evka a
03.05.11,22:28
Moja dcerka ma dlhodobo nepriaznivy zdravotny stav. Materska mi preto bola predlzena do siestich rokov veku dietata. Dcerka dovrsi sest rokov 17. maja 2011 a tak som oznamila zamestnavatelovi, ze moja materska konci a planujem sa vratit do zamestnania. Zamestnavatel mi oznamil, ze moje povodne miesto bolo zrusene a nema pre mna ani ziadne ine adekvatne miesto. Dostavam vypoved. V danej spolocnosti som odpracovala viac ako pat rokov.
Mam narok na vypovednu lehotu resp. odstupne? V akej vyske?
Prosim poradte mi.:confused:
veronikasad
04.05.11,06:47
Moja dcerka ma dlhodobo nepriaznivy zdravotny stav. Materska mi preto bola predlzena do siestich rokov veku dietata. Dcerka dovrsi sest rokov 17. maja 2011 a tak som oznamila zamestnavatelovi, ze moja materska konci a planujem sa vratit do zamestnania. Zamestnavatel mi oznamil, ze moje povodne miesto bolo zrusene a nema pre mna ani ziadne ine adekvatne miesto. Dostavam vypoved. V danej spolocnosti som odpracovala viac ako pat rokov.
Mam narok na vypovednu lehotu resp. odstupne? V akej vyske?
Prosim poradte mi.:confused:
Počas RD ti zamestnávatel nemôže dať výpoveď. Tú ti doručí až po nástupe do zamestnania, výpovedná doba začne plynúť od 1.6. a bude trojmesačná. Ak bude z organizačných dôvodov, máš nárok na odstupné.

