lofr
10.05.11,22:46
Poradte prosim nejaku dobru stranku, kde ludia chodia diskutovat o strave. Nielen, ako co navarit a recepty, ale aj kde zohnat kvalitne potraviny, ktore su podla nich kvalitne potraviny na nasom trhu, kde sa dobre a lacno najest, kde robia zdrave a kvalitne jedla, kde najst najlepsie jedla podla typu, pre vegetarianov, atd...
Hlavne, aby tam bola co najvacsia navstevnost, nejake som nasiel, ale cakat na odpoved 2 tyzdne, to je nanic.

Na obedovat.sk je sice zoznam podnikov, ale uz k nim nieje diskusne forum, navyse, nie vsetky podniky su tam zaregistrovane... viem, ze je kopec nenapadnych podnikov, ktore maju kvalitnych kucharov, a za ovela nizsie ceny casto tromfnu drahe restauracie.
lofr
10.05.11,20:50
A ked uz som to zalozil, tak sa rovno opytam... kde v Bratislave robia najlepsiu najchutnejsiu pizzu, za rozumny peniaz (cca 5 eur)?
A prosim, len mi niekto nenapiste, ze Pizza Mizza, lebo Vas ovalim krabicou na pizzu po hlave.
katalóg
10.05.11,21:32
Mňa by zaujímal názor na jedáleň Zdravíčko na Fedinovej v Petržalke.
Inú tohto druhu nepoznám v BA.
lofr
11.05.11,07:12
Mňa by zaujímal názor na jedáleň Zdravíčko na Fedinovej v Petržalke.
Inú tohto druhu nepoznám v BA.
Asi po 2 rokoch, co som sa tam nikdy nevybral, som sa tam akurat pred 2 tyzdnami vybral. Odvtedy tam chodim kazdy den, aby som zistil, ake jedla tam obmienaju. Mozem povedat, ze co sa tyka zdravia, su to zatial najlepsie investovane peniaze, ake som kedy v nejakej restauracii/jedalni videl a to s takym naskokom, ze silne pochybujem, ze sa v Bratislave najde zdravsia strava. Zdravsie by bolo uz dat si len cisty salat, co mozete urobit v hociakej restauracii, ale ked chcete aj chutne a teple jedlo, tak zatial je zdravicko to najlepsie, co som videl. A to hladam uz cele roky, bohuzial i v restauraciach vegetarianskych a podobne, som sa stretol, ze ryza sa dava vcerajsia z mikrovlnky a podobne... nebudem menovat a ociernovat, ale velmi velmi ma to sklamalo. V zdravicku nic take nehrozi a ryzu natural, pohanku a pseno som este stabilne v ziadnej restauracii medzi prilohami nevidel. Tie, kde jedno menu stoji 7 eur, som neobiehal, to je uz mimo dosahu beznych ludi.

Za zmienku stoji este Govinda na obchodnej, ceny su trochu vyssie, avsak, od 4,60 uz zase Govinda exceluje co sa tyka mnozstva... mozete si totiz dat zadarmo pridavok. Na druhej strane si myslim, ze pridavok po velkom menu, uz so zdravim nic nema spolocne, tolko jedla snad potrebuje len vykonny sportovec, u normalneho cloveka je to uz len ciste obzerstvo. Celkovo, Govinda je skor robena na chut, a na mnozstvo, na zdravie urcite nie. Hlavne ak si dava clovek kazdy den koftu a vysmazane veci, tak so zdravim sa moze rozlucit, myslim ze v hociakej restike, kde si neda nic smazene, uz pre zdravie robi viac.
Potom co zrusili restiku na Laurinskej uz toho moc nieje. Zasnem nad tym, ze nikto nic nove neotvoril, ked vegetarianov/zdravo sa stravucich je Bratislave podla mna vela. Keby nebolo krizy, uz davno rozmyslam nad otvorenim takej cenovo dostupnej restiky, ze by vsetky vegetarianske strcila do vacku, a bola by minimalne na urovni zdravicka... ale skor by som sa to snazil potiahnut este vyssie. Maso by som tam vsak urcite neriesil, bez masa odpadne asi polovica obtiaznosti co sa tyka hygienickych opatreni, na ktore si musi dat restika pozor, inak dostane pokutu. :-)
Gastronomicke sluzby su v Bratislave zalostne, co sa tyka zdravej stravy... ako chutne sa da najest kdekolvek, ale so zdravim to nema nic spolocne.
dana9
11.05.11,07:29
dobru pizzu robia v restauracii Bourbon
vlastni to talian, ale taky paradny, ako z rozpravkovej knizky :-)

sedi pri dverach a dava pozor na casnikov :-)

je to vec chuti ale ja som tam vzdy bola velmi spokojna
lofr
11.05.11,14:52
dobru pizzu robia v restauracii Bourbon
vlastni to talian, ale taky paradny, ako z rozpravkovej knizky :-)

sedi pri dverach a dava pozor na casnikov :-)

je to vec chuti ale ja som tam vzdy bola velmi spokojna

Diky moc. Pojdem niekedy pozriet. :-)

Ja mam vyhliadnutu na zaklade tychto pozitivnych reakcii
http://www.mojeslovensko.sk/najlepsia-pizza-v-bratislave-skuste-primo-amore

pizzeriu primo amore. Pojdem pozriet a dam vediet.

Este si pamatam, ze Europa pub na Obchodnej robila celkom dobru pizzu, hoci s obsluhou som nebol velmi spokojny. Ale uz som tam vyse roka nebol, tak neviem, ako je to po novom.

Dalej sa rad podelim, kde robia najlepsiu strudlu.
Prve miesto - Framipek, OD Slimak - bezkonkurencne najlepsia makovo-visnova strudla, a to som ich uz vyskusal aspon 10 druhov. :-) Maju ich aj v Carefoure v Poluse, ale objednavaju iba 10 kusov na den, a v nedelu ziadne. Predavaju ich vselikde aj balene, ale tie niesu take dobre, ako cerstve. Da sa aj objednat den dopredu, napriklad cela kilova nejak za 7 eur... mnam.
Druhe miesto - Trznica na trnavskom myte - predavaju tam strudle na dvoch miestach, lepsie robia v tom stanku, co je dalej od Istropolisu, cize na tej strane blizsie k Legionarskej. Uplne ako domaca (ale na Framipek nema :-). Robia tam aj najlepsie jablkove pyte a rybezlovy rez, aky som kedy jedol... uplne ako domaci. Tie veci, co pecu/predavaju v TESCU/Terne, na to ani zdaleka nemaju.

