lofr
15.05.11,03:38
Rad by som prestal pouzivat margarin pri peceni (do cesta). Je lacny, a mozno sa rastlinne oleje konzistenciou hodia do cesta viac, neviem... niesom odbornik na pecenie.
Ale , co sa tyka zdravia, tak margarin je najvacsi humus aky existuje:
http://www.kramplova.sk/moj_nazor_na_clanok.php?idc=61

viem o tom, ze je to takmer umela hmota, nema vyzivovu hodnotu, ale to najhorsie, co margariny robia v tele, je, ze sa viazu na bunkovu membranu, kde maju byt prirodzene omega-3 mastne kyseliny, ktore prenasaju do bunky kyslik. Ked sa tam naviaze molekula stuzeneho rastlinne tuku (vzorec takmer ako umela hmota), telo sa ho uz nezbavi a bunka sa postupne zapchava... nemoze dychat. Toto je pomala smrt... pretoze jediny sposob, ako moze bunka zacat opat dychat, je rozdelit sa, a v nadeji dufat, ze majitel tela margarin prestane jest a zacne jest omega-3 mastne kyseliny, z ktorych si nova bunka namnozi novu bunkovu membranu... stara postupne odumiera, pretoze sa zadusi. Ako vidno, pokial sa konzumuje pravidelne stuzeny tuk (dnes to robi vacsina ludi - sladkosti kazdy den, margariny kazdy den), bunky sa pomaly zacpavaju, dusia sa, cele telo postupne degeneruje, doslova sa zadusi na mikrourovni... clovek zomiera predcasne, na srdcove choroby a degenerativne choroby...
Z tohto dovodu, by som margariny rad vyhodil do kosa a uz nikdy na ne nesiahol.
Avsak, rad peciem, a vo vacsine receptov na cesto je pridanie margarinu Hera, alebo tuku na pecenie. Su to lacne vecicky, ano... asi o 50% lacnejsie nez maslo, ale ja by som radsej maslo.

Moja otazka znie:
V akom pomere nahradit maslo, aby sa nezmenil recept.
Ak je recept, ze na 200g muky primiesat 100g Hery, kolko mam dat masla? Obsahuje totiz viac tuku nez margarin. Mam tam dat 100g masla, alebo staci o 10% menej, teda 90?
Niekto, kto sa vyzna v peceni, prosim poradte. O cenu mi nejde, vobec mi nieje luto slahnut drahe maslo do cesta na pecenie. Luto mi bude vyhadzovat tisice eur na liecenie v buducnosti, ak budem hltat taky sajrajt ako margariny.
hubatá
15.05.11,06:04
Nemáš to trošku dopletené? Výrobok pod názvom "Margarín" nepoznám ........ Namiesto Hery, Helii dávaj maslo v pomere 1:1. Vieš čo je to pravé maslo? Také v obchode už nedostaneš, jedine ak si kúpiš kravu a sám si ho vyrobíš.
misomiso
15.05.11,06:53
A co tak olivovy olej? Ja nevarim nepeciem, ale ked varim alebo peciem, tak vsade olivovy olej.
veronikasad
15.05.11,07:14
Nemáš to trošku dopletené? Výrobok pod názvom "Margarín" nepoznám ........ Namiesto Hery, Helii dávaj maslo v pomere 1:1. Vieš čo je to pravé maslo? Také v obchode už nedostaneš, jedine ak si kúpiš kravu a sám si ho vyrobíš.
ale dostaneš, ak bude kupovať maslo, nie masielko ... Treba pozerať zloženie výrobku a obsah tuku. (nechcem robiť reklamu, ale napr. MILSY a RAJO ešte robia aj kvalitné maslo).
Brčo
15.05.11,08:08
A co tak olivovy olej? Ja nevarim nepeciem, ale ked varim alebo peciem, tak vsade olivovy olej.
Olivovy olej nie je vhodny na pecenie,smazenie a akukolvek tepelnu upravu!Olivovy olej je bomba-ale iba v studenej kuchyni.Ja by som doporucil kokosovy-je drahy,ale jediny v ktorom sa pri tepelnej uprave netvoria karciogeny... a chuti super:)
tetrisss
15.05.11,09:37
Dnes su mliekomaty, kde dostanes neodtucnene mlieko, keby si chcel byt uz taky prirodny a z neho si mozes urobit aj maslo, aj tvaroh, aj syr, na nete najdes na to recepty. No margarin je plne nahraditelny maslom 1:1 a naozaj sa da kupit este aj normalne maslo, ktore ma 82 % tuku.
tetrisss
15.05.11,09:39
Zabudla som este na ten olej, da sa nahradit v niektorych cestach,ako kysnute, ale urcite nie olivovy, ale z nasich rastlinnych.
lofr
15.05.11,10:00
Nemáš to trošku dopletené? Výrobok pod názvom "Margarín" nepoznám ........ Namiesto Hery, Helii dávaj maslo v pomere 1:1. Vieš čo je to pravé maslo? Také v obchode už nedostaneš, jedine ak si kúpiš kravu a sám si ho vyrobíš.
Ja volam margarinom vsetko, co sa tvari ako maslo, ale pozostava so stuzenych tukov. Este pred 100 rokmi stuzene tuky neexistovali, ale pieklo sa veselo. Vedel som, ze pravdepodobne z masla (z coho ineho, ze), len som potreboval vediet ten pomer, ze sa to da nahradit normalne 1:1. Zase blby niesom, neboj, o tukoch viem pomerne dost... pozeram si sortiment v obchodoch, a vsetky tuky na pecenie su viacmenej stuzene tuky, a tomu by som sa rad vyhol.
Co sa tyka masla, v Bratislave este nedavno predavali na jednom mieste rucne mutene maslo... pre maly zaujem to zrusili, bolo asi 2x drahsie, nez to v obchodoch. Ano, najlepsie by bolo asi pouzit cerstve surove mlieko a vyrobit maslo z neho. Ale myslim si, ze maslo je este jeden z tych vyrobkov, ktory ostal ako tak kvalitny... ked tam je aspon 82% tuku a nic ine, tak to proste nemozu inak robit, ako so smotany. Takych cistych masiel je pomerne dost, lisia sa v cene od 5 eur/kilo (Lidl) az po drahsie 9 eur/kilo (Liptov, Rajo). Najlepsie maslo, ake som jedol, robi Milko, take BIO maslo 200g balenie, so zelenym napisom a bielo-zltym obalom. Predava ho Terno za 11,25/kilo. Ostatne BIO masla su lacnejsie TO -tesco organic, NaseBIO v Bille, stoja okolo 9-10/kilo, ale nechutia tak dobre ako to Milko. Chutia tak obycajne, ako ostatne masle. Verim, ze rucne mutene maslo domacky vyrobene ma ovela lahodnejsiu a smotanovejsiu chut, nez vsetky na trhu. Tie predrazene dovozove z Rakuska z alpskeho mlieka som neskusal, predavaju ich v BIO obchodoch, ale tam uz cena ide nad 12/kilo. Ako zlaty stred vidim BIO masla za cca 9eur/kilo, ja som zastanca BIO produkcie co sa tyka chovu zvierat, velmi nemusim tie natlacene zvierata na sebe z normalneho chovu.
Este velmi dobre maslo za rozumnu cenu je Oravske Maslo... predavajuho ho po stankoch s tradicnymi mliecnymi vyrobkami, bud v sacku v 350g baleni, alebo normalne zabalene 125g. Napriklad, v Trznici na Tranvskom Myte ho predavaju. Ma velmi priaznivu cenu okolo 7-7,5eura za kilo, a chuti pomerne dobre, myslim, ze aj lepsie nez Liptov, ktory sa pohybuje vzdy nad 9 euro/kilo. Na chut toho BIO milko 200g vsak ziadne z tychto nedosahuje.