Novela ZP, ktorá ruší súbeh odstupného a výpovednej doby, by mala platiť až od 1.9.2011.
terezamaria
04.05.11,06:52
Moja dcerka ma dlhodobo nepriaznivy zdravotny stav. Materska mi preto bola predlzena do siestich rokov veku dietata. Dcerka dovrsi sest rokov 17. maja 2011 a tak som oznamila zamestnavatelovi, ze moja materska konci a planujem sa vratit do zamestnania. Zamestnavatel mi oznamil, ze moje povodne miesto bolo zrusene a nema pre mna ani ziadne ine adekvatne miesto. Dostavam vypoved. V danej spolocnosti som odpracovala viac ako pat rokov.
Mam narok na vypovednu lehotu resp. odstupne? V akej vyske?
Prosim poradte mi.:confused:
Výpoveď Ti môžu dať 18.5.2011 podľa § 63, ods.1, písm. b/ ZP - teda organizačných zmien, resp. nadbytočnosti , takže začne plynúť od 1.6.2011 a skončí 31.8.2011, teda bude trojmesačná, nakoľko píšeš, že si vo firme odpracovala viac ako 5 rokov.
Odstupné bude taktiež vo výške trojnásobku Tvojho priemerného mesačného zárobku.
evka a
04.05.11,12:13
Dakujem pekne za radu. Velmi ste mi pomohli.
evka a
16.05.11,19:55
Mila Veronika a Terezia,
Myslela som si, ze vsetko pojde hladko, no vyskytli sa dalsie komplikacie. Pokusim sa Vam to, co najjednoduchsie priblizit. Materska mi konci zajtra t.j. 17. maja. 3. maja som sa stretla s personalou riaditelkou firmy a ta mi oznamila, ze moje miesto bolo zrusene a teda dostanem vypoved s odstupnym. 13. maja mi telefonovali z firmy, ze predsa len maju pre mna podobne miesto, ale na polovicny uvazok. Telefonicky som toto miesto odmietla. Dnes, 16. maja mi telefonovala personalna riaditelka a oznamila mi, ze ich ponuknute miesto a moje nasledne odmietnutie meni celu vec. Vraj nemozu uplatnit paragraf 63 a ponukaju mi dohodu s prislubom vyplatenia tzv. mimoriadnej odmeny resp. bonusu. Volala som aj na MPSVR, kde mi poradili, aby som trvala na paragrafe 63 a tak som trvala na paragrafe 63. Z firmy som ale dostala nasledujucu odpoved:
"Ako som spomínala počas telefonického hovoru, aktuálna právnaúprava nepozná vzdanie sa výpovednej doby. Z uvedeného platí, že zamestnankyňa má možnosť buď pristúpiť na dohodu o skončení PP, kedy sajej vyplatí bonus (bonus síce nie je právne vymožiteľný ako mzda, ale keďžeDohoda o skončení PP je záväzkový vzťah, na jej základe je možné žalovaťpeňažné plnenie, len akurát nebude žalované ako mzda, ale ako iné dojednané peňažnéplnenie). Ak zamestnankyňa nesúhlasí s dohodou a trvá navyplatení odstupného, potom prichádza od úvahy zo strany zamestnávateľa lenvýpoveď a zamestnankyňa je povinná zotrvať v pracovnom pomereu zamestnávateľa počas plynutia výpovednej doby, byť mu k dispozíciía plniť pridelené úlohy, pričom je povinná dodržiavať aj zákaz výkonukonkurenčnej práce."
Prosim Vas, poradte mi, ako by som mohla dalej postupovat. Je mozne ukoncit PP dohodou ku dnu 18. maja podla par 60, kde dovod bude par 63 s narokom na odstupne bez plynutia vypovednej lehoty???
ivka70
16.05.11,20:16
Mila Veronika a Terezia,
Myslela som si, ze vsetko pojde hladko, no vyskytli sa dalsie komplikacie. Pokusim sa Vam to, co najjednoduchsie priblizit. Materska mi konci zajtra t.j. 17. maja. 3. maja som sa stretla s personalou riaditelkou firmy a ta mi oznamila, ze moje miesto bolo zrusene a teda dostanem vypoved s odstupnym. 13. maja mi telefonovali z firmy, ze predsa len maju pre mna podobne miesto, ale na polovicny uvazok. Telefonicky som toto miesto odmietla. Dnes, 16. maja mi telefonovala personalna riaditelka a oznamila mi, ze ich ponuknute miesto a moje nasledne odmietnutie meni celu vec. Vraj nemozu uplatnit paragraf 63 a ponukaju mi dohodu s prislubom vyplatenia tzv. mimoriadnej odmeny resp. bonusu. Volala som aj na MPSVR, kde mi poradili, aby som trvala na paragrafe 63 a tak som trvala na paragrafe 63. Z firmy som ale dostala nasledujucu odpoved:
"Ako som spomínala počas telefonického hovoru, aktuálna právnaúprava nepozná vzdanie sa výpovednej doby. Z uvedeného platí, že zamestnankyňa má možnosť buď pristúpiť na dohodu o skončení PP, kedy sajej vyplatí bonus (bonus síce nie je právne vymožiteľný ako mzda, ale keďžeDohoda o skončení PP je záväzkový vzťah, na jej základe je možné žalovaťpeňažné plnenie, len akurát nebude žalované ako mzda, ale ako iné dojednané peňažnéplnenie). Ak zamestnankyňa nesúhlasí s dohodou a trvá navyplatení odstupného, potom prichádza od úvahy zo strany zamestnávateľa lenvýpoveď a zamestnankyňa je povinná zotrvať v pracovnom pomereu zamestnávateľa počas plynutia výpovednej doby, byť mu k dispozíciía plniť pridelené úlohy, pričom je povinná dodržiavať aj zákaz výkonukonkurenčnej práce."
Prosim Vas, poradte mi, ako by som mohla dalej postupovat. Je mozne ukoncit PP dohodou ku dnu 18. maja podla par 60, kde dovod bude par 63 s narokom na odstupne bez plynutia vypovednej lehoty???

Ano, je mozne podpisat dohodu o ukonceni PP, v ktorej bude uvedeny dovod dohody - zruseniep rac. miesta al. par. 63 ods. 1 b)
v takom pripade ti narok na odstupne ostava.
Ak ten bonus bude vo vyske odstupneho a bude priamo v dohode o ukonceni PP tento bonus dohodnuty, v takom pripade nemusi byt v dohode uvedeny dovod, bonus by nahradzal odstupne. Obcas to tak zamestnavatelia chcu robit, lebo im to potom dane pracovne miesto neblokuje 3 mesiace ....

Ci budes suhlasit s dohodou alebo budes trvat na vypovedi a pocas vypovednej doby do konca augusta pracovat, to je uz len na tebe.
evka a
16.05.11,20:26
Takze, aby som to spravne pochopila: Prijmem vypoved dohodou k 18.5. (par 60), dovod par 63, dostanem odstupne a nemusim tam zostat pocas troch mesiacov vypovednej doby???

Ciste teoreticky, ak by som sa rozhodla pre vypovednu lehotu, kde by som pracovala, ked moje miesto bolo medzicasom zrusene??? Aka je bezna prax???
veronikasad
17.05.11,07:35
Takze, aby som to spravne pochopila: Prijmem vypoved dohodou k 18.5. (par 60), dovod par 63, dostanem odstupne a nemusim tam zostat pocas troch mesiacov vypovednej doby???

