Wotan
04.05.11,15:12
Manzelke umrela stara mama. Ja, ako zamestnanec, mam narok na den volna v tomto pripade alebo nie? Nenasiel som v zakonniku uvedeny tento rodinny vztah - mojej manzelky stara mama - je to rodinny prislusnik v podstate aj vo vztahu ku mne. V pripade ze narok mam, ake potvrdenei je potrebne dolozit - z mestskeho uradu alebo od pohrebnej sluzby? dakujem
VERONIKA6
04.05.11,13:23
Úmrtie príbuzného


Pri úmrtí manžela alebo dieťaťa - dva dni plateného voľna plus jeden deň na účasť na pohrebe.
Pri úmrtí rodiča a súrodenca, rodiča a súrodenca jeho manžela, ako aj manžela jeho súrodenca, prarodiča alebo pravnuka, alebo prarodiča jeho manžela - jeden deň na účasť na pohrebe (plus jeden deň, ak obstaráva pohreb).
Zamestnanec má nárok na jeden deň plateného voľna aj vtedy, ak ide o účasť na pohrebe osoby, ktorá síce nepatrí k uvedeným príbuzným, ale v čase úmrtia s ním žila v spoločnej domácnosti (plus jeden deň, ak obstaráva pohreb).
Tweety
04.05.11,17:06
Manzelke umrela stara mama. Ja, ako zamestnanec, mam narok na den volna v tomto pripade alebo nie? Nenasiel som v zakonniku uvedeny tento rodinny vztah - mojej manzelky stara mama - je to rodinny prislusnik v podstate aj vo vztahu ku mne. V pripade ze narok mam, ake potvrdenei je potrebne dolozit - z mestskeho uradu alebo od pohrebnej sluzby? dakujem
Súhlasím s Veronikou, len dodám k tomu potvrdeniu, dajú Ti ho na požiadanie v pohrebnej službe.
Wotan
04.05.11,17:35
aha, tak tym prarodicom asi myslia starych rodicov.

Len ma to pomiatlo, pretoze prarodic je v mojom ponimani skor rodic starej mamy - a nie stara mama. Ale ok, tak dufam ze je to tak, ako si to myslim - teda mal by som mat narok na jeden den v pripade umrtia manzelkinej starej mamy.

dakujem
Tweety
04.05.11,19:09
aha, tak tym prarodicom asi myslia starych rodicov.

Len ma to pomiatlo, pretoze prarodic je v mojom ponimani skor rodic starej mamy - a nie stara mama. Ale ok, tak dufam ze je to tak, ako si to myslim - teda mal by som mat narok na jeden den v pripade umrtia manzelkinej starej mamy.

dakujem
Rodič je rodič, teda otec a mama, prarodič je teda ich rodič.:)
maska2
07.06.11,05:41
Úmrtie príbuzného




Pri úmrtí manžela alebo dieťaťa - dva dni plateného voľna plus jeden deň na účasť na pohrebe.
Pri úmrtí rodiča a súrodenca, rodiča a súrodenca jeho manžela, ako aj manžela jeho súrodenca, prarodiča alebo pravnuka, alebo prarodiča jeho manžela - jeden deň na účasť na pohrebe (plus jeden deň, ak obstaráva pohreb).
Zamestnanec má nárok na jeden deň plateného voľna aj vtedy, ak ide o účasť na pohrebe osoby, ktorá síce nepatrí k uvedeným príbuzným, ale v čase úmrtia s ním žila v spoločnej domácnosti (plus jeden deň, ak obstaráva pohreb).




Má nárok na náhradu mzdy zamestnanec, ktorému zomrela teta, ale v tom čase s ním nežila v jednej domácnosti?
katka50
07.06.11,05:52
Má nárok na náhradu mzdy zamestnanec, ktorému zomrela teta, ale v tom čase s ním nežila v jednej domácnosti?
Pravdepodobne nie, v akom príbuzenskom vzťahu je teta ?