Dakujem za odpovede, nahradim teda margarin maslom v pomere 1:1. Chcem zistit, ci bude nejaky rozdiel v chuti v ceste, ked pouzijem lacne za 5-6/kilo, alebo to najlepsie Milko za 11,25/kilo. Na chlebe to urcite citit, ale pri peceni sa to moze zmenit, ved maslo je vystavene nad 150 stupnov a mozno ziaden rozdiel v chuti cesta nebude. V tom pripade by sa oplatilo vzdy pouzit najlacnejsie maslo, ale prave (82% tuku), idealne kupit nejake v akcii.
Co sa ceny tyka, kolac sa tymto postupom predrazi, kedze lacne margariny stoja okolo 1,5-2 eura za kilo, Hera myslim stoji 2,5/kilo alebo tak nejak, co je 2x lacnejsie oproti najlacnejsiemu maslu, a 4x lacnejsie oproti tomu BIO milko. Do takeho priemerneho domaceho kolaca ide cca 100-125g masla, cize priplatok za prechod z margarinu na maslo bude cinit cca 65-70 centov na 1 kolac. (pocitane z priemernych hodnot margarin - 2 eura/kilo, maslo 7,5 euro/kilo) Pokial sa pouzije to najlacnejsie z Lidla za 5 eur/kilo, potom bude prechod cinit 37,5 centu, co sa myslim oplati, pretoze i najlacnejsie maslo vyrobene iba z mlieka bude podstatne menej skodlive, ako najlepsi margarin. Takze pre ludi, co chcu piect, ale nechcu pritom pouzivan najvacsi sajrajt, aby usetrili a trochu si aj setrit zdravie, doporucujem porozmyslat nad zamenou margarinu za maslo... za 40-50 centov na 1 kolac to podla mna stoji za uvazenie, ked si clovek predstavi, kolko zaplati za nejake zdravotne problemy po 25 rokoch jedenia margarinov. (nehovoriac o tom, ako sa bude citit)
Ak robi kolac 1x do tyzdna pre rodinu, tak to vychadza na priplatok 50cenotvx52 = 26 euro rocne. Za 20 rokov pecenia s maslom to vychadza na 520 euro. Takze otazka je, kolko skody urobi 20 rocne konzumovanie margarinov, a ci sa tato "zdravotna poistka" oplati. Ja co sa tyka penazi, urcite nemam problem, radsej budem setrit na nejakych somarinach, co clovek ani k zivotu nepotrebuje, ako na zdravi. Myslim, ze ludia sa casto zadlzuju na ovela vacsich zbytocnostiach, zoberu na hypoteku dom, ktory je o jednu miestnost vacsi, a priplatia si kvoli tomu 10000 do hypoteky na 20 rokov. Na zdravie pritom zabudaju, radsej by som sa trochu uskromnil v luxuse, a tych 10000 za jedlu blbu miestnost rozdelil medzi taketo zlepsovaky na zdravi, napriklad 520 eur z tej hypoteky by mohlo ist do masla na pecenie. :-)
Slayer666
15.05.11,10:03
No kedze olivovy olej ma svoju osobitu chut, rozhodne by som ho nepridaval do sladkych veci. A do slaneho peciva tiez len tam, kde sa hodi.