Ciste teoreticky, ak by som sa rozhodla pre vypovednu lehotu, kde by som pracovala, ked moje miesto bolo medzicasom zrusene??? Aka je bezna prax???
Evka skús so zamestnávatelom kompromis. Ak ich odmena alebo bonus či ako to nazvali bude vo výške priemerného 3-mesačného zárobku, podpíšeš dohodu o skončení prac.pomeru k 18.5., ale mzdu ti vyplatia v deň skončenia prac.pomeru. Vtedy tam nemusí byť výpovedný dôvod podľa § 63 odst. 1 .

Z odstupného sa platia rovnaké odvody ako z odmeny, takže v tom už nie je žiadny rozdiel ....
brčko
17.05.11,09:09
Evka skús so zamestnávatelom kompromis. Ak ich odmena alebo bonus či ako to nazvali bude vo výške priemerného 3-mesačného zárobku, podpíšeš dohodu o skončení prac.pomeru k 18.5., ale mzdu ti vyplatia v deň skončenia prac.pomeru. Vtedy tam nemusí byť výpovedný dôvod podľa § 63 odst. 1 .

Z odstupného sa platia rovnaké odvody ako z odmeny, takže v tom už nie je žiadny rozdiel ....

môžem sa spýtať. Ak by skončila PP 17.5.2011, kedy jej končí RD, tak tiež by išli odvody do SP z odmeny?
Resp., ak skonči pp 18.5., tak odvody budú robené len do výšky max. odvodov za 1den (18.5.)?
evka a
17.05.11,12:24
Mila Veronika,
Mam este jednu otazku? Ako som spominala, odmietla som ponuku podobneho pracovneho miesta na polovicny uvazok (samozrejme za polovicnu mzdu). Spolocnost mi tvrdi, ze vzhladom k tomu nemam narok na odstupne. Neviem ako mam zajtra pri nastupe postupovat. Prosim poradte mi, ako to teda vlastne s tym odstupnym je. Mam narok, alebo sa ho musim definitivne vzdat??? Dakujem.
veronikasad
17.05.11,12:28
Mila Veronika,
Mam este jednu otazku? Ako som spominala, odmietla som ponuku podobneho pracovneho miesta na polovicny uvazok (samozrejme za polovicnu mzdu). Spolocnost mi tvrdi, ze vzhladom k tomu nemam narok na odstupne. Neviem ako mam zajtra pri nastupe postupovat. Prosim poradte mi, ako to teda vlastne s tym odstupnym je. Mam narok, alebo sa ho musim definitivne vzdat??? Dakujem.
Nie som právnik, ale podľa môjho názoru zníženie týždenného fondu pracovného času je možné len obojstranne podpísaným dodatkom k pôvodnej pracovnej zmluve. Ak s tým nesúhlasíš, zamestnávatelovi nezostáva nič iné, len ti dať výpoveď s nárokom na odstupné.

Ak miesto zodpovedajúce tvojej pracovnej zmluve bolo zrušené a zamestnávatel nemá možnosť počas výpovednej doby ti pridelovať prácu, ide o prekážku v práci na strane zamestnávatela (platenú).
evka a
17.05.11,13:26
Dakujem Veronika. Prezeram si zakony a mam pocit, ze mi par63 odsIb s narokom na odstupne prinalezi. Snazim sa patrat dalej, aby som si bola ista vo svojich tvrdeniach. Ver mi, ze vobec nevadi, ze nie si pravnik, lebo ako sa zda, ani samotni pravnici v tom nemaju uplne rovnaky nazor.
Volala som totiz na MPSVR, kde mi pravnik jednoznacne poradil, aby som trvala na par 63 s narokom na odstupne. Volala som ale aj na Inspektorat prace, kde mi ina pravnicka tvrdila, ze vzhladom k tomu, ze som odmietla ponuku (hoci je to iba poluvazok) nemam narok na odstupne. V tomto okamihu je kazda rada draha...
brčko
18.05.11,09:47
súhlasím s veronikou. Podla mna len v prípade, že by si odmietla ponuku práce, ktorá presne zodpovedá tvojej prac.zmluve, nemáš nárok na odstupné. Nič na tom nemení ani fakt, že zamestnávatel má povinnost, ti takéto miesto ponúknuť (aspon na polovičný uväzok), inak by nedodržal zákon (Zák. práce). No ty s tým nemusíš súhlasiť, ak máš v prac.zmluve uvedený plný uväzok a o odstupné neprídeš.