Dalej, talianska predajna PESTO&CO (oproti TESCU na kamennom namesti) ma teraz akcie na cestoviny... 1+1, cize 2 za cenu jedneho. Predavaju tam kvalitne talianske cestoviny, momentalne stoja 1 euro za 500g. Ze vraj su aspon o 2 triedy lepsie, nez Barilla... uz sa tesim az ich vyskusam. Zaroven tam maju velmi dobre dzemy (ale dost drahe) ... za 3 eura 400g, ale 65 gramov ovocia na 100g vyrobku a iba 45g cukru.
Inak najlepsi visnovy dzem za rozumnu cenu (2 eura 300g) robi Hame, BIO EXTRA DZEM, v TESCU ho mavaju za 2 eura.

Este sa niekto podelte s nejakymi dobrymi vyrobkami. :-)
Viem napriklad, kde kupit Ryzu Basmati z Pakistanu alebo Indie za 1,25 eur na pol kila, alebo Jasminovu za 1 euro na pol kila, a podobne. :-)
Slayer666
11.05.11,15:02
Gastronomicke sluzby su v Bratislave zalostne, co sa tyka zdravej stravy... ako chutne sa da najest kdekolvek, ale so zdravim to nema nic spolocne.

No vidis a u nas v KE uz pomaly ani chutne, ak neratam pizzerie. Vlastne da sa niekde v KE najest aspon chutne?
tetrisss
11.05.11,16:07
Doma??:---
Slayer666
11.05.11,16:14
Ja zasadne jem doma, to bola taka hypoteticka otazka.:---
lujza.j
11.05.11,18:16
lofr
11.05.11,21:24
Aj ja to uz casto riesim domacou stravou, nastastie som si zvykol nepotrebovat vela a stacia mi jednoduche jedla z kvalitnych surovin. Ale, niekedy som cely den na nohach a casto nemam cas, proste niekedy sa neda varit. Prave vtedy sa zijde mat znalost dobrych podnikov, ktore Vas uspokoja, ked uz musite investovat viac penazi a niekde sa najest. Nieje nic horsie, nez niekde nechat 5 euro a odijst nespokojny, s pocitom, ze keby ste si navarili ryzu na masle a cibulke doma, pochutnate si viac a usetrite 4,5 eura.
Najest sa niekde ma svoje caro, ja ked si varim doma, tak to jedlo mi proste az tak nechuti, ako ked dostanem hotove, ktore je navyse vypiplane a esteticky upravene... doma sa s tym nikdy tak nepiplem, proste si spravim hrnec dobreho zradla, nalozim si a narvem sa tym. :-) Navyse, doma si nikdy nebudem robit take jedla ake sa daju robit niekde v restike, a uz pri ich priprave to nevydrzim a ochutnam to, ci ono, nadycham sa vyparov... proste mi to uz tak nechuti, ako ked to dostanem hotove. :-)
lofr
11.05.11,21:26
katalóg
11.05.11,23:11
Aj ja to uz casto riesim domacou stravou, nastastie som si zvykol nepotrebovat vela a stacia mi jednoduche jedla z kvalitnych surovin. Ale, niekedy som cely den na nohach a casto nemam cas, proste niekedy sa neda varit. Prave vtedy sa zijde mat znalost dobrych podnikov, ktore Vas uspokoja, ked uz musite investovat viac penazi a niekde sa najest. Nieje nic horsie, nez niekde nechat 5 euro a odijst nespokojny, s pocitom, ze keby ste si navarili ryzu na masle a cibulke doma, pochutnate si viac a usetrite 4,5 eura.
Najest sa niekde ma svoje caro, ja ked si varim doma, tak to jedlo mi proste az tak nechuti, ako ked dostanem hotove, ktore je navyse vypiplane a esteticky upravene... doma sa s tym nikdy tak nepiplem, proste si spravim hrnec dobreho zradla, nalozim si a narvem sa tym. :-) Navyse, doma si nikdy nebudem robit take jedla ake sa daju robit niekde v restike, a uz pri ich priprave to nevydrzim a ochutnam to, ci ono, nadycham sa vyparov... proste mi to uz tak nechuti, ako ked to dostanem hotove. :-)
To je asi normálne. Mne vždy chutilo jedlo od mamy lepšie, keď u nás navarila. Vtedy som sa aj s chuťou najedla. Je to tak ako popisuješ.

Snažím si spomenúť, na čo sa mi najviac viažu spomienky. Je to "nezdravé" jedlo z môjho súčasného pohľadu, bolo to dávno, do reštaurácie na Heydukovej sme to mali zo školy najbližšie a tam sme si dávali všetci koľkí sme boli moravského vrabca. Robili ho geniálne.
A teraz sa budem tu na porade opakovať, ale neviem ako zabudnúť na chuť kávy, tak nájsť aspoň trochu jej následníčku, akú robili pre tridsiatimi rokmi na Staromestskom nám. v Prahe v kaviarni, kde ju aj priamo pražili. Ja si tú chuť skutočne pamätám. Takže to bol pohľad späť, pre dnešok je to pasé.
lofr
12.05.11,08:23
To je asi normálne. Mne vždy chutilo jedlo od mamy lepšie, keď u nás navarila. Vtedy som sa aj s chuťou najedla. Je to tak ako popisuješ.

