju hi.tech zariadenia, ktore pracuju non-stop, esta aj cez vikend. Tych par ludi iba dozera, ci vsetko bezi a doplna material. Stroje vyrabaju vyrobky najvyssej kvality. Majitelovi sa dokonca vobec neoplati presuvat taku vyrobu do Azie, pretoze tych par ludi hravo zaplati aj v Dansku, hoci pomer platov u nas a v Dansku je 1:6,2 a predpokladam, ze pomer platov v Dansku a v Cine bude mozno 1:30.

Tie stroje stali strasne miliony, a ludia, ktori ich obsluhuju maju k dispozicii pracovne prostredie, ktore pripomina skor galeriu. Ide o skutocnu zbierku originalov moderneho umenia, obrazov a soch. Ako som uz pisal, maju k dispozicii po cely cas cerstve ovocie a stravovanie sa riesi formou svedskych stolov, kazdy si berie co chce ako na dovolenke v Egypte All inclusive. Majitel ma najdrahsie BMW, takmer 500 koni, "operatori vyroby" maju 6 x vyssie platy ako ludia v mojej firme a dalsie benefity, o niektorych somtu uz pisal.

Co tym porovnavanim ale chceme povedat? Co je nam to platne? Moji zamestnanci sice mozu chciet danske platy, rovnako ako ja mozem chiciet auto za 120.000 EUR, ktore nemam. Bude to na urovni detskych zelani. Aby sme to mohli chciet, museli by sme mat tie masinky. Naozaj neviem, kde by som zobral tych par milionov EUR na masinky, a hlavne - kto by mi ich na Slovensku navrhol a vyrobil. S istotou viem, ze nikto. (Dani mi ich samozrejme nepredaju, su viazani exkluzivitou, masinky su vyvijane na objednavku). Ked sa s firmami u nas zacnete bavit o tych hi.tech datailoch, tak ani nevedia, o com je rec. Jednoducho byt pozadu 40 rokov je v dnesnej dobe strasne vela.

Teda u nas sa robi vacsina prace rucne, tym padom niekolkoraz pomalsie a s vyssou chybovostou. Ked nechcete ist s kvalitou dole, kazdy desiaty vyrobok vyhadzujete do kosa. Aj tak ste zavisli na tom, ze si niektore operacie na vyrobkoch musite nechat urobit v Nemecku a zaplatit dopravu tam a spat.

Potom vas samozrejme potesi, ked aj za takychto podmienok dostanete mail zo Svajciarska, kde vam zakaznik pise, ze uz vyskusal vsetko, no s rovnako kvalitnym vyrobkom ako kupil od vas sa este nestretol.

Lenze to nic nemeni na tom, ze peniaze, ktore zarobite (nase vyrobky su rovnako drahe ako zapadne) sa "rozpusita" v nizkej produktivite a mate problem zaplatit ludom vo vyrobe este aj ten ich mizerny slovensky plat.

Potom sa este dozviete, ze vlada odklepla masivnu podporu dalsiemu zahranicnemu investorovi, ptretoze slubil zamestnat 200 ludi. Nuz -lahko sa zamestnava za tie peniaze.

Teda fajn, dozadujme sa vsetci vacsich zaruk, istot aj platov, aby od nas odisli este aj ti zahranicni investori, a tym zacinajucim Slovakom uplne podrazme nohy. Len to ma jednu chybicku. Nemali by sm,e hlasovat proti Eurovalu, ale naopak ziadat jeho navysenie. V takom pripade totiz bude asi nasou jedinou zachranou.
truch
02.05.11,14:36
Trochu ste mimo,lebo nejde o 5 mesačne odstupné,lebo sa ruší jeho súbeh s výpovednou lehotou,tak ide iba o jeden plat navyše kedy je súbeh vypovednej lehoty a odstupného minimálne 2 plus 2,ale súhlasim s tým že výpovedna lehota mala ostat rovnaká maximalne 3 mesiace,odstupné pri výpovedi danej zamestnancom nemá velkú logiku-uznávam že malé firmy možu mat problém z odstupným,na druhej strane je to príjem zamestnanca na prechodné obdobie,nevyhnutné na najdenie si nového zamestnania,trebalo hladat kompromis,ked by sa limitovalo odstupne, alebo by sa zmenili podmienky na podporu v nezamestnanosti,tak že by stačil odpracovaný jeden rok pre priznanie nároku.