Zákonník práce §141 ods.2 písm.d

d) úmrtie rodinného príslušníka
1. pracovné voľno s náhradou mzdy na dva dni pri úmrtí manžela alebo dieťaťa a na ďalší deň na účasť na pohrebe týchto osôb,
2. pracovné voľno s náhradou mzdy na jeden deň na účasť na pohrebe rodiča a súrodenca zamestnanca, rodiča a súrodenca jeho manžela, ako aj manžela súrodenca zamestnanca a na ďalší deň, ak zamestnanec obstaráva pohreb týchto osôb,
3. pracovné voľno s náhradou mzdy na nevyhnutne potrebný čas, najviac na jeden deň, na účasť na pohrebe prarodiča alebo vnuka zamestnanca, alebo prarodiča jeho manžela, alebo inej osoby, ktorá síce nepatrí k uvedeným príbuzným, ale žila so zamestnancom v čase úmrtia v domácnosti, a na ďalší deň, ak zamestnanec obstaráva pohreb týchto osôb,
ivka70
07.06.11,06:26
Má nárok na náhradu mzdy zamestnanec, ktorému zomrela teta, ale v tom čase s ním nežila v jednej domácnosti?

V podstate ak zamestnavatel ma ochotu, moze (ale nemusi) preplatit zamestnavatelovi aj ucast na tetinom pohrebe, ak zamestnanec prinesie potvrdenie, podla

§ 141
Dôležité osobné prekážky v práci

.....

(3) Zamestnávateľ môže poskytnúť zamestnancovi z dôvodov uvedených v odseku 2 ďalšie pracovné voľno s náhradou mzdy alebo bez náhrady mzdy, alebo mu môže poskytnúť pracovné voľno s náhradou mzdy alebo bez náhrady mzdy z iných vážnych dôvodov, najmä na zariadenie dôležitých osobných, rodinných a iných vecí, ktoré nemožno vybaviť mimo pracovného času.
jana007
14.09.11,05:21
Zákonník práce §141 ods.2 písm.d

d) úmrtie rodinného príslušníka
1. pracovné voľno s náhradou mzdy na dva dni pri úmrtí manžela alebo dieťaťa a na ďalší deň na účasť na pohrebe týchto osôb,
2. pracovné voľno s náhradou mzdy na jeden deň na účasť na pohrebe rodiča a súrodenca zamestnanca, rodiča a súrodenca jeho manžela, ako aj manžela súrodenca zamestnanca a na ďalší deň, ak zamestnanec obstaráva pohreb týchto osôb,
3. pracovné voľno s náhradou mzdy na nevyhnutne potrebný čas, najviac na jeden deň, na účasť na pohrebe prarodiča alebo vnuka zamestnanca, alebo prarodiča jeho manžela, alebo inej osoby, ktorá síce nepatrí k uvedeným príbuzným, ale žila so zamestnancom v čase úmrtia v domácnosti, a na ďalší deň, ak zamestnanec obstaráva pohreb týchto osôb,[/QUOTE]

K tomu bodu 3. - ak mi zomrie babka (teda prarodič) a nežila so mnou v spoločnej domácnosti, mám nárok na pracovné voľno s náhradou mzdy? Nemusí byť splnená podmienka spoločnej domácnosti?
veronikasad
14.09.11,05:29
Zákonník práce §141 ods.2 písm.d

d) úmrtie rodinného príslušníka
1. pracovné voľno s náhradou mzdy na dva dni pri úmrtí manžela alebo dieťaťa a na ďalší deň na účasť na pohrebe týchto osôb,
2. pracovné voľno s náhradou mzdy na jeden deň na účasť na pohrebe rodiča a súrodenca zamestnanca, rodiča a súrodenca jeho manžela, ako aj manžela súrodenca zamestnanca a na ďalší deň, ak zamestnanec obstaráva pohreb týchto osôb,
3. pracovné voľno s náhradou mzdy na nevyhnutne potrebný čas, najviac na jeden deň, na účasť na pohrebe prarodiča alebo vnuka zamestnanca, alebo prarodiča jeho manžela, alebo inej osoby, ktorá síce nepatrí k uvedeným príbuzným, ale žila so zamestnancom v čase úmrtia v domácnosti, a na ďalší deň, ak zamestnanec obstaráva pohreb týchto osôb,