Snažím si spomenúť, na čo sa mi najviac viažu spomienky. Je to "nezdravé" jedlo z môjho súčasného pohľadu, bolo to dávno, do reštaurácie na Heydukovej sme to mali zo školy najbližšie a tam sme si dávali všetci koľkí sme boli moravského vrabca. Robili ho geniálne.
A teraz sa budem tu na porade opakovať, ale neviem ako zabudnúť na chuť kávy, tak nájsť aspoň trochu jej následníčku, akú robili pre tridsiatimi rokmi na Staromestskom nám. v Prahe v kaviarni, kde ju aj priamo pražili. Ja si tú chuť skutočne pamätám. Takže to bol pohľad späť, pre dnešok je to pasé.
Podla mojho nazoru, treba hladat chute v samotnom zivote, v radosti z moznosti, v laske... to sa da samozrejme, len ked je clovek zdravy. Potom clovek nepotrebuje nachadzat rozne chute v jedle, ved samotny zivot je dobrym korenim. Ale, kym je clovek na tej ceste, nieje zle si poriesit a uspokojit aj chute, len si treba dat pozor, aby sa z toho nestala zavislost, spojena s lenivostou, ze clovek uz inde chute ani nehlada. :-)
Kedysi som bol tazko zavisly na tych nezdravych sladkostiach, mal som to od detstva... vsetky tie sladkosti co sustali, v lesklych obaloch, cokolady, vsade vela tuku, cukru, to som pojedal. Teraz, uz na ne nemam vobec chut, takze da sa to asi nejak zvladnut. Nahradil som ich tradicnymi sladkostami, ako su vianocky s kvalitnym dzemom, strudle, doma pecene kolace... je to urcite zdravsie a neobsahuje to tolko E-ciek, a stuzene tuky, navyse ked si kolac robim sam, dam tam trstinovy cukor a podobne. A uplne mi to uspokoji chute na sladke. Ja by som napriklad detom nekupoval tie sladkosti z obchodov, radsej by som im poriesil take tradicne slovenske sladkosti nasich prastarych mam... vacsinou v nich byva ako nezdrava zlozka len muka a cukor, co nieje az taka strasna kombinacia, ako muka, cukor, stuzeny tuk a kopa nezmyselnych Eciek, farbiv a umelych prisad. Navyse, ked sa muka vymeni za spaldovu alebo pohankovu, a cukor za trstinovy, vysledny produkt uz nieje velmi skodlivy na zdravie. Skoda, ze sa take nepredava vsade, ako standard... vsade vitazi politika najlacnejsieho, co znamena pouzivat lacnu hnusnu psenicnu muku, najlacnejsi cukor, najlacnejsie margariny a kopec chemie, na zamaskovanie nekvalitnych surovin. Ved ked chcem kupit kvalitny dzem s trstinovym cukrom bez pektinu, tak musim ist nad 4 eura za 300g. :-(
Slayer666
12.05.11,12:06
Isteze vitazi. Ked raz Slovac kvalitu nepozaduje, tak si ju predsa ani nezasluzi, nie? Ked niekto dostane v restauracii polievku, v ktorej je tolko bujonu so vsetkymi tymi hnusnymi chemiami, ze je to az nejedle, a ten clovek to nevrati, ale namiesto toho spokojne zje a este aj za to kludne zaplati, tak sa tej nekvality nezbavime. Treba im dat najavo, ze chceme poctivu kuchynu, a casom ju urcite aj dostaneme.
lofr
13.05.11,19:52
Tak som otestoval tie 3 pizzerie, ohodnotil by som to asi takto:
Pizzeria La Mamma - 7,5/10
Pizzeria Europa Pub - 7/10
Pizzeria Prima Amore - 6,5/10

Pizza Prima Amore bola po technickej a estetickej stranke najlepsie spravena, ale proste nesmakovala mi az tak, navyse mala pripecene konce. Keby lepsie chutila, aspon ako v pizza v La Mamma, nemala pripecene konce, a mala lepsi syr, tak by som kludne dal aj 8/10. Neviem, mozno tak ma chutit talianska pizza, v taliansku som bol iba raz, a raz sme si tam dali aj pizzu, a myslim, ze chutila lepsie. Europa pub bola asi najlepsia celkovo, mala perfektny syr a bolo vidno, ze to robia v peci na dreve. I ked pizza v La Mamma vyzerala tak domacky a neupravene, nemozem si pomoct, chutila najlepsie... zjedol som ju s najvacsou chutou, cesto vyzeralo dost lajdacky spravene, take nepravidelne a zvlnene... akoby ho amater robil, ale chutovo bolo velmi dobre a jemne. Ja som skor na chut, nez na esteticku stranku veci, navyse, ceny v La Mamma su o dobre euro nizsie, nez v tych dvoch dalsich, takze z toho dovodu Pizzerii La Mamma davam najviac bodov.
Este musim podotknut, ze dovod, preco nerad chodim do Europa Pub je obsluha. Ja by som si v podniku proste nevydrziaval casnikov, ktorych to nebavi... ale asi ich to tam nebavi prave kvoli sefstvu, ktore ked ma toto na haku, tak asi bude mat nahaku aj nejake ine veci. I ked samotna pizza je tam asi najlepsia, uz tam nemam chut ist druhy krat. Do pizzerie La Mamma naopak sa mam chut este vratit... a pocet hosti tomu aj zodpovedal... v podstate cely cas ako som tam bol, tam niekto cakal, a nemal si kde sadnut... a i tak si pockal... to je dokaz, ze ked sa mu tam chce 10 minut stat, tak asi vie, preco tam stoji. :-)
Inak, niekomu sa moze zdat, ze som dal tak dobrej pizzerii ako La Mamma nejak malo bodov, ale podla mna 7,5 je dost. 8/10 totiz povazujem za hranicu majstrovstva. 9/10 je take majstrovstvo, ze je ta pizzeria znama nielen v meste, v ktorom je, ale v celej krajine. A 10/10 znamena, ze ta pizzeria je znama po celom kontinente. Bohuzial, 9/10 ani 10/10 som este nezazil, a vlastne ani 8/10... a prave preto som sklamany, cakal som, ze v cenovej kategorii 5-6 euro zazijem aspon 8/10. Ale asi tu uz bude treba pocitat aspon so 7-8 euro za pizzu, ak taka vobec na Slovensku existuje.
Rasek
14.05.11,09:31
Skus si dat ekucharka.net nemôžem dat link nedovoli server--je to CZ stranka videorecepty-komentare atd:
Rasek
14.05.11,09:33
Slayer666
14.05.11,12:12
Najlepsie forum o strave je na www.cheftalk.com.
Darina1234
14.05.11,12:16
Najlepsie forum o strave je na www.cheftalk.com (http://www.cheftalk.com).