Nie sme mimo, my dobre vieme, že to bude spolu 5 mesiacov, ja som dúfala, že to bude menej, konkrétne 3 mesiace celkom. Aspoň také boli prvé správy a touto novelou sa pre našu firmu skoro nič nemení. Viem, že pri prepúšťaní zamestnanci chcú viac zobrať a spoločnosti menej dať, ide o to ako tento chúlostivý problém vyriešiť. Ja som tiež zamestnanec, ale z hľadiska malého zamestnávateľa je takéto odstupné likvidačné, keď sa mu prestane dariť, čo je v dnešnej dobe viac ako možné, a chcel by prepustiť zamestnanca,ťažko to zvládne s 5 mesačným odstupným. Potom neprepustí jedného - dvoch ľudí, ale o prácu prídu všetci. Ja len dúfam, že sa nám bude dariť a k prepúšťaniu nedôjde:)
misomiso
02.05.11,15:13
Tak sa mi zdá, že ti to pomaličky dochádza.
Ešte pred pár mesiacmi sa ti zdalo, že sa tu len čistí trh. Ešte stále nie je dostatočne čistý?
Dnes už nám nekonkurujú Číňankovia nekvalitou a detskou prácou?
Veď ak sme technicky zaostalí, mali by sme byť konkurencie schopnejší cenou.
--------------------------------------------------------
Hlavu hore, bojovníci proti kríze! NEDAJTE SA! BOJUJTE DO POSLEDNÝCH CENTOV!!!

Mne dochadza? Neviem, ci tebe niekdy dojde, aky je medzi nami dvoma rozdiel. Mna nebavi vylihovat v perinach ani vysedavat v bare. Mna bavi a naplna robit zmysluplnu pracu a to dokonca nezavisle na tom, ci je konjunktura alebo kriza. Preto som na prahu krizy nepolozil ucelovo firmu tak, ako si to (udajne) spravil ty. Vykryl som straty z vlastneho a zarovern som sa velmi posunul dopredu (hlavne co sa tyka skusenosti). Ani raz som neolutoval, ze som to v krize zbabelo nevzdal.

A hoci ti to urcite bude smiesne, tak ja som velmi rad, ze som to nevzdal nie len kvoli nasej znacke ale tiez kvoli rodinam ludi, ktori pre nas robia, teda ktore zivime a z ktorych vacsinu sme nevystavili pocas krize ziadnym mimoriadnym situaciam. Mozno je to nad sily mnohych ludi tu na Porade to pochopit, ale ja mam a vzdy som mal silne socialne citenie.

Ak aj teraz presadzujem co najliberalnejsi ZP, tak zdaleka nie len kvoli sebe, ale tiez kvoli vsetkym tym chudakom, ktori vedia a chcu pracovat. ale nameju kde (zamerne nepisem v prospech nezamestnanych, pretoze dobre vieme, ze nie vsetci chcu realne aj robit).
erzet
03.05.11,04:53
Robo, ale Mišo píše o nároku na odstupné, keď si výpoveď dal zamestnanec sám ...
Aha, pardon, prepáčte
trisestri
03.05.11,07:57
Nie sme mimo, my dobre vieme, že to bude spolu 5 mesiacov, ja som dúfala, že to bude menej, konkrétne 3 mesiace celkom. Aspoň také boli prvé správy a touto novelou sa pre našu firmu skoro nič nemení. Viem, že pri prepúšťaní zamestnanci chcú viac zobrať a spoločnosti menej dať, ide o to ako tento chúlostivý problém vyriešiť. Ja som tiež zamestnanec, ale z hľadiska malého zamestnávateľa je takéto odstupné likvidačné, keď sa mu prestane dariť, čo je v dnešnej dobe viac ako možné, a chcel by prepustiť zamestnanca,ťažko to zvládne s 5 mesačným odstupným. Potom neprepustí jedného - dvoch ľudí, ale o prácu prídu všetci. Ja len dúfam, že sa nám bude dariť a k prepúšťaniu nedôjde:)