V roku 1869 vyhlasil Napoleon III sutaz. Islo o to, vynajst lacnejsiu nahradu za maslo. Vyhral ju chemik Hippolyte Mège-Mouriés so svojim oleomargarinom, cize margarin nenahradzame, ale vraciame sa k povodnej prisade, ktora je aj chutnejsia (resp. aj nejaku chut ma). Takze rozhodne maslo.
ivka70
15.05.11,10:25
Na pecenie sa v minulosti pouzivala aj bravcova mast, nielen maslo.
lofr
15.05.11,10:38
Ano Slayer, presne rovnake je to aj s kokosovym maslom. Prida tam kokosovu prichut, tym padom je to uz nieco ine, nez s maslom. Niekde sa moze hodit, inde nie.
Co sa tyka bravcovej masti, tak to nic pre mna, snazim sa stravovat vegetariansky, navyse neverim tym kecom, co sa vsade pise, ze je to zdravsi tuk, nez vsetko ostatne...
Darina1234
15.05.11,10:46
my sme doma mali original domaci smalec, ale do pečenia sme nikdy nepridavali, ale , že je dobry a zdravý na chleba s cibulkou, tak to teda hej
lofr
15.05.11,10:53
Dobre, podeli sa niekto este s nejakym dobrym maslom za rozumnu cenu, urcite musi v nejakej malej predajni niekto nosit nejake domace.
Alebo este chvilu pockat, konecne schvalili predaj domacich vyrobkov z dvora, tak snad by mohol niekto zacat predavat domace lahodne maslo. :-)
Rozalka
15.05.11,10:57
Olivovy olej nie je vhodny na pecenie,smazenie a akukolvek tepelnu upravu!Olivovy olej je bomba-ale iba v studenej kuchyni.Ja by som doporucil kokosovy-je drahy,ale jediny v ktorom sa pri tepelnej uprave netvoria karciogeny... a chuti super:)
To som si tiež - mylne - myslela, kým ma domáci v HR nepresvedčili o opaku, odvtedy mám v kuchyni len pravý olivový olej a pravé maslo (+ pre zdravodné účely tekvicový olej s pridaním jódu)
Darina1234
15.05.11,10:57
ja myslim, že to ešte nejaký en čas potrva kým si kupiš maslo z dvora, ale odporučam ako tu už bolo pisane, domace mlieko nechať skysnuť, zozbierať smotanu a dať do ručneho šlahača.
Dobre maslo je aj od Sabi.
Lubaba
15.05.11,11:01
Olivovy olej nie je vhodny na pecenie,smazenie a akukolvek tepelnu upravu!Olivovy olej je bomba-ale iba v studenej kuchyni.Ja by som doporucil kokosovy-je drahy,ale jediny v ktorom sa pri tepelnej uprave netvoria karciogeny... a chuti super:)
http://zdravie.pravda.sk/co-treba-vediet-o-olivovom-oleji-daz-/sk-zvyziva.asp?c=A090731_232659_sk-zvyziva_p42
http://www.biosvet.sk/biosvet/eshop/1-1-BioPotraviny/112-2-Oleje-lisovane-za-studena/5/67-Olivovy-olej-TUNISKO-500ml-aj-na-pecenie-a-smazenie
http://www.ekotrendmyjava.sk/sk/produkty/pochutiny/oleje/biolinie-olej-na-pecenie-a-vyprazanie-750ml
lofr
15.05.11,14:41
http://zdravie.pravda.sk/co-treba-vediet-o-olivovom-oleji-daz-/sk-zvyziva.asp?c=A090731_232659_sk-zvyziva_p42
http://www.biosvet.sk/biosvet/eshop/1-1-BioPotraviny/112-2-Oleje-lisovane-za-studena/5/67-Olivovy-olej-TUNISKO-500ml-aj-na-pecenie-a-smazenie
http://www.ekotrendmyjava.sk/sk/produkty/pochutiny/oleje/biolinie-olej-na-pecenie-a-vyprazanie-750ml
Obavam sa, ze okolo olejov a ich kazivosti pri tepelnej uprave, je na internete a v odbornej literature taky chaos a zjavne protirecenie si, ze jediny sposob, ako zistit, kde lezi pravda, je zafinancovat vlastny experiment. Doniest rozne oleje, vystavit ich teplu a potom urobit v laboratoriu experimenty.
Ja sam neviem, kde pravda lezi. Ked mam pridat olej do nejakej plnky na pecenie, pozriem si, pri akej teplote sa ma kolac piect. Pokial je to do 180 stupnov, pouzivam slnecnicovy olej za studena lisovany v BIO kvalite, za 5eur/liter (V DM ho maju). Som nazoru, ze ked je olej kvalitne vylisovany, tak jednorazove vystavenie teplu ho az tak neznehodnoti, ako ked je uz lisovany za tepla. Pri peceni nad 180 stupnov je otazka, ako to rastlinne oleje preziju. Co sa tyka repkoveho oleja, tak ten na tepelnu pripravu ani pecenie nepouzivam, pretoze obsahuje omega-3 mastne kyseliny. Tie su sice v prirodzenej forme zdraviu neuveritelne prospesne, no na druhej strane, su velmi kazive, a potom su naopak velmi skodlive. Preto mi pripada zlaty stred kvalitny slnecnicovy olej, vystaveny len jednorazovemu teplu priamo pri priprave pokrmu. Co sa tyka olivoveho oleja, ten by som pri peceni nepouzival z toho dovodu, ze ma specificku pachut a takisto je otazna jeho stabilita... tu neviem, comu verit. Snad na jemne prazenie spolu s cibulkou ci zeleninou, na rychle omacky napriklad do cestovin, ked jeho teplota nepriesiahne 150 stupnov, by som sa neobaval. Ale na pecenie v rure, by som ho asi nepouzival.
Snad jedina istota je kokosovy olej a sadlo... tieto dve veci si myslim, ze sa pri tepelnom posobeni znehodnocuju minimalne. Pozor, nepomylit si kokosovy olej s palmovym... palmovy je naopak velmi skodlivy.
Slayer666
15.05.11,15:29
Arasidovy olej by sa tiez nemal prepalovat.
osky
15.05.11,18:32
miesto masla mozes pouzit i olej do niektorych kolacov,ale nie do treneho cesta.
ked si das maslo pomaly roztopit do pohara,uvidis kolko to bude-presne tolko oleja budes potrebovat.
lofr
15.05.11,22:24
Dnes som urobil experiment, robil som 3 poschodovy kolac , naspodu je cesto, v strede tvarohovo-pudingova plnka, navrchu sneh. Cesto som robil v dvoch miskach polovicne mnozstvo, a do jednej som pouzil margarin z Lidla 70%, a do druhej som hodil maslo Liptov. Vzdy som ho chcel otestovat. Ochutnal som ho na kraj nozika, a chuti podstatne lepsie nez ostatne co som mal... len velmi mierne zaostava za tym Milko BIO. Bol som milo prekvapeny.
Ale spat k teme. Pri mieseni cesta som si vsimol, ze sa to nemoze zamienat 1:1, ale podla % tuku, presne ako som si myslel. Cize, toho Liptova 82% tam treba dat o nieco menej, nez 70% margarinu. Cesto z margarinu bolo totalne lepive, zle sa s nim manipulovalo, a rozotret ho na plech na papier na pecenie bola poriadna fuska. Cesto z masla Liptov bolo krasne vonave, a nebolo zdaleka take lepive. Vsimol som si, ze je podstatne mastnejsie, aj preto sa tak nelepilo. Nadherne sa s nim robilo, a rozotret ho na papier na pecenie ma stalo ani nie polovicu namahy. Tieto boli s polohrubej psenicnej muky. Potom som skusil urobit este tretie cesto, maslo Liptov, a zmes Spaldovej muky a polohrubej. Toto cesto islo trochu tazsie zarobit, dlhsie to trvalo a bolo tiez dost lepive, avsak, ked sa uz spojilo, robilo sa s nim neuveritelne lahko. Islo najlepsie roztlacit a urobit z neho jednoliatu vrstvu na papiery na pecenie. Tie prve dve cesta boli z polohrubej muky.
Uz sa tesim, az kolac vychladne a ochutnam, a tam jasne pocitim rozdiel medzi margarinom a maslom, lebo jedna strana kolaca je robena s margarinom a druha polka s maslom Liptov. Ostatne je vsetko rovnake. Pri mieseni cesta , Liptov skaredo natrhol prdel margarinu vo vsetkych smeroch... vonavejsie, uz v rukach bolo citit, ze je to proste priroda, zatial co margarin umelina, a roztlacenie na plech bolo u Liptova rozpravka, zatialco u margarinu peklo. Ale mozno je to aj kvoli tomu ,ze som pouzil to z Lidla 70%, mozno Palmarin alebo Hera su lepsie margariny. V kazdom pripade, co sa tyka zdravotnemu vplyvu na telo, i tu Liptov natrhne margarinu prdel, kedze stuzene tuky su peklo pre bunkove membrany.
Posledne kriterium bude chut a konzistencia, co si overim asi az zajtra, pretoze dany kolac je najlepsi po 12-24 hodinach v ladnicke.

Inak, neuveritelne mi pomohol internet, co sa tyka snehu. Robil som to nedavno len prvy krat, a vzdy mi to nevyslo. Potom som pobehal internet, a nasiel som o tom temy. Podelim sa s mojim vycucom, ktory som poskladal skopirovanim roznych prispevkov po internete.