Skoda, že sme sa povinne museli učiť jazyk ruskymimotemy
Slayer666
14.05.11,12:28
Skoda, že sme sa povinne museli učiť jazyk ruskymimotemy

Skoda. Ale vies, nie vsetci museli a su tu ludia, ktori vedia po anglicky a to forum by im mohlo pomoct, lebo je to vynikajuce forum. Amaterski kuchari sa mozu pytat priamo profesionalnych sefkucharov. Myslim si vsak, ze dnes vie uz dost vela ludi aspon na nejakej urovni po anglicky, preto z toho mozu mnohi tazit. Ak by si sa ich chcela na nieco opytat, kludne to sem napis a ja to tam mozem posunut a dat ti vediet.
lofr
14.05.11,14:38
Skoda. Ale vies, nie vsetci museli a su tu ludia, ktori vedia po anglicky a to forum by im mohlo pomoct, lebo je to vynikajuce forum. Amaterski kuchari sa mozu pytat priamo profesionalnych sefkucharov. Myslim si vsak, ze dnes vie uz dost vela ludi aspon na nejakej urovni po anglicky, preto z toho mozu mnohi tazit. Ak by si sa ich chcela na nieco opytat, kludne to sem napis a ja to tam mozem posunut a dat ti vediet.

Nie ze by som nevedel po anglicky, ale radsej by som mal nieco slovenske. Nieje to presne to, co hladam. Ja hladam stranku obedovat.sk, s tisicom aktivnych uzivatelov, co riesia, kde v Bratislave sa da najest, cize stranka zamerana na lokalne podmienky a pomimo toho nejake recepty, rady a tak.
Zahranicne stranky o jedle ma moc neispiruju, jedine ako recepty, ale co sa tyka kulturnych zalezitosti, je to mozno zaujimave, ale v nasich koncinach nepouzitelne.
Ja potrebujem nieco ako... najlepsia smotana, z ktorej ide vyslahat najlepsia slahacka a lacna - tam a tam, taka a taka firma. Najlepsi dzem, ktory ma 120 gramov ovocia na 100gramov a ma prijatelnu cenu. Velmi dobre cestoviny v akcii, tam a tam. (ja hned pridam, taliansky obchod PESTO&CO ma akcie na kvalitne talianske cestoviny, nie tie rucne robene, ale od kvalitnej talianskej firmy (o triedu lepsie nez Barilla), za 1 euro 500g.) Tradicne recepty nasich prastarych materi a rady... nie nejake exoticke blbosti, nemam potrebu robit si taku a onaku kuchynu, ja chcem spravit dobru strudlu, vianocku, tradicne slovenske kolaciky... vsak nasa kultura sa uplne utopi a strati... chapes... ak take nic neexistuje, tak asi idem zalozit take forum... bude to ako obedovat.sk s tym rozdielom, ze tam bude aktivne diskusne forum. No, uvidime, kolko casu budem mat. :-)
Co som pozeral ekucharka.net, tak forum, kde je posledny prispevok spred tyzdna, a v niektorych temach este vidno roky 2010 a 2009, mi je nanic. Ja sa potrebujem spytat, kde kupit to a to, a do 2 dni dostat odpoved. Ale zacinam mat pocit, ze nic take neexistuje, comu totalne nerozumiem, pretoze si myslim, ze velku cast naroda, co denne nakupuje a riesi si vlastnu stravu, alebo sa chodi stravovat, a zaujima ich aj nejaka kvalita, by take forum ocenilo a navstevovalo. Nasli by sa tam vsetci... aj lacni robosi zhanajuci najlacnejsiu tresku, ale pritom kvalitnu, aj stredna trieda riesiaca vyvarovne a dobre akcie, kvalitne vyrobky, aj labuznici, hladajuci extra kvalitu a luxus.
lofr
14.05.11,23:19
Tak som objavil 2 pizzerky na Zamockej, ktore by mohli kvalitou pizze prejst cez 8/10, mozno az 8,5/10. Viac radsej ocakavat nebudem, lebo lepsie ked clovek ostane prekvapeny, ako sklamany.
Samozrejme, cenova kategoria do 6 eur tu uz nehrozi, a je to skor kategoria 7-10 eur. Ale, zacina mi pripadat, ze radsej budem chodit na pizzu o 30% menej, ale vzdy dostanem poriadnu kvalitu. Lebo aj 5 alebo 6 eur je uz celkom dost za 1 jedlo a nieje nic horsie, nez odijst sklamany, repsektive, mozno ani nie sklamany, ale nedostat nic extra. Ved ked za 6 euro dostanem pizzu, u ktorej mam pocit, ze po tyzdennom treningu by som ju vedel urobit doma v trube, tak za to sa mi do restiky ani neoplati ist. Ja v restike musim dostat nieco, co si doma len tak lahko urobit nemozem.
Ide o tieto dve restiky. Ked sa tam vypravim, napisem, ako to dopadlo.
http://www.zarohom.sk/profil/54df8c4-La-Lanterna-Pizza-Wine-Bar/Zamocka-30-bratislava
http://www.zarohom.sk/profil/552f4d6-la-strada/zamocka-36-bratislava
Slayer666
15.05.11,08:49
Nieje to presne to, co hladam. Ja hladam stranku obedovat.sk, s tisicom aktivnych uzivatelov, co riesia, kde v Bratislave sa da najest, cize stranka zamerana na lokalne podmienky a pomimo toho nejake recepty, rady a tak.
Zahranicne stranky o jedle ma moc neispiruju, jedine ako recepty, ale co sa tyka kulturnych zalezitosti, je to mozno zaujimave, ale v nasich koncinach nepouzitelne.

Jasne, ze nie, ved kvoli tomu som to sem nedaval. To forum je iba o vareni, surovinach a prislusenstve, ale nie o tom, kde ich zohnat. Taka stranka, aku hladas, podla mna neexistuje, takze ju mozes rovno zalozit. Neviem, ci sa Slovac zaujima o kvalitu, mozno mam len smolu, ale moji sukmenovci vo mne vzdy vzbudzuju presne opacny pocit. No zalozit take forum moze byt dobry napad, tak dotoho.:)


Tradicne recepty nasich prastarych materi a rady... nie nejake exoticke blbosti, nemam potrebu robit si taku a onaku kuchynu, ja chcem spravit dobru strudlu, vianocku, tradicne slovenske kolaciky... vsak nasa kultura sa uplne utopi a strati... chapes... ak take nic neexistuje, tak asi idem zalozit take forum...

Ak chces kuchynu starych materi, skus sa pozriet na nete alebo v kniznici ci nejakom archive po nejakej starej kucharke (medzivojnove obdobie a starsie). Umenie starych materi ovladaju stare matere a tie na net vacsinou nechodia. Mal by som mat na disku jednu cesku knihu z konca 19. storocia, ak mas zaujem.