K tomu bodu 3. - ak mi zomrie babka (teda prarodič) a nežila so mnou v spoločnej domácnosti, mám nárok na pracovné voľno s náhradou mzdy? Nemusí byť splnená podmienka spoločnej domácnosti?[/QUOTE]

ano, má nárok na pracovné volno s náhradou mzdy na nevyhnutne potrebný čas. Spoločná domácnosť sa vyžaduje len u inej (v tomto odstavci) nevymenovanej osoby.
imanol
15.01.12,14:12
dobry den.chcem sa spytat zomrel my stryko, mam narok na jeden den- ucast na pohrebe. uzna my ho zamestnavatel tento den. ak my ho uzna mam to platene ten jeden alebo len uznane na zaklade dokladu od pohrebneho utavu a nezaplateny dik
veronikasad
15.01.12,14:18
dobry den.chcem sa spytat zomrel my stryko, mam narok na jeden den- ucast na pohrebe. uzna my ho zamestnavatel tento den. ak my ho uzna mam to platene ten jeden alebo len uznane na zaklade dokladu od pohrebneho utavu a nezaplateny dik
Zamestnanec má nárok na náhradu mzdy :

d) úmrtie rodinného príslušníka
1. pracovné voľno s náhradou mzdy na dva dni pri úmrtí manžela alebo dieťaťa a na ďalší deň na účasť na pohrebe týchto osôb,
2. pracovné voľno s náhradou mzdy na jeden deň na účasť na pohrebe rodiča a súrodenca zamestnanca, rodiča a súrodenca jeho manžela, ako aj manžela súrodenca zamestnanca a na ďalší deň, ak zamestnanec obstaráva pohreb týchto osôb,
3. pracovné voľno s náhradou mzdy na nevyhnutne potrebný čas, najviac na jeden deň, na účasť na pohrebe prarodiča alebo vnuka zamestnanca, alebo prarodiča jeho manžela, alebo inej osoby, ktorá síce nepatrí k uvedeným príbuzným, ale žila so zamestnancom v čase úmrtia v domácnosti, a na ďalší deň, ak zamestnanec obstaráva pohreb týchto osôb,

Účasť na pohrebe musí preukázať potvrdením od pohrebnej služby alebo OU.
imanol
15.01.12,14:29
tak podla tohto asi nie alebo sa mylim fakt neviem dik za pripadnu radu
veronikasad
15.01.12,14:31
tak podla tohto asi nie alebo sa mylim fakt neviem dik za pripadnu radu
ak si so strýkom nežil v spoločnej domácnosti, nárok na platené volno nemáš. Ak ide o celodenné volno, je lepšie vziať si dovolenku, lebo nepl.volnom si skomplikuješ život v zdr.poisťovni (tento deň musíš zaplatiť ako samoplatitel)
Wotan
10.11.12,14:18
ako dokazem zamestnavatelovi, ze osoba, ktorej som bol na pohrebe je moj rodinny prislusnik /v pripade ze ma ine meno napriklad - manzelkina stara mama, moja stara mama... atd? /

Predpokladam ze pohrebna sluzba neskuma pri vystavovani potvrdenia ci som skutocne v takom vztahu so zosnulym ako tvrdim...
buchač
10.11.12,14:30
ako dokazem zamestnavatelovi, ze osoba, ktorej som bol na pohrebe je moj rodinny prislusnik /v pripade ze ma ine meno napriklad - manzelkina stara mama, moja stara mama... atd? /

Predpokladam ze pohrebna sluzba neskuma pri vystavovani potvrdenia ci som skutocne v takom vztahu so zosnulym ako tvrdim...

NORMÁLNY zamestnávateľ neskúma .....

NENORMÁLNY nech dokazuje sám ....teda , ak neverí - nedôveruje ....