Gabika30
05.05.11,18:42
Chcem sa opýtať keď potrebujem brigádu na tri dni do obchodu kde všade a či ju musím prihlásiť .Pani je na predlženej materskej dovolenke a nedostáva nič.Mám jej urobiť dohodu o pracovnej činnosti alebo o vykonaní práce?Ďakujem.
ewita888
05.05.11,16:49
dohodu o prac. činnosti a prihlásiš ju do soc. poistovne..
Tweety
05.05.11,16:52
dohodu o prac. činnosti a prihlásiš ju do soc. poistovne..
ÁNo, cez RLFO ju pred začiatkom prác na dohodu prihlásiš do SP ako dohodárku. Po skončení trvania dohody ju rovnako cez RLFO odhlásiš.
Zuzy
06.05.11,07:18
Chcem sa opýtať keď potrebujem brigádu na tri dni do obchodu kde všade a či ju musím prihlásiť .Pani je na predlženej materskej dovolenke a nedostáva nič.Mám jej urobiť dohodu o pracovnej činnosti alebo o vykonaní práce?Ďakujem.


Nezáleží na počtu dní, ale dávať pozor aby počet hodín za týždeň nepresiahol 10 hodín
Evinka2006
24.05.11,17:46
Dobrý deň,
ja by som mala podobnú otázku ako padla v tejto téme ale...Som SZČO a v nedeľu potrebujem na jednu akciu brigádu do prevádzky. Ide o asi 8 hodín. Budem tam mať troch ľudí a ja by som sa chcela spýtať aké povinnosti, zmluvy musím splniť pri ktorom z nich. Jedným je sestra ktorá je SZČO takže tam nie je problém so zmluvou o vykonaní práce medzi nami, aj keď ide o prácu zadarmo v rámci rodiny, druhým je moja mama, ktorá je dôchodkyňa a prácu taktiež bude vykonávať zadarmo pre rodinu a tretím je cudzí človek, ktorý dostane plat 30,- Eur za vykonanú prácu. Aké zmluvy s nimi spísať? Hlavne s mamou a tým cudzím zamestnancom. A koho musím a koho nemusím nahlasovať na úrady. A čo mi z toho plynie? Odvody a podobne.
veronikasad
24.05.11,17:53
Dobrý deň,
ja by som mala podobnú otázku ako padla v tejto téme ale...Som SZČO a v nedeľu potrebujem na jednu akciu brigádu do prevádzky. Ide o asi 8 hodín. Budem tam mať troch ľudí a ja by som sa chcela spýtať aké povinnosti, zmluvy musím splniť pri ktorom z nich. Jedným je sestra ktorá je SZČO takže tam nie je problém so zmluvou o vykonaní práce medzi nami, aj keď ide o prácu zadarmo v rámci rodiny, druhým je moja mama, ktorá je dôchodkyňa a prácu taktiež bude vykonávať zadarmo pre rodinu a tretím je cudzí človek, ktorý dostane plat 30,- Eur za vykonanú prácu. Aké zmluvy s nimi spísať? Hlavne s mamou a tým cudzím zamestnancom. A koho musím a koho nemusím nahlasovať na úrady. A čo mi z toho plynie? Odvody a podobne.
s mamou (dôchodkyňou) nemusíš mať žiadnu zmluvu. Sestra ako SZČO platí odvody do SP ?

S cudzím človekom uzatvoríš dohodu o vykonaní práce. Máš aj iných zamestnancov ?
Evinka2006
24.05.11,17:58
Sestra si ich platí sama, takže tam nie je problém. No a ten cudzí človek je jediný. Viac nemám a aj s ním spolupracujem len raz za dva mesiace na jeden deň a za danú dohodnutú mzdu. On je zamestnaný u iného zamestnávateľa toto je len brigáda-privyrobenie
KEJKA
24.05.11,18:03
tak len dohodu -prihláška-odhláška a mzda=odmena
veronikasad
24.05.11,18:04
Sestra si ich platí sama, takže tam nie je problém. No a ten cudzí človek je jediný. Viac nemám a aj s ním spolupracujem len raz za dva mesiace na jeden deň a za danú dohodnutú mzdu. On je zamestnaný u iného zamestnávateľa toto je len brigáda-privyrobenie
sestra je dobrovolne dôchodkovo poistená ? lebo ak si platí len nemocenské, platia pre ňu rovnaké podmienky ako pre "cudzieho".