Nezahadzoval by som vsak zahranicnu kuchynu, to je podla mna unahlene. Vsetky tie jedla, ktore my povazujeme za narodne, su v podstate iba variaciou na nejake univerzalne alebo regionalne jedla. Pirohy su v podstate to iste, co ruske pelmene ci talianske ravioli a ostatne ich plnene tasticky. Vianocka je tiez len konkretna forma druhu peciva, ktore sa pripravuje v strednej a severnej Europe. Strudla ani nie je slovenske jedlo, najstarsi recept je z Viedne zo 17. storocia a ako taka sa sem dostala z osmanskej kuchyne. Tenke strudlove cesto je vynalez Stredneho vychodu a severnej Afriky (filo vo vychodnom stredomori, brik v Tunisku, warka v Maroku, strudel v strednej Europe), cize oni su majstri tohto jedla a nebolo by mudre ich znalosti ignorovat. Aj bryndzove halusky su len variacia. Halusky a podobne cestoviny sa pripravuju vo velkej casti Europy, bryndza je len miestny druh ovcieho syra (ktory sa vyvinul z valasskeho ovcieho syra a samotne slovo bryndza pochadza z rumunciny), slaninu poznaju na celom svete. Velmi podobne chutia talianske spaghetti alla carbonara (tradicne sa pouziva ovci syr Pecorino a guanciale, maso velmi podobne nasej slanine). Gulase su takisto len maso dusene vo vlastnej stave so zeleninou, co tiez poznaju na celom svete. Podobne ako v Madarsku to robia aj v Texase, akurat namiesto rasce siahnu skor po rascovci a namiesto petrzlenovej vnate skor po koriandrovej. Dlhu tradiciu gulasov maju aj na juhu Francuzska a v Maroku, a ak maju nejake dobre napady, ako to maso pripravit, tak preco sa neinspirovat? Rezen, strudla, sopsky salat a mohli by sme takto pokracovat - ak nase prastare mamy neignorovali cudzie napady, podla mna vedeli preco. Koniec koncov, pizza ti zjavne velmi chuti.:)
lofr
15.05.11,09:50
Mas pravdu, ja sam sa zaujimam o medzinarodnu kuchynu, a mam ju velmi rad. Ale, chcel by som sa zamerat aj na tu slovensku... myslim tym aj to, co sa tu udomacnilo... ved skoro vzdy sa to donesie zo zahranicia a prisposobi na miestne podmienky. Myslel som tym len to, ze v tomto pripade chcem najst nieco take domace, ale skutocne mam pocit, ze nic take vacsie neexistuje, len zopar roztrusenych for o jedle, kde pribudne jeden maximalne zopar prispevkov za tyzden.
Slovac by sa velmi rychlo zacala zaujimat, keby sa to tam poriadne rozbehlo. Gastronomia a jedlo zaujima velky pocet ludi a denne tym ziju, len podla mna nemaju take miesto, a tak stracaju cas diskusiami po vseliakych netoch, kde sa diskutuje o hovne, ale proste je tam velka navstevnost, za jeden den sa otoci aj 3 strankova tema (napriklad na diva.sk alebo df.sk a podobne, hoci o kvalite prispevkov a citaneho textu, ako aj urovne prejavu prispievatelov radsej pomlcim :-)).
Slayer666
15.05.11,10:32
No tak potom si budeme rozumiet. Prikladam zatial tu cesku knihu z roku 1896:

http://www.mediafire.com/?8nzjif9h9q11e

Majetkove autorske prava uz na 99% zanikli, takze je volne siritelna. Nepredpokladam, ze sa autorka dozila roku 1941.

Urcite si prides na svoje.
osky
15.05.11,19:29
No tak potom si budeme rozumiet. Prikladam zatial tu cesku knihu z roku 1896:

http://www.mediafire.com/?8nzjif9h9q11e

Majetkove autorske prava uz na 99% zanikli, takze je volne siritelna. Nepredpokladam, ze sa autorka dozila roku 1941.

Urcite si prides na svoje.


klobuk dolu.je to straaaasne dlhe ale iste super.mame ispiraciu minimalne na rok.najprv som chcela recepty opisovat,ale pochopila som,ze by som opisovala asi az do dochodku.....:D
Slayer666
15.05.11,20:56
Slovac by sa velmi rychlo zacala zaujimat, keby sa to tam poriadne rozbehlo. Gastronomia a jedlo zaujima velky pocet ludi a denne tym ziju, len podla mna nemaju take miesto, a tak stracaju cas diskusiami po vseliakych netoch, kde sa diskutuje o hovne, ale proste je tam velka navstevnost, za jeden den sa otoci aj 3 strankova tema (napriklad na diva.sk alebo df.sk a podobne, hoci o kvalite prispevkov a citaneho textu, ako aj urovne prejavu prispievatelov radsej pomlcim :-)).

Co mi pripomina dalsiu vec. Vydava sa u nas vela kniziek na styl tych, co boli zozbierane recepty tej relacie, ktoru mal raz Petr Novotny, kde vlastne chodili zname osobnosti nieco navarit, cize po gastronomickej stranke to nikdy nebolo nejake uzasne, tak o jednu uroven vyssie ako ta somarina Bez servitky, co chodi teraz (to bola riadne dlha veta, uplne priserna po stylistickej stranke). A tie knihy su tiez na dost nizkej urovni (nech sa na mna autori nehnevaju, ale kto dava kecup do moussaky, si chvalu urcite nezasluzi). Ta zbierka receptov z casopisu Zivot je tiez taky hazard. Zavisi to od toho, kto tam posiela. My nepotrebujeme tieto blbosti.