Ja nepíšem že súhlasim z takou dlhou výpovednou lehotou,trebalo hladat kompromisné riešenia,lebo táto novela je šitá horúcou ihlou a neprináša nejaký posun k lepšiemu ZP.
jar88
03.05.11,10:42
Mne dochadza? Neviem, ci tebe niekdy dojde, aky je medzi nami dvoma rozdiel. Mna nebavi vylihovat v perinach ani vysedavat v bare. Mna bavi a naplna robit zmysluplnu pracu a to dokonca nezavisle na tom, ci je konjunktura alebo kriza. Preto som na prahu krizy nepolozil ucelovo firmu tak, ako si to (udajne) spravil ty. Vykryl som straty z vlastneho a zarovern som sa velmi posunul dopredu (hlavne co sa tyka skusenosti). Ani raz som neolutoval, ze som to v krize zbabelo nevzdal.

Ani sa ti nesníva o tom, ako ťažko som sa rozhodoval skončiť s podnikaním. Tiež som si nevedel predstaviť život bez každodennej roboty, ale uvedomoval som si, že moja túžba ja jedno, ale charakter a zodpovednosť je druhé. No a aj keď som dosť veľký optimista, rozum a chladná úvaha nepustí.
-----------
Ešte doplním,
než som skončil, netušil som, čo všetko je možné robiť, keď máš čas, záujem a peniaze.



A hoci ti to urcite bude smiesne, tak ja som velmi rad, ze som to nevzdal nie len kvoli nasej znacke ale tiez kvoli rodinam ludi, ktori pre nas robia, teda ktore zivime a z ktorych vacsinu sme nevystavili pocas krize ziadnym mimoriadnym situaciam. Mozno je to nad sily mnohych ludi tu na Porade to pochopit, ale ja mam a vzdy som mal silne socialne citenie.

Vieš, že sociálne cítenie je jedno a čo dovolí peňaženka druhé. To čo si spomínal o tej perine a o technickom pokroku. V tom máš úplnú pravdu a rozum by ti mal napovedať, že vierou múr neprerazíš. No a ty sa snažíš skôr hlavou do toho múru s vierou, že hlava to vydrží.



Ak aj teraz presadzujem co najliberalnejsi ZP, tak zdaleka nie len kvoli sebe, ale tiez kvoli vsetkym tym chudakom, ktori vedia a chcu pracovat. ale nameju kde (zamerne nepisem v prospech nezamestnanych, pretoze dobre vieme, ze nie vsetci chcu realne aj robit).

Písal si, že máš starých zamestnancov a že prepúšťanie nehrozí. Potom nechápem tvoje obavy z odstupného.
Alebo po znížení platov, sa už obávaš o ich loajalitu k firme a jej samotnému zámeru?
---------------------------------------------------
Misomiso, každému súdnemu človeku by malo byť jasné, že zamestnanosť už bude len klesať. Je to dané stúpajúcou strojnou výrobou a stálym ťahom vývoja na riešenie odbúravania ľudského faktora z výroby. Dokonca sa to presúva aj do služieb.
Dovolím si tvrdiť, že plnú zamestnanosť, už nikdy nikto nevyrieši. Dopadne to tak, že v budúcnosti jeden živiteľ rodiny uživí rodinu a možno aj dve. To znamená, že jeden chlap bude živiť ženu, deti a rodičov z oboch strán.
Melnick
03.05.11,12:42
Majka, to bol prvý telefonát, kedy som volajúceho neposlala do pr...e. Vraj si ma našiel na Porade, že sa venujem problémom dovolenky ...Veronika, ale teraz rozmýšľam ako získal Tvoje t.č., veď Ty si taká opatrná...... :) a ja by som ho nikomu neprezradila, ani pod hrozbou smrti. :eek::cool::o
misomiso
05.05.11,15:55
Vieš, že sociálne cítenie je jedno a čo dovolí peňaženka druhé. To čo si spomínal o tej perine a o technickom pokroku. V tom máš úplnú pravdu a rozum by ti mal napovedať, že vierou múr neprerazíš. No a ty sa snažíš skôr hlavou do toho múru s vierou, že hlava to vydrží.