Musíš sa v SP registrovať ako zamestnávatel a potom na reg.liste FO poslať prihlášku zamestnanca (dohodára). Poslať mesačný výkaz a zaplatiť odvody.

Nezabudni na doplnenie registrácie dane zo závislej činnosti na DU, zaplatiť daň a do konca júla poslať štvrťročný prehlad a do konca marca nasl. roku ročné Hlásenie.

Povinností zamestnávatela za jeden deň práce viac ako dosť ...
Evinka2006
24.05.11,18:08
Fuha tak to áno. Pozerám, že je toho nejak veľa :) Sestra nie je problém. Ona si platí všetky odvody sama. Nemá ani odklad obdobie ani nič. Dokonca je platcom DPH. Takže ja toho človeka musím nahlásiť teraz na SP ako zamestnanca na jeden deň? A neexistuje iná forma? Niečo ako brigáda nie klasický pracovný pomer? Dane a odvody budem platiť z tých 30,- Eur alebo z minimálnej mzdy? Ja ho možno totiž viac už ani nezamestnám preto mi to príde strašne moooc :)))
veronikasad
24.05.11,18:11
Fuha tak to áno. Pozerám, že je toho nejak veľa :) Sestra nie je problém. Ona si platí všetky odvody sama. Nemá ani odklad obdobie ani nič. Dokonca je platcom DPH. Takže ja toho človeka musím nahlásiť teraz na SP ako zamestnanca na jeden deň? A neexistuje iná forma? Niečo ako brigáda nie klasický pracovný pomer? Dane a odvody budem platiť z tých 30,- Eur alebo z minimálnej mzdy? Ja ho možno totiž viac už ani nezamestnám preto mi to príde strašne moooc :)))
povinnosti, o ktorých som písala platia pre dohodára (brigádnika). pri pracovnom pomere by ti pribudla ošte zdravotná poisťovňa.

Ešte nezabudni na prihlásenie v SP deň pred výkonom práce a odhlásenie, najneskôr nasledujúci pracovný deň po skončení ...
KEJKA
24.05.11,18:13
je to dohoda a sú tam minimálne odvody, len viac papierovačiek.
Všetko ostatné je nelegálne.
ak je sestra SZČO, a má zamestnancov, tak nech ho zamestná ona - to by sa možno enjako dalo zvládnuť.
Evinka2006
24.05.11,18:18
Môžem mať ešte jednu otázku? Čo v prípade, že mi ide pomôcť známy bez nároku na mzdu? Že ide len tak vrámci voľna? Je taká možnosť?
veronikasad
24.05.11,18:22
Môžem mať ešte jednu otázku? Čo v prípade, že mi ide pomôcť známy bez nároku na mzdu? Že ide len tak vrámci voľna? Je taká možnosť?
ak nepríde kontrola z IP alebo DU (neviem o akú akciu ide) - nič. Ak príde - bude to drahý špás - pokuta za nelegálnu prácu ...
Evinka2006
24.05.11,18:24
Ide o bufet na menších pretekoch.A čo je podľa Vás výhodnejšie? Dohoda o vykonaní práce alebo dohoda o pracovnej činnosti? Keď ide o jeden krát a on je zamestnaný u iného zamestnávateľa oficiálne. Ďakujem za odpovede. Aspoň trochu ste ma uviedli do obrazu. Robím to prvý krát a vôbec som nevedela čo robiť.
marleau
24.05.11,18:25
ak nepríde kontrola z IP alebo DU (neviem o akú akciu ide) - nič. Ak príde - bude to drahý špás - pokuta za nelegálnu prácu ...
A keď bude niekto u niekoho pomáhať na stavbe?
veronikasad
24.05.11,18:27
A keď bude niekto u niekoho pomáhať na stavbe?
myslíš v rámci "susedskej" výpomoci ?
marleau
24.05.11,18:35
to je jedno,jednoducho som na stavbe a nemám zmluvu,nie som prihlásený v SP.Čo možem uviesť ako dovod okrem čiernej práce?
veronikasad
24.05.11,18:42
to je jedno,jednoducho som na stavbe a nemám zmluvu,nie som prihlásený v SP.Čo možem uviesť ako dovod okrem čiernej práce?
No jedno to určite nie je. Ak stavbu stavia nejaká firma a inšpektor ťa tam najde ako neprihláseného, pôjde o nelegálnu prácu - bez pokuty to určite nebude.

Ak ťa najde u suseda, ktorý stavia svojpomocne - tam vôbec neviem či chodia kontrolovať ...