Uplne nam staci znovu vydat tie stare knihy, ktore mame (ceskych mam zopar, myslim, ze aj slovenske existuju) a dostat ich to knihkupectiev. A tiez prelozit klasikov 20. storocia ako Elizabeth David, Claudiu Roden, Juliu Child a inych. A pre odvaznejsich aj Augusta Escoffiera. A popripade stare knihy z 19. a 18. storocia z roznych casti Europy. Skoda, ze na to sa nikto nepodujme. Nedavno som objednal French Provincial Cooking (cca. francuzska provensalska kuchyna) od Elizabeth David z roku 1960, co je uzasna 500-stranova kniha plna vynikajucich receptov, roznych vysvetliviek a velmi farbistych, umeleckych opisov kuchyn jednotlivych regionov Francuzska a to vsetko napisane perom, ktore je vtipne, priatelske a inspirujuce. Su tam recepty, ktore vyzobrala od ludi, ktorych osobne poznala, je tam tiez mnozstvo receptov pochadzajucich zo starych knih siahajucich az do 18. storocia, mozno dalej - jednoducho sa tam odraza riadny kus tradicie. A dlhy zoznam odporucanych knih. Tato kniha, ktora patri k tym najlepsim 20. storocia, stoji iba 10€, rovnako stoja aj tie zbierky zo Zivota, ktore sa vsak kvalitou ani kvantitou ani nepriblizuju. Jediny problem je, ze je po anglicky. No uplne staci, ak niekto, kto sa prekladatelstvom zivi, to prelozi (dostane za to zaplatene atd.). A ak sa nieco take potom dostane do nasich knihkupectiev, urcite po tom par zvedavcov siahne. To by bol prvy krok.
lofr
20.05.11,09:21
Bol som pozriet v La Laterna pizzerii... no nic, musim sa naucit robit pizzu.
Slayer666
06.06.11,18:55
Kedze uz som tak raz urobil, prilepim sem dalsiu staru knihu, tento raz slovensku, a sice od Terezie Vansovej s nazvom Recepty prastarej matere, prvy krat publikovanu zaciatkom roku 1914.

http://www.mediafire.com/?5bzpvd2lgdhq1xt

A este jednu, Prvu kucharsku knihu v slovenskej reci od Jana Babilona z roku 1870.

http://www.mediafire.com/?99hq3wm2h8gi641

A este jednu od Magdaleny Dobromily Rettigovej, Domácí kuchařka aneb pojednání o masitých a postních pokrmech pro dcerky české a moravské, vydana v roku 1826.

http://www.mediafire.com/?tzbgdd9y21x4q6n
lofr
10.06.11,15:09
Kedze uz som tak raz urobil, prilepim sem dalsiu staru knihu, tento raz slovensku, a sice od Terezie Vansovej s nazvom Recepty prastarej matere, prvy krat publikovanu zaciatkom roku 1914.

http://www.mediafire.com/?5bzpvd2lgdhq1xt

A este jednu, Prvu kucharsku knihu v slovenskej reci od Jana Babilona z roku 1870.

http://www.mediafire.com/?99hq3wm2h8gi641

A este jednu od Magdaleny Dobromily Rettigovej, Domácí kuchařka aneb pojednání o masitých a postních pokrmech pro dcerky české a moravské, vydana v roku 1826.

http://www.mediafire.com/?tzbgdd9y21x4q6n

Diky moc Slayer. Teda, len som zacal citat tu prvu knihu, predmluvy a uz kolka mudrost tam je obsiahnuta. Ako ludia museli vymyslat kvoli vojne... citit z toho nieco, co dnesne moderne kucharky proste nemaju.

Ach jaj ,keby bolo viac casu, nielen sa stale za sprostymi prachmi nahanat... aj to forum, zatial nevyzera nadejne, ze by som nasiel na to cas. Vlastne, nejde ani tak o cas, ale o nervy a energiu, strasne to vycerpava toto, potom nemam chut zacat nieco nove, ale len relaxovat a dobijat sa.
lofr
13.03.12,22:10
Spravil som "kratku" recenziu na pizzerky v Bratislave :-)

http://www.kajman.net/forum/6-Reštaurácie/18-Najlepšia-pizza-v-Bratislave#36

Inak na tej stranke najdete aj dobre tipy ako spravit pizzu.
Kludne pridajte svoje nazory na pizzerky v Bratislave. :-)
Ktore stoja za tych 5-6 eur. :-)
Ale kludne aj viac, ak by sa to vyrovnalo kvalitnej talianskej pizzi. :-)
Slayer666
13.03.12,22:35
Spravil som "kratku" recenziu na pizzerky v Bratislave :-)


http://www.kajman.net/forum/6-Reštaurácie/18-Najlepšia-pizza-v-Bratislave#36

Inak na tej stranke najdete aj dobre tipy ako spravit pizzu.
Kludne pridajte svoje nazory na pizzerky v Bratislave. :-)
Ktore stoja za tych 5-6 eur. :-)
Ale kludne aj viac, ak by sa to vyrovnalo kvalitnej talianskej pizzi. :-)

POcuj a ako je na tom BA s risottom? Robia aj tam velmi casto to ceskoslovenske ''rizoto''? Alebo je to seriozne carnaroli/arborio, vyvar, maslo, parmezan?
lofr
13.03.12,22:56
POcuj a ako je na tom BA s risottom? Robia aj tam velmi casto to ceskoslovenske ''rizoto''? Alebo je to seriozne carnaroli/arborio, vyvar, maslo, parmezan?
Carnaroli asi zabudni, to mozno v nejakom hotely za 15 eur. :-) Skoro vzdy je to arborio. Kedze spravit dobre talianske rizoto nieje zas taky problem, tak za tu cenu, co tam vzdy treba platit (6-7 eur), si radsej kupim kilo superkvalitnej carnaroli ryze v talianskom shope (3,69), a spravim si to rizoto doma. :-)
Rizoto teda neriesim, takze neviem ti poradit. Ale celkom dobre z arboria robia v Estreme na skultetyho, a FRESCO na frantiskanskom namesti. Tam ale stalo tusim 8 eur. No za rizoto, ktore si viem spravit aj doma a este z lepsej ryze, 8 eur nedam. To radsej 5 eur za pizzu, ktoru si doma v takej kvalite ako z pece urobit neviem :-)
V Estreme si ale dat rizoto a nie cestoviny, je ale hriech. Lepsie cestoviny v Bratislave najdes velmi tazko, urcite nie za 5-6 eur, co tam stoja. Robia ich kazde rano cerstve, a takych podnikov v BA nieje vela. Este to tak robi Europa Pub, ale tam su vyssie ceny, a nizsia kvalita. V lepsich hotelovych restikach urcite robia z cerstvych, no ale tam pod 10 eur nedostanes. :-) V Estreme ti este k tomu daju struhany parmezan, spickova obsluha, vynikajuca atmosfera. Si trufam tvrdit, ze za tie ceny od 5 eur, je Estremo, co sa tyka cestovin, top v celej BA. Myslim, ze tie olivovo cesnakove s chilli tam dokonca stoja 4,95, a lepsie cestoviny som vazne v BA nejedol. Hotely obehane nemam, to by som musel byt bohac, aby som chodil po luxusnych a hotelovych restikach, takze tam asi bude vela kvalitnych, no ale ludovej cenovej triede som nic lepsie nez Estremo nenasiel. Vazne tam skoc pozriet a daj si dubakove tagliatele, alebo tie gnocchi z gorgonzelou, ci olivove spagety. Budes prekvapeny, a inde si uz cestoviny urcite nedas. ;-)