"Zatial urobime sneh: Rozslahame 4 bielka a 75-100g krys. jemneho cukru (povodne 200) a 1 CL solamylu. Sneh by mal byt tak tuhy, ze ked sa obrati misa, nevyleje sa.
Na upeceny kolac dame sneh rozvnomerne, a dame este zapiect na 10 minut.
Snah:Ja som sa tu naučila a funguje mi to,že naozaj misa aj metličky musia byť nemastné a preto je dobré ich vytrieť citrónovou šťavou.
A robím ako Aderiarleen, t.j. štipka soli a šľahám na nižšej rýchlosti hodnú chvíľu,a až potom "šľahám na sneh".
vajicka si musim vybrat z chladnicky skor, aby mali teplotu miestnosti, nesmu byt studene z ladnicky.
cukor musi v byt extra jemny (takze trstinovy asi mierne premixovat (1-2 sekundy), nieco medzi praskovym a krystalovym.
Ze vraj sneh sa lepsie skor susi, takze ja by som recept upravil takto: 32 minut zakladnych pri 175 stupnov.
A potom to dat na 5 minut na 175 stupnov, a vypnut. A nechat kludne este dalsich 15.
Sneh z bielkov sa rýchlejšie vyšľahá, ak k bielkom pridáme štipku soli. (Soľ vstrebáva mastnotu z bielkov) Samozrejmosťou je tiež, že metličky na šľahanie používame na sneh vždy dobre umyté (aby neboli mastné napr. od krému) a pokiaľ to je možné vychladené (napr. opláchnuté nie teplou, ale studenou vodou).
dostane kúsok žĺtka, pridajte do neho okamžite niekoľko kvapiek citónovej šťavy.
Nádoba, v ktorej šľaháme sneh alebo šľahačku, musí byť dokonale čistá a zbavená mastnoty. Ak sneh pekne nepení, často je na príčine špinavá alebo zamastená nádoba.
Sneh sa roztečie pri vmiešavaní do horúcich pokrmov. Zabránime tomu tak, že pred pridaním snehu jedlo trochu ochladíme. Sneh nesmie byť ani veľmi tekutý, ani priveľmi hustý. Jeho tuhosť si otestujeme takto: ak po ňom prejdeme lyžicou, musí po nej ostať ryha, ktorá sa hneď neuzavrie.
Bielky šľaháme na sneh bez prestania, až do požadovanej hustoty inak zvodnatejú a už ich neušľaháme."


S touto vybavou som sa i dnes pustil do snehu. Velmi rychlo som odhalil vsetky svoje chyby ktore som robil a dnes mi vysiel kralovsky dobry sneh, ani som tomu nemohol uverit. Presne taky, ze je taky husty, ze stoji v miske, a ked prejdem lyzicou, diera sa nezleje. Zlaty internet...
misomiso
15.05.11,22:55
To, ze olivovy olej nie je vhodny na tepelnu upravu je akasi povera, ktora vznikla asi tym, ze sa jednoducho vsade pise, ze v studenej kuchyni treba pouzivat olivovy. No - samozrejme, olivoy je drahy a ak chceme zachovat vsetky ziviny a esta aj aromu, tak je pre mnohych (vzhladom k cene) hriech na tom fritovat hranolky.

Do pecenia je v pohode a mne tam, ta chut dokonca chuti. Treba si uvedmomit, ze ak sa nejaky kolac pecie povedzme 30 mon na 180 stupnov, tak vzhladom k tomu, ze:

1 cesto vkladame studne
2 obsahuje vodu, odparuje sa a ochladzuje
3 tepelne izoluje

vo vnutri nema ani zdaleka 18O stupnov, mozno jemne nad 100 a aj to nie 30 minut.
katalóg
15.05.11,22:58
Dr. Bukovský:

"Mýtus č. 2: Maslo je zdravšie a výhodnejšie ako margarín
Chyba! Maslo = nasýtený tuk. Všetky zdravotnícke organizácie na svete odporúčajú znížiť príjem nasýtených tukov na minimum. Väčšina mäkkých margarínov na našom trhu obsahuje omnoho menej nasýtených tukov, žiaden cholesterol a žiadne až zanedbateľné množstvo tzv. transmastných kyselín (ktoré boli v minulosti najsilnejším argumentom proti margarínom). Sú určite zdravšou variantou ako maslo, len si treba na etikete dôkladne prečítať, či sú určené výlučne na studenú kuchyňu alebo aj na varenie a pečenie."
http://www.akv.sk/index.php?option=com_content&task=view&id=564&Itemid=30

Napriek tomu mnohí internisti sú zástancom masla, margaríny doslova zakazujú a vysvetľujú aj dôvody.
katalóg
15.05.11,23:05
Od čoho závisí farba masla vyrobeného z čistej smotany a prečo je oravské z tržnice "žltšie" ako napr. z Raja?
lofr
16.05.11,06:24
Od čoho závisí farba masla vyrobeného z čistej smotany a prečo je oravské z tržnice "žltšie" ako napr. z Raja?
Toto som si tiez vsimol, a neviem. Do Oravskeho pochybujem, ze budu liat nejake farbivo.
Este zltsie je tiez Liptov, aj Milko BIO... Rajo je naopak dost biele, aj TO organic je take dost biele.
misomiso
16.05.11,06:34
Od čoho závisí farba masla vyrobeného z čistej smotany a prečo je oravské z tržnice "žltšie" ako napr. z Raja?

Podla vlastnych skusenosti od toho, ci je vyrobene zo cerstveho alebo kysleho mlieka. Priemyslne sa robi zo sladkeho, oni ten tuk vedia oddelit, tradicny sposob je nechat mlieko odstat - a v podstate skysnut. Aj chut ma inu, oproti tomu tradicnemu to priemyselne ako keby nemalo ziadnu chut - lebo neskyslo.

Okrem toho urcite zalezi aj na tom, co kravy zeru, ci nejaky odpad, alebo sa pasu.
Rozalka
16.05.11,17:29
miesto masla mozes pouzit i olej do niektorych kolacov,ale nie do treneho cesta.
ked si das maslo pomaly roztopit do pohara,uvidis kolko to bude-presne tolko oleja budes potrebovat.