No moja penazenka to zatial vydrzala, takze ja som v pohode. Ja si dnes uz tiez rad zahram sach alebo zajdem do Viedne na dobry koncert, to som si na zaciatku podnikania z casovych dovodov nemohol dovolit.


Písal si, že máš starých zamestnancov a že prepúšťanie nehrozí. Potom nechápem tvoje obavy z odstupného.

No to neviem kde si nabral, ja mam samych mladych ludi, aj vekom aj sluzobne, firma ma par rokov. Ide mi o princip, rad by som zil v krajine ktora podporuje rozvoj, to je vsetko.


Misomiso, každému súdnemu človeku by malo byť jasné, že zamestnanosť už bude len klesať. Je to dané stúpajúcou strojnou výrobou a stálym ťahom vývoja na riešenie odbúravania ľudského faktora z výroby. Dokonca sa to presúva aj do služieb.
Dovolím si tvrdiť, že plnú zamestnanosť, už nikdy nikto nevyrieši. Dopadne to tak, že v budúcnosti jeden živiteľ rodiny uživí rodinu a možno aj dve. To znamená, že jeden chlap bude živiť ženu, deti a rodičov z oboch strán.

Ano, zamestnanost bude iba klesat, to je viac nez iste. No mam celkom iny nazor na to, kolko rodin uzivi v buducnosti jeden zemestnany clovek. Kapital sa bude coraz viac koncentrovat v rukach tych, ktori nieco naoaj vedia a naozaj robia, a tych nebude vela. Ostatni budu mat mozno este vacsi problem prezir ako maju dnes.
miky64
06.05.11,12:46
teda tento príspevok ma dojal dotyčny "podnikateľ " musi byť velky ludomil keď citujem -ze mu vyplacam mzdu z svojich privatnych penazi v obdobiach, ked nie su oblednavky, najma pocas kriz. - taku hluposť by som sa neodvážil napísať a k vyjadreniu citujem - Ak zamestnance ocakava taketo vyjadrenia vdacnosti za 20 rocnu pracu, tak ja tvrdim, ze by som podla rovnakeho kluca mohol ocakavat vdacnost za to, ze zamestnanca 20 rokov platim (nech si zrata tu sumicku, ktoru odo mna dostal za 20 rokov), ze mu zhanam pracu - ale tu si zabudol na to že on ti za tých dvadsať rokov vytvaral zisk z ktoreho si ty profitoval to čo si napisal hodnotim ako primitívny pokus zvidideľniť sa
misomiso
08.05.11,19:48
teda tento príspevok ma dojal dotyčny "podnikateľ " musi byť velky ludomil keď citujem -ze mu vyplacam mzdu z svojich privatnych penazi v obdobiach, ked nie su oblednavky, najma pocas kriz. - taku hluposť by som sa neodvážil napísať a k vyjadreniu citujem - Ak zamestnance ocakava taketo vyjadrenia vdacnosti za 20 rocnu pracu, tak ja tvrdim, ze by som podla rovnakeho kluca mohol ocakavat vdacnost za to, ze zamestnanca 20 rokov platim (nech si zrata tu sumicku, ktoru odo mna dostal za 20 rokov), ze mu zhanam pracu - ale tu si zabudol na to že on ti za tých dvadsať rokov vytvaral zisk z ktoreho si ty profitoval to čo si napisal hodnotim ako primitívny pokus zvidideľniť sa

A co je na tom, ze v case krizy dotujem firmu z vlastnych penazi?? Ved su to moje peniaze, tak asi je celkom moja vec, na co ich pouzijem, pouzil som ich teda na to, aby som urdzal firmu.

Robil to aj Bata a robi to stale vela ludi, ktorym zalezi na tom, aby firma prezila zle obdobie.

Samozrejme niekedy je otazka, ci sa neoplati radsej zamestanca prepustit, no casto odpovedou je, ze je lepsie ho platit aj ked nerobi par mesiacov, ako prepustit a hladat potom novych, ktorych musis zaucat. Kazda situacia je ina, rozhodnutie musi byt na majitelovi, ktory ma volant v rukach.

Neviem, s cim mas vlastne problem.
Kremix
19.07.11,07:46
konkretne mam skusenosti z talianska, a to bol moj nazor nemusis byt najmudrejsi:))