Este doplnim, ze dobre rizotto asi bude aj v Allin. Kedze majitel vie ocenit talianske suroviny na pizzu, snad by nebol blazon, aby to nerobil aj pri rizotte. Ale overene to nemam, treba vyskusat. Kedze taliansky shop po novom uz distribuuje iba carnaroli, mozno ju tam dava aj majitel. :-) Ktovie.
Minimalne na cestoviny pouzivaju spagety De Cecco, co strci do vacku vsetko co som na slovenskom trhu videl. A to su len mierne nadpriemerne talianske spagety. :-) I tak o dve triedy lepsie nez Barilla, ktora je v taliansku priemerna znacka, nieco ako u nas spagety za 60 centov. No a tu z toho robia specialitu z talianska, skoro za 4 eura/kilo. Ach jaj, skoda reci.
kukučka
13.03.12,23:07
Dobrá stránka je http://www.labuznik.com/diskuse/ (http://www.labuznik.com/diskuse/) je tam množtvo receptov, diskusia pod nimi od laikov aj odborníkov, no zmenila majiteľa a upadla. Teraz práve dostáva nový šat a dúfam, že ožije, dosť som sa tam poučila aj vyskúšala recepty. Máš tam aj odporúčania na podniky, ale sú od teba ďaleko. To čo hľadáš ty nájdeš skôr na http://delikatesy.etrend.sk/
lofr
13.03.12,23:53
Dobrá stránka je http://www.labuznik.com/diskuse/ (http://www.labuznik.com/diskuse/) je tam množtvo receptov, diskusia pod nimi od laikov aj odborníkov, no zmenila majiteľa a upadla. Teraz práve dostáva nový šat a dúfam, že ožije, dosť som sa tam poučila aj vyskúšala recepty. Máš tam aj odporúčania na podniky, ale sú od teba ďaleko. To čo hľadáš ty nájdeš skôr na http://delikatesy.etrend.sk/

Diky za link na tu stranku delikateisy. Akurat chcem kupovat keramicke hrnce, a panvicu, tak tam citam velmi dobre clanky, komenty a recenzie. Hlavne chcem porozumiet, o com hrniec je, lebo aj to je veda, akym sposobom sa tam siri teplo a ako sa akumuje. :-)
myara
14.03.12,06:57
k tym pizzeriam:
Europa Pub - chodili sme volakedy velmi casto, za posledny rok sme tam uz hadam ani neboli, ale vzdy ked sme tam boli, tak bola pizza vynikajuca, a taka syta, ze sme si radsej dali jednu na 1/2, lebo inak sme boli velmi prejedeni, co sa tyka obsluhy, tak na 95% uplna spokojnost, nikdy sa nam nestalo, ze by bol niekto drzy alebo neochotny, skor im to chvilu trvalo, kym prisli, ale to sa da prezit
Pizza Mizza - vyuzivame skor osobny odber, ako restauraciu, ale v poslednej dobe bola pizza fakt dobra, personal je tam vsak na povazenie (Podunajske Biskupice), a co sa tyka Expresu v Eurovea, tak tam je personal jedna katastrofa, absolutne to tam nezvladaju, pizza je uplne ina ako v restauracii, je taka mastnejsia
este sme velmi casto ( 2-3x do tyzdna) chodili na Laurinsku do takej mini prevadzky, kde je pizza skor take away, tam mali asi najlepsiu pizzu, ale ked sme tam boli naposledy, tak sa zmenil majitel, a ako syr pouzili TAVENY!!!! bol to hnus, nechceli nam dat ani blok z pokladne, na dverach maju nazov sro, ktora vobec nie je v OR, takze to tam cele zavana nejakym podvodom
ostatne pizzerie vyuzivame zriedka, raz sme mali pizzu z I love pizza, nic moc, takze uz sme si to nezopakovali, kazdopadne maju krasne graficky urobenu web stranku
asi 2 roky dozadu sme boli v Stupave v tejto http://restauracie.sme.sk/restauracia/pizzeria-il-galeone_3673 lebo sme na nu poculi len samu chvalu...nam vsak nechutila, bolo leto, ziadna klima, teplo strasne, pizza taka cela mokra, ceny premrstene, atmosfera taka zvlastna, cela ta talianska rodinka tam sedela, robil jeden clovek, ostatni pozerali TV...
mne najviac chuti pizza vo Viedni na Mariahilferstrasse (ale napr. aj v SCS), v takych kvazi stankoch, tiez je to take away, robia ju Turci, je poriadne oblozena, jednu 1/4 prerezu na 1/2, a z toho sa clovek dobre naje za necele 3 E
Slayer666
14.03.12,07:30
Carnaroli asi zabudni, to mozno v nejakom hotely za 15 eur. :-) Skoro vzdy je to arborio. Kedze spravit dobre talianske rizoto nieje zas taky problem, tak za tu cenu, co tam vzdy treba platit (6-7 eur), si radsej kupim kilo superkvalitnej carnaroli ryze v talianskom shope (3,69), a spravim si to rizoto doma. :-)
Rizoto teda neriesim, takze neviem ti poradit. Ale celkom dobre z arboria robia v Estreme na skultetyho, a FRESCO na frantiskanskom namesti. Tam ale stalo tusim 8 eur. No za rizoto, ktore si viem spravit aj doma a este z lepsej ryze, 8 eur nedam. To radsej 5 eur za pizzu, ktoru si doma v takej kvalite ako z pece urobit neviem :-)
V Estreme si ale dat rizoto a nie cestoviny, je ale hriech. Lepsie cestoviny v Bratislave najdes velmi tazko, urcite nie za 5-6 eur, co tam stoja. Robia ich kazde rano cerstve, a takych podnikov v BA nieje vela. Este to tak robi Europa Pub, ale tam su vyssie ceny, a nizsia kvalita. V lepsich hotelovych restikach urcite robia z cerstvych, no ale tam pod 10 eur nedostanes. :-) V Estreme ti este k tomu daju struhany parmezan, spickova obsluha, vynikajuca atmosfera. Si trufam tvrdit, ze za tie ceny od 5 eur, je Estremo, co sa tyka cestovin, top v celej BA. Myslim, ze tie olivovo cesnakove s chilli tam dokonca stoja 4,95, a lepsie cestoviny som vazne v BA nejedol. Hotely obehane nemam, to by som musel byt bohac, aby som chodil po luxusnych a hotelovych restikach, takze tam asi bude vela kvalitnych, no ale ludovej cenovej triede som nic lepsie nez Estremo nenasiel. Vazne tam skoc pozriet a daj si dubakove tagliatele, alebo tie gnocchi z gorgonzelou, ci olivove spagety. Budes prekvapeny, a inde si uz cestoviny urcite nedas. ;-)