Mám skvelý recept na trenú bábovku, nikdy by som nedala nič iné, než olej (5 vajec, 25 dg ph múky, 25 dg cukru, 1 dcl mlieka, 1 dcl oleja - olej a mlieko pridávame postupne, po lyžiciach) - je fantastická, vlhká a jemná ako čerstvá rosa.
Tweety
16.05.11,17:34
Mám skvelý recept na trenú bábovku, nikdy by som nedala nič iné, než olej (5 vajec, 25 dg ph múky, 25 dg cukru, 1 dcl mlieka, 1 dcl oleja - olej a mlieko pridávame postupne, po lyžiciach) - je fantastická, vlhká a jemná ako čerstvá rosa.
Verím, že je skvelá, ale naozaj, trené cesto je cesto maslové, nie olejové.:) Nechceš zmeniť názov na olejovú?
Rozalka
16.05.11,17:46
Môžem.
V čom tkvie trenie? vajcia s cukrom? cukor s maslom?
Tweety
16.05.11,17:55
Vajcia s cukrom a maslom dokopy.
Rozalka
16.05.11,19:56
Takže vajcia s cukrom a nejaký tuk, žiadny prehrešok, ak bábovku vediem v receptári ako trenú (lebo naozaj to treba trieť). ;)
Tweety
16.05.11,20:13
Ale musíš uznať, že maslo sa lepšie trie, ako olej.:--- Robím trený čerešňový a to je tiež mňamka, skoro ako tvoja bábofka.:---.
osky
16.05.11,20:48
pokial viem,tak cesto sa vola trene preto,ze najskor sa trie maslo s cukrom-potom sa postupne po jednom pridavaju zltka.a to maslo s cukrom sa musi triet velmi dlho,az na taku penu.neviem ci s olejom by to slo.
ale rozalka,ja mam tiez overeny recept na olejovu babovku a ten pouzivam aj na hocico ine,napr.aj na torty a je skvely.
ale v diari vediem ako olejove.
tetrisss
17.05.11,18:22
Lofr, ako dopadol ten kolac?chutil? Jasne, ze kolace z masla su uplne iny level, ako ked pouzijes margarin akehokolvek druhu. Najma sa to da vidiet pri plnkach, ja osobne tie s margarinom neznasam, ako nahle sa mi plnka lepi na zuby, kolac odhadzujem a s prepacenim aj vypluvam. V podstate sa dost cudujem, co za kolace dnes ludia jedia v cukrarnach, samy polotovar a chemia.
osky
18.05.11,07:49
niekde sa tu spomina ze najvhodnejsi na tepelnu upravu je kokosovy tuk-olej,ale pozrela som si na nete info,ohladom palmoveho oleja a aj kokosovy sa uvadza ako nezdravy,velmi kaloricky,nakolko aj tento podobne ako palmovy obsahuje prirodne nasytene mastne kyseliny vo velkom mnozstve.
takze aj kokosovy,je sice odolny voci teplu,ale nezdravy,pokial som to teda dobre precitala.....
hubatá
24.05.11,12:54
Nie je mi jasné prečo sa zadávateľ témy sústredil len a len na margarín - veď ten jem v koláči v minimálnom množstve maximálne 1-2 krát do týždňa a koniec-koncov bez koláča sa dokážem zaobísť, nepotrebujem ho nutne k životu. Môžem ho nahradiť napr. zdravším ovocím.
Zaujímalo by ma ale ako sa zadávateľ témy vyrovnáva s kvalitnou potravín bez ktorých nie je možné žiť: minerálky, mäso, ovocie, zelenina, mlieko, syry. Tiež to takto každý deň rozpitvávaš, preratávaš, obiehaš predajne so zdravou výživou ako u margarínu? Lebo venovať sa takto do podrobností len margarínu bez ktorého sa dokážem zaobísť mi príde - smiešne.
katalóg
24.05.11,15:31
Nie je mi jasné prečo sa zadávateľ témy sústredil len a len na margarín - veď ten jem v koláči v minimálnom množstve maximálne 1-2 krát do týždňa a koniec-koncov bez koláča sa dokážem zaobísť, nepotrebujem ho nutne k životu. Môžem ho nahradiť napr. zdravším ovocím.
Zaujímalo by ma ale ako sa zadávateľ témy vyrovnáva s kvalitnou potravín bez ktorých nie je možné žiť: minerálky, mäso, ovocie, zelenina, mlieko, syry. Tiež to takto každý deň rozpitvávaš, preratávaš, obiehaš predajne so zdravou výživou ako u margarínu? Lebo venovať sa takto do podrobností len margarínu bez ktorého sa dokážem zaobísť mi príde - smiešne.
Musím sa lofra zastať. Založil delikátnu tému http://www.porada.sk/t167966-dobra-stranka-forum-o-strave.html, lenže tam sa horšie prispieva, nakoľko uvedomelých ľudí je pomenej (čo sa stravy týka).
Ja to chápem aj ako osvetu.
S kvalitou sa trápim aj ja. Ja v podstate nemám čo kúpiť nielen pre seba v bežných obchodoch, všade sú umelé tuky, množstvo cukru, E-čok.
A tuku vôbec vo všetkom, nakoľko tuk je chutný a pridáva sa všade.
Na všetko v bioobchoch nemám. A nakoniec je veľmi smutné, že vznikom bioobchodov sa katagorizujú ľudia, čo pred dajme tomu sto rokmi z tohto hľadiska nebolo.
Doplácame na to všetci, pretože finančné náklady spoločnosť prenáša časom do zdravotného stavu obyvateľstva a prenáša sa aj na ďalšie generácie.
Na dezert sa chytí takmer každý. Na zdravú stravu nie. Tebe bolo hej donedávna, nemala si problém. Ja som tiež vyrástla na úrode z rodičovskej záhrady.
Dnes trávnik, trávnik, trávnik, sem-tam sosna, živý plot, a diktát obchodnej politiky a EÚ.
lofr
24.05.11,18:10
Lofr, ako dopadol ten kolac?chutil? Jasne, ze kolace z masla su uplne iny level, ako ked pouzijes margarin akehokolvek druhu. Najma sa to da vidiet pri plnkach, ja osobne tie s margarinom neznasam, ako nahle sa mi plnka lepi na zuby, kolac odhadzujem a s prepacenim aj vypluvam. V podstate sa dost cudujem, co za kolace dnes ludia jedia v cukrarnach, samy polotovar a chemia.
Podaril sa a chutil viac, nez som cakal. Odvtedy som ho este par krat urobil a zistil som zaujimavy fakt. Ked som jedol ten z kvalitnych surovin, neodpalilo ma to tak. Proste, aj ked som ho zjedol viac, nebolo mi tak zle. Zato ked som jedol taky isty urobeny z margarinu a praskoveho cukru, uz po malom mnozstve mi bolo dost tazko.
Pre vacsinu ludi, ktorym som vsak dal ochutnat, prirodzenejsie ich chutil ten umely. Mal take umele zvyraznene chute, a na take su zvyknuti. Pretoze nic ine nejedia po cukrarnach a sami si robia z lacnych surovin. U toho z kvalitnych surovin, som mal pocit, akoby som nejedol len umelu sladkost, ale aj kvalitnu vyzivnu potravinu, z ktorej sa telo najedlo a dokazalo ziskat nejake ziviny.
Margarin, co mi ostal, som vyhodil, a uz nikdy ho viac nebudem pouzivat. Kupil som ho len na porovnanie, jednorazovo.
I ja sa ludom cudujem, pretoze sladkosti sa daju napiect aj zo zdravych surovin. Asi najvacsi skok urobi zamena praskoveho cukru za trstinovy. Ten mi ani vo vacsom mnozstve neurobi v traveni taky humbuk ako praskovy.
Ja osobne som to vyriesil tak, ze vsetky sladkosti v lesklych obaloch plnych chemie a stuzenych tukov (tycinky, cokolady, oblatky, cukriky... to co ludia bezne kupuju a coho maju plne kosiky dnes) som zamenil za tradicne slovenske, ako ovocne kolace, vianocka, strudle a podobne a tym zazeniem chute na sladke. No a naucil som sa napiect dobre kolace, ako napriklad co som piekol teraz. V cukrarnach nejedavam tie humusne kremove a tukove sladkosti, tukovy kolac si spravim napriklad tak, ze zoberem ako zaklad psenicny ... napr vianocku, a natrem si na nu kvalitne maslo... a dobry visnovy dzem... mnam, vsak toto strci do vacku vacsinu tych hnusnych sladkosti v ligotavych obaloch zo supermarketov.
lofr
24.05.11,18:19
niekde sa tu spomina ze najvhodnejsi na tepelnu upravu je kokosovy tuk-olej,ale pozrela som si na nete info,ohladom palmoveho oleja a aj kokosovy sa uvadza ako nezdravy,velmi kaloricky,nakolko aj tento podobne ako palmovy obsahuje prirodne nasytene mastne kyseliny vo velkom mnozstve.
takze aj kokosovy,je sice odolny voci teplu,ale nezdravy,pokial som to teda dobre precitala.....