Este doplnim, ze dobre rizotto asi bude aj v Allin. Kedze majitel vie ocenit talianske suroviny na pizzu, snad by nebol blazon, aby to nerobil aj pri rizotte. Ale overene to nemam, treba vyskusat. Kedze taliansky shop po novom uz distribuuje iba carnaroli, mozno ju tam dava aj majitel. :-) Ktovie.
Minimalne na cestoviny pouzivaju spagety De Cecco, co strci do vacku vsetko co som na slovenskom trhu videl. A to su len mierne nadpriemerne talianske spagety. :-) I tak o dve triedy lepsie nez Barilla, ktora je v taliansku priemerna znacka, nieco ako u nas spagety za 60 centov. No a tu z toho robia specialitu z talianska, skoro za 4 eura/kilo. Ach jaj, skoda reci.

No ak budem niekedy v BA, tak tvoje rady urcite vyuzijem. Tu v KE je nieco ako cerstve cestoviny nemyslitelne (teda niezeby som mal nieco proti fabrikovym cestovinam, ale zas bolonske ragu sa k spagetam proste nehodi ani sa to tak v Bologni nerobi). Vsade je to o tom, ze mas cestoviny (fusilli, farfalle, spaghetti, bucatini, penne...dokonca gnocchi a tortellini, cize je jasne, ze aj tie su kupovane a to uz pruser je) a k nim si mozes dat lubovolnu omacku, coho zmysel mi uplne unika. No a tie omacky su vyprazdnena flaska z lidlu, mozno tak este nieco k tomu. Alebo do carbonara daju smotanu a eidam ci emental. V lepsom pripade parmezan, ale do pecorina sa este myslim nikto netrafil. Su take problemy aj v BA tak rozsirene?
kukučka
14.03.12,22:43
nedávno bola na Delikatesách recenzia z KE
lofr
17.03.12,19:25
No ak budem niekedy v BA, tak tvoje rady urcite vyuzijem. Tu v KE je nieco ako cerstve cestoviny nemyslitelne (teda niezeby som mal nieco proti fabrikovym cestovinam, ale zas bolonske ragu sa k spagetam proste nehodi ani sa to tak v Bologni nerobi). Vsade je to o tom, ze mas cestoviny (fusilli, farfalle, spaghetti, bucatini, penne...dokonca gnocchi a tortellini, cize je jasne, ze aj tie su kupovane a to uz pruser je) a k nim si mozes dat lubovolnu omacku, coho zmysel mi uplne unika. No a tie omacky su vyprazdnena flaska z lidlu, mozno tak este nieco k tomu. Alebo do carbonara daju smotanu a eidam ci emental. V lepsom pripade parmezan, ale do pecorina sa este myslim nikto netrafil. Su take problemy aj v BA tak rozsirene?

V BA je to tiez pomerne rozsirene. Gastro sluzby v BA su fakt na otrasnej urovni, a ked vyberas nieco nahodne, vacsinou nedostanes nic extra, a to ani ked uz platis 6-7 eur. Vacsinou, musis ist az blizko k 10e, alebo vyssie. Proste, musis mat jednoznacny tip od niekoho a ist na istotu. Z toho vyplyva, ze tak 90% podnikov v BA je tiez o nicom. Dobre sa vsak daju predsalen najst. Napriklad, nakupujem v talianskom obchode ktory ma vpohode majitela, tak sa opytam o radu. A on mi rovno povedal, ze zasobuju jedinu pizzerku, Allin. Na cestoviny tam pouzivaju znacku De Cecco, a to mam overene, poznam tie cestoviny. Za 1,65 lepsie neexistuju a oni ich fakt pouzivaju. Cena cestovin 5,90, ked si pomyslim, kolko podnikov ma podobne ceny za cestoviny a urcite pouzivaju nejake lacne. Ostatni majitelia o tom ani nechcu pocut, ze by mali muku na pizzu pouzit taliansku za nejaky priplatok, a oproti zlatemu klasu, na pizzu nevhodnej, je tam obrovsky rozdiel v kvalite. Rovnako to plati o paradajkovej omacke, mozzarele, ci inych surovinach. Proste, specialne v BA, majitelia su vacsinou drzgrosi, krori v tom nehladaju nieco viac, iba zarabanie prachov. Casnici a posadka takeho podniku je z ich postoja otravena, co pokazi atmosferu. Chyba dobrosrdcenost.
Verim vsak, ze kvalita sa v BA da najst, ale dost casto medzi hotelmi, kde uz platis v pohode aj 15-20E. Si myslim, ze vsetci ti sefkuchari, co za nieco stoja, a vedia urobit fakt extra kvalitu, sa ukryvaju po hoteloch a nejakych luxusnych restikach. V strednej cenovej triede, je ich minimum. Vzdy ked som nahodou zahliadol dovnutra kuchyne, a uvidel sacik od cestovin, tak ma skoro prekotilo. Take shitne cestoviny by som si doma neurobil, moja minimalna kvalita su tie z Lidla. Ale len co ich dojem, tak pod De Cecco uz nejdem, to za 1,65 su tak bombove cestoviny, ze Barilla sa moze niekam vopchat, a v supermarketoch stoji rovnako. :-)