Ja som zase informovany, ze kokosovy tuk je najzdravsi tuk, aky existuje. Na jeho travenie ani netreba zlc. V jednej publikacii o tom, ako v tele vznika energia, som cital, ze je to tuk, z ktoreho vie telo ziskat najlepsie energiu a je to vobec jediny kandidat ako zdroj energie pre sportovcov... pretoze kazdy iny tuk sa travi ovela dlhsie a na sportovy vykon energiu iba odobere.
Nemoze byt viac kaloricky, pretoze kazdy cisty tuk ma rovnaku kaloricku hodnotu a to 36KJ na gram. Je to vsak totalne nepresne a neporovnatelne so sacharidmi, kedze travenie tukov je dlha a kompikovana zalezitost, navyse, aj ich vyuzitelnost (napriklad, energeticka hodnota margarinu je okolo nuly... su to pre telo nepouzitelne tuky... hoci v tabulke si precitas, ze to ma tolko a tolko KJ. Dostanu sa do pecene, ta sa ich snazi eliminovat ako toxicku zluceninu... takze v skutocnosti telo o energiu odoberaju)
Ja skor verim tomuto textu:
http://www.biologika.sk/e-obchod-p_1-57-kokosovy-olej.html
lofr
24.05.11,18:35
Nie je mi jasné prečo sa zadávateľ témy sústredil len a len na margarín - veď ten jem v koláči v minimálnom množstve maximálne 1-2 krát do týždňa a koniec-koncov bez koláča sa dokážem zaobísť, nepotrebujem ho nutne k životu. Môžem ho nahradiť napr. zdravším ovocím.
Zaujímalo by ma ale ako sa zadávateľ témy vyrovnáva s kvalitnou potravín bez ktorých nie je možné žiť: minerálky, mäso, ovocie, zelenina, mlieko, syry. Tiež to takto každý deň rozpitvávaš, preratávaš, obiehaš predajne so zdravou výživou ako u margarínu? Lebo venovať sa takto do podrobností len margarínu bez ktorého sa dokážem zaobísť mi príde - smiešne.

Z jednoducheho dovodu... pretoze viem, ako sa spravaju stuzene tuky v tele. Poviem ti, ze si myslim, ze konzumacia margarinu raz za tyzden, je viac skodliva, ako dat si sladkost z masla kazdy den. Je to preto, ze toxickych tukov sa telo velmi tazko zbavuje. A najhorsie so vsetkych su takzvane stuzene tuky. S nimi je to dost podobne, ako z olovom, a tazkymi kovmi, ktorych sa telo takmer nevie zbavit a pomaly sa v nom hromadia.
Stuzene tuky maju jednu velmi neprijemnu vlastnost, a to, ze zacpavaju bunkove membrany (neviem, ci som to tu aj nepisal). Prirodzene sa v bunkovej membrane nachadzaju tuky tvorene omega-3 mastnymi kyselinami, a vdaka nim funguje prenos kyslika... teda bunka moze dychat. Ak bunky dychaju, teda prenasaju kyslik, vnutri nich prebiehaju vsetky deje naplno, a vsetko sa v ohni spali... lebo energia v tele je vlastne ohen, ktory hori vdaka oxidacnym reakciam kyslika. Stuzeny tuk sa dostane do bunkovej membrany, a uz ju neopusti... samozrejme, kyslik ale neprenasa. Takze, ako sa postupne krmis margarinom, kazdou konzumaciou si zacpes dalsie bunkove membrany, a bunkove dychanie postupne upada. Tvoje pluca sa nadychuju, do tela sa dostava kyslik, dokonca aj do krvi... ale akosi nieto energie... preco? Lebo nie len do krvi sa musi kyslik dostat, ale do buniek. Tvoje telo je vlastne spolocenstvo buniek, a ked kyslik kruzi v krvi, a nedostane do buniek, je to rovnake, akoby si vlastne ani nedychala.
Takze, toto robia v skratke margariny. Ako sa telo tych "stuplov" v bunkovych membranach zbavi? Velmi tazko, jediny sposob je, ze sa bunka rozdeli, a tym padom vydeli pocet stuplov na dve. Postupne tie dve bunky dorastu a vysledkom ich delenia je, ze kazda z tych dvoch buniek ma iba polovicny pocet stuplov, takze dychaju opat lepsie. Lenze to chce cas... navyse, vieme, ze kazdym delenim buniek clovek vlastne starne, ze? Ono je to na dlhu diskusiu, ake su margariny svisnstvo. Aj raz za tyzden je vela, povezd mi dovod, preco by som raz za tyzden mal konzumovat nieco, co sa od umelej hmoty takmer nelisi? Kvoli cene, alebo kvoli comu? Nie, nie, ja od masla neupustim.

Co sa tyka druhej casti tvojho prispevku, teda tomu, co ti prijde smiesne, tak nemusis mat obavy. Maso nejem, z mliecnych vyrobkov pijem len doma vyrobeny kefir so suroveho mlieka z automatov, ostatne len prilezitostne, a to maslo, alebo tvaroh... ten zase kupujem cerstvy zo salasa, 1 dnovy, nie kelimkovy. Vajcia pouzivam len do kolaca, teda tiez obcas a snazim sa kupovat domace.
Ovocie jem vo velmi hojnom mnozstve, zeleninu az tak nie, ale tiez dost vela, a kupujem od zahradkarov a slovenskych pestovatelov na trhu. Mam uz vychytanych, ktorym verim. Ked uz musim v obchode, tak zasadne zo Slovenska alebo aspon z Ciech. Podporujem domacu vyrobu, aby raz, ked sa tato globalizacia posere, a prestane sa dovazat, udrzali sme si nase kedysi dobre polnohospodarstvo, schopne zasobit celu tuto krajinu kvalitnymi surovinami. Vdaka vacsine mojich spoluobcanoch je tento boj dopredu prehraty, a tak ostava len u mojej dobrej vole podporit aspon posledne zbytky prezivajucich pestovatelov.
Myslim, ze tvoja obava o to, ze ti prijde moje blbnutie s margarinom smiesne, je neopodstatnena. :-)
začínajúca
08.11.11,11:29
Musím sa lofra zastať. Založil delikátnu tému http://www.porada.sk/t167966-dobra-stranka-forum-o-strave.html, lenže tam sa horšie prispieva, nakoľko uvedomelých ľudí je pomenej (čo sa stravy týka).
Ja to chápem aj ako osvetu.
S kvalitou sa trápim aj ja. Ja v podstate nemám čo kúpiť nielen pre seba v bežných obchodoch, všade sú umelé tuky, množstvo cukru, E-čok.
A tuku vôbec vo všetkom, nakoľko tuk je chutný a pridáva sa všade.
Na všetko v bioobchoch nemám. A nakoniec je veľmi smutné, že vznikom bioobchodov sa katagorizujú ľudia, čo pred dajme tomu sto rokmi z tohto hľadiska nebolo.
Doplácame na to všetci, pretože finančné náklady spoločnosť prenáša časom do zdravotného stavu obyvateľstva a prenáša sa aj na ďalšie generácie.
Na dezert sa chytí takmer každý. Na zdravú stravu nie. Tebe bolo hej donedávna, nemala si problém. Ja som tiež vyrástla na úrode z rodičovskej záhrady.
Dnes trávnik, trávnik, trávnik, sem-tam sosna, živý plot, a diktát obchodnej politiky a EÚ.

Mám trávnik a "sosny", ale aj kúsok záhradky a veľa ovocných stromov. S nadšením zaváram, varím lekváre a vymýšľam spôsob uskladnenia úrody, ktorú neskonzumujem.Všetko je nestriekané, všetko je pripravované s láskou, lebo z toho jedia moje deti a ja, ale vždy pred Vianocami zistím, že je toho toľko, že zase budem rozdávať kamarátom a rodine. Rada by som svoju vášeň speňažila, aby sa mi vrátili aspoň náklady na energiu/svoju prácu nespeňažujem/, myslela som, že mi predaj z dvora pomôže, ale tam vôbec nie je spracovanie ovocia do tejto podoby možné-tam nastupujú šialené hygienické predpisy a na predaj by som musela mať nevýhodnú živnosť. V mojich lekvároch je len ovocie, ovocie+cukor....a pod.Žiadne farbivá,stromy striekame len najnutnejšie, lebo všetko jeme aj my...Tak poraďte,bývam na dedine, ale viem zabezpečiť dodanie aj do BA. Ako vytvoriť sieť záujemcov?
paťuška
24.11.11,13:38
Podla vlastnych skusenosti od toho, ci je vyrobene zo cerstveho alebo kysleho mlieka. Priemyslne sa robi zo sladkeho, oni ten tuk vedia oddelit, tradicny sposob je nechat mlieko odstat - a v podstate skysnut. Aj chut ma inu, oproti tomu tradicnemu to priemyselne ako keby nemalo ziadnu chut - lebo neskyslo.

Okrem toho urcite zalezi aj na tom, co kravy zeru, ci nejaky odpad, alebo sa pasu.

Aj keď je to možno už neskoro, ale nedá mi nereagovať na výrobu "domáceho masla", lebo toto čo píšeš nie je celkom pravda.
Čerstvé mlieko - sladké dám do 4l fľaše do chladničky - určite nie skysnúť do tepla. Z tej fľaše sa dobre zberá smotana, preto je dobré mlieko preliať z klasickej fľaše. Smotana (sladká) sa na ňom krásne ustojí na vrchu, ktorú pozberám, nechám v izbe, aby nebola studená a vyšľahám šľahačom, kým z nej nebude maslo ako od babičky. Mimochodom zo studenej bude šľahačka. A chuť má super, vôbec nie skysnutú. Takú má maslo z kyslej smotany.
bupi
24.11.11,21:32
Aj keď je to možno už neskoro, ale nedá mi nereagovať na výrobu "domáceho masla", lebo toto čo píšeš nie je celkom pravda.
Čerstvé mlieko - sladké dám do 4l fľaše do chladničky - určite nie skysnúť do tepla. Z tej fľaše sa dobre zberá smotana, preto je dobré mlieko preliať z klasickej fľaše. Smotana (sladká) sa na ňom krásne ustojí na vrchu, ktorú pozberám, nechám v izbe, aby nebola studená a vyšľahám šľahačom, kým z nej nebude maslo ako od babičky. Mimochodom zo studenej bude šľahačka. A chuť má super, vôbec nie skysnutú. Takú má maslo z kyslej smotany.

Doplnim este k patuske, ked chces slahacku, tak mixuj x krat, ked chces maslo, tak musis mixovat o jeden mix viac:D
A nakoniec to masielko treba premyt studenou vodou, aby sa netahali take mazlaviny z neho.
lofr
26.11.11,16:35
Mám trávnik a "sosny", ale aj kúsok záhradky a veľa ovocných stromov. S nadšením zaváram, varím lekváre a vymýšľam spôsob uskladnenia úrody, ktorú neskonzumujem.Všetko je nestriekané, všetko je pripravované s láskou, lebo z toho jedia moje deti a ja, ale vždy pred Vianocami zistím, že je toho toľko, že zase budem rozdávať kamarátom a rodine. Rada by som svoju vášeň speňažila, aby sa mi vrátili aspoň náklady na energiu/svoju prácu nespeňažujem/, myslela som, že mi predaj z dvora pomôže, ale tam vôbec nie je spracovanie ovocia do tejto podoby možné-tam nastupujú šialené hygienické predpisy a na predaj by som musela mať nevýhodnú živnosť. V mojich lekvároch je len ovocie, ovocie+cukor....a pod.Žiadne farbivá,stromy striekame len najnutnejšie, lebo všetko jeme aj my...Tak poraďte,bývam na dedine, ale viem zabezpečiť dodanie aj do BA. Ako vytvoriť sieť záujemcov?

Ahoj, dobre vediet. Skoda, ze predaj z dvora nepomohol, tam ide asi len o cerstve veci, vsak? Ja s casu na cas kupujem lekvar, a dost dlho som hladal nejaky kvalitny. Podarilo sa mi najst len predrazene bio dzemy, boli aj 4x drahsie nez normalne dzemy, no a v talianskych obchodoch maju dost casto tiez velmi dobre lekvare, s velkym podielom ovocia. Bohuzial, jeden mi splesnivel po 2 mesiacoch, takze je to skor tak, ze otvorit a do jedneho mesiaca zjest (to ked je bez chemie a s nizsim podielom cukru a vysokym podielom ovocia).
Mohla by si vymenovat, co presne mas zaujem predat?

S tymto obchodnym systemom je iny problem, to verim, nahrava to do kariet len velkovyrobe, ktora chrli tony nekvalitneho... ja by som bol rad za nejake domace trhy. Co sa tyka zakonov, tam ide skor o to, aby si platila DPH a tak, ale tiez si myslim, ze maly domaci predaj by mal byt mozny bez nejakych zivnosti a podobne. Oficialne neviem ako to mozes doriesit, ale neoficialne mozno na nejakej inzercii ponukat svoj domaci predaj, len neviem odkial si. To by sa asi nie kazdemu chcelo ist niekde mimo BA. Este ma napadlo, dohodnut sa s niekym na trhoch v BA (napriklad v trznici... dostal by proviziu s predaja, a niekde na internete by si mohla mat reklamu, ze odberne miesto sa nachadza tam).

Inak neviem co vsetko predavas, ale ja by som mal velky zaujem o take veci, co spominas. :-) A vela ludi, co poznam tiez. Ono, keby to bolo fakt dobre, kvalitne, a za rozumnu cenu, pomaly by sa to rozsirovalo aj ustne, medzi ludmi, co take hladaju. Si myslim, ze na trznici, keby bolo v nejakom stanku stabilne miesto, by to po case mohlo aj nieco vyniest.

Ale inak, sme dost mimo temy. Bohuzial s tou strankou o dobrej strave (http://www.porada.sk/t167966-dobra-stranka-forum-o-strave.html) som nijak neuspel, nic som nenasiel, a na zalozenie takeho projektu nemam dost casu a energie sa tomu venovat, chcelo by to teda aspon tu zalozit jednu temu na to. Len asi to bude velky gulas uz po chvile, urcite cele forum by bolo lepsie. Kde kto co kvalitne kupuje, preco prave to, atd... aj co kto pouziva do jedal, ake vlastne vylepsenia.
tetrisss
26.11.11,17:08
Inak vsetkym fandom vsetkych moznych margarinov odporucam si pozriet najnovsie zdravvie, kde sa uz konecne poukazuje na ich skodlivost.
Slayer666
26.11.11,19:11
Ahoj, dobre vediet. Skoda, ze predaj z dvora nepomohol, tam ide asi len o cerstve veci, vsak? Ja s casu na cas kupujem lekvar, a dost dlho som hladal nejaky kvalitny. Podarilo sa mi najst len predrazene bio dzemy, boli aj 4x drahsie nez normalne dzemy, no a v talianskych obchodoch maju dost casto tiez velmi dobre lekvare, s velkym podielom ovocia. Bohuzial, jeden mi splesnivel po 2 mesiacoch, takze je to skor tak, ze otvorit a do jedneho mesiaca zjest (to ked je bez chemie a s nizsim podielom cukru a vysokym podielom ovocia).


Pocuj, vsak co si v lete nekupis kvanta ovocia a neurobis vlastny dzem? Nic tazke to nie je.


S tymto obchodnym systemom je iny problem, to verim, nahrava to do kariet len velkovyrobe, ktora chrli tony nekvalitneho... ja by som bol rad za nejake domace trhy.

Suhlasim. Ked to inde funguje, preco nemoze aj tu? Preco aj tu nemozes na trhu kupit taku uzasnu husaciu mast s kacacou pecienkou, akou v Pesti? Alebo domace maso a pod.
Slayer666
26.11.11,19:13
Inak vsetkym fandom vsetkych moznych margarinov odporucam si pozriet najnovsie zdravvie, kde sa uz konecne poukazuje na ich skodlivost.

A najnovsie sa objavuju vysledky nejakych vyskumov, ktore zacinaju hovorit - maslo je zdrave! A uplne najzdravsie je to, ktore je z mlieka krav, ktore sa pasli na luke a neboli dopovane kadejakymi somarinami a krmene pomyjami.

Margarin je sprostost, konecne sa o tom zacina hovorit.
Nella_2
26.11.11,19:20
A najnovsie sa objavuju vysledky nejakych vyskumov, ktore zacinaju hovorit - maslo je zdrave! A uplne najzdravsie je to, ktore je z mlieka krav, ktore sa pasli na luke a neboli dopovane kadejakymi somarinami a krmene pomyjami.

Margarin je sprostost, konecne sa o tom zacina hovorit.

A práve preto Dáni zaviedli daň na tuky - lebo sa boja, že sa nebudú kupovať tie umelé margaríny. Klasické maslo vraj spôsobuje obezitu...:mee:
Slayer666
26.11.11,19:53
Njn, inak odporucam si pozriet dokument Food, Inc. od Michaela Pollana. A jeho knihy tiez stoji za to precitat.

...Margarin, a.s....

Podla mna inak obezitu sposobuju diety.
bupi
27.11.11,23:18
Podla mna inak obezitu sposobuju diety.
Suhlasim, v modernej spolocnosti, kde sa najprv chcu ludia nadzgat do prasknutia kadejakym odpadom, potom sa citia previnilo a chcu svojmu telu zas odopriet potravu, sa telo brani zasobovanim sa, na horsie casy. Keby telo dostavalo pravidelny prisun potravy v malych mnozstvach, nemuselo by si vytvarat zasobaren na krizovy stav... Uplne sedliacky logicke.:eek:
A cely tento hon na stihlost je jedna velka psychicka porucha, zial.
Gina Er
27.11.11,23:27
nejdem čítať všetky príspevky...ALE....to,čo Ty opisuješ ako margarín,s tými smrteľnými účinkami,tak taký sa vyrábal cez vojnu a po vojne....zas never všetkému,čo Ti príde e-mailom...
korela
23.05.12,11:42
Olivovy olej nie je vhodny na pecenie,smazenie a akukolvek tepelnu upravu!Olivovy olej je bomba-ale iba v studenej kuchyni.Ja by som doporucil kokosovy-je drahy,ale jediny v ktorom sa pri tepelnej uprave netvoria karciogeny... a chuti super:)
Iba posuniem recept, čo som našla na stránke výrobcu.
http://www.carthagegarden.com/sk/zaujimavosti/recepty/citronovy-kolacik-s-olivovym-olejom/
Ingrediencie

3/4 šálky olivového oleja
1 a ½ čaj. lyžičky citrónovej kôry
1 šálka polohrubej múky
5 vajec
3/4 šálky cukru (alebo 2 pol. lyžice hnedého cukru)
šťava z 1 citróna

Ako postupovať

Citrónovú kôru zmiešame s múkou. Žĺtka rozmixujeme s cukrom až do vyšľahania hustej zmesi. Pridáme olej, citrónovú šťavu (2 čaj. lyžičky si odložíme na polevu) a mixujeme ďalej. Potom ručne vmiešame múku, až kým sa nám nevytvorí krémové cesto. Bielka vyšľaháme do peny s trochou soli. Postupne prisypeme cukor. Po 4 minútach šľahania zmes opäť stuhne a vytvorí sa pevný sneh. Vyšľahaný sneh pridáme do cesta, najskôr tretinu a postupne všetok. Cesto opatrne prelejeme do papierom vystlanej formy na pečenie a posypeme jemne cukrom. Pečieme v strednej časti rúry predhriatej na 180°C 40 minút. Pichnutím vidličkou si skontrolujeme, či je koláč dopečený. Necháme 10 minút vychladnúť a preložíme z formy na podložku. Vychladnuté cesto potrieme polevou pripravenou so zvyšnej šťavy z citróna a trochy cukru.

TIP: Podrvené anízové semiačka a štipka škorice obohatia koláč o novú vôňu.